Gdzie jechać?

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!


Spacerem przez... Lanckoronę!

Dodano 31.08.2018 15:09

Tym razem przenosimy się do magicznego miejsca, pełnego aniołów, przydrożnych kapliczek i urokliwych zabudowań. Położonego na najwyższym wzniesieniu w okolicy - Górze Lanckorońskiej, z widokami na Tatry i Babią Górę. Niegdyś było to ulubione miejsce wypoczynku malarzy, pisarzy i artystów, którzy szukali tu natchnienia. Nie zmieniło się dużo, ponieważ do dziś wioska ta jest jedną z najpiękniejszych w Małopolsce. Mowa oczywiście o Lanckoronie, a oto jej największe skarby:


XIX-wieczne domy

Lanckorona z małomiasteczkową zabudową, to miejsce, którego nie zapomnicie. Parterowe, drewniane domy otaczają rozległy, nierówny Rynek. Większość budynków powstała po pożarze z 1869 roku, który strawił prawie całe dawne miasteczko. Domy stoją szczytami do Rynku i ulic, a ich charakterystyczne strome dachy mają szeroko wysunięte okapy, które od frontu tworzą malownicze podcienia. Między zabudową rozciągają się wąskie przejścia tzw. miedzuchy. W jednym z domów  mieści się Izba Regionalna prezentująca eksponaty związane z codziennym życiem dawnych mieszkańców tej ziemi. Wszystko sprawia wrażenie jakby czas się zatrzymał. To nie zwyczajny Rynek jaki zna każdy z nas, to magiczne miejsce zupełnie inne niż wszystkie. 


      


Ruiny Zamku Królewskiego

Znajdują się na Górze Lanckorońskiej, niedaleko rynku. W ich skład wchodzą fragmenty ścian i wież oraz zarys pozostałości po dawnej fosie. Zamek zbudował w XIV wieku Kazimierz Wielki w stylu gotyckim. Był jednym z piękniejszych tego typu obiektów w Małopolsce. Wzniesiony został na planie prostokąta i posiadał cylindryczną wieżę. Jak wynika ze źródeł pisanych, zamek miał strzec granicy pomiędzy ziemią krakowską a Księstwem Oświęcimskim. Niestety w 1655 roku obiekt został podbity przez Szwedów. Po zniszczeniach z czasów walk z wojskami zaborczymi popadł w ruinę. Jednak warto zobaczyć ten skrawek dawnej potęgi ulokowany wśród kamieni i zarośli, gdzie panuje niezwykły spokój.


   


Izba Muzealna im. Antoniego Krajewskiego

Placówka mieści się drewnianym budynku, ocalałym z pożaru miasta w 1896 roku. Powstała w 1967 roku z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Lanckorony i przy współudziale krakowskiego profesora Antoniego Krajewskiego. Zobaczyć można tu  eksponaty z wykopalisk na terenie tych ziem oraz przedmioty codziennego użytku i rękodzieła ludowego tutejszych mieszkańców, pochodzące z początku XX wieku. Część ekspozycji poświęcona jest konfederacji barskiej. Izba muzealna jest czynna w weekendy. Trudno pominąć to miejsce, będąc w Lanckoronie. Kolorowa, drewniana chata przykuje Waszą uwagę już z daleka. Od niedawna w tym klimatycznym miejscu kupić można rękodzieło i regionalne pamiątki.



fot. Wikipedia


Festiwal Aniołów

Warto przyjechać do Lanckorony również zimą, ponieważ w grudniu klimatyczny Rynek ozdabia rzesza aniołów. Wtedy to odbywa się tutaj Festiwal "Anioł w Miasteczku", podczas którego mieszkańcy i turyści przebierają się za anioły, tworząc niesamowitą atmosferę przedświąteczną. Ich niezwykłe zwyczaje budzą zachwyt wśród turystów m.in wypuszczane są do nieba balonem prośby każdgo. Oprócz pięknych, skrzydlatych istot miasteczko słynie z pachnących pierników i innych pyszności regionalnych przyrządzanych w tym czasie. Zapachy kaszanki z kapuchą, żuru na domowym zakwasie, grochówki czy barszczu z wyjątkowymi uszkami zwanymi Mari-uszka kuszą zapachem niejednego łakomczucha. Nie zabraknie dobrej muzyki, spotkań ze znanymi osobami oraz różnych warsztatów. To jedyny taki Festiwal w naszym kraju, dlatego warto wziąć w nim udział.




Trasy rowerowe i szlaki 

Lanckorona ma do zaoferowania wiele atrakcji zarówno dla miłośników pieszych wycieczek, jak i dla fanów rowerowych eskapad. Obiekty znajdujące się na trasach wchodzą w skład szlaku dziedzictwa kulturowego. Wokół Góry Lanckorońskiej wyznaczono 5 tras spacerowych biegnących przez las. Do wyboru jest szlak zielony czyli Aleja Zakochanych, żółty Aleja Cichych Szeptów, niebieski Droga na Moczary, brązowy Droga do Dawnego Kamieniołomu i czerwony Dawny Trakt Królewski. Najlepiej zwiedzić je wszystkie. Odpowiedni poziom trudności, zapierające dech w piersiach krajobrazy i możliwość odpoczynku w otoczeniu urokliwej przyrody to coś co każdy z nas potrzebuje!





Ucieczka od hałaśliwych ulic, od świateł reklamowych, świeże powietrze, ciekawa historia, bliskość przyrody czynią Lanckoronę idealnym miejscem na odpoczynek z całą rodziną. 



Galeria zdjęć


Skomentuj artykuł



< Poprzedni artykułSpacerem przez... Tychy!Spacerem przez... Tychy!
Dodano 24.08.2018 15:04

Tym razem zapraszamy Was do Tych (albo Tychów) ;) Koniecznie zwróćcie uwagę na...

Następny artykuł >Spacerem przez... Sosnowiec!Spacerem przez... Sosnowiec!
Dodano 07.09.2018 13:22

Kto skusi się na zwiedzanie Sosnowca ten po pierwsze miło się zaskoczy ilością ciekawych zabytków, a po drugie odkryje, że jest tu pełno możliwości do

Pozwól nam tworzyć dla Ciebie

Sami będąc rodzicami, staramy się przygotowywać dla Ciebie atrakcyjne artykułu pozwalające zorganizować czas z Twoimi pociechami oraz wynajdujemy obiekty turystyczne spełniające wymogi naszych pociech.


Nasz serwis w dużej mierze utrzymuje się z reklam, dlatego:


Jeżeli nie chcesz płacić za przeglądanie treści wyłącz AdBlocka i ciesz się zawartością naszego serwisu Wyłączony
Przeglądaj dalej nasz serwis bez reklam zapisując się na newsletter dzięki któremu otrzymasz jedną reklamę dziennie Rejestruję
Uzyskaj pełny dostęp do treści na okres jednego miesiąca za jedyne 9,99 zł Wybieram