Gdzie jechać?

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!


Spacerem przez... Ciechocinek!

Dodano 28.11.2022 11:00

Dziś co nieco informacji o uroczym mieście na Kujawach jakim jest Ciechocinek. Sama jego nazwa brzmi sielankowo i kojarzy się z ciszą i spokojem. Nic dziwnego bowiem miejsce to słynie z licznych uzdrowisk, z których dóbr korzysta rocznie bardzo wiele osób cierpiących na różnego rodzaju schorzenia, głównie układu krążenia, układu oddechowego, choroby ortopedyczno-urazowe, reumatyczne czy układu nerwowego. Ciechocinek znajduje się w województwie kujawsko-pomorskim. Dzięki bogactwu naturalnemu stał się jedną z bardziej znanych miejscowości uzdrowiskowych nie tylko w naszym kraju, ale i w Europie. Sami dowiedzcie się o najcenniejszych jego atutach:


Łazienki

W Ciechocinku mamy kilka takich obiektów i każde kryje w sobie coś niezwykłego. Za najpiękniejsze uważane są Łazienki nr II nazywane Skarbowymi. Zbudowane zostały w latach 1833-1838. Zaprojektowano je w stylu romańskim, na rzucie prostokąta z wydatnym ryzalitem w części środkowej oraz mniejszymi ryzalitami po bokach. Na parterze mieściły się kabiny na kąpiele borowinowe oraz błotne z 24 emaliowanymi wannami. Na piętrze odbywały się kąpiele solankowe. W tym zachwycającym budynku można dzisiaj korzystać z usług noclegowych, rekreacyjnych oraz rehabilitacyjnych. Łazienki nr III to reprezentacyjny budynek klasycystyczno-eklektyczny pochodzący z 1898 roku. Zlokalizowany jest w bardzo urokliwym miejscu, bo w samym centrum Parterów Hellwiga, obok słynnych ciechocińskich dywanów kwiatowych. Najmłodsze Łazienki nr IV stanowią ciekawy obiekt architektoniczny Ciechocinka. Wybudowane zostały w 1903 roku w stylu neobarokowym i klasycystycznym. Długa fasada budynku podzielona jest na osi ryzalitem, podobnie jest flankowana po obu bokach. Dominuje bogate zdobnictwo w formie boniowania i girlandów. Wnętrze kryje hale z antresolami, zdobione kunsztownymi balustradami, sztukateriami i malowidłami. Obecnie budynek także pełni funkcje uzdrowiskowe.



Łazienki II, fot. ciechocinek.pl


Dworek Prezydenta

W połowie lat trzydziestych XX wieku władze Ciechocinka wybudowały na potrzeby głowy państwa rezydencję wypoczynkową, która znalazła swoje miejsce na obrzeżu miasta. Ten niezwykły Dworek mieści dzisiaj pamiątki po Ignacym Mościckim oraz wystawy czasowe przedstawiające działalność prezydentów. Ten parterowy budynek na terenie rezydencji posiada garaż oraz pomieszczenia gospodarcze. Otoczony jest naturalnym drzewostanem, licznymi krzewami i roślinami ogrodowymi. Obok znajduje się amfiteatr, fontanny, altany, kaskady, kamienne ławy i ławki ogrodowe oraz maszty flagowe.



fot. Wikipedia


Dywan kwiatowy i Zegar Kwiatowy

Każdy kto kocha kwiaty musi zobaczyć te niezwykłe miejsca. Kolorowy dywan znajduje się przed dawnymi Łazienkami nr III. Jego układ i kompozycja zmieniana jest co roku, więc zawsze zaskakuje czymś nowym. Wysadza się tu ok. 20 tys roślin o ozdobnych liściach w różnych odmianach i gatunkach. Dywan jest pielęgnowany i strzyżony, dzięki czemu ma efektowny wygląd przez cały sezon letni. Druga kompozycja kwiatowa, na którą warto zwrócić uwagę to Zegar. Jest to dzieło Zygmunta Hellwiga, przedstawiające dokładnie tarczę czasomierza, które powstało w 1934 roku. Wszystkie elementy wysadzane są corocznie z kilkunastu tysięcy różnokolorowych kwiatów. Co Was zaskoczy? Fakt, że na Waszym zegarku będzie taka sama godzina jak na tym kwiatowym. Wszystko dzięki wskazówkom napędzanym elektrycznym mechanizmem ukrytym pod nasypem. A mówią, że szczęśliwi czasu nie liczą! ;)


  

fot. ciechocinek.pl


Fontanny

W Ciechocinku mamy ich naprawdę dużo. Jak to mówią - co jedna to ładniejsza. Jaś i Małgosia jest nierozerwalnie związana z wizerunkiem tego miasta. Ta gipsowa figurka, przedstawiająca bohaterów bajki umiejscowiona została w fontannie położonej na obsadzonej lipami krymskimi alei Parku Zdrojowego. Bywa chętnie wykorzystywana jako tło do pamiątkowych zdjęć rodzinnych. Kolejną tego typu atrakcją w samym centrum miasta jest fontanna Grzybek. Pełni nie tylko funkcję ozdoby uzdrowiska, ale także przemysłową. Właśnie stąd solanka pompowana jest na ciechocińskie tężnie. Co ważne jest naturalnym inhalatorium, gdzie odpoczywający mogą wdychać bogate w cząsteczki jodu powietrze. Fontanna na Parterach Hellwiga jest zlokalizowana przy słynnym ciechocińskim deptaku. W tej otoczonej barierką fontannie znajduje się aż 7 m sześciennych wody. W środku tryskają strumienie wody, wzbijające się pionowo. Co kilkanaście minut następuje zmiana sposobu wyrzucania wody, co stanowi bardzo ciekawy efekt. Wieczorem towarzyszy temu pokaz światła. W okresie jesienno-zimowym ze względu na obniżoną temperaturę powietrza, fontanna jest wyłączona. W miejscu spływającej wody, zostaje usytuowana efektowna iluminacja świetlna, która swoim wyglądem przypomina czar wyrzucanej przez fontannę wody. Nie zabraknie również fontanny Żabki, zlokalizowanej w Parku Zdrojowym. Niegdyś było to oczko wodne z kwiatami. Obecny wygląd obiekt zawdzięcza remontowi przeprowadzonemu w 2012 roku. Warto zajrzeć tu wieczorem, bowiem fontanna jest pięknie podświetlona. Cieszy ona oczy nie tylko małych widzów, ale i tych większych. 



Fontanna Jaś i Małgosia


Park Tężniowy

Wystarczy tu miejsca dla każdego kto zapragnie odpocząć na skrawku zieleni, z dala od ruchliwych ulic.  Za początek powstania uznaje się rok 1875. Przy wejściu do parku znajduje się Zegar kwiatowy, wykonany z roślin dywanowych. Teren posiada walory rehabilitacyjno-wypoczynkowe, a zieleń spełnia tu rolę dekoracyjną i użytkową. Powierzchnia parku wynosi ponad 6 ha. Mieszczą się tu trzy potężne tężnie, fontanny i dwa pomniki. Jeden z nich poświęcono Stanisławowi Staszicowi, a drugi Jakubowi Graffowi, warto zwrócić na nie uwagę.


Park Zdrojowy

Powierzchnia tego parku wynosi 19 ha. Utworzony został w latach 1872-1875. Znajduje się tu bogata roślinność z rzadkimi okazami drzew i krzewów, które tworzą harmonię architektoniczną ze stałymi charakterystycznymi dla Ciechocinka obiektami drewnianymi - Muszlą Koncertową, kawiarnią oraz słynną Pijalnią Wód Mineralnych. Co roku odbywa się tu szereg imprez kulturalnych rangi krajowej. Niewątpliwie ozdobą tego miejsca jest pomnik przyrody - dąb szypułkowy "Konstanty" o wysokości ponad 22 metry i obwodzie 547 cm. Kto z Was będzie w tym Parku to koniecznie musi odnaleźć to niezwykłe drzewo. 


  

fot. ciechocinek.pl


Partery Hellwiga

W 1934 roku Zygmunt Hellwig zaprojektował ciąg spacerowy wzdłuż ulicy Nieszawskiej. Na całej długości do dziś znajdują się kobierce kwiatowe. Szczególną atrakcją jest umieszczona tu fontanna, wyrzucająca wodę według zmiennego programu. Można odpocząć tu na ławeczce i zachwycać się pięknem krajobrazu. Na tym przepięknym ciągu spacerowym znajduje się również bardzo okazały zegar słoneczny, który swoim wyglądem zachwyca mieszkańców i turystów. Kwiatowe dywany ciągną się z obu stron, wzdłuż całego ciągu spacerowego. Można tu odpocząć i zrelaksować się na łonie natury.




Pijalnia wód mineralnych

Znajdziecie ją w Parku Zdrojowym jako tzw. "Kursaal". Powstała w latach 1880 - 1881 w formie krytej galerii spacerowej wg projektu Edwarda Cichockiego. Została zbudowana z drewna, w stylu szwajcarskim. Z pewnością każdy przechodzień zwróci uwagę na zdobienie w formie ażurowej koronki. W okresie międzywojennym obiekt został przebudowany. Obecnie mieści także salę koncertową i kawiarnię. Pijalnia Wód Mineralnych należy do najstarszych obiektów w Ciechocinku. Każdy odwiedzający to miejsce powinien skosztować cennych minerałów, które wpływają korzystnie na zdrowie i samopoczucie.



fot. ciechocinek.pl


Tężnie

Warto wiedzieć, że ta unikatowa i największa w Europie konstrukcja drewniana do odparowywania wody z solanki, została zaprojektowane przez Jakuba Graffa. W Ciechocinku znajdują się trzy takie budowle - ustawione w kształcie podkowy. Budowa I i II trwała od 1824 do 1828 roku, trzecia powstała w 1859 roku. Co ciekawe, podstawę tężni stanowi około 7000 wbitych w ziemię dębowych pali, na których umieszczono świerkowo-sosnową konstrukcję wypełnioną tarniną, po której spływa solanka. Pod wpływem wiatru i promieni słonecznych intensywnie paruje, co przynosi korzystne warunki dla zdrowia. Wokół tworzy się słynny, bogaty w jod mikroklimat czyli naturalne, lecznicze inhalatorium.


    


Warzelnia Soli

Od przeszło 180 lat wytwarzana jest w Ciechocinku sól spożywcza. Warzelnia Soli to Muzeum, w którym swoje miejsce znalazły eksponaty związane nie tylko z warzelnictwem, ale również te będące świadectwem powstania i rozwoju działalności uzdrowiskowej tego miasta. Na szczególną uwagę zasługują misternie odrestaurowane aparaty do gimnastyki leczniczej Wilhelma Zandera. 



fot. muzeum.ciechocinek.pl


Klimat tego miasta w łagodny sposób wpływa na samopoczucie. Nie da się ukryć, że Ciechocinek jest jednym z najznamienitszych miast Polski, które trzeba odwiedzić, aby przekonać się o jego prawdziwych dobrodziejstwach.



Galeria zdjęć


Skomentuj artykuł



< Poprzedni artykułLegenda o BazyliszkuLegenda o Bazyliszku
Dodano 12.12.2022 11:00

Ta niezwykła historia sięga czasów królewskich, kiedy do Warszawy zjeżdżało rycerstwo z całego kraju...

Następny artykuł >Makieta BorówiecMakieta Borówiec
Dodano 28.11.2018 09:46

Mamy pewną propozycję, która zasługuje na szczególną uwagę...

Pozwól nam tworzyć dla Ciebie

Sami będąc rodzicami, staramy się przygotowywać dla Ciebie atrakcyjne artykułu pozwalające zorganizować czas z Twoimi pociechami oraz wynajdujemy obiekty turystyczne spełniające wymogi naszych pociech.


Nasz serwis w dużej mierze utrzymuje się z reklam, dlatego:


Jeżeli nie chcesz płacić za przeglądanie treści wyłącz AdBlocka i ciesz się zawartością naszego serwisu Wyłączony
Przeglądaj dalej nasz serwis bez reklam zapisując się na newsletter dzięki któremu otrzymasz jedną reklamę dziennie Rejestruję
Uzyskaj pełny dostęp do treści na okres jednego miesiąca za jedyne 9,99 zł Wybieram