Gdzie jechać?

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!


Spacerem przez... Kudowę Zdrój!

Dodano 15.12.2017 12:19

Wyprawa w górskie rejony zawsze wiąże się z pewnego rodzaju ekscytacją – szczególnie, gdy odwiedza się miasto, które oprócz pięknych widoków ma tak wiele do zaoferowania. Kudowa Zdrój to miejscowość idealna na weekendową wycieczkę całą rodziną. Co odwiedzić? Jak zaplanować idealny wypad? Jak sprawić, aby z pozoru zwykła rodzinna podróż przerodziła się w naprawdę fascynującą przygodę? Oto nasze propozycje!


1. Kaplica Czaszek


Miejsce, które z pewnością spodoba się pasjonatom historii, jak i osobom lubiącym poczuć troszkę grozy. Kaplica Czaszek to gigantyczny grobowiec, gromadzący w sobie czaszki i kości ofiar wojen Śląskich. Odwiedzający mają okazję przyjrzeć się ogromie pozostałości rozmieszczonych na ścianach oraz suficie pomieszczenia. Pod podłogą znajduje się natomiast kilkadziesiąt tysięcy szczątków ludzkich ciał, które również można oglądać, lecz niestety - w wyniku upływającego czasu nie są one w dobrym stanie. 

Nie da się ukryć, że Kaplica Czaszek nie jest miejscem dla każdego, natomiast stanowi ona wyjątkowy symbol przemijalności i kruchości człowieka, gdzie można znaleźć połączone kości członków rodzin, przyjaciół, jak i również wrogów. Będąc w Kudowie Zdroju warto uwzględnić to miejsce w swoim planie wycieczki, gdyż należy on do jednego z trzech tego typu obiektów w Europie.


               


2. Muzeum Zabawek


Era komputerów z pewnością niesie ze sobą wiele zalet, jednak coraz częściej można zauważyć dziecko trzymające w rączce tablet zamiast pluszaka czy klocków. Na szczęście istnieje miejsce, gdzie można pokazać maluchom zabawki z prawdziwego zdarzenia (nawet te, którymi niegdyś bawili się ich rodzice!) - wystarczy odwiedzić Muzeum Zabawek w Kudowie Zdroju!

To iście magiczny świat, w którym całe rodziny mogą zapoznać się z bogatą kolekcją „wiekowych” już przedmiotów tj. zabawek blaszanych, różnego rodzaju militariów, klocków, zwierzątek, zabawek optycznych, samograjów i wielu innych! Na miejscu mali odkrywcy mogą się także przekonać, jak dawniej wyglądała sala lekcyjna poprzez odwiedzenie mini-klasy wzorowanej na tej sprzed 50-ciu lat! 

Misją muzeum jest działalność edukacyjna, toteż odbywają się tu lekcje opierające się na prezentowaniu znamienitych wydarzeń historycznych przy pomocy zabawek pochodzących z konkretnej epoki. Tematy lekcji są stale modyfikowane i na bieżąco dostosowywane do wieku dzieci oraz zdolności całej grupy. 

Wizyta w Muzeum Zabawek to doskonała okazja, aby zapoznać się z odrobiną historii w nieco innym zakresie. Pociechy mają okazję zapoznać się z dziecięcymi fascynacjami swoich rodziców, a sami dorośli mogą odbyć sentymentalną podróż w przeszłość.



fot. Wikipedia


3. Park Zdrojowy


Dla chcących zaznać troszkę odpoczynku podczas intensywnego zwiedzania miasta, polecamy wycieczkę do Parku Zdrojowego, który od lat jest miejscem chętnie odwiedzanym przez przybyłych do Kudowy Zdroju turystów. Trudno się dziwić, gdyż park nadaje się idealnie na rodzinne spacery oraz chwilę refleksji w otoczeniu pięknych okazów przyrody – a jest ich tu naprawdę sporo! Wśród bogatej roślinności można znaleźć m. in. agawy, kaktusy, opuncje, draceny, saganowce i rododendrony.

Będąc w okolicy warto zajść także do Pijalni Wód Mineralnych, gdzie warto zwrócić uwagę na imponujące freski Molnara, obrazujące Dolny Śląsk początku XX wieku, a także napić się świeżej wody leczniczej. Dla lubiących górskie wspinaczki poleca się wejście na znajdującą się w pobliżu Górę Parkową o wysokości 477 m.n.p.m, z której rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na całe miasto.


                              


4. Muzeum Minerałów i Kamieni Szlachetnych


Entuzjaści historii i archeologii nie mogą pominąć Muzeum Minerałów i Kamieni Szlachetnych w Kudowie Zdroju, gdzie umieszczono prywatną kolekcję skamieniałości należącą do pana Wojciecha Sokołowskiego, który systematycznie uzupełniał ją okazami pochodzącymi z całego świata, przez ponad 40 lat!

Goście obiektu mogą zobaczyć naprawdę imponujące zbiory, a wśród nich m. in. agaty, jaspisy, ametysty, drewno skamieniałe z Kotliny Kłodzkiej, wielki meteoryt z Afryki, jaja dinozaura pochodzącego z Pustyni Gobi czy największą w Polsce czaszkę z kryształu górskiego!

Muzeum dysponuje także imponującą kolekcją minerałów z Dalniegórska (zabytkowego miasteczka górniczego) oraz niesamowitym zbiorem pochodzącym z nieistniejącej już kopalni siarki w Machowie. W skład ekspozycji wchodzą m. in. celestyny, siarka rodzima, kalcyt czy baryt. Dla chcących zachować sobie jakąś pamiątkę z pobytu w muzeum, polecamy odwiedzenie sklepiku, który oferuje szeroki wybór upominków, minerałów i biżuterii.


               


5. Szlak Ginących Zawodów


Jeśli zobaczyliście już wspomniane Muzeum Zabawek, warto jest także sprawdzić jak prezentowały się niegdyś wiejskie chaty, pracownie garncarskie czy piekarnie – wystarczy wybrać się na wycieczkę wzdłuż Szlaku Ginących Zawodów, gdzie znajduje się niewielki starodawny skansen, na terenie którego goście mają okazję z zapoznać się z funkcjonującymi niegdyś zawodami. Można zajrzeć do pracowni garncarskiej i własnoręcznie wykonać własny eksponat, wziąć udział w pokazach kowalstwa, posmakować chleba wypieczonego tradycyjną metodą w specjalnym piecu oraz przekonać się jak wygląda zwyczajowy proces wyrobu masła.

Dla najmłodszych również przygotowano fascynującą atrakcję! Na terenie skansenu znajduje się Mini-Zoo, w którym dzieci mogą zapoznać się z kilkoma rodzajami unikatowych ptaków, przyjrzeć się kozom, baranom oraz kurom zamieszkującym obiekt, a także nakarmić jelenie, które dosłownie jedzą z ręki!

Wizyta na terenie gospodarstwa z pewnością dostarczy każdemu cennych doświadczeń oraz wspaniałej zabawy, podczas której można się nauczyć wielu wartościowych rzeczy.


6. Ruchoma Szopka


Trzy kilometry od centrum miasta, w dzielnicy zwanej Czerma, znajduje się coś doprawdy wyjątkowego. Ruchoma Szopka to dzieło stworzone przez samouka czeskiego pochodzenia - Frantiska Stepanka. Ta przepiękna ekspozycja zawiera ponad 200 poruszających się figurek, a wśród nich można znaleźć: mnichów, chłopów, gospodynie wiejskie, księży, żołnierzy, owieczki, gąski, dzieciątko Jezus czy Maryję i pasterzy. Szopka jest całkowicie zautomatyzowana – dzwonią dzwony, w stawie pływają gęsi, a kołyska Jezuska kołysze się w rytm grającej pozytywki! Jeśli ktoś wybiera się w okolice Kudowy Zdroju (zwłaszcza w okresie świątecznym) to po prostu musi to zobaczyć!



fot. pttk-strzelin.pl



Warto wspomnieć, że w pobliżu miasta znajdują się równie ciekawe atrakcje, a wśród nich:


Błędne Skały znajdujący się w Parku Narodowym Gór Stołowych, niepowtarzalny labirynt skalny, został stworzony dla osób lubiących wyzwania. Podczas trwającej około 35 minut trasy trzeba się wręcz przeciskać pomiędzy skałami i wąskimi szczelinami. Nie jest to jednak zbyt uciążliwe, a satysfakcja po przejściu szlaku jest wprost bezcenna! Artykuł o Błędnych Skałach znajdziecie pod adresem: http://rodzinnywyjazd.pl/bledne-skaly


Skalne Grzyby te malownicze skały powstałe jako wypiętrzone dno dawnego morza przypominają przeróżne kształty m. in. grzyby, maczugi czy bramy. Część skał posiada nawet swoje własne nazwy. Znaleźć można "Głowę Psa", "Dwa Borowiki", "Prawdziwka", "Kruczą Skałę" czy "Rogacza".


Białe Skały - ponad 30-metrowe skały, zbudowane z piaskowców o jasnym zabarwieniu. Tworzą one zbocza ciągnące się na przestrzeni jednego kilometra, a swym kształtem przypominają baszty, mury i skalne wieżyce. Niektóre z nich mają swoje przydomki. Wśród nich występuje „Zielony Król”, „As Atu”, „Bubek”, „Zielona Dama”, „Kibic” czy „Zły”.


                              



Kudowa Zdrój to miejscowość wyjątkowa. Nic dziwnego, że od wielu lat przybywają tu tłumy turystów, którzy pragną poczuć fenomenalną górską atmosferę. Ilość dostępnych atrakcji sprawia, że po prostu nie można się tu nudzić! Pora spakować plecaki i wyruszyć w ekscytującą podróż, pełną przepięknych widoków oraz fantastycznych wrażeń!

Galeria zdjęć


Skomentuj artykuł



< Poprzedni artykułNajpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe w PolsceNajpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe w Polsce
Dodano 11.12.2017 10:44

Jeżeli zastanawiacie się, czy warto przeżyć grudniowe dni na jarmarkach bożonarodzeniowych, odpowiedź jest prosta – TAK WARTO!

Następny artykuł >Park Świętego Mikołaja w ZatorzePark Świętego Mikołaja w Zatorze
Dodano 18.12.2017 14:06

To przepełnione magią miejsce pozwoli zarówno najmłodszych oraz ich rodzicom poczuć w pełni ducha nadchodzących świąt! Podczas wizyty rodziny mają oka

Pozwól nam tworzyć dla Ciebie

Sami będąc rodzicami, staramy się przygotowywać dla Ciebie atrakcyjne artykułu pozwalające zorganizować czas z Twoimi pociechami oraz wynajdujemy obiekty turystyczne spełniające wymogi naszych pociech.


Nasz serwis w dużej mierze utrzymuje się z reklam, dlatego:


Jeżeli nie chcesz płacić za przeglądanie treści wyłącz AdBlocka i ciesz się zawartością naszego serwisu Wyłączony
Przeglądaj dalej nasz serwis bez reklam zapisując się na newsletter dzięki któremu otrzymasz jedną reklamę dziennie Rejestruję
Uzyskaj pełny dostęp do treści na okres jednego miesiąca za jedyne 9,99 zł Wybieram