Gdzie jechać?

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!


Wakacje w górach - najciekawsze szlaki i trasy

Dodano 16.06.2017 11:19

Nie sposób wybrać tylko kilku najpiękniejszych i najciekawszych szlaków górskich w Polsce. Każde pasmo obfituje w baśniowe miejsca owiane legendą oraz niepowtarzalne widoki, a zdobycie najwyższych szczytów zawsze dostarcza niezapomnianych wrażeń. Jakie miejsca nadają się więc na idealną, wymarzoną wyprawę rodzinną?

Nie bez powodu to właśnie Tatry należą do najchętniej odwiedzanych, górskich rejonów. Jest to najwyższe pasmo w łańcuchu Karpat, które dodatkowo posiada silnie rozwiniętą mapę szlaków turystycznych. Nosal uważany jest za doskonały na rozgrzewkę przed trudniejszymi trasami, a także świetnie sprawdza się na pierwsze wycieczki górskie dla rodzin z dziećmi. Wyprawa na wierzchołek rozpoczyna się zielonym szlakiem, który od początku gwałtownie pnie się w górę. Droga na stosunkowo niewielki szczyt zajmuje ok. 45 min, a z góry rozpościera się bardzo ładny widok na Tatry. Należy jednak pamiętać, że nawet na pozornie łagodnych szlakach trzeba zaopatrzyć siebie i bliskich w odpowiednie buty, a także przygotować się na możliwe zmiany pogody.

Ze szczytu Nosala droga prowadzi lasem na Nosalową Przełęcz, a stamtąd żółtym szlakiem do Doliny Olczyskiej. W tym miejscu warto zrobić sobie przerwę, gdyż wypływa tu uroczy potok. 40 min marszu stąd (z Jaszczurówki) odjeżdża autobus do Zakopanego. Jeśli jednak mali wędrowcy mają jeszcze wystarczająco sił, podróż można kontynuować udając się w dalszą drogę zielonym szlakiem na Polanę Kopieniec (ok. 40min).

Z polany warto podjąć ostatni wysiłek i wdrapać się na szczyt Wielkiego Kopieńca. Droga w górę zajmie ok. 15 min, a panorama Podhala wynagrodzi wszelkie trudy związane z wędrówką. Mimo, że widok nie różni się bardzo od poprzedniego, z Kopieńca jest on zdecydowanie rozleglejszy. Z wierzchołka schodzi się w dół - na drugi koniec Polany, a stamtąd do Toporowej Cyrhli, gdzie można zakupić świeże oscypki. Stąd można już pieszo (lub autobusem) wrócić do Zakopanego.

Kolejnym słynnym szczytem Tatr jest Giewont. Mimo, że zazwyczaj bywa na nim tłoczno, warto się przemóc, gdyż widoki mijane po drodze są wprost obłędne. Cała trasa, którą rozpoczyna relaksujący wjazd kolejką na Kasprowy Wierch, zajmuje ok. 3 godzin w obie strony. Po drodze mija się także słynne Czerwone Wierchy o charakterystycznym zalesieniu w kolorze głębokiej czerwieni. Ten szlak również należy do łagodniejszych, więc i tym razem nie trzeba zmagać się z lękiem wysokości, ani też bać się kondycję małych towarzyszy. Co jednak najważniejsze - takich kolorów nie zobaczy się nigdzie indziej!

Równie chętnie uczęszczanym pasmem górskim są Pieniny, a jednym z najbardziej charakterystycznych szczytów w Polsce - pienińska Sokolica. Jak sugeruje nazwa, niegdyś swe gniazdo miały tu sokoły. Na szczycie góry, położonej na terenie Pienińskiego Parku Narodowego, z lotu ptaka podziwiać można widok na przełom Dunajca, płynącego pod 300-metrową skalną ścianą. Widać stąd także całe Pieniny Małe i Środkowe, Magurę Spiską oraz szczyty Tatr Bielskich i Wysokich. To tu znajduje się najczęściej fotografowana sosna, powykręcana nad ogromną przepaścią. Aktualnie wstęp na sam szczyt Sokolicy jest płatny. Bilet upoważnia jednak również do wejścia na Trzy Korony. Dotrzeć można tu niebieskim szlakiem ze Szczawnicy (ok. 3 godzin) lub zielonym z Krościenka (ponad godzinę).

Z Sokolicy warto udać się trasą przez Czertezik i Górę Zamkową aż na najbardziej spektakularny i charakterystyczny szczyt Pienin - Trzy Korony. Nic dziwnego, że ta trasa cieszy się tak ogromną popularnością wśród turystów górskich, gdyż widok z umieszczonej na wierzchołku platformy widokowej jest nie do opisania! Aż chciałoby się pozostać tu jak najdłużej... Jednak również droga powrotna obfituje w wiele atrakcji – najlepiej wrócić tratwą, z której raz jeszcze podziwiać można słynny masyw. Podczas tej przeprawy (wiodącej z Kątów do Szczawnicy), miejscowi górale z pewnością umilą drogę najciekawszymi legendami. Czas takiej wyprawy to ok 6-7 godzin.

Nie można zapomnieć o najwyższym szczycie Małych Pienin – Wysokiej. Góra wznosi się nad malowniczym Wąwozem Homole, a wejście na jej czubek zajmuje nie dłużej niż 2 godziny. Trudno o równie barwne miejsce! Można stąd bez końca podziwiać to, co w Pieninach najpiękniejsze - lasy, skały, rwące potoki płynące w cieniu skalnych ścian oraz Tatry, Beskid Sądecki, Beskid Wyspowy, a także liczne góry słowackie. Ten widok zapiera dech w piersiach!

Z Babią Górą wiąże się wiele legend - podobno niegdyś odprawiały na nim sabaty czarownice, zwane właśnie babami. Do podróży należy się jednak odpowiednio przygotować, ponieważ nigdzie pogoda nie bywa tak zmienna i kapryśna. Z tego powodu część osób nazywa górę Kapryśnicą lub też Diablakiem (gdyż na nieuważnych czeka tu wiele diabelskich pułapek). Jest to najwyższy szczyt w Polsce znajdujący się poza Tatrami, w Beskidzie Żywieckim. Najbardziej malowniczy odcinek wiedzie szlakiem czerwonym ze Schroniska na Markowych Szczawinach i stamtąd przez tzw. „Perć Akademików” na wierzchołek (ok 1,5 godziny). Ze szczytu góry podziwiać można nie tylko panoramę Beskidów czy Gorców, ale i Tatry oraz sporą część Słowacji. W pogodny dzień można rozpoznać stąd aż 400 szczytów!

Wyprawę na Baranią Górę najlepiej rozpocząć z Wisły. Trasa zajmuje ok. 2,5 godziny w każdą stronę. Po drodze, szlakiem dzikiej doliny Białej Wisełki, mija się potoki, niewielki wodospad, a także malowniczy las. Wyżej (na terenie Rezerwatu Barania Góra) swoje źródło ma najdłuższa rzeka w Polsce - Wisła. Niedaleko szczytu znajduje się niewielki punkt widokowy, przy którym warto zrobić postój, gdyż tutejsza panorama jest niewątpliwie jedną z najpiękniejszych w Beskidzie Śląskim.

Kiedy zaliczy się już Karpaty, warto sprawdzić co do zaoferowania mają Sudety. Jest tego naprawdę sporo! Śnieżka to nie tylko najwyższy szczyt Sudetów, ale i jeden z najpiękniejszych szlaków w Polsce. Wokół rozciąga się niezwykła, baśniowa sceneria, która sprawia wrażenie miejsca oderwanego z tego świata. Warunki panujące w tym miejscu są bardzo nietypowe - jest to m.in. jedno z najbardziej zamglonych miejsc w kraju. Po drodze rozpoczynającej się w Karpaczu mija się niezwykły kościółek Wang, przeniesiony tu z samej Norwegii, następnie urokliwy Mały Staw oraz schroniska „Samotnia” i „Strzecha Akademicka”. Droga z centrum Karpacza zajmuje ok. 3-4 godzin. Widok zachodu słońca z wierzchołka Śnieżki jest jednak wart tej drogi, gdyż zdecydowanie nie ma sobie równych!

Szczeliniec Wielki jest najwyższym i najładniejszym szczytem Gór Stołowych. Droga na niego prowadzi przez kręty szlak, na który składa się aż 665 schodów ułożonych w 1814 roku przez sołtysa pobliskiego Karłowa – Franza Pabla. Na trasie biegnącej wierzchowiną Szczelińca znajduje się schronisko turystyczne „PTTK Na Szczelińcu”, wybudowane w stylu tyrolskim. W okresie turystycznym wstęp na teren rezerwatu obejmującego szczytowe partie góry jest płatny. Wierzchołek góry tworzy skalny labirynt skał piaskowcowych, którego krańce prowadzą do tarasów widokowych. Widok stamtąd jest niesamowity! Wejście na szczyt oraz przejście przez to skalne miasto zajmuje ok. 2 godzin.

Góry mają swój urok o każdej porze roku. Zimą ośnieżone szczyty wprawiają wędrowców w osłupienie, wiosną wszystko budzi się do życia, a latem i jesienią kolorowe widoki zapierają dech w piersiach. Wyprawa w góry wymaga jednak odpowiedniego przygotowania i zaopatrzenia. Warto zatem zawsze podejść do takiej podróży z rozwagą i dostosować ją także do najmłodszych podróżników. Wtedy niesamowita i niezapomniana przygoda jest niemal gwarantowana!

Galeria zdjęć


Skomentuj artykuł



< Poprzedni artykułZabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich GórachZabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach
Dodano 14.08.2018 16:08

Wyprawa na teren Zabytkowej Kopalni Srebra z pewnością jest niecodziennym sposobem spędzenia wolnego czasu, jednak zabawa oraz wiedza, którą nabędzie

Następny artykuł >Centrum Nauki Leonardo da Vinci w ChęcinachCentrum Nauki Leonardo da Vinci w Chęcinach
Dodano 16.06.2017 11:34

Centrum Nauki Leonardo da Vinci pełni rolę ogólnie dostępnego laboratorium w którym szybko przeniesiecie się do niesamowitego świata nauki!

Pozwól nam tworzyć dla Ciebie

Sami będąc rodzicami, staramy się przygotowywać dla Ciebie atrakcyjne artykułu pozwalające zorganizować czas z Twoimi pociechami oraz wynajdujemy obiekty turystyczne spełniające wymogi naszych pociech.


Nasz serwis w dużej mierze utrzymuje się z reklam, dlatego:


Jeżeli nie chcesz płacić za przeglądanie treści wyłącz AdBlocka i ciesz się zawartością naszego serwisu Wyłączony
Przeglądaj dalej nasz serwis bez reklam zapisując się na newsletter dzięki któremu otrzymasz jedną reklamę dziennie Rejestruję
Uzyskaj pełny dostęp do treści na okres jednego miesiąca za jedyne 9,99 zł Wybieram