Gdzie jechać?

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!


Spacerem przez... Rybnik!

Dodano 14.09.2018 15:31

Rybniczanie to ludzie, którzy mają ogrom energii i są zawsze uśmiechnięci. Samo miasto charakteryzuje dynamicznie rozwijająca się gospodarka, niezapomnianymi wydarzeniami kulturalnymi oraz niesamowitymi emocjami sportowymi. Wszystko to ukryte, nie jakby się mogło wydawać pośród śląskich szarości czyli bloków, fabryk i zakładów przemysłowych, ale w ciszy zieleni, wśród pachnących kwiatów, nad wodą. To miasto zaskakuje, zaciekawia, intryguje cały czas. Dla przypadkowego turysty to prawdziwa kraina kolorów. A oto co jest tu najcenniejsze:


Muzeum 

Powołane zostało 29 kwietnia 1970 roku przez Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Rybniku. Przechowuje ono cenne przedmioty z działu Historii i Kultury Regionu, etnografii i sztuki ziemi rybnickiej. Bardzo interesujące są tu zbiory rzemiosła z zakresu wiejskiego, cechowego i wędrownego od czasów najdawniejszych do współczesności z terenu Górnego Śląska i Zagłębia, a więc narzędzia i urządzenia stanowiące wyposażenie warsztatów rzemieślniczych. Oprócz tego zobaczyć można tu ekspozycje zegarków kieszonkowych. Muzeum prowadzi również działalność naukową, koncentrującą się głównie na problematyce regionalnej, historii rzemiosł, współpracy z instytucjami naukowymi i organizacją konferencji naukowych.



fot. Wikipedia


Zamek

Według niektórych źródeł zamek powstał w latach dwudziestych XIII w. jako fundacja księcia opolsko-raciborskiego Kazimierza. Pełnił on typowo obronną funkcję, czemu sprzyjały otaczające go wały ziemne oraz okoliczne stawy. W XIV w. obiekt się powiększył i stał się budowlą murowaną, a kamienne fortyfikacje wokół podniosły jego walory obronne. Nie był to zamek rezydencjonalny lecz obronny, przeznaczony dla stacjonującej tam załogi. Dodatkowo walory obronne zamku podnosiły rozlane wokół niego stawy, założone zapewne z myślą o walorach militarnych ale służące także do hodowli ryb. Pełnił on także rolę przytułku dla inwalidów wojennych. Późno barokowo-klasycystyczna forma obiektu zachowała się do czasów dzisiejszych. Od połowy XIX wieku mieszczą się tutaj sądy. Warto zwrócić uwagę na budowle, bo prezentuje się bardzo okazale.


   

fot. Wikipedia

 

Park Kozie Górki

Rodzinny spacer do parku może być nie tylko przyjemny ale i edukacyjny. Ten ciekawy park jest najstarszym w tym śląskim mieście. Jego początki sięgają XIX wieku. Można tu spędzić miło i aktywnie czas. Jest tutaj ścieżka zdrowia, zewnętrzna siłownia, plac zabaw dla dzieci, boisko do koszykówki oraz stoły do ping-ponga. Przez ten teren prowadzą liczne alejki, przy których zobaczyć można różne rośliny. Jedna ze ścieżek, mająca 18 punktów informacyjnych, pozwala odkryć bogactwo tutejszej przyrody. A jest co oglądać:). Szczególnie jesienią urokliwe są tutejsze drzewa liściaste, a wśród nich dęby szypułkowe, lipy drobnolistne oraz buki pospolite. W maju zachwyca kwitnąca aleja dębowa. 


      

fot. parki.org


Zabytkowa Kopalnia Ignacy

W pierwszych dziesięcioleciach eksploatowała płytkie pokłady węgla. W latach 30. XIX wieku połączyła się z sąsiednimi kopalniami. W 1936 za jej nazwę wybrano - “Ignacy”, na cześć prezydenta Ignacego Mościckiego. Podczas II wojny światowej obiekt funkcjonował w ramach koncernu Hermann Goering Werke. Wydobycie węgla przestało mieć miejsce w latach 90. Dziś Zabytkowa Kopalnia Ignacy to Industrialne Centrum Kultury, które umiejętnie łączy funkcje muzealne i atrakcyjne wydarzenia artystyczne. Gruntowną rewitalizację przeszła stolarnia zaadaptowana i maszynownia szybu Głowacki, gdzie zwiedzający podziwiać mogą unikatową parową maszynę wyciągową z 1900 roku. Organizuje się tu m.in koncerty, pokazy filmowe, przedstawienia teatralne i performance. Po prawie 200 latach burzliwej historii ten zabytek stał się kolejnym wartym do odwiedzenia punktem na kulturalnej mapie Rybnika. Możecie zobaczyć tu stalowe wieże wyciągowe, budynki lampowni, stacje transformatorowe łaźnie, maskownię i kompresorownie.


      

                                            fot. UM Rybnik                                           fot. Wikipedia                       


Park Górnika

Jest to miejsce, gdzie warto się wybrać jeżeli potrzebujecie odrobiny spokoju. Wytyczona jest tu ciekawa ścieżka pozwalająca poznać bogactwo tutejszej przyrody. Park wziął swoją nazwę od znajdującego się tutaj kamiennego pomnika górnika tańczącego z kobietą. Mieści się tu również Dom Kultury KWK Chwałowice, biblioteka oraz sala widowiskowa, na której organizowane są liczne koncerty. Może akurat będziecie mieli szczęście i okazję posłuchać jakiegoś znanego zespołu :) Swoją siedzibę ma tu także kino. Wśród drzew dominują między innymi kasztanowce, śliwa wiśniowa oraz jodła. Pomnikiem przyrody jest głaz narzutowy. 



fot. Lucyna Tyl, old.rybnik.eu


Rynek 

Rybnicki Rynek to nie tylko główny, ale zarazem najbardziej reprezentacyjny plac miasta. Wytyczono go na przełomie XIII i XIV wieku, ale nie znajdziemy zabytków z tego okresu. Głównie dlatego, że aż do końca XVIII stulecia rynek otoczony był drewnianą zabudową. Obecnie plac otoczony jest uroczymi kamieniczkami, które reprezentują kilka różnych stylów. Dominuje klasycyzm, eklektyzm, ale znajdziemy też budynki neorenesansowe oraz wczesnomodernistyczne. Warto zwrócić uwagę na Dawny Ratusz, gdzie obecnie mieści się muzeum. Na płycie znajdziemy też fontannę oraz wieńczącą ją figurę św. Jana Nepomucena. Wokół ustawiono drewniane ławeczki, które są świetnym miejscem do letniego relaksu. Szczególnie nocą rynek tętni życiem, a oświetlone latarnie podkreślają jego piękny wygląd i wprowadzają klimatyczny nastrój.



fot. UM Rybnik


Zalew Rybnicki

W północno-zachodniej części miasta znajduje się Zalew Rybnicki, czyli sztuczny zbiornik wodny utworzony na rzece Ruda dla potrzeb Elektrowni. Rozciąga się na długości aż 7 km i jest ważną atrakcją turystyczną. Nad jeziorem znajduje się kilka klubów żeglarskich, stanica harcerska, ośrodki rekreacyjne, kawiarnie, pole namiotowe oraz Ośrodek jeździecki. Nie zabraknie placu zabaw dla najmłodszych. Sezon żeglarski jest tu najdłuższy w Polsce, gdyż trwa od kwietnia do października. Temperatura wody nie spada wówczas poniżej 15 stopni Celsjusza. Ciekawostką jest, że nawet zimą jezioro nie zamarza, co jest niespotykane nigdzie indziej w naszym kraju. Cumują tu łódki i inne wodne środki transportu, które można wypożyczać. Wzdłuż zbiornika ciągnie się trakt spacerowy będący też ścieżką rowerową, nad samym brzegiem. Wszystko otacza zieleń krzewów i drzew. Jezioro Rybnickie to wspaniałe miejsce na wypoczynek weekendowy z całą rodziną.  



fot. UM Rybnik


Fontanny 

Spacerując z dziećmi uliczkami Rybika warto poświęcić nieco czasu na znajdujące się tu fontanny. Szczególnie tą z pomnikiem św. Nepomucena z 1736 roku, znajdującą się na Rynku. Wokół niej stoją ławeczki, na których można nieco odpocząć w cieniu drzewa. Dzieci mogą chlapać się wodą, spacerować po murku lub dokarmiać gołębie, które szczególnie upodobały sobie fontannę jako miejsce ptasich zgromadzeń. Kolejną charakterystyczną choć różniącą się od poprzedniej jest nowoczesna fontanna na pobliskim Placu Wolności, która powstała przy okazji budowy galerii handlowo-usługowej. Naturalnym jej przedłużeniem jest ciekawie zaaranżowana wodna kaskada znajdująca się na schodach wiodących od Placu Wolności do Teatru Ziemi Rybnickiej. 


   

Fontanna na Placu wolności, fot. mapio.net


Wieża widokowa Bazyliki Św. Antoniego

Ponad ćwierć tysiąca schodów trzeba pokonać, by wyjść na taras widokowy liczącej 100 metrów wysokości, wieży Bazyliki św. Antoniego w Rybniku. Warto jednak podjąć ten trud, ponieważ z góry roztacza się naprawdę piękny widok na miasto i okolice, który zapiera dech w piersiach. Wieża z tarasem widokowym dostępna jest dla turystów od marca 2013 roku. Przy dobrej widoczności można zobaczyć także Beskidy. Taras widokowy dostępny jest przez cały rok. A zatem nie wymiękać, tylko piąć się do góry!




Oprócz powyższych atrakcji Rybnik słynie jeszcze ze Szkoły windsurfingu, kortów tenisowych, tras rowerowych, kąpielisk, siłowni, escape roomów, multikina, teatru, sal zabaw dla dzieci, hmm… czego można wymagać więcej? Każdy znajdzie w tym mieście coś dla siebie i dla swojej rodziny. Do wyboru do koloru;)! Zapewne zaskoczy Was liczba rond, które również są cennymi obiektami, wartymi uwagi. Tylko tu znajduje się największa liczba okrągłych skrzyżowań w Polsce.


Galeria zdjęć


Skomentuj artykuł



< Poprzedni artykułWorld Travel ShowWorld Travel Show
Dodano 10.09.2018 11:30

To międzynarodowe wydarzenie jest jednym z najważniejszych targów z branży turystycznej w Polsce! III Edycja targów World Travel Show zbliża się wielk

Następny artykuł >Teatr Piasku Tetiany Galitsyny - Mały KsiążęTeatr Piasku Tetiany Galitsyny - Mały Książę
Dodano 19.09.2018 10:50

Zwyciężczyni Mam Talent przedstawia widowisko sztuk wizualnych pt. “Mały Książę”, połączone z mistrzowską grą na skrzypcach w wykonaniu Oleksandra Boz

Pozwól nam tworzyć dla Ciebie

Sami będąc rodzicami, staramy się przygotowywać dla Ciebie atrakcyjne artykułu pozwalające zorganizować czas z Twoimi pociechami oraz wynajdujemy obiekty turystyczne spełniające wymogi naszych pociech.


Nasz serwis w dużej mierze utrzymuje się z reklam, dlatego:


Jeżeli nie chcesz płacić za przeglądanie treści wyłącz AdBlocka i ciesz się zawartością naszego serwisu Wyłączony
Przeglądaj dalej nasz serwis bez reklam zapisując się na newsletter dzięki któremu otrzymasz jedną reklamę dziennie Rejestruję
Uzyskaj pełny dostęp do treści na okres jednego miesiąca za jedyne 9,99 zł Wybieram