Gdzie jechać?

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!


Spacerem przez... Nałęczów!

Dodano 30.01.2023 11:00

Czas pomyśleć o swoim zdrowiu, a dokładniej o sercu. Może tym razem niech to będzie celem Waszej podróży. Kto ma złamane serce, również powinien poznać to cudowne miejsce. Jeżeli doskwierają Wam jakiekolwiek problemy kardiologiczne to nie pozostaje nic innego, jak wsiąść w samochód i ruszyć do Nałęczowa. Znajduje się ono w województwie lubelskim, a dokładniej w atrakcyjnym trójkącie turystycznym: Puławy - Kazimierz Dolny - Nałęczów. Miasto posiada znakomite warunki dla rehabilitacji po zawale i innych operacjach serca oraz słynie z fenomenalnej wody mineralnej, która przynosi wiele dobrodziejstw dla naszego zdrowia. 

Park Zdrojowy

Powstał u schyłku XVIII wieku. Jego założycielem i organizatorem był Stanisław Małachowski. Położony jest w samym centrum miasta. Znajduje się tu bardzo dużo atrakcji m.in Pałac Małachowskich, najstarsze zabytkowe sanatorium, łazienki oraz domki: angielski, grecki i biskupi. Nie zabraknie też wiewiórek i łabędzi, które ucieszą najmłodszych gości. Park Zdrojowy przystrojony jest rzeźbami i pomnikami Stefana Żeromskiego i Bolesława Prusa. Warto skorzystać tu z dobrodziejstw palmiarni, gdzie można ugasić pragnienie wodami mineralnymi. To prawdziwa, zielona oaza spokoju i ciszy, w której możecie nabrać trochę oddechu. Teren ten pełni funkcję uzdrowiskową, więc tym bardziej polecany jest wszystkim tym, którzy mają problemy ze zdrowiem. Leczniczy wpływ mikroklimatu samoczynnie obniża ciśnienie krwi. To jedyne w Polsce takie uzdrowisko o profilu klimatyczno–kardiologicznym.


    


Stare Łazienki

Spacerując po Parku Zdrojowym warto zwrócić uwagę na ten kameralny i stylowy obiekt usytuowany tuż nad stawem. We wnętrzu Łazienek możecie obejrzeć liczne sztukaterie, kolumienki, balkony i tarasy. Dodatkowo może skusi Was to magiczne miejsce do noclegu. Do dyspozycji są pokoje jedno, dwu i trzyosobowe. Na parterze znajdują się gabinety, gdzie wykonywane są zabiegi wodne, ciepłolecznictwo oraz inhalacje. W sąsiedztwie mieści się Pijalnia Wód, Pijalnia Czekolady E.Wedel oraz Sanatorium Książę Józef. Stare Łazienki stanowią pierwszy historyczny budynek uzdrowiska tego miasta, który powstał na początku XIX wieku i do dziś, po wielu remontach i przebudowach pełni swoją funkcję.


  

fot. naleczow24.pl                                          


Pijalnia wód i Palmiarnia

Nie sposób jej nie zauważyć, ponieważ to ogromny, przeszklony pawilon, który znajduje się w Parku Zdrojowym, niedaleko Starych Łazienek. Połączony jest z wybudowaną nieco później Palmiarnią, w której prawie wszystkie egzotyczne drzewa zostały wyhodowane przez wieloletniego ogrodnika uzdrowiska - Franciszka Kamińskiego. Wody nałęczowskie czerpane są ze szczelin w kredowym podłożu. Ich źródła ukryte są w skałach kredowych pod grubą warstwą lessu. Delektowanie się nimi jest ważnym elementem kuracji. Ostrzegamy, że nie wszystkie smakują wyśmienicie i pachną nadzwyczajnie, ale czego się nie robi dla zdrowia. Grunt, że dostarczają naszemu organizmowi potrzebnych minerałów. We wnętrzu Pijalni podziwiać można również niezwykłe freski.




Pałac Małachowskich

Trzeba przyznać, że to jeden z najcenniejszych zabytków Nałęczowa, otoczony pięknym, starym parkiem. Budowla została wybudowana prawdopodobnie w latach 1771-1775. Projekt przygotował architekt królewski Ferdynand Nax. Początkowo pałac był budynkiem jednopiętrowych z krytym gontem, mansardowym dachem z latarnią. Część materiału z którego wykonano pałac zachowała się do dziś, np.: kamienna posadzka, którą została wyłożona sień. Mieści się tu klimatyczna Kawiarnia Pałacowa, której wypieki powstają według tradycyjnych receptur. W sezonie letnim działa tu ogródek na świeżym powietrzu. Można spotkać tu wielu sławnych artystów, bowiem od lat miejsce to cieszy się wielkim uznaniem. Sala Balowa dostarcza niezapomnianych wrażeń. W swojej 200 letniej tradycji zachowała się w nienaruszonym stanie. Jej architektura kryje dwa style - baroku i klasycyzmu. Barokowe elementy dekoracji komponują się z stykowym profilowanym kominkiem. Medalion nad kominkiem przedstawia Atenę w rozmowie z Hefajstosem, wykonany została w warsztacie Zeisla już w stylu klasycystycznym, podobnie jak pozostałe medaliony: Puszka Pandory, scena pasterska i głowy antyczne. Warto zwrócić na takie szczegóły uwagę.



fot. naleczow24.pl


Chata Żeromskiego - Muzeum

To niezwykłe Muzeum mieści się w dawnej pracowni pisarza, zbudowanej za powieść „Popioły” w 1905 roku. Budynek reprezentuje styl zakopiański, zbudowana jest z bali kładzionych na zrąb, kryta gontem, wewnątrz jednoizbowa. Jest to najstarsze Muzeum literackie na ziemiach lubelskich. Otwarte zostało 17 czerwca 1928 roku, za staraniem żony pisarza, Oktawii z Radziwiłłowiczów Żeromskiej. Jego największym atutem jest zachowane oryginalne wyposażenie pracowni pisarza, czyli meble, pamiątki osobiste, fotografie rodzinne, obrazy i rysunki znanych mistrzów, a także samego Stefana Żeromskiego i jego żony. W ogrodzie, tuż obok znajduje się Mauzoleum Adama Żeromskiego, w którym spoczywa, zmarły przedwcześnie jedyny syn pisarza.


  

fot. naleczow.pl


Muzeum Bolesława Prusa 

Jest to muzeum biograficzno-literackie, które stanowi oddział Muzeum Lubelskiego. Od grudnia 2017 znajduje się w budynku dawnej Ochronki im. Adama Żeromskiego, wcześniej mieściło się w salach pałacu Małachowskich, w którym Bolesław Prus mieszkał podczas swoich pobytów w uzdrowisku w latach 1882–1910. Zobaczycie tu liczne pamiątki i materiały dokumentujące życie i twórczość pisarza, ze szczególnym uwzględnieniem jego związków z Nałęczowem i rodzinną ziemią lubelską. Ciekawostką jest, że Bolesław Prus zawitał do Nałęczowa w roku 1882 jako kuracjusz, z nadzieją wyleczenia lęku przestrzeni. Do dziś jego imieniem nazywane są miejsca, w których najczęściej go widywano: Góra Prusa, wąwóz czy Domek Prusa, jak również kąpiele przeznaczone dla okolicznych rzemieślników i włościan nazwano jego imieniem dla upamiętnienia szerzonej przez autora oświaty zdrowotnej wśród ludu.


  

fot. polaneis.pl


Muzeum Torebek i Misiów

A teraz coś dla najmłodszych i wszystkich Pań. W Nałęczowie mieści się bardzo przytulne Muzeum Misiów i Torebek. Powstało dlatego, że właścicielka Muzeum nie mieściła już na swoich półkach domowych maskotek i torebek. Efektem takiego nadmiaru przedmiotów kolekcjonerskich stało się utworzenie  tego cudownego miejsca. Bogactwo zawartych tu wzorów jest interesujące, jak  i samo dzieje  kobiet, które nosiły te torebki. Eksponaty i ich poprzednie właścicielki bywały na balach, pielgrzymkach, wycieczkach,  pogrzebach, wizytach, w pracy, w kościele. Niektóre eksponaty kryją w swojej podszewkowej pamięci  ślady szminek, pudrów, lakierów i długopisów, resztki dziecięcych ciasteczek, tabletki, cukierki, piasek pustyni, skorupki nadmorskich muszelek, skasowane bilety, suszone kasztany, strzępy ważnych notatek, zapisane adresy i numery telefonów. Prawda, że to niezwykle interesujące? Podobnie jest z misiami z muzealnej  ekspozycji, które kiedyś bywały z dziećmi w szpitalach, w domach, na spacerach. Teraz, po przyszyciu łapek, zacerowaniu brzuszków i doklejeniu oczek spokojnie siedzą na półkach. Obejrzenie takiej kolekcji z pewnością przyczyni się do refleksji nad historią torebki i pluszowego misia.


  

fot. muzeumtorebekimiwiow.pl


Aleja Gwiazd Kolarstwa

Tuż obok Pijalni Wód znajduje się niecodzienny pomnik z brązu. Jest nim starodawny rower, na który można wsiąść, zrobić sobie zdjęcie lecz nie ma co się łudzić daleko się na nim nie zajedzie. Pomnik ten upamiętnia, naszych polskich, sławnych kolarzy. Zwróćcie uwagę na widniejące płytki z podpisami najwybitniejszych gwiazd kolarstwa, między innymi: Czesława Langa, Leszka Piaseckiego, Ryszarda Szurkowskiego, Mai Włoszczowskiej, Stanisława Królaka, Stanisław Szozdy czy Zenona Jaskuły. Tak naprawdę dzieło to powstało za sprawą Bolesława Prusa, który był amatorem kolarstwa i jednocześnie założycielem Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów, przez co posłużył jako inspiracja dla twórców tego niezwykłego pomnika. Nawiązując do tematu, musicie wiedzieć, że w Nałęczowie są niezwykłe ścieżki rowerowe, które warto zwiedzić na dwóch kółkach. 


   

fot. Wikipedia


Zwierzyniec - Małe ZOO 

Jeżeli macie ze sobą dzieci, to zabierzcie ich do Zwierzyńca. Mieści się ono z dala od ulicznego zgiełku i gwaru, w ciszy i spokoju odkryjecie nieznane, a może zapomniane już - barwy, odgłosy i zapachy natury i poznacie mieszkańców Nałęczowskiego Zwierzyńca - Małego Zoo. Zobaczycie tu  dużych i małych przyjaciół człowieka m.in konie, króliki, barany, kozy, kaczki, gęsi, łabędzie oraz ukochane koty i psy. To z pewnością doskonała atrakcja, żeby wywołać uśmiech na twarzy najmłodszych. 


    

fot. minizoo.naleczow.com.pl


Nałęczów leży w najcieplejszym w kraju V regionie bioklimatycznym - południowo-wschodnim. Jest uzdrowiskiem zarówno nizinnym jak i równinnym. Słowa jednak nie opiszą dokładnie tego cudownego zakątka, o jego dobrodziejstwach musicie przekonać  się sami, przyjeżdżając tu z całą rodziną!




Galeria zdjęć


Skomentuj artykuł



< Poprzedni artykułTeatralne Centrum Animacji i Wyobraźni dla dzieciTeatralne Centrum Animacji i Wyobraźni dla dzieci
Dodano 06.11.2018 15:14

Kto powiedział, że teatr jest nudny? Jeżeli słyszeliście takie zdanie to koniecznie namówcie wszystkie twierdzące tak osoby na uczestnictwo w Teatraln

Następny artykuł >Legenda o Mnichu znad Morskiego OkaLegenda o Mnichu znad Morskiego Oka
Dodano 23.01.2023 11:00

Jak to mówią w każdej legendzie jest ziarnko prawdy...

Pozwól nam tworzyć dla Ciebie

Sami będąc rodzicami, staramy się przygotowywać dla Ciebie atrakcyjne artykułu pozwalające zorganizować czas z Twoimi pociechami oraz wynajdujemy obiekty turystyczne spełniające wymogi naszych pociech.


Nasz serwis w dużej mierze utrzymuje się z reklam, dlatego:


Jeżeli nie chcesz płacić za przeglądanie treści wyłącz AdBlocka i ciesz się zawartością naszego serwisu Wyłączony
Przeglądaj dalej nasz serwis bez reklam zapisując się na newsletter dzięki któremu otrzymasz jedną reklamę dziennie Rejestruję
Uzyskaj pełny dostęp do treści na okres jednego miesiąca za jedyne 9,99 zł Wybieram