Gdzie jechać?

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!


Spacerem przez... Słupsk!

Dodano 24.11.2017 12:23

Przez wielu uważany za najbardziej charakterystyczne i klimatyczne miasto na Pomorzu, posiadające niesamowitą architekturę, dobrą pizzę, a także solidny „kawał” historii. Słupsk to miejscowość, do której aż chce się wracać, a każda wizyta wiąże się z niesamowitymi emocjami i wrażeniami. Gdzie się wybrać? Co zobaczyć? Na co zwrócić szczególną uwagę? Oto nasze wskazówki!


1. Zamek Książąt Pomorskich

Niegdyś – rezydencja książąt pomorskich z dynastii Gryfitów. Dziś – siedziba Muzeum Pomorza Środkowego. Przepiękny Zamek Książąt Pomorskich to fantastyczna atrakcja dla wszystkich pasjonatów historii. Wzniesiona w 1507 roku budowla miała charakter gotycki, jednak pod koniec XVI wieku, została ona rozbudowana i zmieniona na styl renesansowy. W czasie panowania niemieckiego w Słupsku obiekt służył m. in. jako magazyn zboża i broni, a także więzienie, co przyczyniło się do jego dewastacji. Aktualnie turyści mogą odwiedzać znajdujące się tam muzeum, zawierające m. in. zabytkowe sarkofagi, (w których spoczywa księżna Anna de Croy oraz jej syn Ernest Bogusław), szaty książęce oraz biżuteria. Na pierwszym piętrze goście mogą podziwiać wystawę pt. „Sztuka Dawna Pomorza od XIV do XVIII wieku”, gdzie zgromadzono ciekawe elementy sztuki zarówno sakralnej jak i świeckiej.

W muzeum znajduje się także prawdziwa „gratka” dla fanów polskiego pisarstwa – największa na świecie kolekcja dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza – Witkacego, a wśród niej m. in. rysunki. autoportrety a także wydawnictwa, korespondencję i fotografie związane z artystą. Godna uwagi jest także wystawa obrazująca kulturę ludową Pomorza Środkowego, gdzie odwiedzający mogą zapoznać się z kulturą ludności rodzimej (Słowińców, Kaszubów Bytowskich, Krajniaków Złotowskich jak również z podkoszalińskich wsi Jamno i Łabusz), a także kulturą ludową osadników przybyłych na Pomorze Środkowe po ostatniej wojnie. Ekspozycja zawiera sprzęt i narzędzia używane przez ludność Pomorza Środkowego, np. sprzęt rybacki, narzędzia do uprawy ziemi i kopania torfu oraz sprzęt gospodarstwa domowego. Warto zaznaczyć, że w mieszczącej się w zamku sali rycerskiej odbywają się koncerty kameralne, w tym Festiwal Pianistyki Polskiej oraz różnorodne imprezy kulturalno-oświatowe.

Muzeum Pomorza Środkowego to miejsce, którego nie można pominąć na trasie weekendowej wycieczki. Niesamowite ekspozycje potrafią zainteresować każdego (bez względu na wiek), a sama budowla zamkowa od lat wywiera ogromne wrażenie na przybywających licznie turystach.


               


2. Ratusz Miejski


Będąc w samym centrum miasta, nie można nie zwrócić uwagę na znajdujący się na Placu Zwycięstwa, Ratusz Miejski. Ta neogotycka budowla postała w 1901 roku i jest jednym z piękniejszych obiektów znajdujących się na Pomorzu. We wnętrzu, odwiedzający mogą przyjrzeć się gabinetowi prezydenta miasta wraz z fenomenalnym (mającym już ponad sto lat), urokliwym witrażom czy malowidłom, które ilustrują alegorię nadania praw miejskich, tutejszy Targ Rybny oraz wyładunek w porcie w Ustce. Wyeksponowany został także bursztynowy Niedźwiadek Szczęścia, klucz do Europy oraz słupska wersja jednodolarówki. Jeśli to za mało, turyści mogą zwiedzić także ratuszową wieżę, gdzie w trakcie podróży na górę, należy zwrócić uwagę na mechanizm mieszczącego się tam zegara, portrety prezydentów miasta oraz bogaty zbiór herbów polskich.




3. Pizzeria przy barze „Poranek”

Podczas intensywnego zwiedzania miasta warto czasami nieco przystopować i zjeść coś dobrego. Idealnym i nieco „historycznym” miejscem w Słupsku, które po prostu trzeba odwiedzić jest pizzeria mieszcząca się przy alei Wojska Polskiego, przy barze „Poranek”, gdzie pizzę serwuje się od ponad 40 lat, czyniąc ten obiekt najstarszą pizzerią w Polsce. Lokal powstał dokładnie 8 marca 1975 roku i wciąż jest chętnie odwiedzany przez tłumy głodnych mieszkańców jak i przybyłych turystów. Jego wystrój pozostał niezmieniony od samego początku, a dzięki legendarnej już recepturze na „placek” z kiełbasą i pieczarkami, danie to stale rozpieszcza podniebienia przybywających gości. Jednym z najciekawszych sposobów na udane podróżowanie jest próbowanie lokalnej kuchni. Nie pozostaje więc nic innego jak skosztować tego słupsko-włoskiego specjału, aby wycieczka jeszcze bardziej zapadła w pamięć podróżnym.


               


4. Park im. Jerzego Waldorffa


Idealnym miejscem na rodzinny spacer, odpoczynek i chwilę refleksji jest Park im. Jerzego Waldorffa to słupskie planty, znajdujące się między aleją Jana Pawła II, a ul. Jagiełły. Niegdyś w ich miejscu znajdowała się fosa i warowne umocnienia. Po latach teren został zniszczony i zagospodarowany w nieco inny sposób. Spacerowicze, podczas przechadzania się uliczkami parku, mogą także przyjrzeć się znajdującym się tam przepięknym pomnikom m. in. Karola Szymanowskiego, obelisk pamięci kresowiaków i Ludwika Zamenhoffa. Imię parku pochodzi od honorowego obywatela Słupska, orędownika Festiwalu Pianistyki Polskiej - Jerzego Waldorffa, dla którego obiekt ten był ukochanym miejscem. Niewątpliwie jest to miejsce pełne specyficznego klimatu, do którego warto się wybrać nie tylko z uwagi na bogactwo natury, ale także na panującą tu kojącą atmosferę.


5. Baszta Czarownic


Jedno z najstarszych zabytków architektonicznych miasta (wzniesiona w latach 1411-1415). Baszta Czarownic jest miejscem owianym tajemnicą. W XVII wieku basztę obronną przebudowano na więzienie dla kobiet oskarżanych o wykonywanie czarów. Łącznie (według źródeł) zginęło tutaj 18 kobiet. Dzisiaj miejsce to jest trzy poziomową galerią sztuki, gdzie odwiedzający mogą podziwiać różnorakie wystawy malarstwa, fotografii, małych form rzeźbiarskich, grafiki, rysunku i instalacji przestrzennych.




6. Kościół św. Jacka w Słupsku


Będąc w Słupsku warto jest odwiedzić Kościół św. Jacka, który stanowi perfekcyjny przykład budowli wykonanej w stylu barokowym. Wchodząc do środka, podróżni będą mieli okazję zobaczyć wiele sakralnych, zabytkowych dzieł m. in. przepiękny ołtarz i ambonę, unikatowe barokowe organy (w całości zachowane w oryginalnej formie), a także płyty nagrobne przedstawicieli dynastii Gryfitów. Miejsce to zachwyca bogactwem elementów i szczegółów nie bez powodu uważane jest za jedną z najbardziej zadbanych atrakcji miasta.




Słupsk to miasto, o którym trudno będzie tak po prostu zapomnieć. Niesamowity klimat, świetna atmosfera i bogactwo zabytków, czynią to miejsce naprawdę wyjątkowym. Czas ułożyć perfekcyjny plan weekendowej wyprawy, zabrać ze sobą dobry humor i przygotować się na dawkę niesamowitych wrażeń!

Galeria zdjęć


Skomentuj artykuł



< Poprzedni artykułIII Mikołajkowy Wyścig Psich ZaprzęgówIII Mikołajkowy Wyścig Psich Zaprzęgów
Dodano 21.11.2017 11:43

W III Mikołajkowym Wyścigu Psich Zaprzęgów wystartują zawodnicy konkurujący o to, by stanąć na podium i otrzymać medale prosto z rąk Burmistrza Gminy

Następny artykuł >Tatry z dzieckiemTatry z dzieckiem
Dodano 29.11.2017 10:29

Tatry to fascynujące miejsce, gdzie dzieciaki nie tylko spróbują swoich sił we wspinaczce. Tutaj mogą również zaspokoić swoją ciekawość zaglądając do

Pozwól nam tworzyć dla Ciebie

Sami będąc rodzicami, staramy się przygotowywać dla Ciebie atrakcyjne artykułu pozwalające zorganizować czas z Twoimi pociechami oraz wynajdujemy obiekty turystyczne spełniające wymogi naszych pociech.


Nasz serwis w dużej mierze utrzymuje się z reklam, dlatego:


Jeżeli nie chcesz płacić za przeglądanie treści wyłącz AdBlocka i ciesz się zawartością naszego serwisu Wyłączony
Przeglądaj dalej nasz serwis bez reklam zapisując się na newsletter dzięki któremu otrzymasz jedną reklamę dziennie Rejestruję
Uzyskaj pełny dostęp do treści na okres jednego miesiąca za jedyne 9,99 zł Wybieram