Gdzie jechać?

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!


Spacerem przez... Koszalin!

Dodano 16.02.2018 13:22

Moi drodzy kolejny kierunek naszej podróży to - północ. Ruszamy do Koszalina, pełnego uroczych zakątków i średniowiecznych zabytków. To kaszubskie miasto w województwie zachodniopomorskim, leżące nad rzeką Dzierżęcinką i nad jeziorami Jamno oraz Lubiatowo Północne. Zaledwie 10 km dzieli go od Morza Bałtyckiego. Koszalin to kulturalna stolica regionu pełna teatrów, kin i muzeów. To stale rozwijający się ośrodek przemysłowy i naukowy Pomorza. Będąc tam warto zwrócić uwagę na:

1. Staromiejski Rynek


Został bardzo zniszczony w czasie II wojny światowej. Dziś odnowiony i zadbany pełni funkcję przestrzeni publicznej. Znajduje się tam m.in. modernistyczny budynek ratusza  z wysoką wieżą zegarową, gotycka kaplica św. Gertrudy z XIV wieku w formie ośmiobocznej rotundy przykryta gwieździstym sklepieniem, która niegdyś pełniła funkcję kaplicy szpitalnej. Godne uwagi są również średniowieczne kamieniczki oraz XV wieczny Dom Kata, który dziś jest siedzibą Teatru Propozycji „Dialog”. 



fot. Wikipedia


2. Muzeum Koszalińskie


Mieści się ono w unikatowym budynku zwanym Pałacem Marynarzy, wzniesionym w 1897 roku. Na uwagę zasługuję znajdujący się tam katalog eksponatów zawierający zwięzły zarys dziejów miasta z mało znanymi faktami, historię czterech godeł Koszalina, dokumentację o powstaniu miasta oraz wykaz znaczącej literatury. Obok sąsiaduje skansen, gdzie prezentowana jest kultura jamneńska łącząca tradycję słowiańską, holenderską oraz niemiecką. Podziwiać można tam sprzęty gospodarcze, stroje ludowe oraz tradycyjne chaty.  Muzeum w Koszalinie zaprasza dzieci i młodzież szkolną na lekcje muzealne prowadzone przez samych pracowników muzeum, mające na celu rozbudzenie zainteresowania przeszłością. Spotkania w większości tematycznie związane z aktualnymi ekspozycjami odbywają się w salach wystawowych muzeum.



fot. ekoszalin.pl


3. Muzeum Wody


Jest to pierwsza tego typu placówka w naszym kraju. Dokumentuje trzy wieki historii rozwoju infrastruktury wodno-kanalizacyjnej miasta. Zobaczyć można tam fragmenty sieci wodociągowej z 1725 roku, stare hydranty,  kolekcję wodomierzy, pierwsze rury zbudowane z drewnianych bali doprowadzające wodę ze źródeł na Gorze Chełmińskiej, ryciny, mapy, zdjęcia i opracowania techniczne. Celem edukacyjnym muzeum jest szerzenie proekologicznych postaw społecznych szczególnie wśród dzieci i młodzieży.



fot. ekoszalin.pl


4. Amfiteatr im. Ignacego Jana Paderewskiego 


Zalicza się do największych w Polsce, może pomieścić 5.5 tys. osób.  Nazywany bywa „amfiteatrem pod chipsem” ponieważ obiekt wyróżnia nietypowa konstrukcja dachu, która ma tylko dwa punkty podparcia. Wykorzystując naturalne ukształtowanie terenu w zamyśle lekki łuk wsparty na rozciągniętych linach miał symbolizować tęczę unoszącą się w powietrzu. W ścianę budynku zawierającego scenę wmurowano tablicę upamiętniającą patrona amfiteatru. Amfiteatr mieści się w uroczym, pełnym zieleni parku, w którym znajdziemy  również masę ciekawych rzeźb, nowoczesny budynek filharmonii,  klasyczny mostek z kłódkami zakochanych oraz efektowne fontanny. 



fot. koszalinek.pl


5. Góra Chełmska 


Została uformowana przez lądolód skandynawski i tworzy ją potężny wał moreny czołowej. Od najdawniejszych czasów była ważnym punktem orientacyjnym dla żeglarzy i wędrowców, ale przede wszystkim jest uważana za świętą górę znaną już w średniowieczu. Znajdują się tu liczne szlaki. Jej najwyższe wzgórze to Krzyżanka ma wysokość 136,2 m n.p.m. Na tym szczycie znajduje się zbudowana w 1888 r. wieża widokowa, z której rozciąga się wspaniała panorama Koszalina i okolic, aż po morze Bałtyckie.   W północnej części zbudowano stadion sportowy oraz park linowy. Na Górze Chełmskiej znajduję się Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej, pełniące funkcję sanktuarium diecezjalnego. Od XII do XVI wieku góra ta była miejscem kultu chrześcijańskiego. Do dziś przyjeżdżają tu pielgrzymki z kraju i Europy. 


                    

fot. Wikipedia                                      fot. Wikipedia


6. Ogniste Ptaki Hasiora 


Jest to jeden z wartościowszych i ciekawszych obiektów Koszalina. Ta zachwycająca, rozległa konstrukcja ma 80 m długości i znajduje się na sztucznym wzniesieniu. Pomnik wykonany jest z żeliwa i dedykowany walczącym o wolność i polskość Pomorza. Rzeźba przedstawia ptaki, dzidy, karabiny na lawetach dział oraz fragmenty maszyn rolniczych. Przy okazji ważnych uroczystości ptaki płoną naprawdę. W specjalnych zagłębieniach rzeźb rozpala się wówczas ogień. 



fot. Wikipedia


7. Koszalińska Kolej Wąskotorowa


Nie tylko dzieci kochają pociągi, ale również i dorośli. Ciekawą propozycją jest Koszalińska Kolej Wąskotorowa. Jej trasa przebiega z miejscowości Koszalin do wsi Rosnowo. Kolejka kursuje weekendami w wakacje wg stałego rozkładu jazdy, ale dostępne są również rozkłady dodatkowe w ramach imprez okolicznościowych. Czas trwania przejazdu w jedną stronę trwa około godziny i piętnastu minut i wynosi 20 km. Na trasie znajdują się przystanki edukacji ekologicznej, takie jak: Bonin oczyszczalnia ścieków, rezerwat ptaków na jeziorze Lubiatowo, strzelnica myśliwska czy ścieżka przyrodnicza "Czapla Góra" w Manowie. Przez cały rok jest możliwość uruchomienia pociągu na zamówienie.


   

fot. waskotorowka.koszalin.pl


8. Tramwaj wodny 


Nie codziennie mamy okazję płynąć statkiem, a w Koszalinie mamy taką okazję. Kursującym tam tramwaj wodny odpływa z przystani nad Jeziorem Jamno do Mielna i Unieścia. Rejs gwarantuje swym gościom przepiękne widoki na jeziorze. Na pokładzie może znajdować się 67 osób. Podróż na drugi brzeg trwa 20 minut i z pewnością zachwyci każdego.



fot. mzk.koszalin.pl



Można powiedzieć, że Koszalin to ciekawy cel turystyczny urzekający historyczną atmosferą oraz inspirującą współczesnością. To miejsce licznych wydarzeń kulturalnych o randze międzynarodowej.  Dzięki różnorodnym formom rekreacji, którym sprzyjają tutejsze walory przyrodnicze można aktywnie spędzić czas z całą rodziną. W dodatku może skusi Was bliskość Bałtyku, do którego zawsze czuje się wielki sentyment o każdej porze roku. 



Galeria zdjęć


Skomentuj artykuł



< Poprzedni artykułPalmiarnia w GliwicachPalmiarnia w Gliwicach
Dodano 13.02.2018 10:23

Wybierając się w tropiki wcale nie trzeba brać urlopu ani decydować się na kosztowną podróż w odległe kraje. Otwarta ponad 130 lat temu gliwicka Palmi

Następny artykuł >Galeria Figur StalowychGaleria Figur Stalowych
Dodano 21.02.2018 10:53

Dla wszystkich małych i dużych artystów mamy wyjątkową propozycję – kolekcję figur stalowych! Jest to niepowtarzalne miejsce, bo pierwsze takie na św

Pozwól nam tworzyć dla Ciebie

Sami będąc rodzicami, staramy się przygotowywać dla Ciebie atrakcyjne artykułu pozwalające zorganizować czas z Twoimi pociechami oraz wynajdujemy obiekty turystyczne spełniające wymogi naszych pociech.


Nasz serwis w dużej mierze utrzymuje się z reklam, dlatego:


Jeżeli nie chcesz płacić za przeglądanie treści wyłącz AdBlocka i ciesz się zawartością naszego serwisu Wyłączony
Przeglądaj dalej nasz serwis bez reklam zapisując się na newsletter dzięki któremu otrzymasz jedną reklamę dziennie Rejestruję
Uzyskaj pełny dostęp do treści na okres jednego miesiąca za jedyne 9,99 zł Wybieram