Spacerem przez... Kwidzyn!
Jeżeli nie udało Wam się znaleźć wolnego czasu w lipcu na odkrycie ciekawego zakątka, to zachęcamy zrobić to w sierpniu! Tym razem proponujemy Wam miasto Kwidzyn, które usytuowane jest w południowo – wschodniej części województwa pomorskiego, na pograniczu Pojezierza Iławskiego i Doliny Dolnej Wisły, nad rzeką Liwą. Obszar Powiśla charakteryzują liczne, dorodne lasy mieszane oraz występujące jeziora i oczka wodne. Przekonajcie się co warto tu zobaczyć.
Zamek Kapituły Pomezańskiej
Wzniesiony został w latach 1320-1345, dzięki swojemu połączeniu z katedrą stanowi unikatową perłę architektury gotyckiej. Szczególnie imponujący jest widok od strony zachodniej, z doliny Wisły. Mieszkańcami zamku byli kanonicy pomezańscy, którzy sprawowali władzę w latach 1330-1525. Na północ od głównego warownego zamku, rozciągało się szerokie przedzamcze. Znajdowały się tu liczne budynki gospodarcze stajnie, stodoły i spichlerze. Z ogromnego przedzamcza zachowały się jedynie niewielkie pozostałości. Zamek dzieliła szeroka fosa, połączona długim kamiennym mostem. Charakterystycznym elementem była największa na terenie państwa krzyżackiego wieża sanitarno-obronna, usytuowana w odległości 55 metrów od zachodniego skrzydła. Zamek prezentuje się okazale w nocy, kiedy jest podświetlony.
Pałac Fermora
Wzniesiony został na terenie średniowiecznego Przedzamcza w latach 1758 - 1763. W klasycystycznym gmachu z fasadą do dziś zachowała się płaskorzeźba budząca podziw wśród mieszkańców i turystów. Podziwiać można 8-metrowy fryz umieszczony w ryzalicie nad drzwiami i oknami parteru. Trudno jednoznacznie zinterpretować przedstawione tam sceny. Postacie o pociągłych twarzach, stylizowane były na wzór antycznych draperii. W trakcie II wojny światowej Pałac Fermora został zniszczony, ale odbudowano go w latach 50-tych. Został wpisany w rejestr zabytków i dziś pełni funkcję szkolnictwa.
fot. Kwidzynopedia
Zabytkowe spichlerze
Podpiwniczony, czterokondygnacyjny spichlerz z użytkowym poddaszem to największy tego typu obiekt w Kwidzynie. Dziś spichlerz jest cenioną atrakcją turystyczną, którą szczególnie warto zobaczyć będąc w okolicy. Wzniesiono go w XVIII wieku w miejscu dawnych stodół i domu słodowego. Zabytek ten posiada konstrukcję szkieletową i wybudowany został z czerwonej cegły w technice tzw. muru pruskiego. Na tej samej ulicy znajduje się również drugi spichlerz, w którym obecnie mieści się kawiarnia. Warto wypić aromatyczną kawę w tak niezwykłym miejscu, kryjącym w sobie bogatą historię.
fot. Wikipedia
Ruiny Wieży Ratusza
Ratusz staromiejski Kwidzyna, został wzniesiony w centralnym miejscu miasta na Rynku w 1336 roku. Budowla była przebudowywana, uległa zniszczeniu po pożarze, lecz odbudowano ją w latach 1878-80 w stylu neogotyku z wykorzystaniem reliktu gotyckiej wieży. Wyróżniał się bardzo bogatą formą, nie pasującą jednak do architektury okolicznych domów. Reprezentacyjny wygląd miał podkreślić bogactwo i rangę miasta. Z pierwotnego Ratusza zachował się jedynie fragment wieży oraz mury piwnic. W centralnej części budynku usytuowane były kamienne schody oparte na ceglanej kolebce. Obiekt wpisany został w rejestr zabytków i z pewnością warto na niego zwrócić uwagę.
Park Dendrologiczny Miłosna
Powstał w 1996 roku. Od samego początku przeznaczony był zarówno dla społeczności lokalnej jak i turystów. Park ten to znakomite miejsce do wypoczynku i rekreacji, gdzie podczas przyjemnego spaceru można zapoznać się z florą z całego świata. Dodatkowo służy celom edukacyjnym dla dzieci i młodzieży z zakresu przyrody. Przestrzeń parku została podzielona na poszczególne kwatery, w którym zostały posadzone krajowe i egzotyczne gatunki drzew i krzewów. W centrum znajduje się wiata, gdzie można odpocząć i za zgodą leśniczego rozpalić ognisko. Kolekcja Ogrodu jest nadal powiększana chociaż w swoich zbiorach posiada aż 150 gatunków roślin pochodzących z Europy, Azji i Ameryki Północnej.
fot. Park Dendrologiczny Miłosna
Jezioro Dzierzgoń
Nie trzeba jechać nad morze, żeby cieszyć się promieniami słonecznymi, plażą i wodą, która stanowi latem przyjemne ochłodzenie. Również w Kwidzynie możecie znaleźć fantastyczne miejsce, które oprócz odpoczynku oferuje jeszcze szereg innych atrakcji. Zaznać możecie kąpieli w specjalnie wydzielonej strefie, którą strzegą ratownicy. Ponadto zwolennicy wodnego szaleństwa mogą wypożyczyć odpowiedni sprzęt i aktywnie spędzić swój wolny czas. Przez jezioro prowadzi piękny i urozmaicony szlak kajakowy po rzece Liwie. Na tym malowniczym jeziorze znajdują się aż cztery wyspy. Częściowo obszar ten stanowi chroniony krajobraz.
fot. kwidzyn.naszemiasto.pl
Liczne szlaki turystyczne w Kwidzynie zachęcają do spacerów, przejażdżek konnych i rowerowych. Wspaniale można zaplanować sobie czas i połączyć zasłużony odpoczynek nad jeziorem z aktywnym zwiedzaniem najcenniejszych zabytków.
Ogromna przestrzeń pełna atrakcji, kolorowe urządzenia, gwar ludzi, śmiech z każdej strony, niespodzianki na każdym kroku - to wszystko sprawia, że po
Kraulem, delfinem a może żabką? Swoje popisy możecie zademonstrować w Wodnym Parku Tychy!!! To idealne miejsce nawet dla tych, którzy nie potrafią pły
Skomentuj artykuł