Gdzie jechać?

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!


Spacerem przez... Częstochowę!

Dodano 09.02.2018 09:10

Kolejną naszą propozycją jest Częstochowa. Co roku pod końca lipca przybywają tu liczne pielgrzymki piesze z całej Polski, ale Wy nie musicie czekać do wakacji, aby zwiedzić miasto. Częstochowa usytuowana jest w północnej części województwa śląskiego wśród wzgórz wapiennych Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Znajdują się tu liczne szlaki jurajskie, ostańce skalne, warownie oraz jaskinie. Miasto słynie z Jasnej Góry, na której znajdują się obiekty sakralne kultu Maryjnego. Ikona Czarnej Madonny umieszczona w XV kaplicy za srebrną kurtyną przyciąga pielgrzymów również ze świata. Odsłonięcie cudownego obrazu odbywa się tylko dwa razy dziennie. Lista atrakcji w Częstochowie jest długa, o to propozycje:


1. Bazylika Jasnogórska


Wnętrze jej pokrywa barokowy wystrój z XVII w. W głównej nawie przedstawione zostały cuda dokonane za wstawiennictwem Czarnej Madonny. Atutem są wieże, najwyższa z nich sięga 106 m, z jej szczytu można obejrzeć przepiękną panoramę Częstochowy i okolic. Widoczny jest nawet zamek w Olsztynie. W skarbcu bazyliki znajdują się liczne akcesoria złotnicze, biżuterie, sprzęty liturgiczne składane od bardzo dawna przez królów, papieży i bohaterów narodowych. Świątynia posiada tytuł honorowy bazyliki mniejszej, który uzyskała w 1906 roku. W jej skład wchodzą liczne kaplice, kruchta, nawy, krypty grobowe, zakrystia, ołtarz główny i prezbiterium.

                              

fot. Urząd Miasta Częstochowa                                                fot. Adrian Wdowiak                                          


2. Sala Rycerska


To wczesnośredniowieczna komnata z unikatowymi sklepieniami kolebkowymi z lunetami, w których umieszczono XVIII-wieczne obrazy klasztorne i portrety królów.  Warto zwrócić uwagę na bojowe sztandary z okresu I i II wojny światowej. To w tej sali król Jan Kazimierz udzielał audiencji i przewodniczył obradom senatorów. Dziś miejsce to służy do prowadzenia prelekcji i kameralnych koncertów. Można tu dojść z dziedzińca lub z Kaplicy Matki Bożej z Cudownym Obrazem.


fot. Adrian Wdowiak


3. Bastion Św. Rocha


Wzniesiony został według projektu wybitnego inżyniera wojskowego i architekta Andrea dell’Aqua. Budowla ta zdołała wytrzymać oblężenie podczas potopu szwedzkiego w 1655r. Odrestaurowane wnętrza bastionu przeznaczone zostały na cele muzealne. Pierwsza otwarta ekspozycja nosi tytuł „Bogarodzica. Splendor Rzeczypospolitej Obojga Narodów” i znajduję się w samym sercu bastionu. Obejmuje ona zabytki powstałe do końca XVIII w., w tym militaria i cenne wyroby orientalne takie jak trofea bitwy pod Wiedniem, ofiarowane niegdyś klasztorowi przez rodzinę króla Jana III Sobieskiego, szablę króla Stefana Batorego i hetmana Żółkiewskiego. Bastion stanowi część składową twierdzy jasnogórskiej. W czasie prac konserwatorskich odsłonięto oryginalne mury z czasów oblężenie Jasnej Góry.



fot. jci.jasnagora.pl


4. Muzeum Częstochowskie


Podzielone jest na oddziały i usytuowane w kilku miejscach w mieście. To najstarsza instytucja kulturalna regionu częstochowskiego sięgająca ponad sto lat działalności w zakresie gromadzenia, opracowywania i prezentowania zbiorów z dziedziny historii sztuki, przyrody, etnografii i archeologii. Jednym z najbardziej reprezentacyjnych budynków muzeum jest:


Ratusz - Pochodzi z 1828 roku i stanowi symbol połączenia Starej i Nowej Częstochowy Usytuowanym w centrum głównej arterii miasta. Zbudowany został w stylu klasycystycznym na planie kwadratu z dwoma bocznymi pawilonami. Dobudowana została przeszklona wieża, z której także można oglądać szeroką panoramę miasta. Właśnie tutaj znajduję się stała wystawa historyczna pt. „Dzieje Miasta Częstochowy”, ekspozycje z cyklu Gabinet Wybitnych Częstochowian oraz liczne wystawy zmienne.



fot. Wikipedia


Dom Poezji – tutaj mieszkała słynna poetka Halina Poświatowska wraz ze swoją rodziną. W 2007 roku otwarto wystawę stałą, poświęconą jej życiu i twórczości literackiej. Istotę poezji Poświatowskiej całkowicie oddaje charakter ekspozycji, w której uwydatnione zostały ulubione barwy poetki, jej wrażliwość na świat przyrody, płynność i ulotność wrażeń, kult życia oraz refleksja nad przemijaniem. Głos artystki jest obecny w wierszach, które towarzyszą zwiedzającym od samego początku.



fot. Wikipedia


Multicentrum Zodiak – jest to kolejny obiekt Muzeum Częstochowskiego zbudowany według projektu Władysława Jabłońskiego w 1909 roku. Niegdyś przeznaczone na obserwatorium astronomiczne. Dziś budynek ma styl modernistyczny o konstrukcji żelbetowej otoczony wąskimi przyporami i nakryty półkolistą kopułą. W wyremontowanym obiekcie w 2010 roku znajduje się tu interaktywny świat zabawy i nauki dla dzieci oraz młodzieży, podczas których uczestnicy mają dostęp do wielu nowoczesnych stanowisk nauk technicznych, grafiki komputerowej, muzyki, nauki języka angielskiego oraz mogą w ciekawy sposób układać konstrukcje za pomocą klocków K`Next. Wszechstronna wiedza oparta na proponowanych urządzeniach sprawia, że nauka i zabawa w Zodiaku jest niezwykle interesująca.



fot. Urząd Miasta Częstochowa


Rezerwat Archeologiczny – w 1955 roku odkryto cmentarzysko ludności kultury łużyckiej, na którym przeprowadzono rzetelne badania archeologiczne. Na fragmentach tego obiektu wzniesiono właśnie pawilon Rezerwatu Archeologicznego. Aktualnie zachowana została część cmentarzyska z ok. 750-550 roku p.n.e. Dodatkowo zobaczyć można tu ceramikę, ozdoby, narzędzia i broń należące do kultury łużyckiej. Dawne obrzędy pogrzebowe tej ludności prezentowane są na stałej wystawie pt „Z mroku dziejów”. W roku 2014 przeprowadzono modernizację rezerwatu, przystosowując go do potrzeb osób niepełnosprawnych, w tym osób niewidomych i słabowidzących. Obiekt posiada specjalną makietę tyflograficzną cmentarzyska oraz przewodnik zapisany alfabetem Braille`a.


               

fot. Urząd Miasta Częstochowa


Muzeum Górnictwa Rud Żelaza – ten obiekt utworzony został w latach 1974-1976 w podziemnych korytarzach przypominających wyrobiska kopalniane. Podczas zwiedzania zobaczyć można zbiory kopalniane z regionu częstochowskiego: Rudniki, Wręczyca, Barbara i Szczekaczka w Brzezinach. Oprócz niesamowitych maszyn, którymi wydobywano rudy żelaza dodatkowo wzbogacić swoją wiedzę można o przygotowane prezentacje multimedialne oraz filmy ukazujące dzieje górników. Obiekt został wpisany na listę Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.


               

fot. Urząd Miasta Częstochowa


Kamienica Mieszczańska. Muzeum Żydów Częstochowian – to zabytkowa kamienica z elementami neobarokowymi, wybudowana na początku XX w. W dużym dwupiętrowym obiekcie znajdują się sale z pamiątkami po Żydach częstochowianach. Niestety zachowało się ich bardzo niewiele, szacując, że w przedwojennej Częstochowie żyło tu ok. 30 tysięcy Żydów co stanowiło jedną piątą wszystkich mieszkańców. Na wystawę składają się głównie zdjęcia i dokumenty. Wewnątrz obiektu znajduje się przepiękna balustrada neobarokowa schodów z motywami cęgowo-akantowymi.


5. Muzeum Produkcji Zapałek


Muzeum znajduje się w najstarszej w Polsce fabryce zapałek. Prezentowana jest tu zabytkowa linia technologiczna z lat 30 XX w., niesamowite rzeźby wykonane z jednej zapałki oraz wernisaż filumenistyczny ze zbiorem etykiet związanych z historia ognia. Zachwytem cieszy się tu prezentowany proces powstania znakowania i pakowania zapałek oraz projekt nakręconego w 1913 roku krótkiego filmu pt. „Pożar zapałczarni”, który jest najstarszym zabytkiem kinematografii polskiej.


               

fot. zapalki.pl                              fot. zapalki.pl


6. Muzeum Historii Kolei


To doskonałe miejsce nie tylko dla miłośników stali i pary ale i dla chcących wzbogacić swoją wiedzę i poznać ciekawostki kolei. Do Częstochowy pierwszy pociąg przyjechał 164 lata temu z Warszawy. Był to kurs specjalny dla dostojników. Dawne mundury, sprzęt stacyjny, kolekcja lamp kolejowych oraz stare mapy i fotografie robią wrażenie. Wszystko sprawia wrażenie jakby czas stanął w miejscu. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy oraz stymulator jazdy elektrowozem.


               

fot. Wikipedia                              fot. Wikipedia


7. Park Miniatur na Złotej Górze


W starym kamieniołomie na Złotej Górze mieści się interesujące miejsce, w którym można zobaczyć miniatury najpiękniejszych bazylik i świątyń z Ziemi Świętej, Portugalii, Hiszpanii, Francji, Włoch, Niemiec, Austrii, Bośni i Hercegowiny, Turcji i Armenii. Zachwycające modele wykonane przez artystów i rzemieślników krakowskich w skali 1/25 zawierają wszystkie detale oryginalnych budowli. Dodatkowo dzięki narracji przewodników dowiedzieć można się o historii powstania każdej ze świątyń. W parku znajduje się kino 5D, autodrom, park linowy, trampoliny, laserowe challangery i wiele innych atrakcji dla najmłodszych.


                              

fot. Adrian Wdowiak                     fot. Adrian Wdowiak                      fot. Adrian Wdowiak

8. Laski Aniołowskie


Do lat 50-tych XX w. teren ten był poligonem wojskowym. Jego powierzchnia wynosi około 70 ha. W 2007 r. przekształcono go w teren leśno-rekreacyjny dla mieszkańców Częstochowy, gdzie znajdują się wygodne siedziska, alejki żwirkowe, deptaki oraz ścieżka zdrowia. Do tego lasku prowadzi słynna Promenada Czesława Niemena. Dodatkowym atutem tego terenu jest rozciągające się pasmo wzgórz tzw. Góry Kawie.


               

fot. Urząd Miasta Częstochowa


9. Jura Krakowsko-Częstochowska


To zachwycająca kraina rozciągająca się od Częstochowy i Mstowa, przez Ogrodzieniec i Kraków. Jej urozmaicony krajobraz z charakterystycznymi białymi ostańcami, zamkami i jaskiniami, stał się niezwykle atrakcyjny dla rodzinnej rekreacji i dla miłośników sportów ekstremalnych. Jura bywa odwiedzana przez dużą liczbę turystów z całej Polski. Nazwa tego malowniczego zakątka pochodzi od okresu jurajskiego ery mezozoicznej. O Jurze Krakowsko-Częstochowskiej możecie przeczytać w naszym artykule: "Jura Krakowsko-Częstochowska zachwyca"




Podsumowując Częstochowa to idealne miejsce na rodzinny wyjazd. Region wypełniony jest atrakcjami zarówno dla młodszych i starszych i oferuje wiele możliwości spędzania czasu wolnego w sposób aktywny, na przykład rowerowe wycieczki czy skałkowe wspinaczki jak również w sposób niezwykle edukacyjny poprzez zwiedzanie licznych muzeum, świątyń i innych historycznych zabytków. 


Galeria zdjęć


Skomentuj artykuł



< Poprzedni artykułGdzie jechać w ferie? Polecamy Szczyrk!Gdzie jechać w ferie? Polecamy Szczyrk!
Dodano 07.02.2018 09:43

Spraw sobie i bliskim radość i wybierzcie się do Szczyrku pełnego szaleństw zimowych, niesamowitych zabytków i innych atrakcji!

Następny artykuł >Palmiarnia w GliwicachPalmiarnia w Gliwicach
Dodano 13.02.2018 10:23

Wybierając się w tropiki wcale nie trzeba brać urlopu ani decydować się na kosztowną podróż w odległe kraje. Otwarta ponad 130 lat temu gliwicka Palmi

Pozwól nam tworzyć dla Ciebie

Sami będąc rodzicami, staramy się przygotowywać dla Ciebie atrakcyjne artykułu pozwalające zorganizować czas z Twoimi pociechami oraz wynajdujemy obiekty turystyczne spełniające wymogi naszych pociech.


Nasz serwis w dużej mierze utrzymuje się z reklam, dlatego:


Jeżeli nie chcesz płacić za przeglądanie treści wyłącz AdBlocka i ciesz się zawartością naszego serwisu Wyłączony
Przeglądaj dalej nasz serwis bez reklam zapisując się na newsletter dzięki któremu otrzymasz jedną reklamę dziennie Rejestruję
Uzyskaj pełny dostęp do treści na okres jednego miesiąca za jedyne 9,99 zł Wybieram