Gdzie jechać?

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!


Spacerem przez... Ełk!

Dodano 19.07.2018 10:28

Wakacyjny urlop z dziećmi to jedno z najważniejszych wydarzeń w ciągu całego roku, na które z utęsknieniem czeka cała rodzina. Warto odwiedzić miejsca, które gwarantują świetną zabawę, wiele emocji i radość ze wspólnie spędzonego czasu. Dziś proponujemy Wam Ełk. Miasto położone jest na pojezierzu, które jest niemal dziewiczą krainą z lasami, przezroczystymi jeziorami, czystymi rzekami i szemrzącymi strumykami rozlokowanymi między morenowymi pagórkami. A oto co Was czeka:


Ruiny zamku 

Krzyżacki zamek to wyjątkowy zabytek miasta. Jako jedyny w tym regionie położony jest na wyspie, na jeziorze Ełckim. Wybudowano go w latach 1398 - 1406. Początkowo był drewniany, jednak po spaleniu został odbudowany z cegły. W swoich murach gościł cara rosyjskiego Aleksandra I i marszałka napoleońskiego Ney. Z zamkiem związana jest również legenda o podziemnym tunelu, wiodącym pod dnem jeziora do pobliskiego kościoła. Mówi się, że za pomocą tego przejścia ludność miasta znalazła schronienie podczas potopu szwedzkiego. Zamek niestety padł ofiarą pożaru 25 czerwca 1833 roku. Z dawnej budowli pozostały tylko mury obwodowe i jego wcześniejszy kształt, a zniszczone wnętrze przystosowano później do innych celów. Do ruin zamku można się dostać przez oświetlany starymi latarniami piękny most z początku XX wieku.


   

fot. Wikipedia


Muzeum Kropli Wody

Jak sama nazwa wskazuje w tym  Muzeum można obejrzeć eksponaty związane z wodą, a więc stare pompy strażackie, gąsiory czy butelki. Na ścianach widnieją fotografie dawnego Ełku z przełomu XIX i XX wieku. Obiekt ten zachwyca samym miejscem, bowiem mieści się w wieży ciśnień. Budowle zbudowano w 1895 roku. Zaopatrywała większość miasta w niezbędną do życia wodę. Pozyskiwano ją z sześciu studni głębinowych zlokalizowanych w lesie. Z tej wieży korzystano przez osiemdziesiąt lat, do czasu wybudowania nowoczesnego systemu wodociągowego. Wieczorną porą obiekt prezentuje się atrakcyjnie dzięki oświetleniu. Z tarasu wieży podziwiać można panoramę miasta. 


   

fot. Wikipedia                                            


Kolej Wąskotorowa i Muzeum Kolei

Tu koniecznie musicie zabrać swoje dzieci. To jedna z nielicznych tego typu atrakcji turystycznych w kraju. Kolej wąskotorową w Ełku budowano w latach 1910 - 1918. Całkowita długość trasy wynosi 47,66 km. Jej głównym zadaniem był przewóz mieszkańców okolicznych wsi, czasem transportowano również towary. Jej działalności nie przerwała II wojna światowa ani zmiana przynależności państwowej – aż do lat 90. XX wieku nadal służyła jako regionalne źródło transportu. Aktualnie prowadzi kursy turystyczne. Na jednej ze stacji - Ełk Wąskotorowy funkcjonuje Muzeum  poświęcone historii ełckiego węzła kolejowego. Zobaczyć można tam przedmioty wyprodukowane przed 1945 rokiem, od dawnego urządzenia do datowania kartonowych biletów, przez miniaturowe modele lokomotyw, po zbiór przedmiotów używanych niegdyś na co dzień w pracy konduktorów, dróżników i zawiadowców. Na miejscu znajduje się miejsce na ognisko. Wystarczy, że zakupicie kiełbaski lub inny ulubiony prowiant i… smacznego! ;)


      

fot. Wikipedia                                                                                       


Skansen pszczelarski

Obiekt zachwyca swoich przybyszów oryginalnymi eksponatami, takimi jak: stare ule, narzędzia pracy bartnika i pszczelarza, czy kuszki. Każdy ul jest unikalny, został wydrążony z pnia drzewa lub przygotowany przez Matkę Naturę, a następnie artystycznie przyozdobiony swoistą rzeźbą lub bujnym słomianym dachem. Całość prezentuje sztukę od pierwotnych metod do czasów współczesnych. Ze względu na bezpieczeństwo zwiedzających nie ma tu pszczół, którym ciągłe zwiedzanie również mogłoby przeszkadzać. Małym i dużym spodobają się bajecznie wykonane rzeźby, w które włożono wiele trudu. Wiele z nich to prawdziwe zabytki liczące po kilkadziesiąt lat. Zamiast pożytecznych owadów znajduje się tu ptasie zoo z wieloma odmianami gołębi czy kogutów, które są piękną ozdobą skansenu.



fot. infomazury.com.pl


Park Edukacyjny Mikołaja Kopernika

Związany jest z układem planetarnym i gwiazdozbiorem, jego edukacyjną funkcję podkreśla rzeźba Mikołaja Kopernika usytuowana na jednej z ponad 50 parkowych ławek. Każdy kto ma ochotę odpocząć, poczytać książkę czy poszperać na laptopie może wygodnie usiąść na którejś z nich. Układ Słoneczny składa się z 10 kul granitowych w różnych kolorach. Na chodniku widnieją tabliczki z informacjami o planecie m.in.: nazwa, masa, odległość od Słońca czy średnica. Największa z kul to Słońce, jego średnica wynosi 170 cm. W układzie uwzględniono też Plutona pomimo, że uznano go, że nie jest planetą. Poprzez zabawę park ma edukować dzieci i młodzież z zakresu astronomii i fizyki. Dla najmłodszych wybudowano obok plac zabaw w formie gwiazdozbiorów „Mały Wóz” i „Wielki Wóz”. W takim miejscu najmłodsi z pewnością połączą cenną wiedzę z zabawą. Dodatkową atrakcją jest płynąca obok rzeka, po której pływają dzikie kaczki i łabędzie. 


   

fot. elk.pl


Most Zamkowy

Konstrukcja wiedzie do ruin dawnego zamku krzyżackiego znajdującego się na wyspie, na Jeziorze Ełckim. Początkowo był to most zwodzony  zbudowany w 1910  roku. Dziś stanowi ciekawą atrakcję miasta. Jest to jedyny most, który łączy miasto z zamkiem. Polecamy Wam przejście po nim wieczorną porą, kiedy jest przepięknie oświetlony. Zainstalowano tu błądzące płomyki imitujące oświetlenie gazowe. Iluminacja umożliwia zmianę barw poszczególnych elementów budowli. Podstawowa sekwencja to niebieskie barierki i zielone łuki, które nawiązują do barw flagi miasta. Niesamowitą atmosferę dodają zamieszczone metalowe latarnie. Zamontowano tu również stalową balustradą na której zakochani zawieszają kłódki. Nieopodal mostu znajduje się wodowskaz.


      


Promenada

Przy Jeziorze Ełckim znajduje się kilkukilometrowa promenada. Wzdłuż niej rozmieszczone są ławeczki, plac zabaw dla dzieci, wypożyczalnia sprzętu pływającego, kawiarnie, pomost, plaża miejska i wiele innych atrakcji. Warto zatrzymać się również na Placu Karla Leonharda Velthusena, dawnego mazurskiego poety. W swych utworach opisywał piękno jezior. Szczególnego uroku temu miejscu dodaje umieszczona w wodzie fontanna. Nocą pięknie oświetlona promenada staje się doskonałym miejscem zarówno na romantyczny spacer jak i miły wieczór z przyjaciółmi wzbogacony o odwiedzenie pobliskich lokali. Wzdłuż deptaku umieszczone są drewniane rzeźby przedstawiające królów Polski. 



fot. Wikipedia


Jezioro Ełckie

Położone jest po zachodniej stronie miasta, przepływa przez nie rzeka Ełk. Jest to ósme pod względem głębokości jezioro w Polsce, jego średnia głębokość wynosi 15 m, a maksymalna aż 58 m! Ten piękny zbiornik wodny przybiera kształt bumerangu i  dzieli się na trzy części: północną - Małe Ełckie, południową - Duże Ełckie i zachodnią. Otoczone jest zabudową miasta oraz pobliskich wsi, a także polami uprawnymi. Dno jest urozmaicone i tworzy szereg głęboczaków i płycizn. Na trzech z nich utworzyły się wyspy trzcinowe. Miasto posiada również plażę miejską przy Jeziorze Ełckim oraz usytuowany tam camping, duże pole namiotowe, boiska sportowe, kąpielisko strzeżone oraz kilka wypożyczalni sprzętu wodnego. Bliskość jezior i okolicznych rzek zachęca turystów do aktywnego wypoczynku jak również do oddawania się pasji łowienia ryb. Dominującymi gatunkami są: sandacz, szczupak, okoń, płoć, leszcz, ukleja, karaś oraz karp. 


   

                                            fot. Wikipedia


Plac Jana Pawła II

Znajduje się w centrum miasta przy rzece Ełk. Dawniej był to Plac Sapera. Nazwa została zmieniona po wizycie w 1999 roku  papieża Jana Pawła II. Na placu  znajduje się pomnik Ojca Św. oraz scena koncertowa w kształcie barki, a także podświetlana w nocy fontanna i ławki parkowe. Stałym punktem jest rozciągająca się wzdłuż alejek wystawa zdjęć przygotowana przez Muzeum Historyczne w Ełku pt. – „Ełk. Na tyłach historii czy w centrum nowoczesności?”. Nieopodal placu usytuowane są: plac zabaw dla dzieci, park Kopernika i pumptrack. W tym miejscu rozpoczyna się szlak papieski Ełk-Wigry oraz przebiega ścieżka rowerowa, przy której ustawiono wystawę plenerową.




Pracownia Rzeźby

Na terenie stacji Ełckiej Kolejki Wąskotorowej w budynku mieści się Pracownia Rzeźby Ełckiego Stowarzyszenia Twórców i Artystów Nieprofesjonalnych. W pracowni można obejrzeć wystawę przedmiotów stworzonych przez miejscowych artystów oraz nauczyć się rzeźbienia w drewnie, haftowania i malarstwa.  Najbardziej zachwycają figurki religijne, ptaszki, zabawki (na przykład konik na biegunach), a także rycerze i scenki rodzajowe (n. p. muzykanci, zakonnik z antałkiem, itp.). Oprócz tego piękne są również obrazy przedstawiające Serce Jezusa i Serce Maryi podobne do tych, które dawniej wisiały w każdym wiejskim domu. Z pewnością jest to bardzo ciekawe miejsce dla całej rodziny, aby uczyć przekazywania pasji i rozwijania własnych talentów. Bardzo dużo dzieci i młodzieży  przyjeżdża co roku do pracowni, aby zobaczyć artystyczne dzieła.


   

fot. estian.weebly.com


Amfiteatr

Warto na niego zwrócić uwagę, ponieważ budowla jest bardzo ciekawa, chociaż wywołała kontrowersje wśród mieszkańców. Mocna forma łącząca postmodernistyczną prostotę i detale nawiązują do antyku. Jeżeli chodzi o kolorystykę to jest trochę ponura, ponieważ dominuje szary. Z pewnością jest to centrum kulturalnego i rozrywkowego życia w mieście. Stąd rozbrzmiewa muzyka i śpiew. W tej chwili amfiteatr mieści 1400 miejsc. Ciekawe czy Wam przypadnie do gustu?



fot. dm.elk.pl


Ełk jest miejscem wypoczynku dla tych, którzy szukają spokoju nieskażonych cywilizacją krajobrazów oraz tych preferujących aktywny wypoczynek na rowerze, wspinaczkę po ściance, przejście po parku linowym, spływ w kajaku bądź przejażdżkę na grzbiecie końskim. Wszystko to razem tworzy niepowtarzalny krajobraz i zachęca do pozostania tu na dłużej. A dodatkowo za Ełkiem przemawiają dania regionalne, szczególnie kartacze serwowane na promenadzie oraz tutejszy browar. Warto odwiedzić ten uroczy zakątek szczególnie na przełomie lipca i sierpnia, ponieważ to czas na Mulatkę (Mazurskie Lato Kabaretowe) w Ełckim Centrum Kultury. 



Galeria zdjęć


Skomentuj artykuł



< Poprzedni artykułHydropolis - centrum wiedzy poświęcone wodzieHydropolis - centrum wiedzy poświęcone wodzie
Dodano 18.07.2018 10:44

Jeżeli jeszcze się zastanawiacie, czy warto wybrać placówkę edukacyjną na spędzenie wolnego czasu, to mówimy stanowcze TAK! Centrum Wody we Wrocławiu

Następny artykuł >Rogalowe Muzeum PoznaniaRogalowe Muzeum Poznania
Dodano 19.07.2018 10:32

Rogalowe Muzeum Poznania to niezwykłe miejsce, w którym zapoznać się można ze specyfiką i tradycją miasta, ze szczególnym uwzględnieniem symbolu Pozna

Pozwól nam tworzyć dla Ciebie

Sami będąc rodzicami, staramy się przygotowywać dla Ciebie atrakcyjne artykułu pozwalające zorganizować czas z Twoimi pociechami oraz wynajdujemy obiekty turystyczne spełniające wymogi naszych pociech.


Nasz serwis w dużej mierze utrzymuje się z reklam, dlatego:


Jeżeli nie chcesz płacić za przeglądanie treści wyłącz AdBlocka i ciesz się zawartością naszego serwisu Wyłączony
Przeglądaj dalej nasz serwis bez reklam zapisując się na newsletter dzięki któremu otrzymasz jedną reklamę dziennie Rejestruję
Uzyskaj pełny dostęp do treści na okres jednego miesiąca za jedyne 9,99 zł Wybieram