Gdzie jechać?

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!


Hydropolis - centrum wiedzy poświęcone wodzie

Dodano 18.07.2018 10:44

Jeżeli spojrzymy na globus to łatwo zauważyć, że dominuje kolor niebiesko - kobaltowy, co oznacza, że Ziemia składa się w 70 procentach z wody. Warto dowiedzieć się, jaka była geneza powstania kuli Ziemskiej oraz wiele innych rzeczy z tym związanych. Takie atrakcje dla najmłodszych przygotował Wrocław. Wasze dzieci pobawią się w małych odkrywców, będą wykonywać doświadczenia, a jak wiadomo praktyka jest najlepszym sposobem na naukę. W 2015 roku otwarto placówkę edukacyjną we Wrocławiu - Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis. Jest ono wpisane na listę zabytków co dodatkowo podnosi prestiż tego miejsca. To ultranowoczesne centrum wiedzy o wodzie, które jest jedynym takim obiektem w Polsce i jednym z nielicznych na świecie! Wystawa znajduje się w zabytkowym, XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody czystej o powierzchni 4000 metrów kwadratowych! Jak sama nazwa wskazuje, centrum wiedzy jest skoncentrowane w temacie wody. W fascynujący sposób pokazane jest jej znaczenie dla człowieka. Hydropolis to 9 stref wystawowych, ponad 60 monitorów dotykowych, 6 filmów kinowych i cała masa zadowolonych widzów - tych starszych i młodszych.


    

fot. Hydropolis, Wrocław


Przenosimy się do wodnego świata na powierzchni Ziemi. Co zobaczycie? Strefy są tematycznie podzielone. Bardzo dużą strefą, która z pewnością zrobi na dzieciach duże wrażenie to “Planeta wody”. To projekcja 360º na 65-metrowym ekranie, która opowiada o powstaniu wody na Ziemi i stanowi pierwszy etap zwiedzania wystawy. Zobaczycie w jaki sposób powstała woda i jak dużo jest jej we wszechświecie. Dodatkowo zobaczycie wizualizację kuli ziemskiej o średnicy 2 metrów z animacją pływów wodnych na naszej planecie. Kolejna strefa ma za zadanie przyjrzeć się bliżej relacji człowieka z wodą. Wasze dzieci dowiedzą się, że średnio 60% masy ciała każdego z nas stanowi woda, a także poznają jej funkcje w organizmie. W sali „Sacrum” wyjaśnione będzie, jaką rolę woda pełni w kulturach i religiach. Kolejna strefa przybliży Wam historię inżynierii wodnej. Szczególnie ciekawe dla małych odkrywców! W tej strefie poznacie oraz samodzielnie sprawdzicie działanie wodnych wynalazków z czasów starożytnych. Będzie okazja do eksperymentowania, a także pogłębienia wiedzy na temat Egiptu, który posłuży tu za przykład. To właśnie rzeka Nil jest bardzo ważna dla rozwoju cywilizacji tego kraju.  Fani pirackich przygód będą mieli okazję zobaczyć na żywo wyjątkowo wierne oryginałom modele statków, od starożytnych po dzisiejsze. Następna strefa odpowie na pytania ile średnio litrów wody dziennie na jednego mieszkańca zużywa takie miasto jak Wrocław, na tle potężnych metropolii pokroju Londynu czy Dubaju? Zobaczycie tu również ogromną mapę satelitarną Wrocławia, na której przedstawiono wizualizacje powodzi i innych zjawisk atmosferycznych. 
Kolejna strefa ma za zadanie wyjaśnić trzy stany skupienia wody, co czyni ją substancją niezwykłą. Wasze dzieci w przystępny sposób nauczą się, dlaczego jest tak istotna w każdym aspekcie życia oraz zaczną rozróżniać rodzaje chmur, by prawidłowo prognozować pogodę! Niech nie zdziwi Was, że słowa Cumulonimbus, Altrostratus i Cumulus będą od teraz w słowniku Waszych dzieci. W tej strefie można także narobić troszkę zamieszania i za dotknięciem dłoni wywołać burzowy grzmot. 


   


Następna strefa zainteresuje miłośników tajemniczych zdarzeń i potworów głębinowych. To tu z bliska obejrzycie najbardziej przerażające stworzenia głębinowe i odkryjecie niesamowite życie ukryte w ciemnościach. Wyruszycie także w podróż do najgłębszego miejsca na Ziemi, a także odkryjecie wraki zatopionych statków i okrętów. Kontynuując temat stworzeń organizatorzy przygotowali strefę “Ocean życia”. Tematem jest ewolucja życia, które pojawiło się w wodzie ok. 3,3 miliarda lat temu. Zobaczycie scenę polowania żarłacza tygrysiego na ławicę tuńczyków, a także piękne rafy koralowe, techniki kamuflażu zwierząt oraz różnorodność wodnego życia. 
Cała wystawa skierowana jest zarówno do dzieci jak i dorosłych. To jednak prawdziwy raj dla tych pierwszych. Specjalnie dla najmłodszych przygotowano multimedialne gry, symulacje zabawy z delfinami, odkrywanie mitycznych potworów wodnych i wiele innych. Wystawa wyposażona jest także w cztery sale kinowe, w których można obejrzeć łącznie sześć filmów. Na terenie obiektu znajduje się również strefa relaksu. Będzie to odpoczynek w prawdziwie bajkowej scenerii, gdzie nabierzecie sił. Hydropolis oferuje również warsztaty grupowe. Są one cennym doświadczeniem dla najmłodszych widzów, a Wasze dzieci nie zaznają tu nudy. 


  


Jak wiadomo, dzieciaki uwielbiają gadżety, pamiątki i inne cudeńka, które będą im przypominały o wizycie w jakimś miejscu. Na terenie obiektu znajduje się Gift Shop, w którym każdy znajdzie coś dla siebie i upamiętni wizytę w Centrum. Jeżeli dopadnie Was głód, to na miejscu możecie skorzystać z dwóch kafejek, które oferują przekąski i napoje. Bilet wstępu normalny to 27 zł a ulgowy 18 zł. Za bilet rodzinny zapłacicie korzystne 72 zł. Od poniedziałku do piątku Hydropolis działa w godzinach 9:00 - 18:00, natomiast w weekendy 10:00 - 20:00. I uwaga - parking przeznaczony jest jedynie dla grup zorganizowanych, dlatego należy szukać w pobliżu parkingów i dojść kilka minut na piechotę. Jeżeli jeszcze się zastanawiacie, czy warto wybrać placówkę edukacyjną na spędzenie wolnego czasu, to mówimy stanowcze TAK! Centrum Wody we Wrocławiu przyciąga tłumy turystów i nic w tym dziwnego - tu nie da się nudzić, a zdobyta wiedza pozostanie w pamięci na zawsze.  


Galeria zdjęć


Skomentuj artykuł< Poprzedni artykułSpacerem przez... Jelenią Górę!Spacerem przez... Jelenią Górę!
Dodano 13.07.2018 11:31

Tym razem opowiemy o urokach Jeleniej Góry. Kto już zna to miejsce, ten wie jakie rozmaite atrakcje ukrywa w sobie. Zapoznajcie się, co warto zobaczyć

Następny artykuł >Spacerem przez... Ełk!Spacerem przez... Ełk!
Dodano 19.07.2018 10:28

Miasto położone jest na pojezierzu, które jest niemal dziewiczą krainą z lasami, przezroczystymi jeziorami, czystymi rzekami i szemrzącymi strumykami

Pozwól nam tworzyć dla Ciebie

Sami będąc rodzicami, staramy się przygotowywać dla Ciebie atrakcyjne artykułu pozwalające zorganizować czas z Twoimi pociechami oraz wynajdujemy obiekty turystyczne spełniające wymogi naszych pociech.


Nasz serwis w dużej mierze utrzymuje się z reklam, dlatego:


Jeżeli nie chcesz płacić za przeglądanie treści wyłącz AdBlocka i ciesz się zawartością naszego serwisu Wyłączony
Przeglądaj dalej nasz serwis bez reklam zapisując się na newsletter dzięki któremu otrzymasz jedną reklamę dziennie Rejestruję
Uzyskaj pełny dostęp do treści na okres jednego miesiąca za jedyne 9,99 zł Wybieram