Gdzie jechać?

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!


Spacerem przez... Włocławek!

Dodano 21.09.2018 14:43

Tym razem chcemy Wam zaprezentować piękno Kujaw, a dokładnie miasta naznaczonego przemysłem, pełnego zabytków architektury, bezcennej sztuki, osiągnięć techniki, tajemniczych znalezisk oraz unikatowej przyrody. Mowa o Włocławku, który leży nad Wisłą, między Toruniem a Płockiem, w województwie kujawsko-pomorskim. Posiada bogatą historię, bowiem pierwszy gród istniał tutaj już około X wieku. A Oto co musicie zobaczyć:


Bursztynowy Pałac

Prawdopodobnie już od XVIII wieku istniał tu ogród ozdobny, na co wskazują obecnie stare drzewa występujące w otoczeniu pałacu. Jednak o wielkości i wyglądzie pierwotnej siedziby rycerskiej niewiele wiadomo. W latach 1899-1901 wybudowano w stylu neorenesansowym okazały pałac z wieżą o cechach romantycznych stylizowany na zamek obronny. Południowe skrzydło pałacu stanowiła starsza budowla tzw. oficyna. W tym okresie nastąpiła przebudowa i rozbudowa rozległego obszaru parkowego. Dziś obiekt stanowi hotel, restaurację, bar, salę balową, saunę i Centrum konferencyjne. W ogrodach otaczających pałac znajduje się ok. 30 tysięcy wysadzonych roślin, które tworzą piękne alejki i granitowe fontanny. W części wschodniej mieści się amfiteatr na wodzie z urokliwym wodospadem oraz rybnym jeziorem.


      

fot. palacbursztynowy.pl                                                                                      


Pałac Mühsama

Drugim obiektem, na który warto zwrócić uwagę jest Pałac Mühsama. Budynek wzniesiony został około 1894 roku w stylu eklektycznym z elementami nawiązującymi do francuskiego renesansu. Pałac z cegły licówki z bogatym tynkowanym detalem architektonicznym nawiązujący do tradycji budzi podziw wśród turystów.  Właścicielem pałacu był Hugon Mühsama - założyciel fabryki maszyn rolniczych, którą po wojnie przekształcono w Kujawskie Zakłady Maszyn Rolniczych. Od 1993 roku budynek ma prywatnego właściciela.



fot. Wikipedia


Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej 

Muzeum to należy do jednych z najstarszych w Polsce. Uroczyste otwarcie nastąpiło w dniu 14 marca 1909 roku. Początkowo gromadziło zabytki kultury ludowej w celu rekonstrukcji modelowej chaty kujawskiej, która miała być najważniejszym elementem ekspozycji. Dziś zwiedzający mają także okazję do podziwiania eksponatów z zakresu etnografii, sztuki, archeologii, historii, numizmatyki, medalierstwa i fajansu. Oprócz zwiedzania, można wziąć udział w ciekawych warsztatach. Prowadzone są one przez pracowników merytorycznych muzeum w atrakcyjnej scenerii ekspozycji stałych i czasowych. W czasie ich trwania umożliwia się uczestnikom kontakt z eksponatami, w niektórych przypadkach prowadzący korzystają z prezentacji multimedialnych.



fot. Wikipedia


Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP

Dzieje pierwszych katedr we Włocławku osnute są licznymi hipotezami i domysłami wymagającymi szczegółowych badań, do których materiałów dostarczyć dziś mogą jedynie wykopaliska archeologiczne. Bazylika Katedralna Wniebowzięcia NMP to gotycka budowla wzniesiono w 1340 roku nieco poza miastem, na stromej skarpie wiślanej. Jest to świątynia trzynawowa z węższym i znacznie niższym prezbiterium oraz dwiema kwadratowymi wieżami. Ze znajdujących się wewnątrz zabytków na szczególną uwagę zasługują: witraże z 1360 roku, nagrobek Piotra z Bnina z 1494 roku, obraz Wniebowzięcia NMP, Jana Wielkiego z ok. 1480 oraz drewniana figura Matki Bożej z początku XV wieku. Warto zajrzeć do wnętrza, które ozdobione jest  niezwykłą polichromią.


   

fot. M. Kowalczyk                                          



Zapora na Wiśle

Jej budowę ukończono w 1970 roku. Poszerzone koryto Wisły jest największym pod względem powierzchni 70,4 km2 jeziorem zaporowym w naszym kraju.  Warto udać się na przechadzkę tamą i zobaczyć jej północny przyczółek, do którego prowadzą betonowe schody i z którego można przyjrzeć się ścianie zapory. Na balustradzie znajduje się tablica pamiątkowa. To w tym miejscu 19 października 1984 roku dokonał się ostatni akt zbrodni na kapelanie Solidarności, ks. Jerzym Popiełuszce. Miejsce z daleka można rozpoznać po ogromnym, podświetlonym nocą krzyżu stojącym na brzegu rzeki.



fot. sumowapasja.pl

 

Zalew Włocławski

Rozciąga się od Płocka do Włocławka. Długość Zalewu wynosi 48 km. To znakomity żeglarski akwen. Ciekawostką jest to, że takiej fali, jak tu, nie ma nigdzie na śródlądziu. Więc poczujecie się jak nad morzem. Zalew Włocławski jest sztucznym zbiornikiem, powstałym poprzez przegrodzenie koryta rzeki Wisły na wysokości miasta Włocławek. Znajduje się tu kilka portów. Z punktu widzenia turystycznego miejsce to idealnie pasuje na weekend lub regaty, zwłaszcza jeśli podczas ich rozgrywania pojawi się mocniejszy wiatr, wtedy mogą dostarczyć Wam niezapomnianych wrażeń.


   


Rezerwat Kulin

Założony został w 1967 roku na terenie Nadleśnictwa Włocławek i stanowi jeden z najcenniejszych obiektów przyrodniczych na terenie środkowej Polski. Obecnie jego powierzchnia wynosi 50,88 ha. Położony jest na niezwykle malowniczych i trudno dostępnych skarpach. W rezerwacie chroni się interesujące gatunki roślinności stepowej i krajowej. Dodatkowym atutem są tu bytujące rzadkie gatunki ptaków, głównie wodnych m.in: czapla biała, zimorodek, bocian czarny i żuraw. Szczególnie wyróżniającą cechą terenu rezerwatu jest zróżnicowana rzeźba terenu, która sprawia wrażenie krajobrazu wyżynnego, osadzonego pośród nizin. 


   

                                         fot. Wikipedia                   fot. A. Hermann, nasze.kujawsko-pomorskie.pl


Cisza, spokój, niepowtarzalne widoki, kojący szum wody i bezpośredni kontakt z przyrodą – te wszystkie wyznaczniki idealnego wypoczynku znajdziecie we Włocławku. A oprócz tego nie zabraknie miejsc do rekreacji, placów zabaw, wyśmienitych restauracji oraz wyjątkowych zabytków, które sprawiają, że ta okolica jest atrakcyjnym miejscem dla całej rodziny. Jeżeli lubicie uprawiać sporty wodne, wędkować, wędrować pieszo, jeździć na rowerze, zbierać grzyby, czy śmigać na rowerze to nie szukajcie dalej, tylko wybierzcie się na Kujawy! 


Galeria zdjęć


Skomentuj artykuł



< Poprzedni artykułPiaskowy Koncert Muzyki FilmowejPiaskowy Koncert Muzyki Filmowej
Dodano 17.10.2018 10:57

Jest to jedyny taki koncert w Polsce! Więc tym bardziej nie powinno Was zabraknąć.

Następny artykuł >Mydlinka - kreatywne warsztatyMydlinka - kreatywne warsztaty
Dodano 24.09.2018 12:25

Mamy dla Was ciekawą propozycję warsztatów, które można zorganizować w szkole, w przedszkolu a nawet zaprosić organizatorów do domu na jakąś uroczysto

Pozwól nam tworzyć dla Ciebie

Sami będąc rodzicami, staramy się przygotowywać dla Ciebie atrakcyjne artykułu pozwalające zorganizować czas z Twoimi pociechami oraz wynajdujemy obiekty turystyczne spełniające wymogi naszych pociech.


Nasz serwis w dużej mierze utrzymuje się z reklam, dlatego:


Jeżeli nie chcesz płacić za przeglądanie treści wyłącz AdBlocka i ciesz się zawartością naszego serwisu Wyłączony
Przeglądaj dalej nasz serwis bez reklam zapisując się na newsletter dzięki któremu otrzymasz jedną reklamę dziennie Rejestruję
Uzyskaj pełny dostęp do treści na okres jednego miesiąca za jedyne 9,99 zł Wybieram