Gdzie jechać?

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!


Skansen Słowian i Wikingów

Dodano 28.03.2022 12:00

Wikingowie zamieszkiwali kiedyś kraje skandynawskie, jednak ich wyprawy na inne ziemie były bardzo częste i regularne. W Polsce także stwierdzono obecność Wikingów dzięki wykopaliskom archeologicznym które ten fakt potwierdzają. Północ naszego kraju była dla nich wyjątkowo atrakcyjna, dlatego to tam osiedlali się całymi rodzinami. Główne cele Wikingów, które towarzyszyły wyprawom miały charakter kupiecki, osadniczy, a nawet… rabunkowy! Byli ludem, który rozprzestrzenił się w Europie, a także Ameryce Północnej. Głębia i bezkres wód oceanu nie były dla Wikingów żadną z barier, a samo słowo “wiking” pochodzi od nazwy wypraw morskich. Jeżeli chcecie zobaczyć, jak wyglądało ich życie na terenach Polski i jakie stosunki nawiązywali ze Słowianami to koniecznie wybierzcie się do Centrum Słowian i Wikingów znajdującego się na nabrzeżu rzeki Dziwna w Wolinie. Prowadzone jest przez stowarzyszenie Wolin-Jomsborg-Vineta i jest to skansen oddający wiarygodnie klimat osady, której historia sięga setki lat. Jadąc nad Bałtyk wybierzcie zachodnie wybrzeże, by zobaczyć jak wyglądało kiedyś życie Wikingów.


fot. Centrum Słowian i Wikingów


Wikingowie to postaci, które często widzimy w filmach, bajkach, a nawet poświęconym im serialach. Warto, by Wasze dzieci zobaczyły jak inne zwyczaje miały dawne plemiona. Przekraczając bramy Skansenu zauważycie wielkie chaty, które zostały wiernie zrekonstruowane. Historyczna osada przeniesie Was w czasie, zobaczycie jak dawniej wyglądały zabudowania mieszkalne i  rzemieślnicze z okresu wczesnego średniowiecza - od IX do XI wieku. Wycieczka obejmuje także zwiedzanie wnętrz gdzie znajdują się repliki przedmiotów codziennego użytku oraz mebli. Dzieci mogą wszystkiego dotknąć, dlatego można każdą rzecz testować na własnej skórze. Przedmioty wyglądają na praktyczne, jednak czy działają? Przekonajcie się sami na miejscu! Możecie także wziąć udział w warsztatach rzemiosł dawnych, które dają możliwość bezpośredniego kontaktu z tradycją sprzed wieków. Będzie to lekcja żywej historii. Co więcej można zobaczyć sposoby wytapiania metalu, wykonywania biżuterii, tkania, wyrobu naczyń glinianych, a nawet nauczyć się tańczyć i śpiewać jak za dawnych lat!


   

fot. Centrum Słowian i Wikingów


Jeżeli jesteście większą grupą lub dołączycie się do jakiejś na miejscu, to czeka na Was gra terenowa podczas której każdy zapozna się z wczesnośredniowiecznymi wierzeniami słowiańskimi oraz skandynawskimi. Zagracie w podchody, a ich celem będzie zebranie przez każdą z drużyn 6 run od mitycznych bogów, którzy ukryli się pod postacią rzemieślników poruszających się po skansenie. Musicie odszukać bogów, odgadnąć ich imiona i wykonać u nich zadania z zakresu dawnych rzemiosł lub sprawnościowe. Zdobyte w ten sposób runy utworzą odpowiedź – nazwę legendarnego miasta, którego mieszkańców musicie uratować przed zagładą. Każdy otrzyma także poczęstunek w postaci podpłomyka z marmoladą, miodem lub serem z czosnkiem i ziołami, piernika wypiekanego w piecu chlebowym oraz herbatę ziołową. Poza tym znajdzie się także coś dla najmłodszych. Na terenie Centrum Słowian i Wikingów został specjalnie przygotowany „historyczny” plac zabaw, który dostarczy wiele radości i śmiechu wszystkim małym oraz dużym odkrywcom. 



fot. Centrum Słowian i Wikingów


Skansen wiernie oddaje charakter osady Wikingów i robi wrażenie dużymi, drewnianymi konstrukcjami i chatami. W tym miejscu można poczuć się jakby kalendarz cofnął się o setki lat wstecz. Poza zwiedzaniem Centrum Słowian i Wikingów możecie także zobaczyć rekonstrukcję łodzi słowiańskiej z XII wieku, nazwanej „Orzeł Jumne”, która jest wierną repliką pradawnego statku wikińskiego. Możecie nawet wyruszyć nią w rejs i poczuć się jak Wikingowie. Na terenie Centrum organizowany jest cyklicznie raz w roku Festiwal Słowian i Wikingów. W tym roku przypada na 2-4 sierpnia. Jest to impreza plenerowa w formie archeologii eksperymentalnej której towarzyszą zabawy i różne atrakcje. Będziecie mogli zobaczyć, jakie zawody wykonywano, jakie potrawy spożywano, jak spędzano czas wolny oraz jak wyglądały i ile ważyły zbroje wojowników. Na miejscu będzie ponad 1500 wojowników, rzemieślników, odtwórców dawnych obrzędów i grup muzycznych z 21 państw którzy zaprezentują wszelkie aspekty życia Wikingów i Słowian. Ciekawostką jest, że w skansenie kilkakrotnie kręcone były filmy, między innymi dla Telewizji Polskiej i History Channel!



Galeria zdjęć


Skomentuj artykuł



< Poprzedni artykułXI Międzynarodowy Zlot Pojazdów PożarniczychXI Międzynarodowy Zlot Pojazdów Pożarniczych
Dodano 21.03.2022 11:00

Bohaterscy strażacy, imponujące pojazdy pożarnicze i… świetna zabawa! Dokładnie takim skrótem można opisać XI Międzynarodowy Zlot Pojazdów Pożarniczyc

Następny artykuł >Legenda o złej EldzeLegenda o złej Eldze
Dodano 04.04.2022 12:00

Wszyscy dobrze zdajemy sobie sprawę, że na świecie, oprócz wielu dobrych ludzi, żyją także ci źli. I właśnie takim określeniem można opisać Elgę, któr

Pozwól nam tworzyć dla Ciebie

Sami będąc rodzicami, staramy się przygotowywać dla Ciebie atrakcyjne artykułu pozwalające zorganizować czas z Twoimi pociechami oraz wynajdujemy obiekty turystyczne spełniające wymogi naszych pociech.


Nasz serwis w dużej mierze utrzymuje się z reklam, dlatego:


Jeżeli nie chcesz płacić za przeglądanie treści wyłącz AdBlocka i ciesz się zawartością naszego serwisu Wyłączony
Przeglądaj dalej nasz serwis bez reklam zapisując się na newsletter dzięki któremu otrzymasz jedną reklamę dziennie Rejestruję
Uzyskaj pełny dostęp do treści na okres jednego miesiąca za jedyne 9,99 zł Wybieram