Gdzie jechać?

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!


Spacerem przez... Opole!

Dodano 30.04.2018 12:07

Ciekawe z czym Wam się kojarzy Opole? Nasze pierwsze skojarzenia to słynny Festiwal Piosenek, który wpisał się mocno w tradycję tego miasta. Przeglądając jednak przewodniki, czytając wpisy naszych czytelników oraz serfując po internecie znaleźliśmy tu wiele miejsc, które zachwycają! Nasza wiedza o Opolu znacznie się powiększyła i pragniemy się nią z Wami podzielić.


Według jednej z legend powstanie miasta związane było z pewnym władcom plemiennym, który dawno temu, gdy tereny te porastały ogromne, dzikie puszcze, samotnie oddalił się w czasie polowania od swoich przyjaciół. Zgubił się i nie mógł odnaleźć właściwej drogi. Spędził kilka dni i nocy błąkając się po lesie. Natrafił wreszcie na polanę, gdzie znajdowały się chaty wieśniaków, widząc to krzyknął z radości: „o….pole”! Z wdzięczności kazał w tym miejscu wybudować gród. I tak oto narodziło się to piękne miasto. Położone jest w południowo-zachodniej Polsce, na obszarze Niziny Śląskiej. Przez Opole przepływa Odra - druga co do wielkości rzeka naszego kraju. Znajduje się tu wiele ciekawych miejsc do zwiedzania. Ciekawe, czy wiedzieliście o nich wszystkich?


Muzeum Wsi Opolskiej

Jest jedynym muzeum na wolnym powietrzu w województwie Opolskim i jednym z czterech położnych w historycznych granicach Śląska. W swoim dorobku ma prawie 50 lat działalności. Zobaczycie tu bogatą, plenerową ekspozycję zabytków drewnianej architektury wiejskiej Śląska Opolskiego. Składa się z prawie 50 wiejskich unikatowych budowli drewnianych, które są wyposażone i urządzone w oryginalne sprzęty, narzędzia i meble. Takie bezpośrednie poznanie wsi z okresu XVIII-XX wieku to z pewnością niepowtarzalna atrakcja. Oprócz zdobycia cennej wiedzy możecie tutaj odpocząć i zrelaksować się pośród drzew, łąk i wiejskich ogródków warzywno-kwiatowych. Właśnie to szczególne połączenie możliwości poznawczych i wypoczynkowych Muzeum sprawia, że odwiedza go rocznie wiele tysięcy osób.


  


Muzeum Śląska Opolskiego

To instytucja z ponad 100 letnią tradycją. Została założona w 1900 roku. W chwili obecnej tworzy ją siedem działów merytorycznych: Archeologiczny, Edukacji Muzealnej, Etnograficzny, Historyczny, Przyrody, Sztuki i Pracownia Konserwacji Zabytków. Barokowy budynek Muzeum uchodzi za najstarszy dom mieszczański w mieście, który służył jako: szkoła, szpital, apteka, biblioteka oraz  kolegium jezuickie. Wewnątrz zobaczycie ciekawe wystawy stałe i czasowe m.in Pradzieje Opolszczyzny, etnografię regionu, makietę miasta, porcelanę tułowicką, galerię malarstwa, kamienicę czynszową. Muzeum organizuje dla dzieci i starszych warsztaty edukacyjne, lekcje muzealne oraz zajęcia przyrodnicze w terenie. Warto również wiedzieć, że oddziałem Muzeum Śląska Opolskiego jest Muzeum Czynu Powstańczego na Górze Św. Anny.



fot. Wikipedia


Muzeum Polskiej Piosenki

Od 27 sierpnia 2016 roku zostało udostępnione to jedyne i niepowtarzalne Muzeum Polskiej Piosenki, które na swoją siedzibę wybrało Amfiteatr Tysiąclecia w Opolu. Poznacie tu historię polskiej piosenki od lat 20. ubiegłego wieku do czasów współczesnych. Rolę odtwarzacza multimedialnego pełnią tu dwie muzyczne ściany, na których umieszczone są monitory dotykowe wyświetlające teledyski, fragmenty koncertów, programów telewizyjnych, reportaży i wywiadów z artystami. Wszyscy fani muzyki otrzymają zestaw: audioprzewodnik i komfortowe słuchawki, co pozwoli im na indywidualnie zwiedzanie wystaw i słuchania wybranych piosenek tak długo, ile zechcą. To nie koniec wrażeń, w ścianach umieszczono specjalne soczewki, przez które każdy uczestnik może podglądać tło historyczne danego okresu. Prawdziwą atrakcją są tu budki do nagrywania piosenek, w których można zarejestrować swój ulubiony utwór i wysłać go mailem na pamiątkę.



Ogród zoologiczny

Powstał w latach 30-tych XX wieku na terenie parku położonego na Wyspie Bolko. Z dala od samochodów, pośród drzew i krzewów stanowi prawdziwą oazę spokoju i relaksu. Zajmuje powierzchnię 20 ha i chroni ponad 1000 zwierząt z całego świata, które żyją tu w zagrodach przypominających ich naturalne środowisko. Ogromnym sukcesem okazał się tu pierwszy w Polsce przychówek niedźwiedzi himalajskich i walabii Benetta. Specjalnie dla dzieci powstało tu także MINI ZOO, gdzie najmłodsi mogą mieć bezpośredni kontakt ze zwierzętami, ale na tym atrakcje się nie kończą! Na zwiedzających czekają dodatkowe niespodzianki. Z pewnością czas umili pobyt na fantastycznym placu zabaw lub w parku linowym, mieszczącym się na terenie Ogrodu.  Przy wejściu do Zoo można wypożyczyć wózki do przewozu dzieci, co jest dużym ułatwieniem dla rodziców. Wśród bujnej zieleni znajdziecie miejsca piknikowe i punkty gastronomiczne. Pamiętajcie, że jest możliwość obejrzenia o określonych godzinach pokazów karmienia niektórych zwierząt.



Wieża Piastowska

Jest pozostałością po nieistniejącym dziś Zamku Piastowskim, zlokalizowanym na odrzańskiej wyspie Pasiece. To jeden z najstarszych w kraju zabytków architektury obronnej, który niewątpliwie stanowi wizytówkę województwa. Zamek Piastowski został wzniesiony przez księcia Kazimierza w 1217 roku i był najstarszym murowanym takim obiektem w średniowiecznym Śląsku. 35-metrowa wieża była najwyższym punktem budowli i służyła do obserwacji dalekiego przedpola, a jej dolna część pełniła funkcję więzienia. Obecnie budowla służy do celów turystycznych. Zwiedzający mogą podziwiać nie tylko odrestaurowaną, średniowieczną wieżę, ale także multimedialne ekspozycje dotyczące historii Opola, Zamku Piastowskiego oraz samej Wieży Piastowskiej.



fot. Wikipedia


Katedra Podwyższenia Św. Krzyża

W roku 1024 Biskup Wrocławski przekazał nowo powstałemu kościołowi w Opolu relikwie Świętego Krzyża, które otrzymał w podarunku od św. Emeryka. Warto wiedzieć, że to wydarzenie przyczyniło się do zmiany herbu miasta, bowiem do piastowskiego orła dodano połowę krzyża. Katedra zbudowana została w stylu wczesnogotyckim i gotyckim i stała się jednym z bardziej rozpoznawalnych miejsc w staromiejskiej przestrzeni miasta. W XIX i XX wieku została znacznie przekształcona, jednak zachowała liczne elementy pierwotnego wystroju. W świątyni znajduje się zespół epitafiów i kamiennych nagrobków, w tym samego księcia Jana Dobrego. Cechą charakterystyczną budowli są dwie wysokie wieże wznoszące się na wysokość 73 m,  zwieńczone odrestaurowanymi w latach 2007–2008 hełmami i krzyżami.




Galeria Sztuki Współczesnej

Jest to miejska instytucja kultury, która powstała w 1992 roku. Jednak jej historia rozpoczęła się wiele lat wcześniej. Obecnie Galeria realizuje swój program w trzech budynkach: pomieszczeniach Galerii Sztuki Współczesnej, Galerii Aneks GSW oraz Artpunkcie - Centrum Edukacji Artystycznej. Cała jej działalność opiera się na prezentacji sztuki współczesnej, najciekawszych zjawisk sztuki polskiej oraz współpracy międzynarodowej. Organizuje przede wszystkim wystawy młodych twórców i realizuje projekty ukazujące klasyków współczesności. Podstawowym zadaniem placówki to promocja najciekawszych talentów związanych z opolskim środowiskiem artystycznym. Mieści się tu pracownia plastyczna wyposażona w narzędzia warsztatowe, biblioteka z czytelnią oraz pokoje gościnne. Galeria prowadzi działalność edukacyjną dla dorosłych i dzieci w postaci kursów, wykładów i warsztatów.



fot. opole.pl


Rzeźba Cztery Pory Roku

Niegdyś właśnie te rzeźby oraz Dwunastu Miesięcy H. Hartmanna ozdabiały pałacowy park posiadłości Frankenbergów w Biestrzykowicach. Na podstawie stylistyki datuje się je na XVIII wiek. Na skutek wojny uległy poważnemu zniszczeniu i udało się uratować tylko Cztery Pory Roku. Odnowił je i zrekonstruował rzeźbiarz Rafał Rzeźniczek. Było to nie lada trudne zadanie, ponieważ figury pozbawione były głowy, ręki i  wielu innych rzeczy. Prezentują one postacie czterech, pięknych kobiet niosących dary ludziom. Można je odnaleźć na Opolskim Akropolu, w pobliżu Uniwersytetu Opolskiego.



fot. opolskie.regiopedia.pl


Wyspa Bolko

Jeżeli zapragniecie rekreacji na świeżym powietrzu to koniecznie przybądźcie na tą urokliwą wyspę. Jej maksymalna długość to zaledwie 2 km. Bywa określana zielonymi płucami miasta. Znajdują się tu liczne ścieżki rowerowe, ścieżki zdrowia, Zoo, aleje, tarasy widokowe, zatoczka z siedzibą Klubu Kajakarskiego, stawy i kanały pogrążone w bujnej roślinności. To idealne miejsce na piesze wędrówki, pośród urokliwej przyrody. Na Wyspie można spotkać wiele gatunków ptaków pośród starodrzewia. Bolko otoczona jest od północy i wschodu Odrą, od zachodu Kanałem Ulgi i od północnego zachodu fragmentem Kanału Wińskiego. Można się na nią dostać pieszym mostem na Odrze, mostem na Kanale Ulgi lub ulicą Parkową biegnącą wzdłuż wałów przy Kanale.



fot. atrakcje.info.pl


Wyspa Pasieka

Ta naturalna wyspa powstała w 1600 roku, gdy Odra zmieniła swój bieg po powodzi.  Pasieka, wraz ze starym miastem, stanowi historyczną część Opola. Znajduje się tu wiele ważnych instytucji m.in.: Amfiteatr Tysiąclecia, w którym co roku w czerwcu odbywa się Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej, a także Wieża Piastowska, Staw, Park Zamkowy, Domek Lodowy, lodowisko Toropol i wiele innych ważnych urzędów i obiektów. Obecnie Stanowi  jedną z atrakcyjniejszych dzielnic Opola zwaną willową.



fot. nto.pl


Wenecja Opolska

Jeżeli chcecie odnaleźć w Polsce miejsce, gdzie domy niemalże wyrastają z rzeki, to taki widok niczym z weneckiej pocztówki znajdziecie w malowniczej części opolskiej starówki. Nad starym korytem Odry, czyli nad Młynówką, która swoją nazwę zawdzięczała od stojących przy niej młynów, rozciąga się ten uroczy zakątek. Na rzece znajduje się słynny most z żelaza, zwany Groszkowym. Za czasów pruskich pobierano za niego opłaty wynoszące 1 grosz. Obecnie zakochani lubią to miejsce, czego symbolem są setki zawieszonych na nim kłódek. Przy kanale znajdują się nowoczesne ścieżki dla pieszych i rowerzystów. Warto tu przyjść wieczorem, kiedy obiekty są podświetlane.



Stawek Barlickiego

Zbiornik stanowi pozostałości po fosie otaczającej zamek piastowski. Powstał w latach 1975 -1979, ale niedawno przeszedł kolejną modernizację. Jest to idealne miejsce na chwilę zadumy  i odpoczynku w cieniu drzew. Od maja do września z głośników słychać kultowe piosenki, do których fontanna niemalże tańczy. Z pewnością wszystko to daje niesamowite wrażenie. A może i Wy poczujecie te rytmy ;)!





W Opolu znajdziecie chyba wszystko czego szukacie, wspaniale rozwiniętą bazę rekreacyjną, turystyczną, kulturalną, przemysłową oraz naukową. Wasze dzieci też nie będą się tu nudzić, bowiem i na nich czeka tu wiele atrakcji. Zwiedzając miasto zwróćcie również uwagę na piękno kamieniczek, wyremontowany dworzec, filharmonię opolską oraz budynek poczty polskiej. Nasi czytelnicy polecają obowiązkowo odwiedzić lokal Wintydż i skosztować serwowanych tam koktajli.  Przy sprzyjającej pogodzie polecamy wspaniały rejs po Odrze. Nie pozostaje nic innego tylko - ruszać w drogę!



Galeria zdjęć


Skomentuj artykuł



< Poprzedni artykułSpacerem przez... Elbląg!Spacerem przez... Elbląg!
Dodano 26.04.2018 11:34

Tym razem zapraszamy Was do miasta, które urzeka zabytkami oraz wspaniałym położeniem. Elbląg to jedno z najstarszych miast w Polsce, w którego histor

Następny artykuł >Ogrody Pokazowe KapiasOgrody Pokazowe Kapias
Dodano 07.05.2018 09:12

W 1979 r. właś­ci­ciel obiektu Bro­nisław Kapias postanowił podzielić się swoją pasją z innymi. Na niewielkim skrawku ziemi zaczął sadzić rośliny i st

Pozwól nam tworzyć dla Ciebie

Sami będąc rodzicami, staramy się przygotowywać dla Ciebie atrakcyjne artykułu pozwalające zorganizować czas z Twoimi pociechami oraz wynajdujemy obiekty turystyczne spełniające wymogi naszych pociech.


Nasz serwis w dużej mierze utrzymuje się z reklam, dlatego:


Jeżeli nie chcesz płacić za przeglądanie treści wyłącz AdBlocka i ciesz się zawartością naszego serwisu Wyłączony
Przeglądaj dalej nasz serwis bez reklam zapisując się na newsletter dzięki któremu otrzymasz jedną reklamę dziennie Rejestruję
Uzyskaj pełny dostęp do treści na okres jednego miesiąca za jedyne 9,99 zł Wybieram