Gdzie jechać?

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!


Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach

Dodano 14.08.2018 16:08

Województwo Śląskie bardzo często kojarzy się wyłącznie z górnictwem i wieloma kopalniami węgla, które znajdują się na jego terenie. Oprócz tych typowych, gdzie górnicy nadal pracują w pocie czoła, istnieją także kopalnie zabytkowe, które obrazują historię górnictwa przenosząc turystów w głąb ziemi. Jednym z takich miejsc jest Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, gdzie w podziemnych korytarzach, położonych 40 metrów pod powierzchnią ziemi, zwiedzanie rozpoczyna się od labiryntu chodników.


Idąc „chodnikiem Staszica”, można dojść do pierwszej komory - „Srebrnej”. Komora o powierzchni 500 metrów kwadratowych jest zachowana w stanie pierwotnym z odtworzonym stanowiskiem pracy gwarków. Na końcu korytarza znajduje się małe jeziorko oraz resztki galeny – skarbu ziemi tarnogórskiej. Poszczególne fragmenty komory eksponowane są poprzez wykorzystanie ciekawych efektów świetlnych, które z pewnością umilą rodzinne zwiedzanie. Idąc dalej można zauważyć m.in. drewniane wózki z końca XVIII wieku, lej krasowy w kształcie dzwonu oraz obszar poświęcony patronce górników – świętej Barbarze.


W Kopalni Srebra znajduje się wiele atrakcji, które z pewnością zainteresują również najmłodszych gości. Po dotarciu do chodnika wodnego, można poczuć się jak prawdziwy kapitan statku, bowiem przepływa się go łodziami dostępnymi do wypożyczenia na miejscu. Długość trasy wodnej to 270 m, a głębokość koryta chodnika wodnego około 80 cm. Temperatura wody około ma 7 stopni, a prędkość powietrza w tym rejonie 0.6 – 0.7 m/s. 


Na terenie kopalni znajduje się także Skansen Maszyn Parowych, gdzie goście mają okazję zobaczyć zabytkowe maszyny, używane w dawnym przemyśle - walec drogowy, dźwig kolejowy, lokomobila, liczne parowozy, agregat prądotwórczy, pompy parowe oraz maszyny wyciągowe. Nową atrakcją na terenie obiektu jest Kolejka Skansenowa, w której dzieci mogą przyjrzeć się zabytkowym urządzeniom z zupełnie nowej perspektywy. Taka podróż z pewnością dostarczy zarówno pociechom jak i rodzicom niesamowitych wrażeń.


Przy Zabytkowej Kopalni Srebra znajduje się również Sztolnia Czarnego Pstrąga, którą także przemierza się łodziami. Obiekt położony jest na terenie urokliwego Parku Repeckiego. Do sztolni prowadzą szyby Ewa oraz Sylwester. Turyści w tajemniczej scenerii, przy świetle lamp karbidowych, przepływają odcinek 600 m (ruch odbywa się wahadłowo). Przewodnik wprawia łódki w ruch, odpychając się od ścian sztolni zwanych ociosami. Jednocześnie, podczas przeprawy, opowiada on gościom różnorakie historie o dawnym górnictwie. Jest to najdłuższa w Polsce podziemna trasa turystyczna, którą pokonuje się łodziami. Stanowi ona fragment XIX-wiecznej Głębokiej Sztolni Fryderyk, która po dziś dzień odprowadza wody kopalniane na powierzchnię ziemi.


Dlaczego sztolnia została okrzyknięta „Sztolnią Czarnego Pstrąga”? To pytanie dla najbardziej spostrzegawczych. W trakcie wodnej wyprawy można dostrzec pstrąga, który zamieszkuje te tereny. To jednak nie jedyne zwierzę znajdujące się w sztolni - w ostatnim czasie zamieszkały tu również nietoperze, które latają nad głowami odwiedzających. Jednym dostarcza to radości, innym dreszczyku emocji. W 2004 roku podziemia Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga zostały wpisane na prestiżową listę Pomników Historii.


Wyprawa na teren Zabytkowej Kopalni Srebra z pewnością jest niecodziennym sposobem spędzenia wolnego czasu, jednak zabawa oraz wiedza, którą nabędzie się podczas wycieczki, na pewno usatysfakcjonuje każdego odwiedzającego – bez względu na wiek!

Galeria zdjęć


Skomentuj artykuł



< Poprzedni artykułNajlepsze miejsca na wakacje z pociechamiNajlepsze miejsca na wakacje z pociechami
Dodano 16.06.2017 10:51

W dobie tanich lotów i niskobudżetowych podróży ludzie zapominają o tym, że Polska jest krajem, który zachwyca bogatą ofertą miejsc agroturystycznych,

Następny artykuł >Wakacje w górach - najciekawsze szlaki i trasyWakacje w górach - najciekawsze szlaki i trasy
Dodano 16.06.2017 11:19

Góry mają swój urok o każdej porze roku. Zimą ośnieżone szczyty wprawiają wędrowców w osłupienie, wiosną wszystko budzi się do życia, a latem i jesien

Pozwól nam tworzyć dla Ciebie

Sami będąc rodzicami, staramy się przygotowywać dla Ciebie atrakcyjne artykułu pozwalające zorganizować czas z Twoimi pociechami oraz wynajdujemy obiekty turystyczne spełniające wymogi naszych pociech.


Nasz serwis w dużej mierze utrzymuje się z reklam, dlatego:


Jeżeli nie chcesz płacić za przeglądanie treści wyłącz AdBlocka i ciesz się zawartością naszego serwisu Wyłączony
Przeglądaj dalej nasz serwis bez reklam zapisując się na newsletter dzięki któremu otrzymasz jedną reklamę dziennie Rejestruję
Uzyskaj pełny dostęp do treści na okres jednego miesiąca za jedyne 9,99 zł Wybieram