Gdzie jechać?

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!


Spacerem przez... Supraśl!

Dodano 23.05.2018 09:11

Na kolejną wspaniałą podróż zapraszamy Was do Supraśla. To atrakcyjna, uzdrowiskowa miejscowość położona w województwie podlaskim, nad rzeką o tej samej nazwie, wśród Puszczy Knyszyńskiej. Miasto charakteryzuje się unikalną aurą, bogatą tradycją, ciekawą kulturą i piękną przyrodą. Atutami są tu liczne szlaki rowerowe, piesze, konne, a także spływy kajakowe. Zamieńcie chociaż na jeden dzień przechadzkę ulicami, zatłoczonych miast na chodzenie po lesie, kąpiel w basenie z podgrzewaną wodą na moczenie nóg w czystej rzece, podziwianie zwierząt w Mini Zoo na szukanie ich w naturalnym środowisku. Jeżeli potrzebujecie takiego odpoczynku to wiecie gdzie szukać. Pozwoli Wam to zregenerować siły i zapomnieć na chwilę o codziennych problemach. Czasem warto zafundować sobie takie chwile przyjemności, których nie zakłóci sąsiad z góry czy hałaśliwa ulica. Poczytajcie o atrakcjach tego miasta, bo pomimo fantastycznego krajobrazu kryje ono w sobie jeszcze cenne perełki architektury. 


Monaster

Jest to niewątpliwie jeden z najcenniejszych zabytków Supraśla. To prawosławny, męski klasztor, który powstał w tym miejscu na przełomie XV i XVI wieku. Budynek charakteryzują ciężkie, grube mury, które już po przekroczeniu progu sprawiają, że odwiedzający odczuwają chłód. Z pozoru wnętrze świątyni wydaje się niewielkie, ale tak naprawdę jest co zwiedzać. Zaskoczyć może Was to, że nawa główna cerkwi nie jest bardzo ozdobna, nie ma tu typowego przepychu. Spowodowane jest to dość skromnym ikonostasem. Wnętrze wydaje się zimne i surowe. Na ścianach nie ma ozdobnych tynków ani fresków, tylko gdzieniegdzie zawieszone są ikony. Podłoga to zwykła betonowa posadzka pokryta dywanami. Co więc może Was tu zachwycić? Największy podziw wywołuje ogromny, pozłacany żyrandol ozdobiony licznymi ikonami, zawieszony pod ciekawym sklepieniem. 


  


Muzeum Ikon

Właśnie na terenie monasteru znajduje się zaskakujące Muzeum Ikon. Obiekt funkcjonuje od października 2006r.  Zbiór liczy około 400 egzemplarzy i jest największym zbiorem w Polsce. Oprócz tego znajdziecie tu liczne przedmioty sakralne i unikatowe freski z ocalałych szczątków cerkwi Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. Prezentowane ekspozycje odbiegają od tradycyjnego, galeryjnego charakteru. Są zastąpione nowoczesnymi, interaktywnymi efektami multimedialnymi. Zwiedzający mają możliwość zobaczenia mnicha tworzącego ikony w swojej celi. Wszystko to nadaje niezwykły charakter temu miejscu. Po raz pierwszy w naszym kraju sztuka sakralna prawosławia została zaprezentowana w tak oryginalny sposób. Harmonia wyjątkowych obrazów, światła i dźwięku wprowadza w wyjątkowy nastrój i pomaga odnaleźć prawdziwego ducha prawosławia.


  


Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa

Muzeum swoją działalność prowadzi od maja 2014 roku w supraskim klasztorze. To właśnie w tym budynku ojcowie Bazylianie uruchomili unicką drukarnię i młyn papierniczy. Zobaczycie tam między innymi maszyny drukarskie (najstarsza z połowy XVIII wieku), repliki pras drukarskich czy niemiecki tygiel drukarski z XIX wieku. Zaprezentowane zostaną Wam rozmaite techniki druku: miedzioryt, litografia czy druk offsetowy. Co najciekawsze i zarazem bardzo pouczające będziecie mieli możliwość wykonania własnej kartki papieru. Przyzwyczailiście się już do obecności książek, gazet czy zeszytów w codziennym życiu. Stały się one na tyle powszechne, że rzadko przyglądacie się im dokładniej i zastanawiacie jak właściwie powstają, hmm...? Celem tego miejsca jest przede wszystkim promocja wiedzy o tym jak dawniej i dziś produkowany jest papier. To nie wszystko, możecie tu również wykonać odbitki na replice XV-wiecznej prasy drukarskiej. Warto przyjrzeć się z bliska temu niezwykłemu Muzeum, które powstało ku pamięci pionierów sztuki drukarskiej na świecie i w tym regionie.


  

fot. muzeumdruku.pl


Pałac Buchholtzów

Zbudowano go w latach 1892-1903 w stylu neorenesansowym z dużą ilością ornamentyki secesyjnej. Najbardziej efektownie prezentuje się jego fronton, a szczególnie porozrzucane po całej fasadzie toskańskie kolumny, półkolumny, pilastry o głowicach obsypanych kwiatami słoneczników, tulipanów i maków. Budynek charakteryzuje się przede wszystkim bogato zdobionymi oknami, balkonami w kształcie muszli, dachem mansardowym pokrytym miedzianą blachą, z lukarnami dźwigającymi hełmy oraz wieżą dźwigająca bocianie gniazdo. Te urokliwe, pełne tajemnic wnętrza zachowały wiele elementów pierwotnego wystroju i wyposażenia. Ponadto w skład zabudowań pałacu wchodzą: stajnia, wozownia i stróżówka oraz rozciągające się wokół nich zachowane fragmenty zabytkowego parku. Od 1959 roku pałac ten jest siedzibą Liceum Plastycznego im. Artura Grottgera, ale nie martwcie się obiekt jest udostępniony do zwiedzania.


  


Bulwary nad rzeką Supraśl

Każdy rodzic z dzieckiem oprócz zwiedzania fantastycznych zabytków marzy o chwili spokoju i zwykłym spacerze w jakimś malowniczym miejscu. Bulwary to właśnie miejsce stworzone dla rodzin z dziećmi zarówno do wypoczynku aktywnego jak i leniuchowania. Turyści i mieszkańcy miasta mogą cieszyć się wieloma atrakcjami przygotowanymi na rozległym obszarze w urokliwej dolinie rzeki. Aleja spacerowa rozciągająca się na długość ponad 1 km. Odpocząć można tu na licznie rozmieszczonych ławeczkach i podziwiać widoki. Wzdłuż nadrzecznej ścieżki prowadzi także trasa rowerowa. Znajdują się tu również boiska do piłki nożnej, siatkowej, korty tenisowe, siłownia na świeżym powietrzu, stoły do ping - ponga, mini golf czy specjalne pole do gry w szachy. Stworzono tu również kąpielisko z łagodnym, piaszczystym zejściem do wody. Warto wspomnieć, że Bulwary nad rzeką Supraśl zostały dostosowane także  do potrzeb osób niepełnosprawnych. 


  


Domy Tkaczy

Domy te budowane były w latach 30. XIX w. i nadawały miasteczku klimat przemysłowy. Te niezwykłe, zabytkowe budynki zlokalizowane są na jednej z ulic Supraśla, na której możecie dodatkowo wyśmienicie zjeść, napić się aromatycznej kawki czy kupić regionalne pamiątki. Domy Tkaczy stanowią charakterystyczny element budujący wizerunek miasta. Cechuje je niska drewniana zabudowa, prostokątna bryła i dwuspadowy dach z naczółkami. Dużą rolę odgrywała w każdym z nich sień, która wytyczała oś, od której odchodziły symetrycznie pomieszczenia, oddzielając tym samym pokoje mieszkalne od pomieszczeń tkackich. Interesującym elementem był tu jeszcze komin z tzw. „nogawicami”, czyli przewodami wyprowadzonymi z dwóch pomieszczeń i łączącymi się nad sienią w jeden komin. Był to bardzo ciekawy patent stosowany niegdyś na wsiach. W takim domku mieszkały przeważnie dwie rodziny. Koniecznie musicie odszukać ulicy, którą zdobią te fantastyczne obiekty.
Kolej bajkowa

No to czas pomyśleć o atrakcji dla najmłodszych. Świetną przygodą dla nich może okazać się przejażdżka kolejką po Puszczy Knyszyńskiej z przewodnikiem. To ciekawy sposób na poznanie malowniczego regionu miasta i legend z nim związanych. Tą interesującą podróż możecie zapewnić sobie z dowolnego miejsca w mieście. Przejazdy oferowane mogą być grupom indywidualnym jak również wycieczkom szkolnym i imprezom okolicznościowym.fot. atrakcjepodlasia.pl


Na koniec warto również wspomnieć o słynnych “Szwędaczkach Supraskich” czyli niezwykłych spacerach po Supraślu i okolicy. To spotkanie z przewodniczką i jej pomocnikami: Wodnikiem, Rusałką, Białą Damą, Duchem Puszczy i innymi niezwykłymi postaciami. Warto zapewnić sobie taki nietypowy spacer w otoczeniu pięknej scenerii, wieczorami ubarwiony pochodniami. Cała trasa jest niezwykła, bo prowadzi szlakiem supraskich legend, nawet takich, w których podobno straszy :). Spacer ze Szwędaczkami to atrakcja nadająca się również dla rodzin z dziećmi. Maluchy z pewnością pokochają napotkane w lesie Rusałki i będą zachwycone wróżbami z ziarenek. Co Wy na to?Galeria zdjęć


Skomentuj artykuł< Poprzedni artykułJuraPark w KrasiejowieJuraPark w Krasiejowie
Dodano 22.05.2018 12:59

JuraPark Krasiejów stanowi połączenie muzeum paleontologicznego z parkiem rozrywki, znajdujące się na wciąż aktywnym terenie wykopalisk. Odwiedzając t

Następny artykuł >Park Przygód i Atrakcji - Alele ZbrosławicePark Przygód i Atrakcji - Alele Zbrosławice
Dodano 24.05.2018 14:06

To miejsce przypadnie do gustu małym, większym i największym. Najlepiej przyjechać tu z całą rodziną i to z samego rana, bowiem na pewno szybko tego m

Pozwól nam tworzyć dla Ciebie

Sami będąc rodzicami, staramy się przygotowywać dla Ciebie atrakcyjne artykułu pozwalające zorganizować czas z Twoimi pociechami oraz wynajdujemy obiekty turystyczne spełniające wymogi naszych pociech.


Nasz serwis w dużej mierze utrzymuje się z reklam, dlatego:


Jeżeli nie chcesz płacić za przeglądanie treści wyłącz AdBlocka i ciesz się zawartością naszego serwisu Wyłączony
Przeglądaj dalej nasz serwis bez reklam zapisując się na newsletter dzięki któremu otrzymasz jedną reklamę dziennie Rejestruję
Uzyskaj pełny dostęp do treści na okres jednego miesiąca za jedyne 9,99 zł Wybieram