Gdzie jechać?

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!


Spacerem przez... Zakopane!

Dodano 24.10.2017 09:00

Nie bez powodu Zakopane to topowe miasto turystyczne w Polsce. Oscypki, piękne widoki oraz niesamowity klimat górski sprawiają, że miejsce to od lat jest tłumnie odwiedzane przez turystów, praktycznie o każdej porze roku. Jakie miejsca odwiedzić, aby wyjazd do Zakopanego nie ograniczył się tylko do podziwiania malowniczych krajobrazów? Oto nasze propozycje.


1. Krupówki


Miejsce znane, lubiane i chętnie odwiedzane – zakopiańskie Krupówki. Słynny deptak górskiego miasta jest stałym elementem planu wycieczkowego każdego turysty. Mimo, że miejsce to usytuowane jest w ścisłym centrum miasta, na próżno szukać tutaj samochodów czy innych pojazdów. Ulica ta została całkowicie wyłączona z ruchu, co sprawia, że jest tym bardziej wyjątkowa. Odwiedzający znajdą na miejscu wystawne lokale, wytworne knajpki, góralskie stragany ale także wozy z oscypkami czy tradycyjne dorożki. Na najmłodszych wrażenie z pewnością wywrze dom stojący na dachu, w którym można chodzić po suficie! O Krupówkach mówi się, że jest to ulica, na której każdy znajdzie coś dla siebie. Trudno się z tym nie zgodzić, ponieważ to miejsce wprost zachwyca swoim klimatem, przez co nadaje się zarówno na rodzinne spacery jak i na wieczorne szaleństwa.


                              


2. Muzeum Tatrzańskie


Jedno z najstarszych polskich muzeów – Muzeum Tatrzańskie jest kolebką dziedzictwa Tatr oraz całego zakopiańskiego regionu. Odwiedzający obiekt mogą przyjrzeć się trzem stałym ekspozycjom tj. przyrodniczej, etnograficznej i historycznej oraz ciekawym zbiorom, które znajdują się w tamtejszej bibliotece. Muzeum posiada także wiele filii m. in. Muzeum Stylu Zakopiańskiego, gdzie można przekonać się jak wyglądały autentyczne sprzęty z góralskiej chaty, dzieła sztuki ludowej czy przedmioty wykorzystywane w życiu codziennym. Inną filią wartą odwiedzenia jest Muzeum Kornela Makuszyńskiego – popularnego autora książek dla dzieci będący również znanym krytykiem teatralnym i publicystą. Na miejscu można znaleźć księgozbiór autora, jak i różne artykuły na jego temat, a także rękopisy dzieł artysty! Muzeum Tatrzańskie oferuje także lekcje muzealne dla najmłodszych, dzięki którym mają oni możliwość obcowania z góralską kulturą, a za pomocą animacji czy warsztatów, w umiejętny sposób są im przekazywane wartości oraz bogactwo Tatr. To miejsce stworzone dla rodzin z dziećmi! Oferuje ono nie tylko sporą dawkę wiedzy, ale także wspaniałą zabawę połączoną z ciekawymi historiami, które niejednemu zapadną w pamięć!




3. Górski Ogród Botaniczny


Najmniejszy, ale wyjątkowy – tak można określić Górski Ogród Botaniczny w Zakopanem. Jest to najmniejszy tego typu obiekt w Polsce, jednak zawiera prawie 600 gatunków roślin tatrzańskich, posortowanych według pięter roślinności i środowisk, w których występują. Dostępne tu są także gatunki roślin, które zagrożone są wyginięciem, a nawet takie, które już nie istnieją w środowisku naturalnym! Goście mogą zapoznać się z roślinnością dolnego i górnego regla, wysokogórską roślinnością muraw, turni, piargów, wyleżysk oraz z roślinami charakterystycznymi dla piętra halnego. Warto także zwrócić uwagę na tak rzadkie gatunki jak m.in.: ostróżka tatrzańska, lilia złotogłów, szafran spiski, sasanka słowacka, obuwik pospolity, urdzik karpacki czy szarotka alpejska. Urok tego miejsca jest wprost nie do podrobienia. Przechadzając się ścieżkami w ogrodzie, można odnieść wrażenie, że jest on niczym z bajki. Bogactwo natury jest tu odczuwalne na każdym kroku, a z uwagi na przepiękne kompozycje roślinności, ciężko tutaj nie wrócić. Trudno przypisać temu miejscu status popularnego, jednak dla wielu jest to jedna z najciekawszych rzeczy do odwiedzenia w Zakopanem.


4. Gubałówka


Na próżno szukać turysty, który wybierając się do Zakopanego nie słyszał o Gubałówce. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych górskich szczytów (wznoszący się na wysokość 1126 m.n.p.m), a widoki na Tatry rozciągające się z jego wierzchołka są wprost nie do opisania. Odwiedzający Gubałówkę mają okazję zobaczyć właściwie całą panoramę Tatr Polskich oraz część Słowackich. Na szczyt góry (w ciągu 5 minut) można dostać się przy pomocy specjalnej kolejki, rozciągającej się aż od Krupówek. Największą atrakcją po dotarciu na szczyt są przede wszystkim widoki, jednak gdyby to nie wystarczyło, na turystów czekają liczne restauracje, karczmy, a także kolejka grawitacyjna będąca doskonałą atrakcją dla najmłodszych. Gubałówka to miejsce, z którego panoramę Tatr zobaczyć trzeba. Widoki te na długo pozostaną w pamięci, zwłaszcza, że trudno o takie choćby po słowackiej stronie gór. Istnieje tylko jedno niebezpieczeństwo – od tak pięknych widoków bardzo łatwo jest się uzależnić.


                              


5. Morskie Oko


Chyba każdy z nas chociaż słyszał o Morskim Oku – największym jeziorze w Tatrach, którego widok zapiera dech w piersiach. Jest to niewątpliwie jedno z najchętniej i najczęściej uczęszczanych miejsc w tych okolicach. Do Palenicy Białczańskiej można dostać się samochodem lub autobusem, jednak pozostałe 8 km należy pokonać pieszo. Miejsce to zawdzięcza swą popularność niesamowitym widokom, które towarzyszą podczas całej trasy. Podziwiać można stąd Tatry Wysokie oraz szczyt Rysy. Po kilkukilometrowej trasie warto odpocząć w najstarszym w Polsce schronisku, które znajduje się nad Morskim Okiem. Wyprawy w to miejsce po prostu nie można sobie odpuścić!


                               


6. Jaskinia Mroźna


Dla tych, którzy lubią poczuć dreszczyk emocji, w Tatrach znajduje się coś specjalnego. Jaskinia Mroźna to jedyne tego typu miejsce przystosowane do zwiedzania przez turystów. Szata naciekowa jaskini jest dosyć uboga, jednakże w kilku miejscach goście mogą dostrzec niewielkie stalaktyty, stalagmity i ledwie wykształcone draperie, a w jednym miejscu, niedaleko wyjścia z jaskini, oderwane wcześniej z innych części formy naciekowe. Trasa zwiedzania prowadzi przez ciasne, ciemne korytarze. Odwiedzający mają okazję zobaczyć jak wygląda jeziorko zachowane w jaskini, a także po wejściu do „Sali Pochyłej” przekonać się jak wygląda tzw. „Ogródek” czyli miejsce, gdzie stoją luzem poustawiane stalagmity. Cała wycieczka (bez udziału przewodnika) może wywołać niesamowite emocje i z pewnością jest wyjątkową przygodą, podczas której goście poczują się tak jakby brali udział w wielkiej grze komputerowej.




7. Kasprowy Wierch


Obowiązkową pozycją na mapie Zakopanego powinna być wizyta na legendarnym już Kasprowym Wierchu. Ten popularny szczyt górski o wysokości 1958 m.n.p.m jest stałym miejscem odwiedzin przez turystów – rocznie odwiedza go ponad milion osób! Charakterystycznym puntem obiektu jest kolejka wybudowana w 1935 roku. Podróż na samą górę zajmuje ponad 20 minut i dostarcza niesamowitych wrażeń ze względu na rozpościerające się dookoła widoki m.in. na słynny Giewont. Piesza podróż na szczyt Kasprowego to wyzwanie dla nieco bardziej wytrwałych, bowiem zajmuje ponad 3 godziny. Jedno jest pewne – dla takich widoków zdecydowanie warto. Po męczącej wspinaczce można skorzystać ze znajdującego się na szczycie baru oraz restauracji, gdzie wytrwali taternicy napełnią swoje żołądki przed kolejnymi emocjonującymi przygodami.


               


8. Papugarnia


Choć Zakopane kojarzy się głównie z góralami, folklorem czy oscypkami można tu odnaleźć egzotyczne miejsce, gdzie zaskoczy nas rozmaitość barw skrzydeł pięknych papug. Papugarnia w Zakopanem to obowiązkowe miejsce dla osób, które pragną spędzić niezwykłe chwile z rodziną. Klimat i atmosfera tego miejsca zachwyci każdego, ponieważ w podopiecznych Papugarni nie można się nie zakochać. Te niezwykłe zwierzęta powtarzają słowa po odwiedzających gościach, nawiązują z nimi kontakt i chętnie pozują do zdjęcia z człowiekiem. Dodatkową atrakcją jest możliwość nakarmienia papug, których jest tu aż 70 gatunków! Ptaki te uwielbiają być głaskane i przytulane, co sprawi maluchom ogromną frajdę! Warto zatem wydać kilkanaście złotych, by na chwilę przenieść się do tego egzotycznego świata w sercu Zakopanego. Więcej o papugarniach możesz przeczytać tutaj: http://rodzinnywyjazd.pl/papugarnie 


                              


9. Karczma Biały Potok


Jak wiadomo wycieczki rodzinne to nie tylko zwiedzanie, ale i doskonały pretekst by spróbować nowej kuchni i wyruszyć także w kulinarną podróż. Nierzadko po dniu wrażeń szukamy miejscowych perełek, gdzie można spróbować lokalnych przysmaków. W Zakopanem też jest takie miejsce! Karczma Biały Potok znajduje się w otoczeniu lasu, u wlotu do Doliny Białego, leżącej na terenie Parku Tatrzańskiego. Atutem tego miejsca jest właśnie jego niezwykłe położenie. Spróbować można tu dań regionalnych ze starych, sprawdzonych przepisów oraz kuchni polskiej. Styl karczmy nawiązuje do niezwykłego regionu, a dzięki kominkowi wewnątrz budynku można ogrzać na chwilę, w przerwie przemierzania górskich szlaków. Czy można chcieć czegoś więcej?


10. Aqua Park Zakopane


Gdy pogoda nie dopisuje świetnym pomysłem jest wypad do zakopiańskiego aquaparku, który ma do zaoferowania wiele atrakcji. W ofercie znajdziemy dwa baseny rekreacyjno-pływackie, a także basen zewnętrzny, z którego rozpościera się cudowny widok na Tatry Zachodnie i Giewont. W basenie rekreacyjnym wewnątrz budynku znajdą dla siebie miejsce całe rodziny, spędzając czas na licznych urządzeniach do hydromasażu, korzystając z biczów wodnych, kaskad oraz leżanek podwodnych. Ponadto w tym niezwykłym miejscu na młodszych gości czekają dwie rurowe zjeżdżalnie wodne, a dla tych najmłodszych trzy mini zjeżdżalnie oraz brodzik. Na terenie Aqua Parku Zakopane dostępne są także sauny, sklep ze sprzętem pływackim oraz restauracja, w której można będzie posilić się po całym dniu wrażeń. Warto również wiedzieć, iż właśnie w tym miejscu mieści się największa kręgielnia w Zakopanem.


                              


Jak widać Zakopane to nie tylko piękne widoki, ale i wiele więcej. Wybierając się tu na wycieczkę, cokolwiek by się robiło można być pewnym, że czas ten nie będzie stracony. Ponadto trzeba przyznać, że nic nie zastąpi tradycyjnych zakopiańskich oscypków oraz prawdziwej góralskiej kuchni. Bez względu na obeznanie z miastem tutejsi górale zawsze przyjdą z pomocą oraz zaserwują nam dawkę góralskiej gościnności.

Galeria zdjęć


Skomentuj artykuł



< Poprzedni artykułPorozmawiaj z papugą, czyli Papugarnie w PolscePorozmawiaj z papugą, czyli Papugarnie w Polsce
Dodano 23.10.2017 11:14

Papugi to najpiękniejsze ptaki, które żyją na naszej ziemi. Ich wielobarwne upierzenie zachwycało już w dawnych czasach, a teraz zachwyca i nas. Są na

Następny artykuł >Spacerem przez... Sandomierz!Spacerem przez... Sandomierz!
Dodano 03.11.2017 10:40

Sandomierz to miejscowość, w której trudno się nie zrelaksować. Malownicze krajobrazy, przepiękny park, a także rejs wzdłuż Wisły to idealna rekomenda

Pozwól nam tworzyć dla Ciebie

Sami będąc rodzicami, staramy się przygotowywać dla Ciebie atrakcyjne artykułu pozwalające zorganizować czas z Twoimi pociechami oraz wynajdujemy obiekty turystyczne spełniające wymogi naszych pociech.


Nasz serwis w dużej mierze utrzymuje się z reklam, dlatego:


Jeżeli nie chcesz płacić za przeglądanie treści wyłącz AdBlocka i ciesz się zawartością naszego serwisu Wyłączony
Przeglądaj dalej nasz serwis bez reklam zapisując się na newsletter dzięki któremu otrzymasz jedną reklamę dziennie Rejestruję
Uzyskaj pełny dostęp do treści na okres jednego miesiąca za jedyne 9,99 zł Wybieram