Gdzie jechać?

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!


Spacerem przez... Gorzów Wielkopolski!

Dodano 21.06.2018 09:01

Ciągle jest jeszcze dużo do zobaczenia! Nowe atrakcje, aż się proszą o zauważenie. Nie trzeba wyjeżdżać za granicę, gdyż w Polsce wciąż jest co odkrywać. Tym razem naszym celem jest Gorzów Wielkopolski. Znajduje się on w północno-zachodniej części naszego kraju, w województwie lubuskim, nad rzeką Wartą.  Miasto położone jest na siedmiu, zielonych wzgórzach. A co jest tu warte uwagi, znajdziecie poniżej. Mamy nadzieję, że nasza lista propozycji się przyda, i że zainteresuje Was na tyle, że postanowicie przynajmniej jeden dzień urlopu spędzić właśnie w tym mieście.


Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta

Jest to najstarsze muzeum w województwie lubuskim, które istnieje od 1945 roku. W jego skład wchodzą: zespół willowo-parkowy z początku XX w.,  Spichlerz z XVIII w., Zagroda Młyńska w Bogdańcu oraz Gród Santocki w Santoku. Muzeum Lubuskie gości na co dzień podczas warsztatów i lekcji edukacyjnych różne grupy wiekowe. Organizowane są tu półkolonie, wydarzenia okolicznościowe oraz przedstawienia skierowane do dzieci. W wilii zobaczyć można zabytki europejskiego rzemiosła artystycznego, herby, numizmaty oraz wybrane dzieła dawnego malarstwa i rzeźby tworzone już w epoce średniowiecza. Obiekt otacza ogród dendrologiczny, w którym oprócz licznych gatunków drzew i krzewów znajduje się także kamienny grobowiec megalityczny. W zabytkowym, białym Spichlerzu przez dwieście lat przechowywano zboże. Dziś zamieszczone tam ekspozycje mają charakter bardzo różnorodny od informacji na temat fabrykantów, żeglugi, gazowni, tramwajów czy kolei, po zbiór polskiego malarstwa współczesnego.



fot. Wikipedia


Mury Obronne

Należą również do najstarszych zabytków Gorzowa. Pierwotnie występowały w postaci drewnianej palisady. Wymiana średniowiecznej fortyfikacji na ceglano-kamienną trwała kilkadziesiąt lat. Pierwsze przekazy źródłowe świadczą, że pochodzą one z lat 1321-1325. Nie są znane jednak żadne etapy ich budowy. Owe umocnienia uchroniły miasto przed najazdem husytów, jednak nie zapobiegły zdobyciu Gorzowa przez króla szwedzkiego. Z liczących ponad 4400 metrów murów obronnych do dzisiaj zachował się jedynie ich 130-metrowy fragment. Przetrwały w nim cztery baszty łupinowe. Wzdłuż północnej strony budowli znajduje się skwer, który jest śladem po zasypanej fosie.


  

fot. Wikipedia


Filharmonia Gorzowska 

Jest to unikatowy, nowoczesny budynek, zaprojektowany z myślą o doskonałych warunkach akustycznych, spełniający najwyższe światowe standardy. Filharmonia to najmłodsza w mieście instytucja, która tworzy Centrum Edukacji Artystycznej. Budynek został oficjalnie otwarty 18 maja 2011 roku. Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej to młody, międzynarodowy i bardzo ambitny zespół. Muzycy pochodzą z Polski, Niemiec, Francji, Japonii i Chin. Koncerty cieszą się  niezwykłą popularnością w kraju i za jego granicami. Realizowane są również projekty specjalne, do udziału w których zapraszane są dzieci i młodzież z całego regionu.  Z pewnością to miejsce na miarę XXI wieku.



fot. Wikipedia


Bulwar Nadwarciański

Jest to urokliwe miejsce nad rzeką, gdzie utworzono zakątek spacerowy. Znajdują się tu liczne kawiarnie, puby i restauracje. Z ciekawych obiektów mieści się tu pływająca fontanna, zegar słoneczny, woliera z ptakami, taras widokowy oraz plac zabaw, gdzie najmłodsi mogą umilić sobie czas. Nadbrzeżne altanki są podgrzewane dzięki bateriom słonecznym. Stąd można wyruszyć zabytkowym lodołamaczem w rejs Wartą. To jednak nie koniec atrakcji, na słynnym statku Królowej Jadwigi zacumowanym na stałe przy brzegu można również napić się aromatycznej kawy i zjeść różne przysmaki. Bulwar kończy się placem, przy którym często odbywają się koncerty i wydarzenia kulturalne organizowane przez miasto.


      

fot. gorzow.pl


Dzwon pokoju

Jest to pomnik przyjaźni polsko-niemieckiej. Dzwon Pokoju został umieszczony na specjalnej dzwonnicy wzniesionej na Placu Grunwaldzkim przez Urząd Miasta. Ufundowany został przez byłych mieszkańców Landsbergu i obecnych mieszkańców miasta jako dar z okazji 750-lecia Gorzowa. Waga dzwonu wynosi jedną tonę. Przyozdabia go herb miasta i napis w trzech językach: "Pokój-Friede-Pax". Po raz pierwszy zabrzmiał w dniu odsłonięcia 2 września 2006 roku, w rocznicę wybuchu II wojny światowej. Obecnie ma on bić tylko kilka razy w roku z okazji ważnych świąt państwowych i rocznic miasta. Stanowi symbol współpracy polskich i niemieckich mieszkańców miasta. Obok dzwonu znajduje się piękna fontanna, która wieczorem jest okazale podświetlana.



fot. Łukasz Kulczyński, gorzow.pl


Park Wiosny Ludów

Ten Śródmiejski Park Położony jest w centrum Gorzowa Wielkopolskiego. Założony został na podmokłych terenach, w latach 1908-1913 w stylu angielskim z licznymi alejami wokół stawu. Jego powierzchnia wynosi 4,7 ha. Znajduje się tu ogród różany ozdobiony drewnianymi pergolami oraz o ogród skalny. W czasach międzywojennych mieściło się tu zoo. Cechą charakterystyczną parku jest oryginalny układ przestrzenny, stylowe ogrodzenie oraz zabytkowy mostek. Wzdłuż parkowych alejek rosną piękne, 96-letnie platany klonolistne i różowe kasztanowce. Swoim pięknem miejsce to przyciąga zarówno mieszkańców jak i przyjezdnych. Przez teren parku przepływa rzeczka Kłodawka. Wybudowano tu również plac zabaw dla dzieci. Ścieżki spacerowe wieczorem są oświetlane.


 

fot. Wikipedia


Pajączek

Na rondzie Św. Jerzego znajduje się bardzo oryginalna budowla zwana Pajączkiem. Oficjalna nazwa tego miejsca to Dominanta albo Info Glob. Powstała  stosunkowo młodo, ponieważ w 2007 roku. Z pewnością stanowi element dekoracyjny miasta,  który, w nocy rozświetla się niczym fontanna. Na szczycie znajduje się taras widokowy, z panoramą na miasto i Wartę. Zaprezentowany projekt jest tylko luźną koncepcją, która budzi wiele kontrowersji. Ciekawe czy Wam się spodoba? Nie da się ukryć, że konstrukcja jest jednym z nietypowych osiągnięć architektury XXI wieku w Gorzowie Wielkopolskim.



fot. Wikipedia


Studnia Czarownic

Kolejnym nietypowym obiektem w Gorzowie jest Studnia Czarownic. Powstała ona żeby upamiętnić legendę o spaleniu na stosie mieszkanek miasta, które były podejrzane o czary. Na szczycie daszku nad studnią, widnieje rzeźba jednej z czarownic na miotle. Podczas II wojny światowej obiekt ten został zniszczony, a obecny jest rekonstrukcją powstałą w 1997 roku. Figura jest repliką oryginału, który zaginął do dziś. Studnia Czarownic w dawnym Landsbergu stała przed wzniesionym w 1749 r Domem Komendanta. Dziś rzadko który gorzowianin wyobraża sobie centrum bez tego symbolicznego obiektu. Podobno nawet dochodzą z niego dziwne dźwięki i śpiewy, a jak się długo zagląda do jej wnętrza, to można zobaczyć trzy roześmiane i nadzwyczaj urodziwe kobiece twarze. Z pewnością to tajemniczy i czarujący obiekt, na który warto zwrócić uwagę :)



fot. Wikimedia


Stajnia Robir

Kolejnym ciekawym miejscem jest położona niedaleko Gorzowa, bo w Chwalęcicach, stajnia Robir. Powstała ona w maju 1992 roku i stanowi prawdziwy raj dla miłośników jazdy konnej. Nauka jazdy, prowadzenie na kucyku, przejażdżka bryczką, każdy znajdzie tu coś dla siebie, w zależności na co jest się gotowym. Pamiętajcie, że sport ten wymaga wielu godzin pracy, wysiłku i cierpliwości. Warto poznać czym jest taka przygoda w siodle. Pamiętajcie, że zwierzęta te, gdy poczują Wasz spokój, opanowanie i cierpliwość, to odwdzięczą się tym samym. Jest to na pewno bardzo fajna atrakcja miasta, która stanowi alternatywę placów zabaw. Ponadto możecie zapisać Wasze dzieci na odbywające się tu wakacje lub ferie z koniem i z kucykiem. Priorytetem jest  nauka jazdy konnej, przekazywanie wiedzy, poprawianie umiejętności jeździeckich i zapoznanie z życiem stajni. Nie trzeba umieć jeździć na tych wspaniałych zwierzętach, wszystkiego można się nauczyć.



 


Gorzów Wielkopolski jawi się jako wielokulturowa mozaika obiektów, zdarzeń i ludzi. Wokół rozciągają się jeziora i lasy, przy których można odpocząć. To miasto nie za duże, nie za małe, dobrze skomunikowane, spokojne, ciche i zielone. A sami gorzowianie słyną z dużej gościnności.



Galeria zdjęć


Skomentuj artykuł



< Poprzedni artykułKolej Wąskotorowa w RudachKolej Wąskotorowa w Rudach
Dodano 20.06.2018 08:35

Kolej w Rudach Wielkich powstała 25 marca 1899 roku. Stopniowo powiększała swoje linie o kolejne miasta. W pierwszym roku istnienia kolej przewiozła

Następny artykuł >Mamucia Dolina we wsi SzostakiMamucia Dolina we wsi Szostaki
Dodano 27.06.2018 10:16

Wkraczając na ten teren poczujecie, że daleko za Wami został świat krzykliwych mediów, informacyjnego szumu i codziennego pędu. Najlepiej przyjechać t

Pozwól nam tworzyć dla Ciebie

Sami będąc rodzicami, staramy się przygotowywać dla Ciebie atrakcyjne artykułu pozwalające zorganizować czas z Twoimi pociechami oraz wynajdujemy obiekty turystyczne spełniające wymogi naszych pociech.


Nasz serwis w dużej mierze utrzymuje się z reklam, dlatego:


Jeżeli nie chcesz płacić za przeglądanie treści wyłącz AdBlocka i ciesz się zawartością naszego serwisu Wyłączony
Przeglądaj dalej nasz serwis bez reklam zapisując się na newsletter dzięki któremu otrzymasz jedną reklamę dziennie Rejestruję
Uzyskaj pełny dostęp do treści na okres jednego miesiąca za jedyne 9,99 zł Wybieram