Gdzie jechać?

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!


Palmiarnia w Gliwicach

Dodano 13.02.2018 10:23

Wybierając się w tropiki wcale nie trzeba brać urlopu ani decydować się na kosztowną podróż w odległe kraje. Otwarta ponad 130 lat temu gliwicka Palmiarnia nie tylko przenosi do świata egzotyki, ale także posiada charakter edukacyjny, dzięki któremu dzieci mogą zgłębić swoją wiedzę dotyczącą przyrody.

Pierwsze szklarnie powstały już w 1880 roku tworząc prywatną oranżerię. Główną palmiarnię udostępniono jednak w 1925 roku. Obecnie znajduje się tu ponad 5 tysięcy roślin, rozmieszczonych w pięciu pawilonach tematycznych. Poza egzotycznymi roślinami, w Palmiarni znaleźć można również terraria z gadami, akwaria z żółwiami płaszczkami, egzotyczne papugi i kanarki i wiele więcej.


               


Zwiedzanie rozpoczyna się w pawilonie roślin użytkowych, w którym warunki zbliżone są do tych w  klimacie subtropikalnym. Większość ze zgromadzonych w nim roślin pochodzi właśnie z tej strefy klimatycznej. Wszystkie okazy łączy jedno – użyteczność dla człowieka. Można zatem znaleźć tu gatunki roślin, których części są wykorzystywane w życiu codziennym i zobaczyć, jak prezentują się w całej okazałości. Zwiedzaniu tego miejsca towarzyszy śpiew egzotycznych ptaków.


               


Rośliny zgromadzone w kolejnej części - pawilonie tropiku nigdy nie przechodzą okresu spoczynku, gdyż w strefie tropikalnej zbliżone warunki klimatyczne panują przez cały rok. Wilgotność powietrza jest tu bardzo duża, a temperatura nigdy nie spada poniżej 18C. Rośliny układają się w piętra tak, jak w prawdziwym deszczowym lesie tropikalnym. Ozdobą tej strefy jest oczko wodne z kaskadą, w którym pływają piranie, pielęgnice pawiookie oraz sumy afrykańskie.


               


W pawilonie historycznym umieszczono najstarsze i najokazalsze rośliny w całej Palmiarni. Znajdują się tu między innymi palmy Feniksy Kanaryjskie, które przywieziono już w 1924 roku, a także fascynujące niebochronki oraz 15-metrowe araukarie i brachychiton. W części centralnej rozmieszczone są oczka wodne, wokół których rosną papirusy i pandany. Jeśli poczuje się potrzebę odpoczynku, można przysiąść na ławeczkach wkomponowanych we wszechobecną zieleń lub w  altance.


               


W pawilonie sukulentów na zwiedzających czeka znaczna zmiana klimatu. Utrzymywana jest tutaj niska wilgotność powietrza i podłoża, gdyż zgromadzone rośliny mają zdolność do kumulowania wody. Eksponowane okazy różni budowa, kształt i wielkość – są tu zarówno 8-metrowe cereusy, jak i kilkunasto-milimetrowe litopsy, znane jako żywe kamienie. Najliczniejszy zbiór stanowi jednak rodzina kaktusów (ok. 2 tysiące sztuk).




Obok pawilonów z roślinami ogromną atrakcję stanowi pawilon akwarystyczny, w którym przedstawiono ekspozycje czterech środowisk słodkowodnych. Pierwsza z nich prezentuje dzikie, lecz fascynujące środowisko rzeki Amazonki. Ten zbiornik gromadzi aż 60 tysięcy litrów wody, co plasuje na pierwszym miejscu pod względem wielkości w całej Palmiarni. Podziwiając „gliwicką Amazonię” dostrzec można różnorodność i bogactwo środowiska tej krainy, które niestety, w wyniku eksploatacji przez człowieka jej bogactw naturalnych, kurczy się coraz bardziej.



fot. dziennikzachodni.pl


Druga ekspozycja prezentuje środowisko jeziora Tanganika, które zasiedla bardzo specyficzna fauna. Większość z ponad kilkuset gatunków ryb występujących w Tanganice stanowią endemity. Szczególną okazję poznania specyfiki fauny największego afrykańskiego jeziora daje wystawa obrazująca wycinek jego strefy przybrzeżnej.


Kolejna ekspozycja prezentuje rzeki polskie, które zasiedla wiele gatunków fauny i flory. Jej celem jest zmiana spojrzenia na obecną w Polsce przyrodę oraz podniesienie świadomości dbania o środowisko naturalne.


Ostatnia wystawa przedstawia klimat rzek Azji południowo-wschodniej. Zasługuje on na uwagę, ponieważ środowisko wodne tego rejonu jest bardzo zróżnicowane. Jak się okazuje większość roślin hodowanych w akwariach domowych pochodzi właśnie z Azji, rośliny te bowiem zaskakują kolorystyką i kształtem poszczególnych gatunków. Przedstawicielami bogatej fauny są przede wszystkim rodziny brzanek  oraz Botiidae.



fot. dziennikzachodni.pl


W Palmiarni można również skorzystać z lekcji edukacyjnej dla grup pt.: „Ścieżka wiedzy o roślinach egzotycznych”, której tematyka obejmuje omówienie grup roślin przyprawowych i sukulentów, a także rodziny bambusów i palm. Jest to niezwykła lekcja botaniki zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, którzy będą mogli na własnej skórze sprawdzić jak ostre kolce ma kaktus. Istnieje również możliwość wynajęcia przewodnika, który w przystępny sposób omówi wszystkie zagadnienia.




Budynek Palmiarni wkomponowany jest w malowniczy teren gliwickiego Parku Chopina. Stanowi to dodatkową atrakcję dla dzieci, które mogą spędzić czas wśród natury bawiąc się na parkowym placu zabaw. Dorośli natomiast będą mogli w tym czasie oddać się chwili relaksu.


Palmiarnia w Gliwicach to idealne miejsce, żeby przenieść się do innego, nieco egzotycznego świata. Bogata, niespotykana roślinność z pewnością zainteresuje odwiedzających, a wystawy sprawią, że w mgnieniu oka nadejdzie ochota na odwiedzenie prezentowanych miejsc. Być może kolejny weekend po odwiedzeniu gliwickiego obiektu będzie poświęcony planowaniu podróży po rejonach tajemniczej Azji, zielonej Amazonii lub gorącej Afryki.



Galeria zdjęć


Skomentuj artykuł



< Poprzedni artykułSpacerem przez... Częstochowę!Spacerem przez... Częstochowę!
Dodano 09.02.2018 09:10

Kolejną naszą propozycją jest Częstochowa. Słynie ona z Jasnej Góry, lecz lista atrakcji w tym mieście jest bardzo długa. Sprawdźcie sami!

Następny artykuł >Spacerem przez... Koszalin!Spacerem przez... Koszalin!
Dodano 16.02.2018 13:22

Ruszamy do Koszalina, pełnego uroczych zakątków i średniowiecznych zabytków. To kulturalna stolica regionu pełna teatrów, kin i muzeów. To stale rozwi

Pozwól nam tworzyć dla Ciebie

Sami będąc rodzicami, staramy się przygotowywać dla Ciebie atrakcyjne artykułu pozwalające zorganizować czas z Twoimi pociechami oraz wynajdujemy obiekty turystyczne spełniające wymogi naszych pociech.


Nasz serwis w dużej mierze utrzymuje się z reklam, dlatego:


Jeżeli nie chcesz płacić za przeglądanie treści wyłącz AdBlocka i ciesz się zawartością naszego serwisu Wyłączony
Przeglądaj dalej nasz serwis bez reklam zapisując się na newsletter dzięki któremu otrzymasz jedną reklamę dziennie Rejestruję
Uzyskaj pełny dostęp do treści na okres jednego miesiąca za jedyne 9,99 zł Wybieram