Gdzie jechać?

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!


Spacerem przez... Suwałki!

Dodano 28.06.2018 14:42

Mówi się o niej, że jest piękna jak baśń. Widoki z każdej strony są jak obrazy z pocztówek. Polodowcowy krajobraz pełen jest jezior, lasów i pagórków. Suwalszczyzna - bo o niej mowa czeka na Was z otwartymi rękami! A dokładniej chcielibyśmy Wam zaproponować spacer po polskim biegunie zimna czyli po Suwałkach. Nie martwcie się pomimo tego, że jest tu najchłodniej to bardzo pogodne miasto, ze względu na to, że zawsze panuje tu pogoda ducha, a surowy klimat sprzyja tylko ludzkiej życzliwości. Położone jest na północno-wschodnim krańcu, w pobliżu granicy z Litwą, Białorusią i Rosją. Przeszłość niezauważalnie przechodzi tu w teraźniejszość. Bezpośrednie sąsiedztwo z Wigierskim Parkiem Narodowym i Suwalskim Parkiem Krajobrazowym sprawia, że Suwałki stanowią doskonałą bazę turystyczną. A oto przykłady, które nam wydają się być niesamowite i warte zobaczenia!!!


Muzeum Okręgowe

Budynek muzeum nazywany bywa Resursą, został zbudowany w latach 1912–1913. Po wybuchu pierwszej wojny światowej działał tu szpital wojskowy, a w czasie drugiej wojny światowej władze niemieckie ulokowały w Resursie Dom Niemiecki. Dopiero jesienią 1956 roku frontowa część parteru przeznaczona została na potrzeby tworzącego się społecznego muzeum, które po utworzeniu województwa suwalskiego podniesiono do rangi Muzeum Okręgowego i przeznaczono mu cały obiekt. Mieszczą się tu działy archeologii, geologii, etnografii, sztuki oraz historii i związane z nimi wystawy stałe i czasowe. Szczególnym oddziałem jest Muzeum Marii Konopnickiej, które przybliża najważniejsze wątki biograficzne i literackie poetki, ze szczególnym zaakcentowaniem jej związków z rodzinnym miastem. Ciekawą formą zdobywania wiedzy przez najmłodszych są prowadzone tu warsztaty muzealne mające formę quizów i gier edukacyjnych.




fot. suwalki24.pl


Szlak - Krasnoludki są na świecie

Dziesięciu bohaterów baśni Marii Konopnickiej „O krasnoludkach i Sierotce Marysi” można spotkać na niezwykłym szlaku, który stanowi jednocześnie okazję do poznania najciekawszych miejsc w mieście. Musicie odkryć sami te niezwykłe figurki, które są tak lubiane przez najmłodszych. Pietrzyk,  Modraczek, Koszałek Opałek, Król Błystek, Kocie Oczko, Podziomek, Sikorek, Pakuła, Mikuła i Żagiewka z pewnością wywołają uśmiech na Waszej twarzy. 


   

fot. UM Suwałki


Baśniowy Szlak

Wiedzie przez ciekawe zakątki Suwalszczyzny, przez dolinę Czarnej Hańczy, Rospudy i Szeszupy. Ustanowiono na nim 7 przystanków zwanych Wioskami Bajek o różnej tematyce. Te miejsca świetnie nadają się do wypoczynku, rekreacji i edukacji. W zwiedzaniu pomogą Wam Karty Wędrowców, które zobowiązują do zdobywania pieczątek. Przystanki, które czekają na Was znajdują się nie tylko w Suwałkach ale i w innych pobliskich miejscowościach. Zaułek Krasnoludków, Wioska Wesołych Wędrowców, Wioska Darów Lasu, Wioska Dwóch Mistrzów, Wioska Zapomnianych Wojów, Dolina Przygód nad Szeszupą oraz Miasteczko Sekretnych Uliczek zrobią na Was duże wrażenie. Najlepiej byłoby zwiedzić je wszystkie, bo każde z tych miejsc jest inne i kryje w sobie wiele niespodzianek :)


    

fot. podlaskieit.pl


Plac Konopnickiej

Znajduje się w samym centrum miasta, na Nowym Rynku. Wokół placu wznoszą się klasycystyczne kamienice charakterystyczne dla zabudowy starego miasta. Po II wojnie światowej urządzono w tym miejscu wypoczynkowy skwer miejski i targ. Dziś plac pełni rolę parku wypoczynkowego dla mieszkańców i turystów. Można tu spotkać się w miłym towarzystwie, posłuchać koncertów i uczestniczyć w imprezach plenerowych. Uwagę zwraca pomnik Marii Konopnickiej, która urodziła się w tym mieście. Przedstawia on dwie stojące postaci: pisarkę i dziecko. Wykonany został z brązu, w setną rocznicę śmierci artystki. Oprócz tego mieści się tu ciekawa fontanna oraz plac zabaw dla dzieci. Cały teren otoczony jest historycznym drzewostanem.



fot. UM Suwałki


Zalew Arkadia

Jest to malowniczo położony zbiornik wodny, który został utworzony na początku XVIII wieku, jako staw zasilający młyn wodny, działający na potrzeby suwalskich mieszczan. Na środku zalewu znajduje się urocza wysepka. W czystej wodzie znalazło schronienie wiele gatunków zwierząt ziemno-wodnych. Ogólna powierzchnia liczy około 11 ha. W ciepłe miesiące można odpocząć tu na plaży miejskiej, nad którą nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwają ratownicy WOPR. Kąpielisko posiada nawet strefy dla tych, którzy nie umieją pływać oraz oczywiście dla kochających ten sport. Swój teren wyznaczony mają także dzieci. Istnieje możliwość wypożyczenia tu sprzętu wodnego i umilenia sobie czasu na kajakach i rowerkach wodnych. W sąsiedztwie kąpieliska znajduje się kawiarnia, plac zabaw, korty tenisowe, skate park, ścianka wspinaczkowa oraz siłownia, więc każdy znajdzie tu coś dla siebie.



fot. UM Suwałki

 

Suwalski Park Krajobrazowy

Utworzony został w 1976 roku i jest to jeden z pierwszych powstałych parków krajobrazowych w Polsce. Tereny lodowcowe, wysoczyzny morenowe malownicze doliny rzek, czyste potoki, nietknięte ręką ludzką lasy, obfitość i dzikość przyrody sprawia, że spacer po tym parku to prawdziwa przyjemność. Cały obszar leży w dorzeczu Niemna, największymi rzekami są Czarna Hańcza i Szeszupa. Znaczną powierzchnię zajmują łąki. Suwalski Park Krajobrazowy ma do zaoferowania wiele szlaków pieszych, ścieżek poznawczych i tras rowerowych. Turyści mogą spędzić aktywnie swój wolny czas i skorzystać z kursów nurkowania w Hańczy, jazdy konnej, łowienia ryb w najczystszych polskich jeziorach,  wziąć udział w spływie kajakowych Szeszupą lub spróbować swoich sił w parku linowym. 



fot. UM Suwałki

 

Jezioro Wigry

Należy do jezior rynnowych i znajduje się na terenie Wigierskiego Parku Narodowego. Jego powierzchnia wynosi około 2100 hektarów i należy do grupy 10 największych jezior w Polsce. Można zwiedzać go kajakiem lub żaglówką. Jedynym pojazdem silnikowym, który w okresie letnim pojawia się na tych wodach jest stateczek wycieczkowy Tryton, zabierający jednorazowo na swój pokład 25 osób. To okazja do przeżycia niezapomnianej przygody dla całej rodziny w otoczeniu cudownych widoków. Urozmaicone brzegi Wigier wypełniają zatoki, półwyspy, przesmyki i ujścia strumieni. Jezioro także posiada dziewiętnaście mniejszych i większych wysp. W zacisznych zatokach rosną bogate szuwary tworząc bardzo ciekawe łąki podwodne. 



fot. Wikipedia

 

Legenda mówi, że nazwa - Suwałki, pochodzi od słowa “suwałka”, która w dialekcie "ziuków" - Litwinów mieszkających na Suwalszczyźnie oznacza "zbieraninę". I w rzeczy samej, pierwsi mieszkańcy Suwałk pochodzili z różnych stron świata. Suwalszczyzna jest atrakcyjna zarówno na krótki wypad weekendowy, jak i dłuższy pobyt. Grono stałych wielbicieli ma suwalska kuchnia. Koniecznie musicie sami spróbować kartaczy, babki ziemniaczanej i regionalnego ciasta sękacza, aby zadowolić Wasze podniebienia.

 


Galeria zdjęć


Skomentuj artykuł



< Poprzedni artykułMamucia Dolina we wsi SzostakiMamucia Dolina we wsi Szostaki
Dodano 27.06.2018 10:16

Wkraczając na ten teren poczujecie, że daleko za Wami został świat krzykliwych mediów, informacyjnego szumu i codziennego pędu. Najlepiej przyjechać t

Następny artykuł >Park Rozrywki Zatorland w ZatorzePark Rozrywki Zatorland w Zatorze
Dodano 02.07.2018 11:03

Tutaj zgłębicie tajniki trzech niesamowitych parków i odkryjecie tajemnice paleontologii, mitologii oraz niesamowitej przyrody. Uważajcie, żeby starcz

Pozwól nam tworzyć dla Ciebie

Sami będąc rodzicami, staramy się przygotowywać dla Ciebie atrakcyjne artykułu pozwalające zorganizować czas z Twoimi pociechami oraz wynajdujemy obiekty turystyczne spełniające wymogi naszych pociech.


Nasz serwis w dużej mierze utrzymuje się z reklam, dlatego:


Jeżeli nie chcesz płacić za przeglądanie treści wyłącz AdBlocka i ciesz się zawartością naszego serwisu Wyłączony
Przeglądaj dalej nasz serwis bez reklam zapisując się na newsletter dzięki któremu otrzymasz jedną reklamę dziennie Rejestruję
Uzyskaj pełny dostęp do treści na okres jednego miesiąca za jedyne 9,99 zł Wybieram