Gdzie jechać?

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!


Jak wybrać miejsce na urlop z dzieckiem?

Dodano 19.05.2017 15:21

Czym powinno się kierować przy wyborze odpowiedniego miejsca na urlop z dzieckiem? Dokąd najlepiej się wybrać? Ofert jest przecież tysiące, a w dodatku każdy obiekt reklamuje się, chwytającymi za serce, hasłami o „wspaniałej, domowej atmosferze”, „niezwykłej okolicy”, czy „nienagannej czystości”. W praktyce jednak owe deklaracje nie zawsze mają odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Na początku trzeba zadać sobie pytanie - „Jakie są nasze oczekiwania?”. Dopiero po jasnym określeniu swoich potrzeb należy szukać miejsc i zakwaterowań, które im odpowiadają. Nigdy nie powinno się zmieniać tej kolejności, ponieważ dostosowując się pod ofertę danego hotelu, czy pensjonatu, planowany wyjazd może nie okazać się tym wymarzonym.

Jeśli chodzi o wybór wakacyjnej destynacji, jest to kwestia indywidualna. Wypad nad morze dostarczy dziecku zastrzyku witamin, przede wszystkim jodu, magnezu i wapnia. Morski klimat i kąpiele (dozowane w rozsądnych ilościach) zdecydowanie sprzyjają układowi odpornościowemu dziecka. Podobnie jest w górach, silny górski klimat, czyste powietrze, częste zmiany ciśnienia i temperatury hartują. Górskie wędrówki dotleniają cały organizm, wzmagają apetyt i poprawiają funkcjonowanie dróg oddechowych dziecka.

Wyjazd nad jezioro, do lasu lub na wieś również jest bardzo korzystny (szczególnie dla niemowląt). Olejki eteryczne i substancje lotne wydzielane przez drzewa, a także duża wilgotność powietrza działają leczniczo i bakteriobójczo. Dodatkowo pobyt w tak zielonych i spokojnych miejscach relaksuje oraz poprawia pracę układu krwionośnego i nerwowego. Po leśnych wędrówkach dzieci lepiej sypiają i nabierają apetytu.

Najlepsza długość pobytu na wakacjach, to przynajmniej 2-3 tygodnie, ponieważ dziecko potrzebuje dłuższego niż dorośli czasu, aby się zaklimatyzować. Proces adaptacji organizmu dziecka do nowych warunków bywa trudny i trwa przez kilka pierwszych dni. W tym czasie maluch może mieć mniej energii lub słabszy apetyt. Dlatego też zamiast spędzać urlop po trochu w różnych miejscach, lepiej jest pojechać na dłużej w jedno miejsce. W przeciwnym wypadku wczasy mogłyby okazać się dla dziecka bardziej wyczerpujące niż przyjemne.

Podczas wyboru zakwaterowania, przede wszystkim zawsze należy przeczytać opinie na temat danego miejsca. Obiekt, który na rynku funkcjonuje już przez dłuższy czas powinien mieć przynajmniej kilka/kilkanaście ocen wystawionych przez gości. Niewielka ilość opinii (często też pisana przez krewnych lub przyjaciół) lub ich brak może wzbudzić niepokój. Na szczęście istnieją strony internetowe, na których gromadzone są opinie rodziców o zaufanych miejscach, przyjaznych dla rodzin z dziećmi. Nieoceniona jest także ocena znajomych, którzy polecają sprawdzone przez siebie miejsce.

Aby ocenić, czy otoczenie jest sprzyjające i zgodne z opisem warto skorzystać z mapy Google i „rozejrzeć się” po okolicy sprawdzając, co znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie. Korzystając z takiej mapy można ocenić, czy obiekt znajduje się np. przy jednej z głównych, ruchliwych dróg, czy wręcz przeciwnie – z dala od głównej części miasta/wsi, z nieciekawym dojazdem do centrum.

Podczas przeglądania zdjęć pokoi warto przyjrzeć się szczegółom. Zazwyczaj to właśnie ilość detali i dodatków świadczy o tym, czy właściciel dba o swój dorobek i czy robi to z pasji. Przeglądając zdjęcia należy również zwrócić uwagę, czy w pokojach znajdują się niezbędne sprzęty dla dzieci (łóżeczko, krzesełka do karmienia, wanienka), czy schody są właściwie zabezpieczone oraz, jeśli w obiekcie znajduje się plac zabaw lub ogród, czy jest on ogrodzony.

W razie dodatkowych pytań, nigdy nie należy wzbraniać się przed telefonem do właścicieli. Przy okazji można przekonać się, czy gospodarze są uprzejmi i pomocni. Rozmówca powinien śmiało udzielić informacji o położeniu najbliższych atrakcji, okolicznych wycieczkach i wydarzeniach.

Jeśli z jakichś powodów czystość obiektu wzbudza wątpliwości lub dziecko ma alergię na dane środki czystości, właściciel powinien udzielić odpowiedzi na pytanie o stosowane proszki do prania pościeli i inne środki czyszczące. Podobnie postąpić można odnośnie kwestii wyżywienia. Proste pytanie o dodawanie glutaminianu sodu, czy pochodzenie serwowanych produktów wykaże, jak dużą wagę przywiązuje się w tym miejscu do serwowanych dań. Wahanie lub wymijające odpowiedzi mogą wzbudzić obawy na temat ich wiarygodności.

Ponieważ jest to wyjazd rodzinny, na koniec warto sprawdzić, czy obiekt oferuje jakieś udogodnienia dla rodzin z dziećmi - kąciki zabaw, świetlicę lub plac zabaw. Dla starszych dzieci dodatkową atrakcją będzie boisko do gier, bilard, czy piłkarzyki. Warto również szukać zakwaterowań oznaczonych jako „Hotel Przyjazny Rodzinie”.

Kiedy już wszystkie wątpliwości zostaną rozwiane i uda się wybrać wymarzone miejsce, pozostaje jedynie spakować wszystkie potrzebne rzeczy i wyruszać w upragnioną podróż.

Galeria zdjęć


Skomentuj artykuł< Poprzedni artykułCentrum sportowo-rekreacyjne Malta Ski PoznańCentrum sportowo-rekreacyjne Malta Ski Poznań
Dodano 16.05.2017 15:22

Malta Ski Poznań to centrum sportowo-rekreacyjne oferujące niemalże wszystkie możliwości, o których marzycie na urlopie. Pora roku nie jest barierą, g

Następny artykuł >Kolejkowo - cudowny świat w miniaturzeKolejkowo - cudowny świat w miniaturze
Dodano 23.05.2017 10:29

Modelarstwo to trudna sztuka. Bardzo czasochłonna i wymagająca niebywałej precyzji. Dbałość o szczegóły jest tu najistotniejsza!

Pozwól nam tworzyć dla Ciebie

Sami będąc rodzicami, staramy się przygotowywać dla Ciebie atrakcyjne artykułu pozwalające zorganizować czas z Twoimi pociechami oraz wynajdujemy obiekty turystyczne spełniające wymogi naszych pociech.


Nasz serwis w dużej mierze utrzymuje się z reklam, dlatego:


Jeżeli nie chcesz płacić za przeglądanie treści wyłącz AdBlocka i ciesz się zawartością naszego serwisu Wyłączony
Przeglądaj dalej nasz serwis bez reklam zapisując się na newsletter dzięki któremu otrzymasz jedną reklamę dziennie Rejestruję
Uzyskaj pełny dostęp do treści na okres jednego miesiąca za jedyne 9,99 zł Wybieram