Spacerem przez... Sosnowiec!
Kto skusi się na zwiedzanie Sosnowca ten po pierwsze miło się zaskoczy ilością ciekawych zabytków, a po drugie odkryje, że jest tu pełno możliwości do spędzania wolnego czasu zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Miasto znajduje się na południu Polski w tzw. Zagłębiu Dąbrowskim i otoczone jest trzema rzekami. Zabytkowe perły architektury przyciągają uwagę nie tylko turystów, ale także znawców sztuki. Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego uznało pałace tego miasta za najpiękniejsze rezydencje w regionie z przełomu XIX i XX wieku. Zachęcamy zatem do bliższego poznania następujących miejsc:
Zamek Sielecki
To najstarszy zabytek miasta, sięgający epoki średniowiecza. Istniejące tu fortalicjum odnotowano w XV-wiecznych zapiskach. Nowy zamek o charakterze obronnym powstał około 1620 roku. Obiekt niestety uległ zniszczeniu podczas pożaru ale został odbudowany. Zamek Sielecki często zmieniał właścicieli, a w latach 60-tych XIX wieku ówczesny właściciel, hrabia Jan Renard otoczył go parkiem. W drugiej połowie XIX wieku dokonano największych zmian w architekturze obiektu. Został on przebudowany i nie przypominał już pierwotnego wyglądu, jednak zabytkowy charakter potwierdzają do dziś ukształtowanie bryły, cztery narożne wieże, oraz ryzality na przedłużeniu skrzydeł bocznych. Właśnie podczas prac remontowych dokonano odkryć potwierdzających bogatą historię sięgającą średniowiecza. Obecnie mieści się tu Sosnowieckie Centrum Sztuki. To jedna z najważniejszych w Zagłębiu Dąbrowskim instytucji kulturalnych, zajmująca się działalnością wystawienniczą i edukacyjną oraz promocją sztuki współczesnej.
fot. UM Sosnowiec
Pałac Schoena - Muzeum
Do Sosnowca przybyli spadkobiercy Christiana Gottlieba Schoena, właściciela zakładów włókienniczych w Werdau w Saksonii. Budowę pałacu ukończono około 1885 roku. Rezydencja posiada barokowy charakter, co podkreśla osiowe założenie ogrodowe, stanowiące przedłużenie osi głównej pałacu. Obiekt otacza Park w stylu angielskim, gdzie biegnie nurt rzeki Czarnej Przemszy. Mieszczą się tu neoromantyczne fragmenty murów i grot, a także domki po dawnej służbie. W 1901 roku powstał bardzo ciekawy domek ogrodnika, a także szklarnie, które nie zachowały się do dnia dzisiejszego. Najbardziej okazale prezentuje się główny hol oraz klatka schodowa prowadząca na pierwsze piętro, ze znajdującymi się tam pięknymi witrażami. Obecnie w Pałacu Schoena mieści się muzeum.
fot. UM Sosnowiec
Pałac Wilhelma
W skład zespołu pałacowo-parkowego wchodzi drugi, mniejszy pałac Wilhelma. Został wybudowany 1900 roku w stylu neobarokowym. Pałacyk miał pełnić funkcję pomocniczą (mieszkalną i gościnną). Po II wojnie światowej został przebudowany i dokonano w nim wielu zmian. Pomimo, że obiekt ten jest mniej malowniczy, i pozbawiony pomieszczeń reprezentacyjnych, to stanowi równie cenny dorobek rodziny Schoenów.
Pałac Dietlów
To jeden z najciekawszych i najpiękniejszych pałaców z końca XIX wieku. Swoją architekturą wyróżnia się na skalę krajową. Ma charakter neobarokowy, co zawdzięcza kilku przebudowom. Pierwsze plany budynku pojawiły się u schyłku lat osiemdziesiątych XIX wieku. Pałac został otoczony murem, z oranżerią i elementami małej architektury. Obiekt wchodzi w skład zespołu patronackiego wraz z parkiem, zabudową dawnej fabryki, osiedlem robotniczym, a także kościołem ewangelickim. Wnętrza zachowały część oryginalnego wyposażenia sprzed lat. Reprezentacyjne sale usytuowane zostały na pierwszym piętrze. Zobaczyć można tam w stylu neobarokowym jadalnię i gabinet, w stylu drugiego rokoka wielką salę balową i tzw. buduar, eklektyczny pokój fajkowy i gabinet secesyjny oraz salon klasycystyczny. Prawdziwą perełką pałacu jest bogato zdobiona, efektownie wykonana łazienka, kilkakrotnie służąca potrzebom reżyserów filmowych.
fot. Wikipedia
Cerkiew Prawosławna
Powstała w 1889 roku pod wezwaniem Wiery, Nadziei, Luby i ich matki Zofii - rzymskich męczennic z czasów cesarza Hadriana. Zbudowana została z czerwonej cegły i betonu. Nietuzinkową ciekawostką jest czteropiętrowa dzwonnica, umieszczona nad sklepieniem. Warto zwrócić uwagę na dębowy ikonostas, czyli ścianę z ikonami, która oddziela miejsce ołtarzowe od miejsca przeznaczonego dla wiernych. Urokliwy wystrój wnętrza nie ulega zasadniczym zmianom od ponad wieku. Umiejscowienie tej świątyni poza strukturą ówczesnego centrum miasta sprawiło być może, że przetrwała do dnia dzisiejszego.
fot. sosnowiec.cerkiew.pl
Mauzoleum Rodziny Dietlów
Znajduje się na cmentarzu ewangelickim i jest jednym z najcenniejszych obiektów architektury z początku XX wieku. Henryk Dietel jest jedną z bardziej znanych osób i zasłużonych dla Sosnowca i całego regionu. Przyczynił się do rozwoju gospodarki, oświaty oraz do budowy wielu ciekawych i urokliwych obiektów. I właśnie ku uczczenia jego pamięci wybudowano dla niego okazałe mauzoleum. Kaplica główna przez wielu regionalistów uważana jest za żywy dowód świadczący o wielowyznaniowości i wielokulturowości Sosnowca. Powstała w 1912 roku w stylistyce architektury rzymskiej. Jej cechą charakterystyczną jest monumentalizm i surowość form.
fot. Wikipedia
Dwór Mieroszewskich
Został wzniesiony w 1777 roku w miejscu wcześniejszego drewnianego dworu modrzewiowego. Kiedyś obiekt otaczał park, a dziś w jego miejscu stoi Szpital Miejski. Obecnie w Dworze Mieroszewskich w Sosnowcu mieści się Pracownia Konserwacji Dzieł Sztuki. Początkowo był to parterowy murowany dworek. W trakcie przebudowy podwyższono cały budynek. Wewnątrz znajduje się ganek z dwiema kolumnami podtrzymującymi masywny balkon. W elewacji tylnej wyróżnia się środkowy ryzalit. Dach przechodzi w ciekawe dwa szczyty. Warto zwrócić uwagę na ten interesujący, klasycystyczny pałac Mieroszewskich. Rezydencja ta stoi w otoczeniu drzew, na niewielkim wzniesieniu, pomiędzy zabudowaniami.
fot. Wikipedia
Dom Jana Kiepury
Jan Kiepura był światowej sławy polskim śpiewakiem urodzonym w 1902 roku w Pogoni - miejscowości, która wkrótce weszła w skład podniesionego do rangi miasta Sosnowca. Do dzisiaj zachował się dom rodzinny artysty, który rozsławiał zarówno miasto, jak i całą Polskę. To jednopiętrowa, niepozorna kamienica, obecnie ponad stuletnia. Łatwo ją odnaleźć dzięki umieszczonej na fasadzie tablicy informującej, że właśnie tu na świat przyszedł Jan Kiepura. Niestety dom nie wygląda reprezentacyjnie, chociaż miasto chciało go wyremontować. Jednak warto poświęcić mu chwile zadumy przez wzgląd słynnego śpiewaka.
Egzotarium
Jest to obiekt wystawienniczo-edukacyjny, zlokalizowany na terenie parku miejskiego. Składało się niegdyś z ogrodów botanicznych i palmiarni. W czasie wojny uległo poważnemu zniszczeniu. Zrekonstruowano go w latach 1954–1956 jako wydzielony teren tworzący placówkę dydaktyczną. Część botaniczna obejmuje rośliny z różnych stref klimatycznych i geograficznych świata: pustynne i półpustynne, tropiki amerykańskie i azjatyckie, formacje ciepłego klimatu śródziemnomorskiego, wysp oceanicznych i inne. Zobaczycie tu między innymi: sukulenty, wilczomlecze opuncje, aloesy, liany, palmy, egzotyczne jak np. kliwie czy anturium. Stała ekspozycja zwierząt obejmuje głównie ryby i gady. Szczególnie cenna jest kolekcja egzotycznych ryb akwariowych zawierająca ponad 40 gatunków. Faunę gadów reprezentuje tu około 15 gatunków, w tym: krokodyl nilowy, boa tęczowy, pyton tygrysi oraz żółwie.
fot. UM Sosnowiec
Z pewnością Sosnowiec nie może konkurować z historią i zabytkami Wrocławia czy Krakowa, ale bez wątpienia są w Sosnowcu miejsca, które warto zobaczyć na własne oczy. Nie zabraknie tu basenów, ścianek wspinaczkowych, tras rowerowych i innych ciekawych form rekreacji dla dużych i małych gości.
Tym razem przenosimy się do magicznego miejsca, pełnego aniołów, przydrożnych kapliczek i urokliwych zabudowań. Położonego na najwyższym wzniesieniu w
To międzynarodowe wydarzenie jest jednym z najważniejszych targów z branży turystycznej w Polsce! III Edycja targów World Travel Show zbliża się wielk
Skomentuj artykuł