Gdzie jechać?

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!


Kolej Wąskotorowa w Rudach

Dodano 20.06.2018 08:35

Jeżeli chcecie miło spędzić czas poza domem to mamy dla Was ciekawą propozycję. Co powiecie na zabytkową stację kolei wąskotorowej w Rudach? Z pewnością Wasze dzieci będą zachwycone przejazdem takim pociągiem, a w chłodne dni zamkniętym i ogrzewanym wagonem motorowym. Pewno i Wy dorośli również będziecie miło wspominać pobyt w tym fantastycznym miejscu!
Kolej w Rudach Wielkich powstała 25 marca 1899 roku. Stopniowo powiększała swoje linie o kolejne miasta. Cała trasa z Gliwic do Raciborza przez Bojków, Nieborowice, Pilchowice, Stanice, Rudy, Szymocice, Nędzę i Babice liczyła łącznie 51 km. W pierwszym roku istnienia kolej przewiozła 279 646 pasażerów i 10 009 ton towarów. Kolej wąskotorowa obsługiwała 10 miejscowości pozbawionych sprawnej komunikacji. To właśnie w Rudach Wielkich powstała największa stacja na całej linii. 
Dzisiaj po dawnej kolei pozostał jedynie sześciokilometrowy odcinek ze Stanicy przez Rudy do Paproci i obiekty z układem torowym w Rudach. Cała linia kolejowa została wpisana do wojewódzkiego rejestru zabytków. Warto odwiedzić to niezwykle interesujące miejsce transportu szynowego, i poznać jego bogatą, ponad stuletnią historię.


   


To doskonała okazja, aby Wasze dzieci przyjrzały się z bliska pracy kolejarza. Poznały jak wygląda kabina lokomotywy, jak działa zwrotnica oraz usłyszały proste dźwięki kolejowe. Dodatkowo dla wszystkich chętnych będzie możliwość uczestniczenia w Leśnym survivalu. Każdy powinien nauczyć się postępować w czasie katastrofy, klęski lub zaginięcia. Wszystko odbędzie się w formie niezwykle pouczającej wycieczki. Nauka orientacji w terenie, rozpalania ognia oraz budowy schronienia to cenna lekcja, która przyda się każdemu. 


To jednak nie koniec atrakcji, organizowane są tu zawody sportowe, które mogą okazać się świetną przygoda dla małych i dużych. Nie obejdzie się bez zwiedzania stacji z przewodnikiem, w czasie którego dzieci i dorośli poznają jej historię, obejrzą ciekawe zabytki techniki oraz wejdą tam gdzie normalnie nie ma wstępu.


   


A może jesteście fanami kowalstwa? Również i tu, oprócz niezwykłego przejazdu będzie możliwość przybliżenia dawnego rzemiosła kowalskiego podkreślając jego znaczenie. Pokaz poprzedzony krótkim rysem historycznym odbywać się będzie w zabytkowej kuźni wśród zgromadzonych eksponatów. Przy użyciu tradycyjnych metod i narzędzi kowal wykona na Waszych oczach drobne elementy zdobnicze zachęcając do czynnego uczestnictwa. 
Tunel czasoprzestrzenny przeniesie Was w czasy kiedy jeszcze nie znano kolei. Podróż powrotną na stację w Rudach będziecie musieli odbyć wozami zaprzężonymi w konie, podziwiając piękne widoki Parku Krajobrazowego. Dodatkowo organizowane są tu atrakcje związane z Obchodami Świętojańskimi, ze Świętym Mikołajem oraz ze Świętem Pieczonego Ziemniaka. Warto wziąć w nich udział i zapewnić sobie i swoim dzieciom mocną dawkę wrażeń.


Ruszajcie w tą bajeczną podróż w rytm piosenki - Jedzie pociąg z daleka!!!Galeria zdjęć


Skomentuj artykuł< Poprzedni artykułSpacerem przez... Cieszyn!Spacerem przez... Cieszyn!
Dodano 11.06.2018 11:28

Legenda głosi, że miasto zostało założone w 810 r., kiedy po długiej rozłące spotkali się trzej książęcy synowie Bolko, Leszko i Cieszko. Rodzeństwo z

Następny artykuł >Spacerem przez... Gorzów Wielkopolski!Spacerem przez... Gorzów Wielkopolski!
Dodano 21.06.2018 09:01

Nie trzeba wyjeżdżać za granicę, gdyż w Polsce wciąż jest co odkrywać. Tym razem naszym celem jest Gorzów Wielkopolski...

Pozwól nam tworzyć dla Ciebie

Sami będąc rodzicami, staramy się przygotowywać dla Ciebie atrakcyjne artykułu pozwalające zorganizować czas z Twoimi pociechami oraz wynajdujemy obiekty turystyczne spełniające wymogi naszych pociech.


Nasz serwis w dużej mierze utrzymuje się z reklam, dlatego:


Jeżeli nie chcesz płacić za przeglądanie treści wyłącz AdBlocka i ciesz się zawartością naszego serwisu Wyłączony
Przeglądaj dalej nasz serwis bez reklam zapisując się na newsletter dzięki któremu otrzymasz jedną reklamę dziennie Rejestruję
Uzyskaj pełny dostęp do treści na okres jednego miesiąca za jedyne 9,99 zł Wybieram