Kolej Wąskotorowa w Rudach
Jeżeli chcecie miło spędzić czas poza domem to mamy dla Was ciekawą propozycję. Co powiecie na zabytkową stację kolei wąskotorowej w Rudach? Z pewnością Wasze dzieci będą zachwycone przejazdem takim pociągiem, a w chłodne dni zamkniętym i ogrzewanym wagonem motorowym. Pewno i Wy dorośli również będziecie miło wspominać pobyt w tym fantastycznym miejscu!
Kolej w Rudach Wielkich powstała 25 marca 1899 roku. Stopniowo powiększała swoje linie o kolejne miasta. Cała trasa z Gliwic do Raciborza przez Bojków, Nieborowice, Pilchowice, Stanice, Rudy, Szymocice, Nędzę i Babice liczyła łącznie 51 km. W pierwszym roku istnienia kolej przewiozła 279 646 pasażerów i 10 009 ton towarów. Kolej wąskotorowa obsługiwała 10 miejscowości pozbawionych sprawnej komunikacji. To właśnie w Rudach Wielkich powstała największa stacja na całej linii.
Dzisiaj po dawnej kolei pozostał jedynie sześciokilometrowy odcinek ze Stanicy przez Rudy do Paproci i obiekty z układem torowym w Rudach. Cała linia kolejowa została wpisana do wojewódzkiego rejestru zabytków. Warto odwiedzić to niezwykle interesujące miejsce transportu szynowego, i poznać jego bogatą, ponad stuletnią historię.
To doskonała okazja, aby Wasze dzieci przyjrzały się z bliska pracy kolejarza. Poznały jak wygląda kabina lokomotywy, jak działa zwrotnica oraz usłyszały proste dźwięki kolejowe. Dodatkowo dla wszystkich chętnych będzie możliwość uczestniczenia w Leśnym survivalu. Każdy powinien nauczyć się postępować w czasie katastrofy, klęski lub zaginięcia. Wszystko odbędzie się w formie niezwykle pouczającej wycieczki. Nauka orientacji w terenie, rozpalania ognia oraz budowy schronienia to cenna lekcja, która przyda się każdemu.
To jednak nie koniec atrakcji, organizowane są tu zawody sportowe, które mogą okazać się świetną przygoda dla małych i dużych. Nie obejdzie się bez zwiedzania stacji z przewodnikiem, w czasie którego dzieci i dorośli poznają jej historię, obejrzą ciekawe zabytki techniki oraz wejdą tam gdzie normalnie nie ma wstępu.
A może jesteście fanami kowalstwa? Również i tu, oprócz niezwykłego przejazdu będzie możliwość przybliżenia dawnego rzemiosła kowalskiego podkreślając jego znaczenie. Pokaz poprzedzony krótkim rysem historycznym odbywać się będzie w zabytkowej kuźni wśród zgromadzonych eksponatów. Przy użyciu tradycyjnych metod i narzędzi kowal wykona na Waszych oczach drobne elementy zdobnicze zachęcając do czynnego uczestnictwa.
Tunel czasoprzestrzenny przeniesie Was w czasy kiedy jeszcze nie znano kolei. Podróż powrotną na stację w Rudach będziecie musieli odbyć wozami zaprzężonymi w konie, podziwiając piękne widoki Parku Krajobrazowego. Dodatkowo organizowane są tu atrakcje związane z Obchodami Świętojańskimi, ze Świętym Mikołajem oraz ze Świętem Pieczonego Ziemniaka. Warto wziąć w nich udział i zapewnić sobie i swoim dzieciom mocną dawkę wrażeń.
Ruszajcie w tą bajeczną podróż w rytm piosenki - Jedzie pociąg z daleka!!!
Legenda głosi, że miasto zostało założone w 810 r., kiedy po długiej rozłące spotkali się trzej książęcy synowie Bolko, Leszko i Cieszko. Rodzeństwo z
Nie trzeba wyjeżdżać za granicę, gdyż w Polsce wciąż jest co odkrywać. Tym razem naszym celem jest Gorzów Wielkopolski...
Skomentuj artykuł