Muzeum Archeologiczne i rezerwat Krzemionki
Krzemionki – zwane również Krzemionkami Opatowskimi – to rezerwat archeologiczny położony 5 km na północny-wschód od Ostrowca Świętokrzyskiego. Prahistoryczne kopalnie krzemionkowskie zajmują obszar pola górniczego, które ma kształt paraboli i zajmuje łącznie prawie 76 hektarów! Szacuje się, że na tym terenie dawniej znajdowało się około 4000 kopalń.
Trasa turystyczna
To pierwsza atrakcja, jaką ma do zaoferowania rezerwat Krzemionki. Trasa turystyczna liczy około 1,5 km i prezentuje oryginalne wyrobiska neolitycznych kopalń i hałdy górnicze oraz zagłębienia poszybowe. Wszystkie te atrakcje przedstawiają nam niezwykle realistyczny obraz przemysłowy sprzed ponad 5000 lat.
Wspaniałym doświadczeniem jest możliwość zwiedzenia trasy podziemnej. Pamiętajcie, żeby zabrać ze sobą ciepłe ubrania! Najgłębszy odcinek trasy mieści się bowiem prawie 12 metrów pod ziemią, a temperatura sięga tam nawet -9 stopni. Aktualnie trasa podziemna ma około 500 metrów długości, dzięki czemu mamy możliwość bardzo dokładnego obejrzenia wyrobisk kopalń krzemienia pasiastego oraz zapoznania się z geologią regionu. Dodatkowo możemy zobaczyć na własne oczy, w jakich warunkach pracowali górnicy wydobywający krzemień 5 tysięcy lat temu.
fot. krzemionki.pl
Rekonstrukcja osady
Jesteście ciekawi, jak żyli pradawni ludzie? Dziś ciężko wyobrazić sobie codzienność bez prądu i bieżącej wody. Rekonstrukcja osady z epoki kamienia łupanego zajmuje powierzchnię około 1,5 hektara. W wiosce możemy z bliska obejrzeć 4 rekonstrukcje domów mieszkalnych, stworzonych na podstawie dokumentacji archeologicznych. Domy otoczone są palisadą i rowem obronnym, a w ich pobliżu możemy znaleźć stanowiska, na których odbywają się warsztaty oraz lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży.
Jeśli planujecie odwiedzić Krzemionki w sezonie letnim, warto wiedzieć, że właśnie wtedy niedaleko wioski funkcjonuje warsztat garncarza. To prawdziwa atrakcja zarówno dla najmłodszych dzieci, jak i dla ich rodziców! Pod okiem wykwalifikowanego garncarza można bowiem stworzyć z gliny własne naczynie.
fot. krzemionki.pl
Muzeum
Na terenie Krzemionek znajduje się również muzeum, które gromadzi niezwykle interesujące zabytki archeologiczne. Pracownicy muzeum prowadzą także własną działalność badawczą, skupiając się na regionie rzeki Kamiennej. Największe zbiory muzeum dotyczą górnictwa i przetwórstwa krzemienia w neolicie i epoce brązu. To jednak nie jedyne atrakcje. Muzealia reprezentują bowiem wszystkie epoki – zarówno te najstarsze, sięgające pierwszych śladów człowieka, jak i te bardziej współczesne.
Jeśli zatem wybieracie się do świętokrzyskiego, serdecznie polecamy zwiedzenie Muzeum Archeologicznego Krzemionki. W tym miejscu warto dodać, że dzieci do 6-ego roku życia zwiedzają rezerwat za darmo. Bilety dla osób dorosłych kosztują 18 zł, zaś ulgowe – 12 zł. W cenę biletów wliczona jest opłata za przewodnika.
fot. krzemionki.pl
Jeśli jeszcze nie czujecie się wystarczająco przekonani, warto dodać, że podziemna trasa kopalni jest jedynym na świecie tego typu obiektem, który pozostaje otwarty dla szerszej publiczności!
Pewnej letniej nocy, kiedy to rodzina i sąsiedzi Jacusia spędzali czas przy ognisku, Jacuś usłyszał historię, która nie pozwoliła zmrużyć mu oczu...
Krynica Zdrój, to miejsce przepełnione wszelkiego rodzaju atrakcjami, zaczynając od niesamowitych zabytków, a kończąc na rozrywkach dla najmłodszych t
Skomentuj artykuł