Gdzie jechać?

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!


Spacerem przez... Elbląg!

Dodano 26.04.2018 11:34

Tym razem zapraszamy Was do miasta, które urzeka zabytkami oraz wspaniałym położeniem. Elbląg to jedno z najstarszych miast w Polsce, w którego historii pojawiają się nie tylko Krzyżacy, ale i Wikingowie. Oficjalna data jego powstania przypada na rok 1237, kiedy to krajowy mistrz krzyżacki Hermann von Balk założył niewielki gródek u ujścia rzeki. Miasto szybko stało się centrum handlowym Prus i do momentu rozkwitu Gdańska stanowiło najważniejszy port morski Państwa Krzyżackiego. Elbląg to również występująca tu rzeka o tej samej nazwie, bez własnego źródła, która wprawdzie jest żeglowna ale ma tylko 19,8 km długości i płynie zależnie od kierunku wiatru z południa na północ lub na odwrót. Wypływa z jeziora Druzno i uchodzi do Zalewu Wiślanego. Obecnie Elbląg został pięknie odnowiony i z pewnością uwagę Waszą przykują:


Brama Targowa

To jeden z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych zabytków Elbląga. Budowla pochodzi z XIV wieku i stanowiła fragment nieistniejących już murów obronnych miasta. Mocno ucierpiała w czasie II wojny światowej. Odbudowano ją w latach 40. XX wieku zachowując średniowieczny styl. Na jednym z najwyższych pięter powstał unikatowy taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę starego miasta. Warto zobaczyć obiekt także wieczorem w blasku iluminacji świetlnej. Z Bramą Targową związana jest postać słynnego piekarczyka. Legenda głosi, że podczas wojen polsko-krzyżackich czeladnik piekarski w porę dostrzegł napastników i oskardem przeciął linę podtrzymującą bronę zawieszoną w Bramie. Dzięki niemu miasto i jego mieszkańcy uszli z życiem. Dziś o tym wydarzeniu przypomina pomnik piekarczyka stojący przed budowlą.




Starówka

Z pewnością to miejsce powinien odwiedzić każdy turysta. Starówka jest bardzo klimatyczna poprzez wyjątkową, staromiejską zabudowę oraz brukowane nawierzchnie. Bywa nazywana kamienicą kolorów. Kolorystyka zabudowy przykuwa uwagę już z daleka. Od dawna prowadzona jest jej rekonstrukcja. Kamieniczki, które powstają zachowały swój historyczny styl. Ten teren to także kopalnia dla badaczy przeszłości. Wydobyte przez archeologów przedmioty lub ich fragmenty trafiają do elbląskiego muzeum.


fot. elblag.eu


Katedra pw. Św. Mikołaja

To jeden z najstarszych obiektów sakralnych miasta. Wewnątrz kościoła zachował się surowy, gotycki styl. Jest to budowla trzynawowa, halowa z dwuprzęsłowym prezbiterium. Na skutek wojny i pożaru uległa dość poważnemu zniszczeniu. Na przestrzeni wieków była kilkakrotnie przebudowywana. W jej centrum można oglądać bardzo ciekawe zabytki m.in. brązową chrzcielnice pochodząca z 1387 roku,  ołtarze rzemieślnicze czy figurę świętego Wojciecha. Obok katedry znajduje się pomnik Jana Pawła II, postawiony na pamiątkę wizyty papieża w Elblągu w 1999 roku. Na Waszą uwagę zasługuje także słynna Ścieżka Kościelna, nigdzie indziej takiej nie znajdziecie. Jest to cenny zabytek architektoniczny miasta. Stanowi go wąskie przejście między domami, łączące dwie ulice. W minionych czasach szlak ten był o wiele dłuższy, łączył Stare Miasto z Kościołem Dominikanów.



Muzeum Archeologiczno-Historyczne

To tutaj mieści się najbogatszy w Polsce zbiór zabytków archeologicznych pochodzących z 30-letnich badań wykopaliskowych prowadzonych właśnie na terenie Starego Miasta. Odnalezione przedmioty z gliny, skór, szkła, metalu i drewna dają barwny obraz kultury materialnej miasta i ukazują poziom życia jego mieszkańców od XIII do pocz. XX w. Większość zabytków ukrytych było w latrynach. Zobaczycie tu ciekawe eksponaty związane z działalnością osady Truso oraz tajemniczego ludu Gotów. Do dziś przetrwały instrumenty muzyczne, znaki pielgrzymie, tabliczki woskowe czy zabawki. Niezwykła wiedza zdobyta w Muzeum poparta cennymi źródłami stanowi ogromną wartość.



fot. elblag.eu


Ruiny Zamku Krzyżackiego

Zamek został zbudowany około połowy XII wieku. Budowla wzniesiona została w stylu gotyckim i rozbudowana na planie regularnym. Do 1309 roku była siedzibą krajowego mistrza zakonu krzyżackiego. W 1410 roku zamek przeszedł w ręce Władysława Jagiełły. Podczas wojny obiekt został zburzony. Częściowe badania archeologiczne i architektoniczne pozwoliły na odtworzenie podstawowych elementów składowych budowli. W zamku właściwym znajdowały się: skarbiec, zbrojownia, kapitularz, refektarz, pomieszczenia mieszkalne dostojników Zakonu oraz dormitoria. W kaplicy zamkowej przechowywano relikwie św. Krzyża. Przypuszcza się również, że w zamku mogła być zainstalowana mennica zakonna. Na muzealnym dziedzińcu pozostała do dziś pojedyncza kolumna o nieznanym przeznaczeniu.


Raczki Elbląskie

Każdy na lekcji geografii uczył się gdzie znajduje się to słynne miejsce, czyli najniżej położony punkt w Polsce - 1,8 m p.p.m. Okazuje się, że 4km od Elbląga na Żuławach Elbląskich, na polu państwa Gurtatowskich stoi wyjątkowy pomnik z czerwonym słupem i z niebieskimi falami, które oznaczają poziom morza. Ostrzegamy - niech Was czasem nie dopadnie głęboka depresja kiedy będziecie na tym słynnym terenie:). W pobliżu znajduje się niezwykle interesujące Jezioro Druzno i piękny rezerwat przyrody. Obecnie prowadzone są badania potwierdzające, że to nie Raczki Elbląskie są najniżej położonym punktem w naszym kraju, jednak potrzeba czasu, aby to w pełni udowodnić. Nie mniej jednak warto odwiedzić to słynne miejsce ze szkolnych podręczników.



fot. Wikimapia.org


Kanał Elbląski

Jego długość wynosi aż 151 km, co czyni go najdłuższym kanałem żeglownym w Polsce. Został zbudowany w latach 1844-81 i jest unikatowym w skali świata zabytkiem hydrotechniki. Co ciekawe, dzięki czynnemu systemowi pięciu zabytkowych pochylni z tzw. suchym grzbietem statki i jachty, żeby pokonać różnicę poziomów, są umieszczane na wózkach i przeciągane po torowisku za pomocą stalowych lin, które porusza koło wodne. To koniecznie trzeba zobaczyć na własne oczy, ponieważ to jedyny szlak na świecie, po którym statki nie tylko płyną po wodzie.


fot. Wikipedia


Bażantarnia

To zabytkowy park leśny, przez który przepływa Srebrny Potok. Kto zatęskni za górami, ten musi wiedzieć, że ukształtowanie tego terenu, w tym liczne wąwozy oraz wysokie strome zbocza przypominają południowy krajobraz. Można tu nawet spotkać niektóre gatunki górskie wśród roślin i zwierząt. Idąc parkiem zobaczycie ciekawą muszlę koncertową, Pałac Augusta Abbega, park linowy, stok narciarski, wiaty i miejsca na ognisko. Na terenie Bażantarni wyznaczono nawet szlaki turystyczne w celu ułatwienia aktywnego wypoczynku mieszkańcom Elbląga i odwiedzającym miasto turystom. Latem można tu spacerować i jeździć na rowerze. Zimą Góra Chrobrego, znajdująca się w obrębie parku ściągają amatorów białego szaleństwa.


fot. gazantarnia.blogspot.com              fot. Wikipedia                  


Formy przestrzenne

Jak się okazuje Elbląg to wielka galeria sztuki na wolnym powietrzu z dziełami wybitnych artystów. Formy przestrzenne są efektem imprez kulturalnych. Pierwsze takie wydarzenie rozpoczęło się 22 lipca 1965 roku. Prace zostały zmontowane i umieszczone w różnych miejscach miasta. Wiele z nich zasługuje na uwagę ze względu na jakość i rangę artystyczną. W latach 1965-1987 powstało 48 takich niezwykłych dzieł. Niektóre z nich zachowały się do dziś i są unikatową ozdobą miasta. Nie przechodźcie obok nich obojętnie.


Nowa Holandia

Tego miejsca nie możecie przegapić, szczególnie gdy macie dzieci. To wspaniały Kompleks Gastronomiczno-Rekreacyjny o powierzchni 64 ha. Na tym ogromnym terenie znajduje się unikalna sieć sztucznych kanałów o łącznej długości wynoszącej około 13 km, grille, restauracje, sale taneczne oraz Rodzinny Park Rozrywki. Oprócz masy atrakcji znajdują się tu także unikalne obszary przyrodnicze, ścieżka edukacyjna o tematyce ekologicznej oraz ciekawa replika osady wikingów. To idealne miejsce,  żeby najmłodsi mogli rozładować swoją energię. Do ich dyspozycji pozostają liczne zjeżdżalnie, trampoliny, małpi gaj, obłędny tunel, kopalnia złota i wiele innych wspaniałych rzeczy. Znajduje się tu również ptaszarnia, mini zoo oraz ciekawe wyspy m.in Potworów czy Iluzji. Pamiętajcie, że planując tu wizytę nastawiajcie się na kilkugodzinną dawkę wrażeń.


fot. plus.google.com


Elbląg to prawdziwa kraina rozmaitości. Będąc tu, warto również odwiedzić Kadyny nad Zalewem Wiślanym, której plaża wygląda jak z karaibskiej pocztówki. Ogromne zróżnicowanie krajobrazu i okolic Elbląga umożliwia uprawianie różnych form wypoczynku. Miasto jest świetnym przystankiem w drodze na Mazury lub do miejscowości położonych nad morzem. Przekonajcie się sami jaki klimat panuje w tym pięknym mieście.



Galeria zdjęć


Skomentuj artykuł



< Poprzedni artykułMuzeum Pszczelarstwa Sądecki Bartnik w StróżachMuzeum Pszczelarstwa Sądecki Bartnik w Stróżach
Dodano 25.04.2018 12:58

Miejsce jest magiczne, można tu poznać świat pszczół z bliska. Te małe stworzenia są fundamentem flory, która nas otacza...

Następny artykuł >Spacerem przez... Opole!Spacerem przez... Opole!
Dodano 30.04.2018 12:07

Znajduje się tu wiele ciekawych miejsc do zwiedzania. Ciekawe, czy wiedzieliście o nich wszystkich?

Pozwól nam tworzyć dla Ciebie

Sami będąc rodzicami, staramy się przygotowywać dla Ciebie atrakcyjne artykułu pozwalające zorganizować czas z Twoimi pociechami oraz wynajdujemy obiekty turystyczne spełniające wymogi naszych pociech.


Nasz serwis w dużej mierze utrzymuje się z reklam, dlatego:


Jeżeli nie chcesz płacić za przeglądanie treści wyłącz AdBlocka i ciesz się zawartością naszego serwisu Wyłączony
Przeglądaj dalej nasz serwis bez reklam zapisując się na newsletter dzięki któremu otrzymasz jedną reklamę dziennie Rejestruję
Uzyskaj pełny dostęp do treści na okres jednego miesiąca za jedyne 9,99 zł Wybieram