Gdzie jechać?

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!


Spacerem przez... Toruń!

Dodano 22.09.2017 09:08

Najstarsze miasta Polski zawsze zachwycają pewnego rodzaju majestatem i historią, która wprost unosi się w powietrzu. Jest taka miejscowość, która nie musiałaby posiadać żadnych atrakcji turystycznych, a i tak ze względu na piękno samej architektury oraz klimat byłaby tłumnie odwiedzana przez ludzi z innych miast i krajów. Toruń (bo o nim mowa) to miasto wyjątkowe, od lat cieszące się zainteresowaniem turystów. Wybierając się tam na wycieczkę oprócz zjedzenia toruńskich łakoci, na gości czekają jeszcze inne atrakcje. Jakie? Przekonajmy się!


1. Dom Mikołaja Kopernika


Pasjonaci astronomii w Toruniu odnajdą prawdziwą „perełkę”. Dom Mikołaja Kopernika – wybitnego polskiego astronoma, to obecnie oddział toruńskiego Muzeum Okręgowego, w którym odwiedzający mogą zaznajomić się ze średniowiecznym układem wnętrz oraz ich wystrojem z okresu XV-XVIII wieku. Olbrzymie wrażenie robią belkowane stropy oraz ściany pokryte malunkami z tamtego okresu. W drugiej części muzeum prezentowane są etapy życia Mikołaja Kopernika zobrazowane poprzez wiele pamiątek astronoma oraz przedmiotów używanych w jego życiu codziennym. Goście mają okazję zobaczyć jak wyglądała pracownia odkrywcy oraz przejrzeć jego autentyczne zapiski! Prawdziwym rarytasem jest pozostawione wybitne dzieło o nazwie „De Revolutionibus...”, które zawiera wykład dokumentujący heliostatyczną i heliocentryczną budowę wszechświata. Z pewnością to miejsce warto odwiedzić aby przekonać się, że Mikołaj Kopernik był nie tylko odkrywcą, ale także wielkim artystą.


                    


2. Centrum Kultury Zamek Krzyżacki w Toruniu


Turyści, którzy przybywają do Torunia mogą odwiedzić pierwszy powstały zamek krzyżacki, gdzie rozpoczynano podbój Prus i tworzenie państwa krzyżackiego. Aktualnie to miejsce jest przystosowane pod gości i stanowi świetną okazję do odtworzenia historycznych wydarzeń. Zwiedzanie obiektu odbywa się przy pomocy przewodnika i jest dostępne w kilku różnych wariantach. Goście mogą obejrzeć machiny oblężnicze i poznać zasadę ich działania, a także zobaczyć pokaz bicia monet, gdzie w trakcie 30-minutowego widowiska zostanie przedstawiony proces produkcji monety wraz z historią mennictwa krzyżackiego. Uczestnicy takiego pokazu otrzymają pamiątkową monetę z opisem. To jednak jeszcze nie wszystko! Na terenie zamku przeprowadzane jest zwiedzanie jego podziemi przy użyciu pochodni. Taka forma aktywnego zdobywania wiedzy z pewnością przypadnie do gustu młodym odkrywcom. Ponadto obejrzeć tu można pokazy walk rycerskich połączone z lekcjami zamkowymi. Istnieje także istnieje możliwość postrzelania sobie z łuku. Zwiedzanie zamku to z pewnością bardzo dobra lekcja historii zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Od standardowej szkolnej lekcji różni ją jednak to, że zdobywanie wiedzy odbywa się w ciekawej i przystępnej formie dla każdego!


               


3. Krzywa Wieża


Dla niejednego krzywa wieża kojarzy się z budowlą umieszczoną w Pizie, we Włoszech. Okazuje się, że Toruń ma swój własny krzywy eksponat i wcale nie odstaje on od, rozsławionego na cały świat, włoskiego zabytku. Średniowieczna baszta obronna według legendy jest symbolem miłości, jaką jeden z toruńskich krzyżaków darzył piękną córkę bogatego kupca. Wzniesienie krzywej wieży miało być pokutą za odebranie jej czystości. Obiekt niestety nie jest przeznaczony do zwiedzania, jednak jego niestandardowy kształt stale przyciąga wielu turystów, chcących podziwiać niesamowitą budowlę z okresu średniowiecza.




4. Muzeum Etnograficzne Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu


Codzienność dla każdego jest inna. Życie każdego z nas obfituje w inne zwyczaje, inny rozkład dnia i w inny styl postępowania. Jak wyglądała codzienność w kulturach ludowych? Teraz można ją poznać i zobaczyć na własne oczy odwiedzając Muzeum Etnograficzne Marii Znamierowskiej-Prüfferowej. Odwiedzający mogą przekonać się jak wielką rolę odgrywała kultura szlachecka i mieszczańska w kształtowaniu się kultury ludowej. Zabytki w muzeum wyselekcjonowano dla widza w taki sposób, aby były one dla niego czymś niejasnym, tajemniczym, a zarazem egzotycznym. Wystawę stałą podzielono na osiem części: „Natura i historia”, „Bliskie ciału”. „O ubiorach, higienie i jedzeniu”, „Rytm życia”, „Praca”, „Jak świętowano i w co wierzono”, „W wolnym czasie”, „Nowe horyzonty” oraz „Poszukiwanie piękna”. Materiały są prezentowane w bardzo przystępny sposób, przy użyciu nowoczesnych, multimedialnych technologii. Można posłuchać nagrań pieśni weselnych, pogrzebowych, a także opowieści ludowych w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni. Wyjątkowa oprawa plastyczna – zastosowanie meandrycznego układu, ciekawej kolorystyki poszczególnych części i różnorodny sposób prezentacji pomagają odkrywać tytułowe tajemnice codzienności. W skład wystawy muzeum wchodzą również parki etnograficzne, które przedstawiają wiejskie formy architektury odpowiednie dla konkretnych regionów. Obiekt organizuje również warsztaty dla dzieci i młodzieży, a także spotkania rodzinne, gdzie w formie zabawy rodziny mogą przyswoić wartościową wiedzę na temat obcej kultury. Wizyta w muzeum to świetna okazja żeby przekonać się jak wyglądało dawniejsze życie i jak bardzo różniło się ono od dzisiejszych czasów.


5. Rejs po Wiśle


Jeśli po wielogodzinnym zwiedzaniu miasta nogi zaczną odmawiać posłuszeństwa, warto na chwilę się odciąć i zrelaksować w niecodzienny sposób np. wybierając się na rejs po Wiśle. W trakcie 40 minutowej wycieczki uczestnicy morskiej wyprawy będą mogli podziwiać z jednej strony przepiękną panoramę starówki, a z drugiej dziki, zalesiony brzeg Wisły. Statek pływa po Wiśle na długości całego toruńskiego Średniowiecznego Zespołu Miejskiego, a podczas podróży czas umila gościom wirtualny przewodnik, który opowiada historię miasta. Jest to idealny pomysł na oryginalnie spędzenie czasu z całą rodziną, zrelaksowanie się, a także podziwianie pięknych widoków jakie ma do zaoferowania Toruń.


6. Ogród Zoobotaniczny


Wspaniałym miejscem do spędzenia wolnego czasu w Toruniu wraz z całą rodziną jest Ogród Zoobotaniczny. To przepiękne, obdarzone naturą miejsce stanowi dom dla wielu zwierząt oraz posiada w swoich zbiorach bogatą kolekcję roślin. Wśród zwierząt można zaobserwować tutaj:

-ssaki m. in.. takina, lemura wari czy konia francuskiego;

-ptaki m. in.. puszczyka mszarnego, sowę białą oraz kaczkę mandarynkę;

-gady m. in. warana mangrowego, pytona rombowego i żółwia stepowego.

Na terenie ogrodu dostępne jest minizoo, w którym dzieci mogą nakarmić zwierzątka i bliżej zapoznać się m. in. z owcą czterorogą czy osłem domowym. Ogród Zoobotaniczny dysponuję również bardzo bogatą roślinnością. Można tu znaleźć takie okazy jak leszczynę turecką, platana klonolistnego czy miodunkę plamistą. Obiekt prowadzi również działalność edukacyjną z zakresu różnych tematów oscylujących wokół zjawisk przyrody. Oferta dostosowana jest do każdego – od przedszkolaków po licealistów. Pozwala to posiąść wiedzę, która na pewno przyda się na lekcjach geografii czy biologii. Rodzice pociech również powinni być zadowoleni z uwagi na niesamowity, nieco egzotyczny klimat tego miejsca oraz piękne okazy chronionych zwierząt, które do tej pory oglądać mogli jedynie w atlasach geograficznych.


               


7. Teatr Baj Pomorski


Wybierając się do Torunia wraz z dziećmi grzechem byłoby nie wstąpić do tego miejsca! Teatr Baj Pomorski to miejsce, w którym najmłodsi będą mogli zobaczyć swoje ulubione bajki w nieco innej, równie ciekawej formie. Wśród dobrze znanych (klasycznych) tytułów można znaleźć „Alicję w Krainie Czarów”, „Czerwonego Kapturka” czy „Cudowną Lampę Alladyna”. Obiekt prowadzi również warsztaty teatralne dla najmłodszych, dzięki którym maluchy poczują się tak, jakby były częścią spektaklów. Przedstawienia mają tak ciekawą i fascynującą oprawę, że są atrakcją zarówno dla dzieci jak i rodziców! Jest to doskonałe miejsce, aby na chwilę odsapnąć od tradycyjnego zwiedzania i oddać się magicznym, bajkowym historiom, które rozśmieszą, czasami wzruszą i na pewno utrwalą się w pamięci widza.


8. Muzeum Podróżników im. Tony'ego Halika


Zapalonych podróżników z pewnością zainteresuje odział Muzeum Okręgowego jakim jest Muzeum Podróżników im. Tony'ego Halika. Zgromadzone zbiory to około 500 ekspozycji, a wśród nich: egzotyczne nakrycia głowy, ceramika, broń, skóry zwierzęce, a także pamiątki osobiste. Wszystkie te rzeczy pochodzą z każdego kontynentu świata oprócz Antarktydy. Piętra muzeum podzielone są względem określonych wypraw Tony'ego Halika oraz Elżbiety Dzikowskiej, która również należy do czynnych polskich podróżniczek. Goście muzeum zwiedzając ekspozycje mogą wybrać się w błyskawiczną podróż dookoła świata. Każda starannie wyposażona sala zawiera malowidła, eksponaty oraz ubrania ze wszystkich regionów świata, dzięki czemu idealnie odzwierciedla panujący w nich klimat. Jest to świetne miejsce dla ludzi, którzy przemierzyli już dużą część świata, jak i dla tych, którzy być może dzięki wizycie w tym miejscu zdecydują się na swoją pierwszą, daleką wyprawę.


9. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy


Będąc w Toruniu warto jest zajrzeć do jedynego w województwie kujawsko-pomorskim centrum nauki. Instytucja ta zawiera wystawy stałe, pracownie naukowe i sale ekspozycyjne dla dzieci, w których mogą one poszerzać swoją wiedzę o konkretną tematykę z dziedziny nauki. Sercem Centrum Nowoczesności jest Wahadło Foucaulta, dzięki któremu goście mogą zaobserwować jak wygląda ruch Ziemi wokół własnej osi. Na terenie obiektu można oglądać cztery stałe wystawy:


„O Obrotach” - która poświęcona jest idei ruchu obrotowego;

Rzeka” - nawiązująca do przepływającej przez Toruń Wisły;

IDEE” - wystawa łącząca elementy humanistyczne ze sztuką;

To takie proste!” - wystawa posiadająca 26 eksponatów za pomocą, których goście mogą kreatywnie skonstruować różne modele, a także wcielić się w naukowca czy wynalazcę.


Obiekt organizuje również warsztaty tematyczne dla całej rodziny oraz spotkania edukacyjne dla szkół i przedszkoli, które są doskonale prowadzone przez znajdujących się na miejscu nauczycieli.


                    


10. Żywe Muzeum Piernika


Nieodłączną wizytówką Torunia od zawsze były pierniki. Teraz nie tylko można ich spróbować, ale także poznać ich historię i tradycję wypieku. Muzeum zawiera ponad 100 piernikowych eksponatów, a także piece, które zwiedzający mogą wypróbować. Na miejscu goście znajdą takie rarytasy jak kopię ręcznej ubijaczki ciasta na pierniki - „die Teigbreche”, zabytkowy piec z 1903 roku czy pokaźną kolekcję opakowań, reklam i pocztówek piernikarskich. Na drugim piętrze muzeum można znaleźć ekspozycję przedstawiającą puszki i skrzynki na pierniki w wielu ciekawych wzorach. Oczywiście w Żywym Muzeum Piernika można posmakować przepysznych toruńskich specjałów, a także wykonać je samemu! To nie lada atrakcja zarówno dla dzieci i rodziców, którzy dzięki wizycie w tym miejscu poznają prawdziwy smak klimatycznego miasta, a własnoręcznie zrobione łakocie pozwolą przyjemniej wspominać rodzinną wycieczkę. Więcej o tym wyjątkowym miejscu można przeczytać tutaj: http://rodzinnywyjazd.pl/zywe-muzeum-piernika


                              



Nie da się ukryć, że Toruń to miasto wyjątkowe. Przepiękne uliczki, klimatyczne kamienice oraz duża ilość atrakcji dla turystów powoduje, że naprawdę ciężko to miejsce tak po prostu opuścić. Do pięknych miast zawsze wraca się z sentymentem i z nadzieją odkrycia czegoś nowego, a w Toruniu przygoda i atmosfera sprzyjają poszukiwaniom nowych wrażeń. Na jednej wizycie trudno zakończyć, bo nawet jeśli obejrzy się już wszystko, zawsze wraca się tu, aby posmakować przepysznych toruńskich pierników.

Galeria zdjęć


Skomentuj artykuł



< Poprzedni artykułSpacerem przez... Pszczynę!Spacerem przez... Pszczynę!
Dodano 15.09.2017 08:50

Pszczyna – Perła Górnego Śląska. Ze względu na moc atrakcji oraz przepiękną architekturę znajdującą się w tym mieście można stwierdzić, że z pewnością

Następny artykuł >Light Move Festival w ŁodziLight Move Festival w Łodzi
Dodano 25.09.2017 08:25

Lubicie festiwale? My bardzo. Kojarzą nam się z rodzinną zabawą, muzyką, konkursami i ciekawymi występami. Już niebawem odbędzie się siódma edycja Fes

Pozwól nam tworzyć dla Ciebie

Sami będąc rodzicami, staramy się przygotowywać dla Ciebie atrakcyjne artykułu pozwalające zorganizować czas z Twoimi pociechami oraz wynajdujemy obiekty turystyczne spełniające wymogi naszych pociech.


Nasz serwis w dużej mierze utrzymuje się z reklam, dlatego:


Jeżeli nie chcesz płacić za przeglądanie treści wyłącz AdBlocka i ciesz się zawartością naszego serwisu Wyłączony
Przeglądaj dalej nasz serwis bez reklam zapisując się na newsletter dzięki któremu otrzymasz jedną reklamę dziennie Rejestruję
Uzyskaj pełny dostęp do treści na okres jednego miesiąca za jedyne 9,99 zł Wybieram