Gdzie jechać?

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!


Spacerem przez... Pszczynę!

Dodano 15.09.2017 08:50

 Ciekawa architektura, dużo atrakcji, łatwy dojazd. Te atrybuty są dla większości kluczowe jeżeli chodzi o wybór miejsca na weekendową wyprawę. A co jeśli do tego wszystkiego dorzucić miano „Perły Górnego Śląska”? Tak właśnie nazywana jest Pszczyna, posiadająca walory, które są doceniane przez wielu turystów odwiedzających to piękne miasto. Co jeszcze skrywa ta niezwykle urokliwa miejscowość? Gdzie się wybrać, aby Pszczyna wywarła wrażenie, które na długo pozostanie w głowach? Przeczytajcie nasze propozycje.


1. Muzeum Zamkowe w Pszczynie


Ceniony na całym świecie Zamek w Pszczynie to część muzeum, które po prostu trzeba odwiedzić wybierając się w te rejony. Budowla utrzymana jest w stylu neobarokowym, a jej liczne detale i precyzja z jaką została wykonana potrafią zachwycić nie tylko entuzjastów historycznej architektury. Na terenie muzeum goście mają okazję zaobserwować wiele wystaw stałych m.in. „Wnętrza XIX i XX wieku”, gdzie mogą przekonać się jak niegdyś wyglądały komnaty, galerie czy apartament Cesarza. Można też odwiedzić tzw „Zbrojownie”,która umiejscowiona w gotyckich piwnicach zamku potrafi zachwycić asortymentem dawnej broni ochronnej, myśliwskiej i pojedynkowej. Jeśli tego byłoby mało, można wybrać się również do „Gabinetu Miniatur”, przekonać się co jest „Znane i nieznane” dzięki odwiedzeniu wystawy o takowej nazwie oraz odwiedzić „Galerię Portretów”. Muzeum Zamkowe w Pszczynie to solidna dawka historii, która dzięki umiejętnemu zaprezentowaniu zachwyci każdego, bez względu na zainteresowania i poglądy.


                              


2. Skansen Zagroda Wsi Pszczyńskiej


Pozostając w historycznych klimatach watro odwiedzić Zagrodę Wsi Pszczyńskiej, gdzie znajduje się kilkanaście zabytków architektury drewnianej z okolic Pszczyny, w większości pochodzących z XX wieku. Wśród atrakcji skansenu można wymienić rekonstrukcję szopki Antoniego Ligenzy, Masztalnie z Wisły Wielkiej czy Młyn Wodny z Bojszów. Atutem skansenu są chaty, z których budynki są z oryginalnych materiałów. Znajduje się w nich wiele interesującego, autentycznego sprzętu z tamtych czasów np. rolnicze i rzemieślnicze narzędzia codziennego użytku, zabytkowe meble czy eksponaty sztuki ludowej. Na miejscu prowadzone są także warsztaty edukacyjne oraz odbywają się imprezy folklorystyczne, na których spotykają się regionalne zespoły. Z pozoru można pomyśleć, że to miejsce jest kolejnym, które ma za zadanie w nudny sposób zaprezentować zabytkowy asortyment. Nic bardziej mylnego! Na terenie skansenu miejsc do odwiedzenia jest naprawdę wiele i z uwagi na odbywające się tutaj wydarzenia ciężko jest się nudzić. Z pewnością można stwierdzić, że każdy gość, który odwiedzi Zagrodę Wsi Pszczyńskiej nie uzna tego czasu za stracony.


                                           


3. Pokazowa Zagroda Żubrów


Będąc w Zabytkowym Parku Pszczyńskim grzechem byłoby nie zajść do zagrody żubrów, w której wraz z dziećmi można zapoznać się ze zwyczajami tych największych europejskich ssaków. Żubry to niejedyne zwierzęta zamieszkujące zagrodę. Na miejscu można spotkać także muflony, daniele czy sarny, a także pozostałych mieszkańców, tj. łabędzie i pawie indyjskie. Zwierzęta można obserwować również z pomostu widokowego, który jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Całe zwiedzanie obiektu można zakończyć seansem kinowym, za pośrednictwem którego poznamy historię pszczyńskich żubrów. Na terenie zagrody przeprowadzane są zajęcia przyrodnicze dla uczniów szkół, które w ciekawy sposób zapoznają ich z tajemnicami natury. Dzięki specjalnie przygotowanej ścieżce edukacyjnej młodzi odkrywcy mają także szansę zapoznać się z ekosystemem oraz odkryć niesamowite walory jakie skrywa znajdująca się tam flora i fauna.


               


4. Restauracja „Wodna Wieża”


W trakcie zwiedzania, gdy nadejdzie głód, warto jest na chwilę odpocząć i zakosztować się w wykwintnych smakach lokalnych potraw. W Pszczynie znajduje się lokal, który przez wielu uważany jest za najlepszą restaurację w Polsce. Rzadko w kiedy w tym cyklu polecamy miejsca gastronomiczne, jednak w tym przypadku niewyszczególnienie tego klimatycznego miejsca byłoby po prostu wielkim, niewybaczalnym błędem. Nie chodzi tutaj jednak o samo jedzenie, a o umiejscowienie i wystrój obiektu. Restauracja położona jest na ósmym piętrze powstałej w 1926 roku czterdziestometrowej Wodnej Wieży, gdzie można ujrzeć różnorakie trybiki, koła zębate, spirale i miedziane rury. Interesująca maszyneria wypełnia nie tylko niemal każdy centymetr ściany i sufitu, ale także blaty stolików. Na uwagę zasługuje fakt, że z okien rozpościera się niesamowity widok na całą Pszczynę i z pewnością jest to odpowiedni dodatek do spożywanego posiłku, który w restauracji „Wodna Wieża” dostosuje się nawet do najbardziej wymagających podniebień. Jeśli podczas wycieczki po mieście zaistnieje potrzeba zjedzenia ciepłego posiłku można być pewnym, że wybierając się do tego miejsca zadowoli się nie tylko żołądek, ale także oczy i duszę.


5. Ośrodek Sportów Wodnych


Dla lubiących aktywną formę wypoczynku Pszczyna przygotowała coś specjalnego. Ośrodek Sportów Wodnych „Moris” to miejsce, w którym można zrelaksować się całymi rodzinami próbując swoich sił w różnych sportach, w których woda odgrywa nadrzędną rolę. Na miejscu można wypożyczyć rowery wodne, kajaki, deski surfingowe czy kitesurfing! Odbywają się tu także treningi z wykwalifikowanym instruktorem danej dziedziny sportu. Dla grup szkolnych ośrodek dysponuje sprzętem na potrzeby lekcji wychowania fizycznego. Wizyta w Ośrodku Sportów Wodnych jest doskonałą okazją, aby spróbować ujarzmić tak tajemniczy żywioł, jakim jest woda. Nie ma znaczenia czy ktoś jest doświadczony, czy dopiero chce zacząć swoją przygodę ze sportami wodnymi - miejsce to przystosowane jest dla każdego kto chce poczuć troszkę adrenaliny lub też pragnie zrelaksować się w niecodzienny sposób, przemierzając kąpielisko kajakami czy rowerami wodnymi.


6. Muzeum Prasy Śląskiej


Gości, którzy pasjonują się historią z pewnością zainteresuje odwiedzenie Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie. W tym, wybudowanym w 1985 roku, obiekcie odwiedzający mają okazję zaznajomić się z początkami polskiego drukarstwa. Na miejscu znajduje się ekspozycja, w której można znaleźć ogromną ilość gazet i czasopism o treściach patriotycznych, a także sprzęty, maszyny i inne eksponaty z zakresu czasopiśmiennictwa śląskiego oraz dawnego drukarstwa i introligatorstwa. Muzeum nosi imię wybitnego przywódcy śląskiego ludu – Wojciecha Korfantego, który również był twórcą najpopularniejszych gazet polskich na Śląsku, toteż na miejscu odwiedzający mają okazję podziwiać jego zrekonstruowany gabinet, gdzie znajdują się oryginalne sprzęty Korfantego, zdjęcia czy egzemplarze wydanych przez niego gazet. Obiekt wyposażony jest także w system do prezentacji multimedialnych, gdzie wyświetlany jest film przedstawiający historię polskiego drukarstwa. W Muzeum odbywają się również warsztaty tematyczne z zakresu dziennikarstwa, introligatorstwa oraz instrumentów muzycznych, które dostosowane są w szczególności do młodzieży oraz grup szkolnych. Pod koniec wycieczki każdy zwiedzający może poczuć się niczym XIX drukarz i wytłoczyć sobie pamiątkowy druczek na zabytkowej prasie! Z pewnością pozwoli to w przyjemny sposób utrwalić sobie pobyt w tym niezwykłym miejscu.


7. Rynek w Pszczynie


Piękna pszczyńska starówka to główny element miasta, gdzie w centralnym miejscu znajduje się rynek, który otoczony jest starannie odrestaurowanymi kamieniczkami z XVIII i XIX wieku. To miejsce wprost zachwyca swoją architekturą. Sercem placu jest zabytkowy neorenesansowy Ratusz oraz majestatyczny kościół ewangelicki. Na terenie rynku znajduje się także budynek „Warty” z Bramą Wybrańców, która prowadzi do samej wizytówki miasta – pszczyńskiego zamku. Obecnie rynek jest otoczony młodymi platanami, które wspaniale prezentują się o każdej porze dnia. Na środku umieszczono replikę zabytkowej XIX wiecznej studni, która nieustannie jest podziwiana przez przybywających do miasta turystów. Latem można napić się tutaj pysznych koktajli, a zimą spróbować swoich sił w jeździe na łyżwach na zbudowanym tam sztucznym lodowisku. Każdy tu znajdzie coś dla siebie, a przy okazji doświadczy niesamowitego klimatu, który od lat udziela się odwiedzającym rynek gościom.


               



Pszczyna – Perła Górnego Śląska. Ze względu na moc atrakcji oraz przepiękną architekturę znajdującą się w tym mieście można stwierdzić, że z pewnością zasługuje ono na to wyjątkowe miano. Wybierając się w to miejsce pewnym jest, że nie będzie narzekać się na brak zajęć, a ten kto odwiedzi raz tę piękną miejscowość przekona się, że jego pierwsza wizyta na pewno nie będzie ostatnią

Galeria zdjęć


Skomentuj artykuł



< Poprzedni artykułSpacerem przez... Sopot!Spacerem przez... Sopot!
Dodano 08.09.2017 13:55

W jakie miejsca wybrać się, aby wycieczka do Sopotu była czymś niezapomnianym? Co sprawi, że czas spędzony z najbliższymi będzie jeszcze bardziej wyją

Następny artykuł >Spacerem przez... Toruń!Spacerem przez... Toruń!
Dodano 22.09.2017 09:08

Nie da się ukryć, że Toruń to miasto wyjątkowe. Przepiękne uliczki, klimatyczne kamienice oraz duża ilość atrakcji dla turystów powoduje, że naprawdę

Pozwól nam tworzyć dla Ciebie

Sami będąc rodzicami, staramy się przygotowywać dla Ciebie atrakcyjne artykułu pozwalające zorganizować czas z Twoimi pociechami oraz wynajdujemy obiekty turystyczne spełniające wymogi naszych pociech.


Nasz serwis w dużej mierze utrzymuje się z reklam, dlatego:


Jeżeli nie chcesz płacić za przeglądanie treści wyłącz AdBlocka i ciesz się zawartością naszego serwisu Wyłączony
Przeglądaj dalej nasz serwis bez reklam zapisując się na newsletter dzięki któremu otrzymasz jedną reklamę dziennie Rejestruję
Uzyskaj pełny dostęp do treści na okres jednego miesiąca za jedyne 9,99 zł Wybieram