Gdzie jechać?

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!


Spacerem przez... Jelenią Górę!

Dodano 13.07.2018 11:31

Staramy się Was zawsze zaskakiwać i zachęcać do zwiedzania niezwykłych miast, które kryją w sobie klimatyczne zakątki, ciekawą historię oraz bogactwa samej natury. W naszych propozycjach bierzemy pod uwagę całą rodzinę i wyszukujemy coś dla młodszych i starszych, aby każdy znalazł coś dla siebie. Tym razem opowiemy o urokach Jeleniej Góry. Kto już zna to miejsce, ten wie jakie rozmaite atrakcje ukrywa w sobie. Leży w województwie dolnośląskim u podnóża Karkonoszy. Miasto ma bogatą historię. W XI wieku na tym terenie istniał gród słowiański, a jego założycielem był Bolesław II Krzywousty. Zapoznajcie się, co warto zobaczyć.


Muzeum Karkonoskie

Swoje działania rozpoczęło już w 1880 roku, kiedy to miłośnicy gór założyli w Jeleniej Górze Towarzystwo Karkonoskie. Oprócz pielęgnowania szlaków turystycznych, prowadziło bibliotekę, a także gromadziło i opiekowało się przedmiotami obrazującymi historię i sztukę Gór Olbrzymich. Osiem lat po jego powstaniu powołano Muzeum, w którym cenne eksponaty mogły być wystawione. Liczba jego zbiorów nieustannie rosła. Obecnie funkcjonują trzy oddziały: Skansen Uzbrojenia Wojska Polskiego w Jeleniej Górze, Dom Carla i Gerharta Hauptmannów  w Szklarskiej Porębie oraz Muzeum Zamek w Bolkowie. Można zobaczyć tu bardzo wiele ciekawych eksponatów, prezentowanych na tematycznych wystawach stałych i czasowych. Na szczególną uwagę zasługuje zbiór szkła artystycznego będący największym w Polsce i jednym z większych w Europie. Prezentuje się tu techniki wytwarzania oraz zdobienia tych unikatowych przedmiotów. Ciekawą wystawą jest również chałupa wiejska wystawiona w 1914 roku na wzór typowej budowli karkonoskiej z 2 poł. XVIII wieku. W jej wnętrzach kryją się zabytkowe meble, przedmioty codziennego użytku oraz obrazy na szkle. Oprócz działalności wystawienniczej muzeum prowadzi lekcje i warsztaty muzealne.


    

fot. muzeumkarkonoskie.pl


Muzeum Przyrodnicze

Zwiedzający mogą odwiedzać to miejsce od 12 września 1954 roku. Placówka powstała na bazie zbiorów rodziny Schaffgotschów gromadzonych co najmniej od XVI wieku, a przechowywanych do 1945 roku w klasztorze pocysterskim, Długim Domu i pałacu Schaffgotschów w Cieplicach. W Jeleniej Górze można zobaczyć zbiór ponad 30.000 owadów, 4.000 muszli, 2.000 skał i skamieniałości, makiety ptaków, ssaków oraz wiele innych ciekawych rzeczy. Oprócz zbiorów przyrodniczych mieszczą się tu także historyczne eksponaty: pocztówki, zdjęcia, odznaki, monety oraz pomocnicze przedmioty: gipsowe odlewy grzybów oraz figuralne ule. To Muzeum podoba się szczególnie dzieciom, dlatego warto zabrać najmłodszych w tak interesujący świat przyrody.


   

fot. muzeum-cieplice.pl


Mury obronne z basztami 

Jelenia Góra niemal od początku swojego istnienia chroniona była podwójnymi murami obronnymi. Niższy mur zewnętrznymi stał się suchą fosą, zaś wewnętrzny wzmocniony bastejami. Trzy bramy miejskie: Długa, Wojanowska i Zamkowa posiadały własne wieże, bastiony i barbakany. Do dziś zachowały się tylko fragmenty tych obwarowań oraz dwie Baszty Zamkowa i Grodzka. Pierwsza z nich wzniesiona została w XIV w. Obecna budowla to cylinder o średnicy 7,57 m z ośmioboczną nadbudówką, pod którą umieszczono galerię widokową z balustradą. Na jej szczycie można dostrzec postać Jelenia i datę budowy “1584”.  Na jej piętrach widoczne są otwory strzelnicze w kształcie krzyża. Zamykała drogę wiodąca do zamku stojącego niegdyś na Wzgórzu Krzywoustego. Baszta Grodzka powstała w XV wieku. Wzmacniała mury miejskie i pełniła funkcje mieszkalne. Wejście do niej prowadzi przez barokowy portal, w którego ścianę wmurowano trzy detale architektoniczne z nieistniejących dziś okolicznych budynków. 


   

fot. Wikipedia


Pałac Paulinum

Historia tego miejsca sięga lat siedemdziesiątych XIX wieku. Rezydencję w stylistyce niemieckiej architektury magnackiej ukończono w 1872 roku. Całość zwieńczono bajkową, renesansową i średniowieczną ornamentyką. Imponujący pałac dziś to ekskluzywny obiekt hotelowy o unikalnym klimacie. Przeprowadzono gruntowną renowację we wnętrzach budynku, dzięki czemu każda z sal i apartamentów nie tylko zachowała dawną świetność, ale też uzyskała wyjątkowy styl. Najbardziej reprezentacyjna Sala Gdańska pełni funkcję restauracji. Zdecydowanie obiekt ten to prawdziwa perła Jeleniej Góry, wzniesiona na szczycie parkowego wzgórza niemal w centrum miasta. Jej historyczny charakter i przytulna atmosfera sprzyjają indywidualnym pobytom jak również spotkaniom biznesowym. W tym niezwykłym miejscu możecie pozwolić sobie na chwilę relaksu w klimatycznych podziemiach.  Znajdziecie tu saunę fińską i turecką, jacuzzi, fitness i grotę solną. 



fot. wroclaw.wyborcza.pl


Dolina Pałaców i Ogrodów

To niezwykłe miejsce na Dolnym Śląsku położone u podnóża Karkonoszy. To co najbardziej zachwyca turystów to wznosząca się dumnie majestatyczna Śnieżka oraz unikalny kompleks 30 przepięknych rezydencji. Na obszarze zaledwie 102 km2 spotykają się gotyckie zamki, wieże obronne, renesansowe dwory, barokowe pałace, neogotyckie, neorenesansowe i klasycystyczne rezydencje oraz zabytki architektury sakralnej wzniesione przez najwybitniejszych architektów epoki. Wszystko w otoczeniu rozległych parków krajobrazowych. Warto na własne oczy zobaczyć to bogactwo budownictwa regionalnego o wpływach tyrolskich i łużyckich rodów. Przez Dolinę prowadzą liczne szlaki piesze oraz rowerowe. 



Na zdjęciu Pałac w Karpnikach, fot. karkonosze.pl


Wieża widokowa

W 1911 r. na szczycie Wzgórza Krzywoustego wzniesiono wieżę widokową o wysokości 22 m, przypominającą kształtem latarnię morską. Charakterystyczna kopuła sprawiła, że polscy osadnicy zaczęli nazywać ją Grzybkiem i ta nazwa znana jest do dziś wszystkim mieszkańcom miasta. Jeżeli schody Wam nie straszne, to warto się trochę powspinać. Ze szczytu roztacza się wspaniały widok na panoramę miasta i Karkonosze.



fot. Wikipedia


Biuro Wystaw Artystycznych

Jest to galeria sztuki współczesnej założona w 1976 roku. Przestrzeń wystawiennicza galerii to dwie sale, antresola, piwniczka oraz otwarta klatka schodowa. Galeria prowadzi działalność wystawienniczą, wydawniczą oraz edukacyjną. Jest to miejsce niekomercyjnego podejścia do sztuki, żywo reagujące na zjawiska aktualne i preferujące różnorodność programową. Prezentuje dorobek jeleniogórskiego środowiska plastycznego, a także artystów współczesnych polskich z innych regionów i zagranicznych. Dodatkowo galeria prowadzi szeroko pojętą edukację w zakresie sztuki. Jeśli zainteresowało Was malarstwo, grafika, rysunek, rzeźba, tkanina, ceramika, fotografia, instalacja czy performance to koniecznie nie przegapcie tego miejsca. Szczególnie w okresie wakacji prowadzone są tu kreatywne warsztaty dla najmłodszych oraz organizowane są różne wycieczki.


Stajnia Gostar

Usytuowana jest w otoczeniu zieleni na obrzeżach Jeleniej Góry. Zarówno na miejscu, jak i w okolicy panują doskonałe warunki do aktywnego wypoczynku, w tym do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej oraz narciarstwa biegowego. Zaplecze obiektu obejmuje staw rybny i lądowisko dla helikopterów. Warto wybrać się tu z całą rodziną, ponieważ oprócz stajni mieści się tu także wspaniała restauracja i hotel. Można doświadczyć przejażdżki konnej lub podjąć naukę jazdy na tych pięknych zwierzętach.



 

Do Jeleniej Góry warto pojechać tak naprawdę o każdej porze roku, ponieważ góry zawsze dodają miastu malowniczego charakteru niezależnie czy latem, czy zimą. To bardzo interesujące miejsce o długiej historii, o czym świadczą liczne zabytki architektoniczne reprezentujące wszystkie style łącznie z gotykiem. 



Galeria zdjęć


Skomentuj artykuł



< Poprzedni artykułA może by tak do Alpakarium...?A może by tak do Alpakarium...?
Dodano 09.07.2018 14:54

W podlaskiej Rudce, znajduje się stary, drewniany dom na skraju lasu. Obok niego rosną stare jabłonie, czereśnie i ogród warzywny, wokoło panuje cisza

Następny artykuł >Hydropolis - centrum wiedzy poświęcone wodzieHydropolis - centrum wiedzy poświęcone wodzie
Dodano 18.07.2018 10:44

Jeżeli jeszcze się zastanawiacie, czy warto wybrać placówkę edukacyjną na spędzenie wolnego czasu, to mówimy stanowcze TAK! Centrum Wody we Wrocławiu

Pozwól nam tworzyć dla Ciebie

Sami będąc rodzicami, staramy się przygotowywać dla Ciebie atrakcyjne artykułu pozwalające zorganizować czas z Twoimi pociechami oraz wynajdujemy obiekty turystyczne spełniające wymogi naszych pociech.


Nasz serwis w dużej mierze utrzymuje się z reklam, dlatego:


Jeżeli nie chcesz płacić za przeglądanie treści wyłącz AdBlocka i ciesz się zawartością naszego serwisu Wyłączony
Przeglądaj dalej nasz serwis bez reklam zapisując się na newsletter dzięki któremu otrzymasz jedną reklamę dziennie Rejestruję
Uzyskaj pełny dostęp do treści na okres jednego miesiąca za jedyne 9,99 zł Wybieram