Gdzie jechać?

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!


Spacerem przez... Łańcut!

Dodano 26.07.2018 10:17

Dlaczego warto zwiedzać nasz kraj? Są trzy podstawowe argumenty: odkrywając nowe, ciekawe miejsca poszerzamy swoją wiedzę o regionie, poznajemy nowych ludzi i ich obyczaje oraz spędzamy niepowtarzalne chwile z rodziną. Owszem można jechać za granice, cieszyć się pewną pogodą i palmami, ale można równie dobrze podziwiać piękno naszej ojczyzny. Propozycja na dziś to Łańcut. Leży w województwie podkarpackim, na granicy Podgórza Rzeszowskiego i Pradoliny Podkarpackiej. Miasto założone zostało przez króla Kazimierza Wielkiego. A oto co kryje w sobie:


Zamek

To jedna z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Wzniesiony został na polecenie Stanisława Lubomirskiego w latach 1629 - 1642. Słynie ze znakomitych wnętrz mieszkalnych oraz niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych. Zespół pałacowy zdobi malowniczy park w stylu angielskim, w którym wznoszą się liczne pawilony. Najbardziej zachwycające komnaty zamku to: Wielka Sień, Sala pod Stropem oraz Sala pod Zodiakiem. Pochodzą one z lat 40-tych XVII wieku. We wnętrzach znajdują się liczne dzieła sztuki pochodzące z dawnych zbiorów powojennych: kolekcje malarstwa i grafiki, mebli, instrumentów muzycznych, sreber, porcelany, szkła, laki, tkanin i wspaniały księgozbiór. Wszystkie eksponaty robią niesamowite wrażenie na zwiedzających.


      


Muzeum Rodziny Ulmów

Idea utworzenia Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów pojawiła się pod koniec 2007 roku, więc stosunkowo niedawno. Pieczę nad nią powierzono Muzeum-Zamek w Łańcucie. Obiekt został otwarty został otwarty 17 III 2016 roku. Za cel przyjęło pokazanie bohaterskich postaw Polaków, którzy w czasie okupacji niemieckiej pomagali Żydom, ryzykując życie swoje i swoich rodzin. Jest to pierwsza w Polsce placówka muzealna zajmująca się tematyką ratowania ludności żydowskiej na okupowanych ziemiach polskich podczas zagłady. Wystawa główna pokazuje poznane i udokumentowane przypadki udzielania pomocy Żydom na terenie obecnego województwa podkarpackiego. Kto z Was zechce poznać cząstkę lokalnej historii, opowiedzianej na tle tragicznych wydarzeń, których doświadczył nasz kraj w czasie II wojny światowej, niech nie przejdzie obojętnie obok tego miejsca.



fot. podroze.onet.pl


Stajnie i wozownia 

Te budynki stanowiły część zamkowych neobarokowych budowli. Wzniesiono je na przełomie XIX i XX wieku. Stajnie zachowały oryginalną część przeznaczoną dla koni wierzchowych oraz Szorownię Galową i Hol, w których ustawiono pojazdy konne należące do Muzealnej Kolekcji Pojazdów. Muzeum w Łańcucie posiada bowiem dwie oddzielne kolekcję pojazdów konnych: historyczną związana z rezydencją po rodzinie Potockich liczącą 55 pojazdów i muzealną, gromadzoną po II wojnie, która liczy dziś blisko 80 pojazdów. Wozownia łańcucka charakteryzuje się przeszklonym dachem nad Halą Zaprzęgową. Jej ściany ozdabia, kolekcja trofeów egzotycznych przywiezionych w 1924 z safari. W szorowani prezentowane są chomątowe uprzęże wyjazdowe wyprodukowane w Paryżu i Wiedniu. Pojazdy konne mają ponad 100 lat, a mimo tego zachowane są w doskonałym i oryginalnym stanie. To jedyna taka magnacka wozownia na świecie gdzie obok historycznej rezydencji znajduje się kompleks hippiczny z wozownią, do tego tak bogatą.


      


Muzeum Gorzelnictwa

Muzeum położone jest na terenie tamtejszego Polmosu. Placówka mieści się w pochodzącym z 1833 roku klasycystycznym dworku. W budynku tym początkowo znajdował się komisariat, a następnie służył on celom mieszkalnym. Eksponowane są tu zbiory, związane z historią gorzelnictwa w Łańcucie jak również i poza nim. Zobaczycie tam historyczne butelki, maszyny produkcyjne i rozlewnicze, dokumenty, zdjęcia, kielichy degustacyjne oraz bogate aranżacje wnętrz. Osobna wystawa ukazuje dawne metody produkcji mocnego trunku. Przeniesie Was w czasy świetności fabryki. Jej wyroby wielokrotnie odnosiły sukcesy na wielkich światowych konkursach. Makiety pozwalają prześledzić cały proces pracy przy ciągu rozlewniczym. Dopełnieniem ekspozycji jest kolekcja alkoholi produkowanych obecnie przez Fabrykę Wódek w Łańcucie. Muzeum udostępniane jest do zwiedzania wyłącznie grupom zorganizowanym po uprzednim uzgodnieniu.


   

fot. lancut.pl


Sztuka cerkiewna

Utworzenie zbioru sztuki cerkiewnej w Łańcucie wynikało z konieczności  ochrony bezcennych dóbr kultury, zagrożonych wskutek wysiedleń ludności ukraińskiej w 1945 i 1947 roku. Kilkudziesięcioletni okres świadomego niszczenia zabytków sztuki religijnej doprowadził do zagłady ponad 300 cerkwi jakie istniały w tej części historycznej diecezji przemyskiej. Muzealnicy za wszelką cenę chronili niechciane pamiątki takie jak: malarstwo, księgozbiory i rzemiosło artystyczne. Aktualnie jest to największa kolekcja ukraińskiej sztuki sakralnej w naszym kraju. Zbiory otoczone są stałą konserwatorską opieką, wzbogacone poprzez zakupy muzealiów i udostępnione zwiedzającym. Część wyposażenia powróciła po latach na swoje pierwotne miejsca i służy kultowi. 



fot. zamek.lancut.pl


Storczykarnia

Mieści się w zapleczu podzielonym na trzy strefy klimatyczne. Dzięki nowoczesnym urządzeniom w pomieszczeniu utrzymywane są optymalne warunki do uprawy tej bardzo wymagającej grupy roślin. W szklarni wystawowej prezentowanych jest wiele rodzajów i gatunków storczyków. Zobaczyć można tu zarówno storczyki naziemne, litofity - rosnące na skałach jak i nadrzewne. Zgromadzono tu współczesne krzyżówki wyhodowane przez człowieka, storczyki botaniczne właściwe dla środowiska naturalnego, ukształtowane bez ingerencji ludzkiej a także historyczne gatunki i odmiany pochodzące z przedwojennej kolekcji Potockich. Kolekcja jest systematycznie powiększana o nowe gatunki kwiatów. W tak zachwycającym miejscu można również wygodnie usiąść i posmakować czegoś dobrego w Kawiarnia letniej. Wiosna trwa tu cały rok!


      


Synagoga

Cudownie ocalała, barokowa budowla jest jednym z najświetniejszych przykładów zachowanej architektury synagogalnej w Europie Środkowej. Znajduje się w samym centrum miasta. Jej kształt to prosta i skromna bryła budynku, która kryje wnętrze zachwycające bogatymi dekoracjami i monumentalną skalą w najwyższym punkcie sklepienia wysokość sali głównej wynoszącym 9,2 m. Podziw wzbudza mieszcząca się pośrodku architektoniczna bima - podwyższenie, z którego czyta się Torę oraz bardzo dekoracyjny Aron ha-Kodesz - wnęka, gdzie przechowywano Pismo. Ściany i sklepienia pokrywa wyjątkowo bogata i barwna polichromia i sztukateria, pochodząca z XVIII, XIX i początku XX wieku, a półkoliste nisze wypełniają teksty modlitw.


   

fot. Wikipedia


Park zamkowy

Tu pozwolić sobie można na spokój  i cieszyć się malowniczymi widokami. 36-hektarowy park otacza gniazdo rodowe Lubomirskich i Potockich. Pod koniec XIX wieku powstały tu bramy wjazdowe, staw z wysepką i kamienny most oraz niezwykłe ogrody – włoski i różany, palmiarnia, stajnie cugowe, powozownia i storczykarnia. Do parkowych atrakcji należy też oranżeria i romantyczny zameczek. Jesienną porą urzekają  tu buki czerwonolistne, klony i lipy. Miłośnicy aparatu mogą spędzać tu wiele godzin, bo jest mnóstwo rzeczy do uwiecznienia. 


   

fot. Grzegorz Dzięciołowski, mapio.net


Łańcut to piękne miejsce, które świetnie nadaje się do zwiedzania z małymi dziećmi, ponieważ największe atrakcje mieszą się w przepięknym parku. Nie trzeba się więc najeździć. Nie zabraknie tu również smacznych regionalnych dań, które serwują mieszczące się tu restauracje.  


Galeria zdjęć


Skomentuj artykuł



< Poprzedni artykułPark Wodny TychyPark Wodny Tychy
Dodano 23.07.2018 14:01

Kraulem, delfinem a może żabką? Swoje popisy możecie zademonstrować w Wodnym Parku Tychy!!! To idealne miejsce nawet dla tych, którzy nie potrafią pły

Następny artykuł >Spacerem przez... Sanok!Spacerem przez... Sanok!
Dodano 17.08.2018 14:55

Rodowód Sanoka sięga średniowiecza, co widoczne jest w starannie odrestaurowanej Starówce. Wśród ciekawych zakątków, zwróćcie szczególną uwagę na...

Pozwól nam tworzyć dla Ciebie

Sami będąc rodzicami, staramy się przygotowywać dla Ciebie atrakcyjne artykułu pozwalające zorganizować czas z Twoimi pociechami oraz wynajdujemy obiekty turystyczne spełniające wymogi naszych pociech.


Nasz serwis w dużej mierze utrzymuje się z reklam, dlatego:


Jeżeli nie chcesz płacić za przeglądanie treści wyłącz AdBlocka i ciesz się zawartością naszego serwisu Wyłączony
Przeglądaj dalej nasz serwis bez reklam zapisując się na newsletter dzięki któremu otrzymasz jedną reklamę dziennie Rejestruję
Uzyskaj pełny dostęp do treści na okres jednego miesiąca za jedyne 9,99 zł Wybieram