Gdzie jechać?

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!


Legenda o Jeziorze Błędno

Dodano 27.09.2021 12:00

Dawno, dawno temu, w czasach, których na szczęście nie pamiętamy, demony wychodziły poza bramy światów i wabiły ludzi do swoich niecnych celów. Ofiarą jednego z czartów padła Jagna, młoda dziewczyna zamieszkująca ziemie wielkopolskie. Zły duch wyszkolił kobietę w sztuczkach magicznych, tym samym tworząc z niej czarownicę.


Jagna przez lata uczyła się czarnej magii, stając się pionkiem sił zła. Wiedziała jednak, że może stanowić niebezpieczeństwo, dlatego zamieszkała w starej chacie na odludziu. Dom jej otoczony był przez ciemne lasy i mroczne drogi. Jako że chata ozdobiona była masą pajęczyn i zwierzęcych poroży, wędrowcy omijali ją szerokim łukiem.


W mieście, w którym tkwiła niegdyś Jagna, mieszkał także Bogusław – człowiek niezwykle sceptyczny i podejrzliwy. Za każdym razem, gdy słyszał legendę o miejskiej czarownicy, śmiał się ile sił w płucach. Twierdził, że ludzie wierzą w bajki i kłamstwa. Wątpliwość Bogusława irytowała innych mężczyzn w okolicy. W końcu święcie wierzyli w istnienie mrocznych sił kryjących się w pobliskim lesie. Wyszli więc z inicjatywą zakładu – pójdą nocą do chaty na odludziu, a Bogusław – który przecież nie wierzy w siły zła – wejdzie do chaty i udowodni wszystkim, że dom jest pusty.


Bogusław zgodził się bez wahania. Był pewien, że mroczna chata jest jedynie bajką, która budzi panikę w mieszkańcach. Gdy nastał zmrok, mężczyźni spotkali się pod gospodą i wyruszyli na poszukiwania wiedźmy.


Kiedy w końcu dotarli na miejsce, Bogusław ruszył przed siebie, zostawiając innych mężczyzn za plecami. Pewien swoich racji otworzył drzwi obskurnej chaty i stanął jak wryty. Oczom jego ukazała się pochylona nad kotłem kobieta. Za nią natomiast stał siarczysty demon czarny jak smoła, który przekazywał swoje moce kobiecie.


Kiedy w końcu nogi Bogusława odzyskały pełną sprawność, a do mężczyzny dotarło, że widok przed nim jest prawdziwy, zaczął przeraźliwie krzyczeć. Momentalnie rzucił się do ucieczki, pozostawiając wszelkie wątpliwości w chacie na odludziu. 


Jagna, a właściwie już „Baba Jaga”, usłyszała krzyk mężczyzny. Zdenerwowana przekazała demonowi, że to pewnie ksiądz przyszedł z wodą święconą. Rzucili się zatem w pogoń, jednak czart był zbyt słaby. Przekazał bowiem Jagnie większość swoich mocy, tracąc tym samym ogrom energii. Kobieta natomiast nie potrafiła jeszcze obchodzić się ze swoimi nowymi umiejętnościami – ucieczka na miotle nie wchodziła w grę.


Wybiegli zatem z chaty resztką sił. Zanim jednak zdali sobie sprawę ze swojej słabości, poślizgnęli się na stromym urwisku na obrzeżach lasu. Tym samym wpadli do jeziora, które przejęło piekielne moce i pochłonęło Jagnę wraz z czartem.


Bogusław przegrał zakład, oddając honor pozostałym mężczyznom z wioski. Jezioro Błędno zostało natomiast skażone siłami zła i stało się znacznie głębsze, niż poprzednio. Od tamtej pory żaden śmiałek nie odważył się w nim wykąpać. Kto wie, kiedy czarty wrócą na ziemię?Galeria zdjęć


Skomentuj artykuł< Poprzedni artykułSpacerem przez... Jasło!Spacerem przez... Jasło!
Dodano 20.09.2021 12:00

Jasło, choć niewielkie, skrywa w sobie całe mnóstwo rozmaitych atrakcji, które zaciekawią zarówno małych turystów, jak i tych starszych...

Następny artykuł >XVI Najazd BarbarzyńcówXVI Najazd Barbarzyńców
Dodano 01.05.2019 14:26

Jeśli lubicie czasy wczesnego średniowiecza i chcielibyście zarazić tą pasją swoich milusińskich, to z całą pewnością wydarzenie przeznaczone dla Was!

Pozwól nam tworzyć dla Ciebie

Sami będąc rodzicami, staramy się przygotowywać dla Ciebie atrakcyjne artykułu pozwalające zorganizować czas z Twoimi pociechami oraz wynajdujemy obiekty turystyczne spełniające wymogi naszych pociech.


Nasz serwis w dużej mierze utrzymuje się z reklam, dlatego:


Jeżeli nie chcesz płacić za przeglądanie treści wyłącz AdBlocka i ciesz się zawartością naszego serwisu Wyłączony
Przeglądaj dalej nasz serwis bez reklam zapisując się na newsletter dzięki któremu otrzymasz jedną reklamę dziennie Rejestruję
Uzyskaj pełny dostęp do treści na okres jednego miesiąca za jedyne 9,99 zł Wybieram