Spacerem przez... Lublin!
Klimat, architektura i liczne zabytki – tymi słowami można scharakteryzować wiele miejscowości w Polsce. Niestety większość z nich posiadają taką reklamę jedynie na bilbordach zachwalających miasto, a gdy już się je odwiedzi, czar nagle pryska. Na szczęście Lublin jest miejscem, które stale przyciąga tłumy turystów, na których twarzach widać szczery uśmiech i podziw. Co więc warto zobaczyć będąc w tym urokliwym mieście? Poniżej prezentujemy kilka obiektów, których nie można zignorować wybierając się do stolicy województwa lubelskiego.
1. Zamek Lubelski
Ta niezwykła budowla będąca obecnie częścią Muzeum Lubelskiego to prawdziwa wizytówka miasta. Aż trudno uwierzyć, że tak piękny obiekt pełnił niegdyś funkcje więzienia, w którym przetrzymywano m.in. powstańców styczniowych czy działaczy rewolucyjnych. Obecnie zamek można swobodnie zwiedzać, podziwiając po drodze wiele dostępnych w nim eksponatów np. skarb surowca z Basonii czy imponujący zbiór obrazów i starodawnych broni. Na miejscu warto zajść również do zabytkowej kaplicy, a także obejrzeć przepiękną panoramę miasta prosto z donżona – wieży mieszkalno-obronnej, która została dobudowana do zamku w XIII wieku. Dodatkowo na terenie zamku odbywa się sporo wystaw stałych tj. „Malarstwo cerkiewne”, „Więzienie na Zamku Lubelskim” czy „Lapidarium”.
2. Muzeum Wsi Lubelskiej
Nie ulega wątpliwości fakt, że Lublin to miasto (w końcu prawa miejskie uzyskał już jakiś czas temu, a konkretnie w 1317 roku), jednak istnieje obszar, który ciężko przyrównać do miejskiego zgiełku czy tłumu przechadzających się ludzi. Muzeum Wsi Lubelskiej jest największą tego typu instytucją w Polsce, otwartą na wolnym powietrzu. Wizyta tutaj do doskonała okazja na zapoznanie się z tradycjami i codziennością z jaką borykali się mieszkańcy wsi. Goście będą mogli zobaczyć zabytkowy zakład fryzjerski, sklep żelazny, pocztę czy piwiarnię. Niewątpliwie są to doskonale zachowane pozostałości po ludziach, dla których kiedyś były one miejscem pracy i trzeba przyznać, że w chwili odwiedzenia, któregoś z obiektów na wsi ma się wrażenie, że duch pracowników pozostał do dziś! Przyroda otaczająca budynki jest tylko imponującym dopełnieniem całości i sprawia, że wrażenia przy zwiedzaniu Muzeum Wsi Lubelskiej pozostają w pamięci na długo.
3. Stare Miasto
Wspomnianą na samym początku przepiękną architekturę można zaobserwować przy wycieczce na Stare Miasto, gdzie znajduję się wiele imponujących kamienic m.in. Konopniców czy Lubomelskich, pokazujących historię Lublina w pełnej krasie. Renesansowe budowle coraz częściej wykorzystywane są jako sceneria do zdjęć filmowych, a atmosfera towarzysząca temu miejscu jest nie do opisania! Ponadto przechadzając się Starówką można minąć wiele ciekawych obiektów np. Plac po Farze, Trybunał Koronny czy Teatr Stary, które również dodają sprawiają, że spacer jej ulicami przypomina bajkową podróż pełną niezwykłego uroku. To miejsce, którego wprost nie można pominąć, jeśli naprawdę chce się poznać ducha i klimat Lublina.
4. Piwnica Pod Fortuną
W podziemiach kamienicy Lubomelskich znajduje się miejsce, które w imponujący sposób przybliży wszystkim historię miasta. Piwnica Pod Fortuną to dziesięć sal, w których przy pomocy licznych pokazów multimedialnych, wizualizacji i różnych innych efektów, zaprezentowane są dawne dzieje Lublina. Wyróżniająca się sala dziesiąta to zabytkowa winiarnia, w której ściany pokryte są niesamowitymi ilustracjami o tematyce świeckiej. Dla dzieci przygotowano specjalnie dostosowany program edukacyjny pt. „Podróże w czasie”, za pomocą którego najmłodsi w przystępny dla nich sposób poznają nowożytną historię miasta. Jest to doskonałe uzupełnienie do lekcji przeprowadzanych w szkole, a opowieści przedstawiane przez przewodnika, posiadają charakter fascynującej bajki, którą dzieci słuchają z wielkim zaangażowaniem. Podczas zwiedzania najmłodsi muszą rozwiązywać liczne łamigłówki i ćwiczenia, które pobudzają ich kreatywność i sprawiają, że z pozoru nudna lekcja historii okazuje się fantastyczną zabawą.
5. Archikatedra Lubelska
Osoby, na których wrażenie zrobił Zamek Lubelski z pewnością zachwycą się także Archikatedrą Lubelską. Kościół ten został wybudowany w latach 1586-1604, będąc wówczas ośrodkiem dla przybyłego do Lublina zakonu jezuitów. Wnętrze świątyni udekorowane jest imponującymi malowidłami, które przedstawiają konkretne sceny z pisma świętego. Szczególną uwagę zwracają też: ołtarz główny wykonany z gruszy libańskiej oraz liczne polichromia, które podkreślają istotę tego miejsca.
6. Lubelskie Podziemia
Lublin to miasto, które robi wielkie wrażenie z każdej strony. Nawet oglądany pod ziemią może zapewnić niesamowite doznania. Jak tego dokonać? Wystarczy wybrać się na wycieczkę Lubelską Trasą Podziemną, która powstała z połączenia kilkunastu staromiejskich piwnic. Ta licząca 280 metrów droga zapewni tajemnicze wrażenia i pozwoli odkryć miasto na nowo z zupełnie innej perspektywy! Na miejscu umieszczone są dwie makiety prezentujące dawne panoramy miejscowości (z XVI i XVII wieku). Największą atrakcją podziemi jest umieszczona na samym końcu ruchoma makieta, która ukazuje wielki pożar w Lublinie w 1719 roku. Wzbogacona wizualizacją, światłami i dźwiękiem ekspozycja jest idealnym podsumowaniem całej podziemnej podróży. Warto podkreślić, że trasa obejmuje dwa bardzo istotne obiekty – zaczyna się w dawnym ratuszu będącym niegdyś centrum władzy świeckiej, a kończy przy ruinach kościoła św. Michała Archanioła, gdzie kiedyś skupiało się religijne życie całego miasta.
7. Ogród Botaniczny w Lublinie
Pasjonaci natury również znajdą coś dla siebie! Wycieczka do Ogrodu Botanicznego i obcowanie z niesamowitą kolekcją roślin to niesamowita okazja do relaksu w pięknym otoczeniu. Zbiory ogrodu to ponad 1600 gatunków drzew i krzewów, około 3300 roślin zielnych oraz blisko 1600 gatunków roślin szklarniowych. Na miejscu zlokalizowane jest aż 106 drzew w wieku przekraczającym sto lat! To idealne miejsce na rodzinny spacer i podziwianie imponujących cudów matki natury.
8. Kawiarnia „Miłość”
Po całodziennym zwiedzaniu miasta warto spokojnie usiąść i napić się kawy. Najlepiej gdyby była ona za darmo, ale i to da się zrobić! Kawiarnia „Miłość” oferuje swoje usługi w zamian za „coś od siebie”. I tu nie chodzi o pieniądze, bowiem właściciele pod tym hasłem mają na myśli środki czystości, łyżeczki mogące przydać się na miejscu czy po prostu miłą rozmowę i uśmiech. Ludzie odwiedzający to miejsce bez wątpienia tworzą jego klimat. Tutaj nie ma barier, goście chętnie ze sobą rozmawiają, wymieniają poglądy, a przy tym popijają pyszną kawę. Miejsce niecodzienne, inne niż wszystkie, które warto odwiedzić dla samej idei tego, że można coś dostać w zamian po prostu za swoją uprzejmość czy drobne podarunki.
Lublin to miasto wyjątkowe, inspirujące, które stale się rozwija i nie może narzekać na brak gości. Trudno się dziwić, bo magiczna aura, która roztacza się na przestrzeni jego ulic, udziela się nie tylko odwiedzającym, ale również jego mieszkańcom. Bez wątpienia jest to miejsce, w którym ciężko się nudzić, a dzień spędzony całą rodziną w towarzystwie wszystkich jego atrakcji z pewnością będzie należał do udanych.
Szczecin to miasto wyjątkowe, mające wiele do zaoferowania. Jego różnorodność sprawia, że ani przez chwilę nie będzie można się tu nudzić...
Teatr to nie tylko miejsce dla dorosłych. Teatr to idealne miejsce także dla dzieci. Placówki takie jak Teatr Animacji w Poznaniu są przygotowane spec
Skomentuj artykuł