Kopalnia Soli w Bochni
Kopalnie od zawsze były czymś bardzo tajemniczym. Podziemne korytarze, mroczne jaskinie często stanowiły obiekt zainteresowania ludzi. Częściej jednak, aby przekonać się jak wygląda wnętrze ziemi, musiały wystarczyć jedynie materiały serwowane przez media. Teraz odwiedzając Kopalnię Soli w Bochni można na własne oczy ujrzeć warunki panujące przy wydobyciu różnego rodzaju surowców. Bocheńska kopalnia udostępnia swoim gościom aż trzy trasy turystyczne, różniące się poziomem trudności.
„Podziemna Ekspozycja Multimedialna” to niezwykła podróż poprzez najpiękniejsze wyroby kopalni. Dzięki tej wycieczce odwiedzający zasięgną nieco historii w niecodzienny sposób. Trasa ta ukierunkowana jest na podróż w czasie, rozpoczynając od okresu Bolesława Wstydliwego i księżnej Kingi. Podczas zwiedzania przewodnik opowiada fascynujące historie z tamtego okresu, nierzadko powołując się na polskich królów, żupników genueńskich, a także ducha Cystersa – mnicha, z którego zakonem wiąże się powstanie kopalni. Na terenie trasy znajduje się podziemna kolejka, która z pewnością dostarczy młodszym turystom wiele frajdy! Lokomotywa porusza się z prędkością 2,5 m/s i co jakiś czas zatrzymuje się na stacjach osobowych, gdzie zabiera lub wysadza kolejnych gości.
Trasa historyczna „Wyprawa w Stare Góry” to szlak dla nieco bardziej doświadczonych turystów. Licząca ponad 3 kilometry droga jest pełna ciasnych chodników oraz przedziałów drabinowych, dlatego zaleca się posiadanie dobrej kondycji fizycznej. Trzeba przyznać, że warto się troszkę pomęczyć, ponieważ nigdzie indziej nie uświadczy się tak doskonale zachowanych surowych formacji skalnych. Przechadzając się labiryntami człowiek zdaje sobie sprawę, na jakie niebezpieczeństwo byli narażeni średniowieczni górnicy. Swoją determinacją wykuwali oni historię, co przełożyło się później na umieszczenie kopalni na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Nowo otwarta „Trasa przyrodnicza” to droga prowadząca wzdłuż surowych wnętrz bocheńskich. Turyści będą mieli niepowtarzalną okazję, aby zobaczyć skały i minerały budujące złoże m.in. sole północne, środkowe i południowe czy anhydryty. Podczas wycieczki będzie można zaobserwować jak działalność człowieka wpłynęła na powstanie unikatowego środowiska panującego w solnych wyrobiskach. Goście dowiedzą się także jak doszło do powstania halitu fluorescencyjnego, jaka jest idea fluorescencji i dlaczego jest to zjawisko bardzo rzadkie. Pozwoli to uświadomić jak wszystkie procesy geologiczne stworzyły naturalne piękno wnętrza kopalni. Na terenie „Trasy przyrodniczej” zlokalizowana jest niesamowita atrakcja, która z pewnością wywoła uśmiech na twarzy każdego dziecka, ale także rodzica! Podziemna przeprawa łodzią odbywa się w towarzystwie dwóch przewodników, którzy w niezwykle barwny sposób opowiadają o historii kopalni. W trakcie 120 metrowego dystansu dwunastoma osobowymi łodziami, turyści mają okazję podziwiać surowość i piękno komory solnej. Tajemnicza oprawa, niespodziewane dźwięki i nastrojowe światło zapewniają niezapomniane wrażenia.
W ramach odpoczynku Kopalnia Soli w Bochni oferuje pobyt w komorze Ważyn. Jest to miejsce posiadające właściwości lecznicze. Pobyt w szczególności polecany jest dla osób mających problemy z oddychaniem. Na terenie komory znajduje się również przyjazny plac zabaw dla dzieci, boisko sportowe oraz 140 metrowa zjeżdżalnia. Będąc głodnym należy udać się do umiejscowionego tam punktu gastronomicznego, gdzie można posmakować pysznej włoskiej kawy i spróbować tradycyjnej pizzy. Spragnieni pamiątek mogą udać się do sklepiku by zakupić pocztówki, breloczki czy magnesy, które za jakiś czas przypomną o wspaniale spędzonym czasie w Bochni.
Planując wycieczkę rodzinną na weekend warto wziąć pod uwagę to, aby miała ona również charakter edukacyjny. Wizyta w Kopalni Soli Bochnia z pewnością może poszerzyć horyzonty historyczne, a w połączeniu z ogromem atrakcji dostępnych na miejscu, będzie to świetne połączenie zabawy z nauką.
Na pytanie „Jakie jest najbardziej urokliwe miasto w naszym kraju?”, często odpowiedzią jest Wrocław. Stolica dolnego Śląska jest jednym z najbardzie
Tradycja Jarmarku Św. Dominika liczy już ponad 750 lat, odkąd w 1260 roku papież Aleksander IV zezwolił Dominikanom gdańskim na udzielanie odpustów w
Skomentuj artykuł