Spacerem przez... Koło!
Tym razem proponujemy zwiedzić Koło. Miejscowość znajduje się w województwie wielkopolskim, nad rzeką Wartą. Jest to jedno z najstarszych miast w naszym kraju. Zostało założone w 1362 roku. Jego korzystne położenie w samym centrum Polski powoduje, że krzyżują się tu ważne szlaki komunikacyjne. Zatem z dojazdem, nie będzie tak trudno. Warto poznać jakie cenne zabytki przeszłości kryje to miejsce.
Zamek
Najcenniejszą wizytówką Koła jest warownia. Jak podaje kronikarz Jan Długosz została wzniesiona z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. Obecnie dowody świadczą, że metrykę i pierwotny obiekt przypisywać należy Władysławowi Łokietkowi. Budowla oddalona jest od centrum i znajduje się na piaszczystym wzniesieniu tuż przy brzegu Warty. Niestety zamek nie zachował się w całości. Dzisiaj zobaczyć możecie jedynie fragment muru obwodowego oraz wieżę główną. Wraz z upływem czasu podmywające brzegi zabrały sporą część warowni. Legenda głosi, że na zamku zginęli w pojedynku bracia, którzy walczyli między sobą o rękę córki jednego ze starostów kolskich. Na ich cześć postawiono na podzamczu dwa pomniki.
fot. Wikipedia
Ratusz
Wznosi się dumnie na samym środku Starego Rynku. Ta gotycka budowla powstała ok. 1390 roku. Fasada ozdobiona została portykiem, z balkonem na pierwszym piętrze oraz trójkątnym szczytem z herbem miasta. Na uwagę zasługują dwie oficyny połączone wysokim murem, tworzące wewnętrzny dziedziniec. W 2003 roku dokonano odbudowy wieży, która dominowała niegdyś nad gmachem. Dostrzec można w jej tylnej części ciekawy zegar. Obecny Ratusz jest budynkiem częściowo podpiwniczonym, dwukondygnacyjnym, wzniesionym na planie prostokąta. Dach jest czterospadowy i pokryty dachówkami..
fot. UM Koło
Spichlerz
Ten ciekawy budynek zbudowany został ok. 200 lat temu za czasów pruskich. Położony jest w pobliżu rzeki Warty. Co ważne, to jedyny tego typu obiekt w tym mieście. Przed II wojną światową istniało wiele spichlerzy, jednak w celu pozyskania terenów pod budowę lokalnych fabryk i przedsiębiorstw postanowiono wszystkie wyburzyć. Spichlerz powstał z drewna, które tworzy konstrukcję szkieletową, tzw. sumikowo-łątkową, bardzo podobną do muru pruskiego, którą można spotkać w wielu skansenach czy zachowanych budynkach na terenach wiejskich. W latach 50. poprzedniego stulecia został wpisany do rejestru zabytków.
fot. UM Koło
Stare Miasto
Zwiedzając starówkę poczujecie prawdziwy kolski klimat. Układ urbanistyczny ukształtował się już w XIV wieku, a rozwinął w XVIII i XIX wieku. Zwróćcie uwagę na tutejsze ulice, place, podział gruntów, architekturę sakralną oraz mieszkalną. Na szczególną uwagę zasługuje okazały kościół farny oraz szereg przepięknych kamienic. Dawniej miejsce to było głośne i tętniące życiem. Dominował tu handel, który przynosił ogromne korzyści dla mieszkańców. Obecnie można powiedzieć, że jest tu stosunkowo cicho i spokojnie.
Stary Rynek. fot. Wikipedia
Park 600-lecia
Ten malowniczy zakątek biegnie wzdłuż wału opaskowego Warty. Na terenie parku znajdują się dwa duże zbiorniki wodne, które są pozostałością po dawnym korycie rzeki. Podczas ich czyszczenia wyłowiono ciekawe obiekty: ogromny głaz z piaskowca oraz skamieniały pień drzewa, które można tu zobaczyć. Nie przegapcie pięknej drewnianej balustrady oraz uważnie rozglądajcie się spacerując alejkami, ponieważ występuje tu wiele gatunków drzew i krzewów min.: kasztanowiec biały, klon jawor, klon pospolity, klon ginnala, jarząb pospolity, lipa wielkolistna, robinia akacjowa, klon srebrzysty, morwa biała, dąb szypułkowy i inne.
fot. mapio.net fot. Arkadiusz Andrzejczak, mapio.net
Położenie Koła nad rzeką Wartą sprzyja spacerom i dobremu wypoczynkowi. Atrakcją są szlaki turystyczne piesze i rowerowe, w tym szlak bunkrów i schronów, dzięki któremu można dotrzeć do znajdujących się w mieście polskich i poniemieckich umocnień z okresu II Wojny Światowej.
Zakopane to miasto, gdzie każdy miłośnik zimy znajdzie coś dla siebie. Prawdziwym hitem tego sezonu okazał się... Pałac Królowej Śniegu, gdzie nie tyl
Dzisiejsza legenda będzie o niezdecydowaniu pewnej Zosi, która mieszkała w zamku w Kole...
Skomentuj artykuł