Spacerem przez... Gdynię!
Miejscowości nadmorskie co roku przyciągają dziesiątki turystów chcących odpocząć na plaży i zapomnieć o problemach życia codziennego. Można powiedzieć, że właśnie turystyka napędza gospodarkę takich miast i dlatego oferują one wiele atrakcji dla przybywających. Nie inaczej jest w przypadku Gdyni – miejsca, gdzie odbywa się m.in. słynny Open'er Festival, będący dla pasjonatów muzyki obowiązkową pozycją na liście wakacyjnych wyjazdów. Co poza tym oferuje Gdynia? Z pewnością wystarczająco, aby zapewnić rodzinom z dziećmi wymarzony urlop. Poniżej prezentujemy kilka atrakcji, którym trzeba się bliżej przyjrzeć odwiedzając to nadmorskie miasto.
1. Akwarium Gdyńskie
Niezwykłe Akwarium mieszczące się w samym centrum Gdyni to doskonałe miejsce do bliższego poznania wielu gatunków ryb, płazów i gadów pochodzących z różnych rejonów świata. Na terenie obiektu, pośród trzech pięter rozmieszczonych jest aż 68 akwariów, w których znajduje się aż 1500 rzadko spotykanych okazów morskich stworzeń. W Akwarium Gdyńskim sale podzielone są według czterech głównych biotypów, które występują na świecie. Goście mogą podziwiać malownicze ekspozycje wodne ukazujące rafę koralową, tonię oceaniczną, gęste tropiki Amazonii czy środowisko Morza Bałtyckiego. Wszystko oświetlone jest we wprost magiczny sposób, a dzięki odzwierciedleniu naturalnej roślinności prezentuje się nadzwyczaj kolorowo i przyciąga ludzkie oko. Na terenie Akwarium znajduje się także Centrum Edukacji, którego misją jest przekazywanie wiedzy najmłodszym. Warsztaty prowadzone są za pomocą technologi multimedialnych oraz mogą odbywać się w terenie, a także w specjalnie przygotowanym laboratorium. Wiedza z zakresu biologii, ekologii i ochrony środowiska morskiego jest przekazywana w bardzo przystępny sposób, dzięki czemu dzieci mają większą świadomość podczas zwiedzania morskich ekspozycji. Miejsce to jest idealnym punktem na rodzinną wyprawę, gdyż oglądając przepiękne okazy wodne i ich środowisko można poczuć się niczym mieszkaniec wodnego świata!
2. Plaża Gdynia Śródmieście
Wybierając się nad morze ciężko pominąć najbardziej popularny rodzaj wypoczynku w tym regionie. Liczne plaże znajdujące się na wybrzeżu to doskonały sposób na udany relaks i błogie lenistwo w promieniach słońca. Będąc w Gdyni warto jest zajść na Bulwar Nadmorski, gdzie znajduje się Plaża Gdynia Śródmieście. Oprócz rodzinnych kąpieli oraz długiego opalania się na kocu, rodzice mogą zaprowadzić swoje pociechy na znajdujący się pobliski ogromny plac zabaw, gdzie najmłodsi mogą skorzystać z licznych huśtawek, zjeżdżalni i trampolin, będących doskonałą odskocznią od tradycyjnych plażowych rozrywek.
3. Centrum Nauki „Experyment”
Pobyt nad morzem nie musi kojarzyć się tylko z leniwym wypoczynkiem. Mając trochę wolnego czasu, warto jest rozszerzać swoje horyzonty i odkrywać nowe rzeczy. Centrum Nauki „Experyment” jest świetnym miejscem, w którym dzięki licznym ekspozycjom tematycznym można posiąść wiedzę, która zainteresuje każdego, bez względu na wiek! Odwiedzający mają okazję obserwować procesy zachodzące w przyrodzie i przeprowadzić eksperymenty, które pobudzają ciekawość świata. Wszystkie wystawy prezentowane są w sposób interaktywny, a w dodatku naprawdę jest z czego wybierać! „Hydroświat” to miejsce pełne zabawy, w którym mali inżynierowie mają okazję poznać zasady działania śruby Archimedesa oraz mogą stworzyć ogromny wodny wir! „Niewidoczne siły” to świetne miejsce na zaobserwowanie fizyki w praktyce! Goście mogą tam poznać zasadę działania dźwięku czy magnetyzmu, jednocześnie przekonując się, że prawa fizyki dają niewyobrażalne możliwości. „Drzewo Życia” to wystawa mająca za zadanie przybliżyć działanie przyrody. Odwiedzający będą mogli przekonać się jak wygląda trzęsienie ziemi, a także zobaczą jak świat wygląda z perspektywy zwierząt! Wszystko to dzięki wirtualnym mechanizmom, które sprawiają, że przeniesienie się do innej rzeczywistości będzie możliwe. Te oraz inne wystawy czekają na rodziny, które nie boją się odkrywać i chcą poznać świat trochę z innej strony niż dotychczas. Czas więc „poexperymentować” i doświadczyć rzeczy do tej pory nieosiągalnych!
4. Molo w Orłowie
Plaża to nie jedyne nadmorskie miejsce, w którym można się zrelaksować i odpocząć. Dla lubiących długie spacery znakomicie sprawdzi się klimatyczne molo, które od lat przyciąga dziesiątki turystów. Trudno się dziwić. Na terenie obiektu znajdują się ławki, doskonale oświetlone przez stojące obok, stylowe lampy. Największą atrakcją molo jest jednak przede wszystkim nadmorski krajobraz, który wprost zwala z nóg każdego, kto odwiedzi to miejsce. Wyprawa tam to świetna okazja do odpoczynku i refleksji.
5. „Dar Pomorza”
Mówi się, że będąc w Gdyni grzechem jest go nie zobaczyć. Co to takiego? Historyczny trzymasztowy żaglowiec „Dar Pomorza” uważany jest za dumę i wizytówkę Gdyni. Według statystyk odbyto nim ponad 100 rejsów szkolnych, przepłynął ponad pół miliona mil morskich, co odpowiada około 25 rejsom dookoła świata oraz wyszkolił aż 13384 studentów. Na żywo ten statek wygląda niczym z bajki. Rodziców, którzy znają historię, napawa on uznaniem i dumą, najmłodsi zaś są pod wrażeniem jego wykonania. Ciekawi ich obiekt, który do tej pory (w nieco uboższej formie) występował w ulubionych kreskówkach. Przybywający do Gdyni, chcąc poczuć klimat miasta, powinni poświęcić chociaż chwilę na obejrzenie tego imponującego okrętu. Wrażenia z oglądania są wprost bezcenne i na długo pozostają w pamięci.
6. Torpedownia na Babich Dołach
Fanatykom historii, którzy lubią od czasu do czasu poczuć dreszczyk emocji poleca się zwócić uwagę na Torpedownię na Babich Dołach. To tajemnicze miejsce to opuszczona hala oraz były magazyn sprzętu do próbnych strzelań. Patrząc na ruiny tego obiektu można znacząco rozbudzić swoją wyobraźnię. Niegdyś ośrodek działań wojennych, a dzisiaj opuszczony budynek, który niejednokrotnie był wykorzystywany w filmach. Torpedownię na Babich Dołach można zauważyć m.in. w serialu „Kryminalni” czy „Czterej Pancerni i Pies”.
7. Muzeum Marynarki Wojennej
Pozostając w klimatach historycznych, warto również zajrzeć do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, gdzie odwiedzający mają okazję zobaczyć około 8 tysięcy zabytków związanych z historią wojsk morskich. Obiekt podzielony jest na 8 działów: „Broń i Uzbrojenie”, „Numizmatyka i Falerystyka”, „Sztuka”, „Modele”, „Wyposażenie Okrętowe”, „Pamiątki”, „Umundurowanie i Oporządzenie Żołnierskie”, „Dokumentacje i Opracowania”, można więc tu zobaczyć dosłownie wszystko, czego używali marynarze w przeszłości, rozpoczynając od broni i orderów żołnierzy morskich, a kończąc na modelach żaglowców, częściach garderoby i archiwalnych dokumentach. Muzeum prowadzi również lekcje muzealne dla najmłodszych, gry interaktywne oraz edukacyjne wyjazdy, co jest świetnym sposobem na zainteresowanie dzieci historią wojska morskiego.
8. Muzeum Emigracji
Emigracja to temat, który w Polsce jest na ustach niejednego Polaka. Jaka jest jej historia? W jakich kierunkach emigrowali pierwsi Polacy? Na te pytania można znaleźć odpowiedź, wybierając się do Muzeum Emigracji w Gdyni. Stała wystawa na terenie muzeum opowiada o Polakach, którzy na przestrzeni wieków wyjeżdżali w różne strony świata. Odwiedzający poznają historię m.in. Wielkiej Emigracji, masowych wyjazdów do Ameryki oraz przypomną sobie ciężkie lata PRL-u. Historia emigracji pokazana jest aż po dzisiejsze czasy (po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej) i pozwala przybliżyć gościom problemy i procedury, które niegdyś wiązały się z opuszczaniem ojczystego kraju. Muzeum posiada wiele atrakcji, m.in. gigantyczny globus przedstawiający rozmieszczenie Polaków za granicą. Dla rodzin z dziećmi przygotowano specjalną „Salę Małego Podróżnika”, gdzie znajdują się liczne książki o tematyce podróżniczej, aplikacje multimedialne oraz model transatlantyku MS Batory. Jest to również idealne miejsce, aby rozsiąść się na wygodnych poduchach i odpocząć po zwiedzaniu obiektu. Dla dzieci muzeum przygotowało broszurę z zadaniami, które będą mogły rozwiązywać przechadzając się po wystawie. W kasie można zakupić również grę muzealną, która doskonale przybliży młodym podróżnikom tematykę migracji. Można powiedzieć, że Muzeum Migracji to miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie, a przy okazji dobrej zabawy poszerzy także swoją wiedzę.
9. Kolej Linowo-Terenowa na Kamienną Górę
Na zakończenie pobytu warto się zrelaksować i jeszcze raz odświeżyć sobie widoki Gdyni. Na szczęście istnieje możliwość, aby połączyć te dwie przyjemności. Wystarczy wybrać się na Kamienną Górę przy pomocy Kolei Linowo Terenowej. Wzniesienie to posiada 52 metry wysokości i jest doskonałym miejscem do podziwiania przepięknego widoku na port jachtowy, Skwer Kościuszki i Zatokę Gdańską. Teraz, aby dostać się na szczyt, nie trzeba już pokonywać ciężkiej trasy. Wystarczy wsiąść do kolejki, która znajduje się przy Placu Grunwaldzkim. Dzięki temu na miejsce można dostać się w niecałe dwie minuty podziwiając przy tym piękne krajobrazy z zupełnie nowej perspektywy! Co ważne – kolejka jest bezpłatna i czynna przez cały rok. Czy można wyobrazić sobie coś lepszego na zakończenie przygody z Gdynią? To chyba pytanie retoryczne, a widok rozpościerający się ze wzgórza Kamiennej Góry niech będzie najlepszą odpowiedzią dla tych, którzy mają jeszcze wątpliwości.
Wszystko wskazuje na to, że do Gdyni warto wybrać się w każdej porze roku, nie tylko w okresie festiwalowym. Bogactwo atrakcji oferowanych przez to miejsce sprawia, że ciężko się tu zanudzić, a turyści, którzy przyjechali tutaj na wakacje, nawet w przypadku złej pogody znajdą coś co ich zainteresuje.
Adrenalina Park w Kątach Wrocławskich to największy park przygody na Dolnym Śląsku! Jak mówią sami organizatorzy: tutaj zawsze świeci słońce, a pozyty
Śląsk od zawsze kojarzył się z kopalniami i górnikami, którzy każdego dnia zjeżdżają pod ziemię, narażając przy tym swoje życie. Dzisiaj nie jest inac
Skomentuj artykuł