Gdzie jechać?

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!


Spacerem przez... Szczyrk!

Dodano 08.11.2021 11:00

Szczyrk to kolejne miasto położone w województwie śląskim, które udowadnia, że południowa Polska jest naprawdę bogata w atrakcje. Znajdziemy tu całą masę niezapomnianych miejsc i ośrodków – zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. W zależności od pory roku Szczyrk proponuje nam mnóstwo rozrywki, z której naprawdę warto skorzystać! To co, ruszamy w drogę?


Centrum rekreacji

Crossowy tor rowerowy i trasa narciarstwa biegowego to niezwykle ważny element projektu „Rozwój infrastruktury turystycznej Subregionu Południowego”. Jest to ogólnodostępna trasa, która mierzy 1,85 km. Co ważne – odcinek ten może być użytkowany o każdej porze roku – latem do kolarstwa crossowego, zaś zimą do biegów narciarskich. Trasa przystosowana jest zarówno do osób, które rozpoczynają swoją przygodę z narciarstwem lub kolarstwem, jak i dla bardziej zaawansowanych sportowców. W Centrum Rekreacji istnieje możliwość przeprowadzenia zawodów dla dzieci, co ostatecznie udowadnia, że to atrakcja kierowana do odbiorców w każdym wieku!



fot. szczyrk.pl


Kompleks skoczni „Skalite”

Teraz coś dla fanów skoków narciarskich – a ich w naszym kraju z pewnością nie brakuje! Skocznia narciarska Skalite powstała w 1937 roku. Wtedy atrakcja nie była jeszcze tak widowiskowa, jak dziś. Obecnie na kompleks składają się trzy skocznie – normalna, średnia oraz mała. Dziś na terenie obiektu organizowane są zawody rangi krajowej i międzynarodowej.



fot. Wikipedia


Plac św. Jakuba

To wyjątkowo urokliwe miejsce, bardzo często odwiedzane przez turystów. Plac św. Jakuba mieści się na terenie dawnego dworca autobusowego i pełni funkcje typowo relaksacyjne. Jeśli macie ochotę na spacer lub odpoczynek w spokojnej okolicy, koniecznie odwiedźcie to miejsce. Nie ulega wątpliwości, że można tu odpocząć od codziennego miejskiego zgiełku. Jeśli jednak wolicie aktywny wypoczynek, tuż obok obiektu powstał także odcinek trasy rowerowej. Co wybieracie?



fot. szczyrk.pl


Pływalnia i Centralny Ośrodek Sportu

Jeśli jednak wycieczki rowerowe to dla Was za mało – głowy do góry. To nie jedyna sportowa atrakcja, którą proponuje nam Szczyrk. W mieście znajduje się także 25-metrowa pływalnia kryta, wyposażona w basen o głębokości 1,6-1,8 m. Jeden tor jest płytszy – ma on bowiem 0,9 m. Jeśli więc nie potraficie lub nie lubicie pływać, też znajdziecie tu kawałek miejsca dla siebie. A może chcecie skorzystać z lekcji nauki pływania pod okiem doświadczonych instruktorów? Dobra wiadomość – pływalnia daje taką możliwość. Na terenie Centralnego Ośrodka Sportu, oprócz pływalni, znajdziecie także halę widowiskowo-sportową, centrum odnowy biologicznej, stadion lekkoatletyczny, boisko sportowe ze sztuczną nawierzchnią, korty tenisowe oraz boiska do siatkówki.


   

fot. szczyrk.cos.pl


Kolej linowa

Kolejka krzesełkowa to wyjątkowa atrakcja, którą turyści mogą się cieszyć o każdej porze roku. Kolejka posiada dwa odcinki – Szczyrk-Jaworzyna oraz Jaworzyna-Skrzyczne (najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego). Przy okazji pierwszej trasy możemy skorzystać z krzesełek dwuosobowych, zaś przy drugiej trasie – z krzesełek czteroosobowych. Kolej linowa daje nam niesamowitą okazję do podziwiania Beskidów. Podobno ze szczytu można podziwiać także Tatry… Oczywiście wtedy, kiedy dopisze pogoda. Kolejka jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-17:30, zaś w weekend 9:00-18:30.



fot. szczyrk.cos.pl


Beskidzka Galeria Sztuki

Po całym dniu atrakcji fizycznych pora na coś dla umysłu. Bator Art Gallery to największa galeria sztuki współczesnej na południu Polski, założona przez Barbarę i Mirosława Batorów. Galeria ma już 24 lata, a w jej murach możemy podziwiać dzieła ponad 130 artystów. Oprócz wystaw malarskich możemy tu zobaczyć wszelkiego rodzaju koncerty, warsztaty artystyczne, spotkania autorskie oraz imprezy kulturalne. 



fot. galeria.szczyrk.pl


Sanktuarium Matki Bożej Szczyrkowskiej

Jako że z tym miejscem wiąże się bardzo ciekawa historia, z pewnością warto je odwiedzić. To właśnie na terenie dzisiejszego Sanktuarium w roku 1894 nastąpiło objawienie Najświętszej Marii Panny. Matka Boska pokazała się wtedy 12-letniej dziewczynie – Juliannie Pezda. Jako że to objawienie na tym terenie nie było jedyne, postanowiono wybudować tam Sanktuarium. Obecnie na terenie Sanktuarium znajduje się także Grota Matki Boskiej ze źródełkiem. Miejsce to z całą pewnością może się okazać prawdziwym wytchnieniem dla duszy.


      

fot. Adrian Wdowiak


Zabytkowe Sanktuarium św. Jakuba

Pozostając w tematach religijnych – Sanktuarium św. Jakuba Apostoła to kolejny monument, który jest wart zobaczenia. To ponad 200-letni kościół – najstarszy i najcenniejszy zabytek miasta Szczyrk. Oprócz aspektów religijnych, warto tu poruszyć także kwestie artystyczne – kościół posiada niezwykłą zabytkową ambonę oraz kropielnicę z 1800 roku. Na terenie Sanktuarium możemy także podziwiać obraz przedstawiający św. Jana, pochodzący z XVII wieku. 



fot. szczyrk.wiata.org.pl


Gospoda Polska

I na koniec – może kolacja? W samym centrum Szczyrku, bo na ulicy Myśliwskiej, znajduje się niecodzienna gospoda, którą, z całą pewnością, możemy zaliczyć do miejscowych atrakcji. Jest to bowiem karczma wybudowana… bez użycia gwoździ. Jako że miejsce to zostało odwiedzone przez ogromną ilość gwiazd dużego formatu, powstała tam także galeria dłoni sław. Możemy tam podziwiać odciski dłoni m.in. Adama Małysza, Kamila Durczoka, czy Cezarego Pazury.


Szczyrk, jak widać, to miasto „do tańca i do różańca”. Jeśli chcecie aktywnie spędzić Wasz wolny czas – żaden kłopot. Jeśli jednak preferujecie cichy i spokojny wypoczynek – to również nie stanowi najmniejszego problemu. Jeśli jeszcze nie byliście w Szczyrku, może najwyższa pora to zmienić? No to w drogę! 



Galeria zdjęć


Skomentuj artykuł



< Poprzedni artykułNa tropie Tomka...Na tropie Tomka...
Dodano 05.02.2019 15:55

Muzeum Śląskie, w ramach celebrowania ferii zimowych, przygotowało intrygujące zajęcia, umożliwiające integrację rodziców z dziećmi. Serdecznie zapras

Następny artykuł >Legenda o skamieniałych tancerkachLegenda o skamieniałych tancerkach
Dodano 04.10.2021 12:00

Dawno, dawno temu, jednak nie za górami i nie za lasami – bo na Dolnym Śląsku, mieszkała wdowa w towarzystwie swoich dziewięciu córek...

Pozwól nam tworzyć dla Ciebie

Sami będąc rodzicami, staramy się przygotowywać dla Ciebie atrakcyjne artykułu pozwalające zorganizować czas z Twoimi pociechami oraz wynajdujemy obiekty turystyczne spełniające wymogi naszych pociech.


Nasz serwis w dużej mierze utrzymuje się z reklam, dlatego:


Jeżeli nie chcesz płacić za przeglądanie treści wyłącz AdBlocka i ciesz się zawartością naszego serwisu Wyłączony
Przeglądaj dalej nasz serwis bez reklam zapisując się na newsletter dzięki któremu otrzymasz jedną reklamę dziennie Rejestruję
Uzyskaj pełny dostęp do treści na okres jednego miesiąca za jedyne 9,99 zł Wybieram