Gdzie jechać?

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!


Spacerem przez... Białystok!

Dodano 20.10.2017 09:32

Stolica województwa podlaskiego, miejsce o niesamowitym klimacie, z przepięknymi okazami natury, niespotykanymi miejscami i sztuką tętniącą na każdym kroku. Jaki naprawdę jest Białystok? Na co zwrócić uwagę planując wycieczkę do tej niesamowitej miejscowości? Poniżej nasze propozycje.


1. Białostockie Muzeum Wsi

Dla wszystkich zafascynowanych kulturą polskiej wsi ludowej, pozycją obowiązkową na liście rzeczy do odwiedzenia w Białymstoku powinno być Białostockie Muzeum Wsi. Na miejscu goście mają okazję przekonać się jak wyglądała podlaska wieś w połowie XIX wieku. Na 27 hektarach rozmieszczono 30 obiektów wykonanych z drewna. Odwiedzający mogą podziwiać stare chałupy, spichlerze, wiatraki, ule oraz krzyże przydrożne i malownicze kapliczki. Będąc na miejscu warto jest przyjrzeć się pięknym ogrodom ozdabiającym pobliskie domy. Za dodatkową opłatą turyści mogą obejrzeć wnętrze starych chat i na podstawie rozmieszczonych tam ekspozycji, dowiedzieć się jak wyglądał świat wiejskiego dziecka, poprzez zobaczenie jego zabawek, kołyski, ubrań czy przyborów szkolnych. Drugą wystawą, która powinna przykuć niejedno oko jest wystawa wozów, sani i różnorakich bryczek, zatytuowana „Środki transportu wiejskiego”. W trakcie wycieczki do muzeum dzieci również nie powinny się nudzić! Czeka na nich specjalnie wybudowany drewniany plac zabaw, który jest wzorowany na typowy obiekt pochodzący z XIX wiecznej wsi. Jeśli przyjeżdżając do Białegostoku z wielkiego miasta pragnie się odpocząć i dać porwać naturze, obok tego miejsca po prostu nie można przejść obojętnie.


fot. Wikipedia

fot. Wikipedia

2. Białostocki Teatr Lalek

Wybierając się na wycieczkę do nowego miasta warto jest przeżyć coś nietuzinkowego, coś co nie jest tak do końca popularne i szablonowe. Można założyć, że przedstawienie teatralne widział każdy. Nawet Ci, którzy do teatru nie chodzą regularnie, na pewno w młodości zaliczyli nie jeden spektakl w ramach szkolnej wyprawy. W Białymstoku jest podobne miejsce, z tymże głównymi aktorami są...lalki. Białostocki teatr lalek gwarantuje niesamowicie oryginalne wrażenia! Jest to jeden z najstarszych teatrów tego typu, który za cel wziął sobie powołanie do życia lalkowej sceny dla dorosłych. Widzowie mogą tutaj doświadczyć imponujących przedstawień sztuki z wielkiego repertuaru literatury światowej m. in. Boccaccia, Calderona, Rostanda, Gogola, Bernharda, Różewicza, Szukszyna, Mrożka czy Gałczyńskiego. Teatr realizuje także przedstawienia dla dzieci w oparciu o znane baśnie i popularną literaturę dziecięcą. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby na spektakl wybrać się całą rodziną. Dla gości, którym widowisko nie wystarczy, przygotowano dostępną dla wszystkich „Piwnicę Lalek”, gdzie znajdują się wszyscy bohaterowie przedstawień, a także ich dekoracje i rekwizyty! Odwiedzając to miejsce można przenieść się w całkowicie inny świat, a tym samym sprawić radość sobie jak i swoim podopiecznym.3. Pałac Branickich


Przechadzając się centrum miasta wprost nie można nie zauważyć jego najcenniejszego zabytku – Pałacu Branickich. Imponujące XVIII wieczne dzieło wybitnych architektów było wzorowane na pałacach królów francuskich, dlatego też nazywane jest „Wersalem Północy” lub też „Wersalem Podlaski”. Gośćmi tej fenomenalnej budowli byli niegdyś m. in. August II Mocny, August III Sas, Stanisław August Poniatowski, car Paweł I oraz cesarz Józef II. Cały kompleks ozdabia wspaniale zachowany malowniczy ogród nawiązujący do stylu barokowego. Pałac Branickich jest dzisiaj siedzibą Akademii Medycznej, lecz wciąż jest udostępniany do zwiedzania turystom, gdzie mogą oni zobaczyć m. in aulę wielką, kaplicę oraz hol główny.
4. Park Planty


Wspomniany wyżej Pałac Brodnickich otacza przepiękny Park Planty, będący idealnym miejscem dla ludzi chcących odpocząć od miejskiego życia. Spacer alejami Plant umilają idealnie przystrzyżone żywopłoty, kompozycje rabat kwiatowych, okazałe tuje oraz zadbane sadzawki. Niesamowite wrażenie na turystach robią podświetlane fontanny w Alei Zakochanych. W okresie letnim tworzą one zmienne strumienie wody o różnych kształtach, a w weekendowe i świąteczne wieczory dodatkowo można podziwiać je w niesamowitej grze świateł! Park Planty jest niezwykłym miejscem, w które można po prostu udać się na spacer i oddać się głębokiej refleksji, podziwiając widniejące dookoła piękno matki natury.


               


5. Kościół św. Rocha


Budowlą, która od lat nieustannie przyciąga uwagę turystów jest kościół św. Rocha, który wspaniale oddaje przykład stylu modernistyczno-ekspresjonistycznego. Obiekt zakańcza wieża o wysokości 78 metrów wraz z 3 metrową postacią Matki Boskiej! Wnętrze budowli wprost zachwyca! Kryształowa struktura sklepień nawiązuje do miejscowych sklepień z XVI wieku w Łomży, Wiźnie, Supraślu i Wilnie. Goście będą mogli podziwiać również trzy rzeźby wykonane przez Stanisława Horno-Popławskiego tj. Chrystusa w ołtarzu głównym, Matkę Boską z Dzieciątkiem w ołtarzu zewnętrznym i Chrystusa Dobrego Pasterza znajdującego się na galerii dziedzińca. Na suficie kościoła można zauważyć witraż prezentujący symbole św. Ducha i Ewangelistów. Będąc pasjonatem sztuki warto przyjrzeć się temu miejscu, gdyż jego przepiękna architektura, a także nietuzinkowe wnętrze wypełnione realistycznymi rzeźbami potrafią zaprzeć dech w piesiach!
6. Rynek Kościuszki


Będąc w Białymstoku nie sposób nie odwiedzić rynku, który jest sercem tego pięknego miasta oraz ciekawym zbiorem historycznych obiektów. Uwagę turystów z pewnością przykuje przepiękny ratusz z charakterystyczną wieżą zegarową, zbrojownia, będąca niegdyś magazynem do przechowywania sprzętu strażackiego, a także austeria czyli dawna karczma osadzona w budowli dwukondygnacyjnej z mansardowym dachem z lukarnami oraz ściętym narożem z balkonem ozdobionym portykiem. Aktualnie mieści się tam wykwintna restauracja o nazwie Astoria. Goście powinni przyjrzeć się także kolorowym fasadom odbudowanych po wojnie kamienic. Są one zdobione pięknymi malunkami, które przedstawiają rośliny, zwierzęta, a także wizerunki postaci zasłużonych dla Podlasia. Rynek w Białymstoku jest również idealnym miejscem na rodzinny spacer, a oświetlony nocą robi naprawdę imponujące wrażenie!


fot. Wikipedia

fot. Wikipedia7. Opera i Filharmonia Podlaska


Europejskie Centrum Kultury w Białym Stoku (bo tak również tytułowany jest obiekt), którego początki sięgają 1954 roku to miejsce spektakularnych wydarzeń artystycznych m. in. przedstawień teatralnych, koncertów oraz widowisk. Budowla wprost zachwyca nowoczesnym wyglądem i przepięknie prezentuje się na tle panoramy miasta. Oprócz wysokiego poziomu artystycznego, obiekt zapewnia wsparcie edukacyjne i oferuje spektakle dostosowane dla przedszkolaków oraz dzieci ze szkół podstawowych.


8. Street Food Młynowa


Festiwale foodtracków za każdym razem cieszą się olbrzymim powodzeniem. Z reguły bywa tak, że przyczepy oferujące pyszne jedzenie pojawiają się tylko w określonym sezonie. Na szczęście ta reguła nie dotyczy Białegostoku, który po ogromnym sukcesie miejskich festiwalów z żywnością postanowił stworzyć strefę w całości zagospodarowaną przez foodtracki! Spacerując po mieście w chwili gdy poczujemy głód nie można wybrać lepszego miejsca, aby go zaspokoić, a naprawdę jest w czym wybierać! Można tu znaleźć dosłownie wszystko, zaczynając od kebaba i burgerów, a kończąc na kuchni albańskiej i sushi. Atrakcyjne ceny, ogromna różnorodność, smaczne jedzenie...czy potrzeba czegoś więcej, aby dostatecznie umilić sobie weekendową wycieczkę?


9. Białostockie Murale


Niewątpliwie można uznać, że Białystok jest miastem artystycznym. Jest jednak rzecz, która wyróżnia go spośród polskich miast o podobnym profilu – murale. Opisane tych wszystkich wielkoformatowych malowideł ściennych nadaje się na osobny artykuł, jednakże to po prostu trzeba zobaczyć. Murale przedstawią historie czy też postacie o wprost przeróżnej tematyce m.in.

Chłopca z wędką”, który pragnie złowić rybę za pomocą skomplikowanej budowli stworzonej za pomocą linek i kołowrotków czy „Kobietę w masce” czyli czarnoskórą kobietę zdejmującą białą maskę, co symbolizuje odwagę. Mural ten opatrzony jest także cytatem Kazimierza Przerwy Tetmajera: „Ludzie są równi, tylko nierówność ich dzieli”. To tylko garstka z gamy dzieł sztuki, które zdobią białostockie ulice. Turyści mogą dostrzec także „Dziewczynkę z konewką”, „Domek z kart”, cztery murale poświęcone tolerancji, „Dziewczynkę w chuście” i wiele, wiele więcej!


fot. Wikipedia     fot. Wikipedia     fot. Wikipedia

                          fot. Wikipedia                                               fot. Wikipedia                                                 fot. WikipediaBiałystok to miasto wyjątkowe, pełne artyzmu, ciekawych pomysłów i zaskakujących rozwiązań. Wybierając się w jego rejony można być pewnym, że nie spędzi się czasu w standardowy sposób. Do wyboru jest naprawdę wiele i nietrudno tutaj o kreatywne zagospodarowanie wolnych chwil. Weekend w tej miejscowości to gwarancja udanej zabawy, a ze względu na niespotykane rozwiązania tj. murale miejskie może być ono doskonałym miejscem do zaczerpnięcia inspiracji.

Galeria zdjęć


Skomentuj artykuł< Poprzedni artykułHistoryLand w KrakowieHistoryLand w Krakowie
Dodano 18.10.2017 10:38

HistoryLand to interaktywna podróż w której odkryjecie historię naszego kraju wszystkimi zmysłami. Będzie to ekscytująca wyprawa przez dzieje Polski i

Następny artykuł >Porozmawiaj z papugą, czyli Papugarnie w PolscePorozmawiaj z papugą, czyli Papugarnie w Polsce
Dodano 23.10.2017 11:14

Papugi to najpiękniejsze ptaki, które żyją na naszej ziemi. Ich wielobarwne upierzenie zachwycało już w dawnych czasach, a teraz zachwyca i nas. Są na

Pozwól nam tworzyć dla Ciebie

Sami będąc rodzicami, staramy się przygotowywać dla Ciebie atrakcyjne artykułu pozwalające zorganizować czas z Twoimi pociechami oraz wynajdujemy obiekty turystyczne spełniające wymogi naszych pociech.


Nasz serwis w dużej mierze utrzymuje się z reklam, dlatego:


Jeżeli nie chcesz płacić za przeglądanie treści wyłącz AdBlocka i ciesz się zawartością naszego serwisu Wyłączony
Przeglądaj dalej nasz serwis bez reklam zapisując się na newsletter dzięki któremu otrzymasz jedną reklamę dziennie Rejestruję
Uzyskaj pełny dostęp do treści na okres jednego miesiąca za jedyne 9,99 zł Wybieram