
Spacerem przez... Kluczbork!
Tym razem odkrywamy Kluczbork. To historyczne miasto na Opolszczyźnie, które w średniowieczu otoczone było murami obronnymi. Fragmenty obwarowań zachowały się do dzisiaj, głównie w południowej części. Kluczbork graniczy z jednej strony z Niziną, a z drugiej z Wyżyną Śląską. Wyróżnia się unikatową zabudową i licznymi zabytkami. Nie pozostaje nic innego tylko ruszać w drogę! A oto najciekawsze zakątki:
Muzeum im. Dzierżona
Muzeum rozpoczęło swą działalność w 1959 roku. Jego siedziba mocno wyróżnia się w zabudowie Kluczborka. To budynek dwupiętrowy, z wysokim poddaszem, postawiony na planie prostokąta o wygiętych dłuższych bokach z przylegającą do niego wieżą ciśnień. Jego fundamenty są przedłużeniem miejskiego muru obronnego. Zgromadzone są tu dobra kultury z terenu Ziemi Kluczborskiej i płn. Opolszczyzny w zakresie archeologii, historii i etnografii ze szczególnym uwzględnieniem pszczelarstwa zgromadzonego z terenu całego kraju. Wyjątkową kolekcję stanowią zbiory dzierżoniowskie, należące do Jana Dzierżona nazywanego ojcem współczesnego pszczelarstwa. Godne uwagi są ule figuralne, przedstawiające głównie postacie świętych, pochodzące z terenów południowej Opolszczyzny.
fot. muzeum.kluczbork.pl
Brama Krakowska
Ta niezwykła budowla powstała w 1590 roku. Należała do zamku książąt brzeskich. Jest to kwadratowa, ceglana wieża na kamiennym cokole. W 1907 roku została przebudowana przez mistrza murarskiego G. Lederera i spełniała rolę wieży wodnej. Warto wiedzieć, że spośród wszystkich wież jakie strzegły średniowiecznej warowni, ta była najwyższa. Z jej szczytu można było zobaczyć nadciągających wrogów. Dzisiaj można podziwiać przepiękna panoramę miasta.
fot. polskaniezwykla.pl
Staw Kościuszki
Jest miejscem gdzie turyści i mieszkańcy miasta mogą odpocząć w obcowaniu z pięknem przyrody. Spacerować można tu po malowniczej Różowej Alei znajdującej się tuż nad stawem. Nad taflą wody podziwiać można charakterystyczny budynek rybaczówki, w którym obecnie mieści się popularny w Kluczborku pub. Latem członkowie Kluczborskiego Związku Wędkarskiego organizują tu zawody wędkarskie dla dzieci i młodzieży, tym samym starają się zachęcić najmłodszych do łowienia ryb. Nie martwcie się, że jest zima, bowiem ten uroczy teren staje się wspaniałym lodowiskiem chętnie odwiedzanym nie tylko przez najmłodszych, ale także dorosłych.
fot. mapio.net
Ratusz
Ta wspaniała budowla renesansowo-barokowa dumnie wznosi się nad kluczborskim Rynkiem. Obecny Ratusz powstał w XVIII wieku. Charakteryzuje się łamanym dwuspadowym dachem, ażurową wieżyczką z latarnią zwieńczoną hełmem w kształcie ostrosłupa. Na uwagę zasługuje również przepięknie zdobiona elewacja ze sztukateriami, ozdobnymi obramowaniami drzwi i okien oraz stiukowymi dekoracjami. Wewnątrz znajdują się okazałe stropy, sklepienia kolebkowe i krzyżowe. Najciekawszym elementem ratusza jest umieszczona w pozłacanej kuli na wieży kapsuła czasu, czyli dokumenty przeznaczone dla przyszłych pokoleń, w których opisane są dzieje tego wyjątkowego miejsca.
fot. Wikipedia
Park Miejski
W sercu miasta znajdziecie prawdziwą oazę zieleni. Ten malowniczy park miejski powstał pod koniec XIX wieku i od tego czasu jest jednym z bardziej lubianych miejsc w Kluczborku. Nie brakuje tu urokliwych alejek, po których można spacerować, jeździć na rowerze albo też odpoczywać na ławeczkach. Rosną tu głównie lipy i dęby, ale spotkać można także oryginalną roślinnością taką jak: miłorząb japoński, ambrowiec balsamiczny, bukszpany czy azalie. W niewielkim stawie można podziwiać zjawiskowe lilie wodne. Będąc tu zwróćcie uwagę na Gloriette, czyli pomnik upamiętniający ofiary I wojny światowej. Wieczorną porą wyróżnia się tu również fontanna, która bywa pięknie oświetlona.
fot. Wikimedia
Wieża widokowa
Mieści się przy Kościele Ewangelicko Augsburskim. Taras widokowy usytuowany jest na wysokości 25 metrów i prowadzą do niego kręte, strome, drewniane schody. Także, chcąc wspiąć się na samą górę musicie zadbać o kondycję fizyczną, ponieważ nie ma tak łatwo! ;) Obecny wystrój świątyni utrzymany jest w ulubionych przez rokoko kolorach: białym i złotym. Bogato zdobione rzeźby i płaskorzeźby są prawdziwymi perłami sztuki sakralnej. Wyremontowane organy w kościele umożliwiły zorganizowanie cyklu koncertów organowych w wykonaniu wybitnych polskich i zagranicznych artystów - od 1985 roku, aż do chwili obecnej.
fot. UM Kluczbork
Kluczbork to niezwykłe miasto, w którym znajdują się liczne szlaki rowerowe, bazy noclegowe oraz wspaniałe punkty gastronomiczne. Liczni goście, przybywający tutaj zgodnie stwierdzają, że „jest tu szczęśliwie”. Przekonajcie się sami :)

Ciekawe kto z Was zwiedzając stolicę zwrócił uwagę na niedźwiedzia stojącego przed Kościołem Jezuitów...?

Wszystko działo się w 1867 roku w Kościele Mariackim, kiedy odbywały się tam prace konserwatorskie. Wówczas, za ołtarzem Wita Stwosza odkryto pewną ni








Skomentuj artykuł