Kopalnia Guido w Zabrzu
Śląsk od zawsze kojarzył się z kopalniami i górnikami, którzy każdego dnia zjeżdżają pod ziemię, narażając przy tym swoje życie. Dzisiaj nie jest inaczej, jednak istnieją możliwości, dzięki którym na własne oczy można zobaczyć, co skrywa wnętrze kopalni. Rewelacyjnym miejscem na spędzenie czasu właśnie w ten sposób jest zabrzańska kopalnia Guido, gdzie wolno wybrać się już z dziećmi, które ukończyły 6 lat. Dzieciaki mogą przeżyć podziemną przygodę zjeżdżając 170 lub nawet 320 metrów w głąb ziemi, znajdując się tym samym w autentycznej górniczej sztolni. Całą wycieczkę prowadzi przewodnik, który z zaangażowaniem opowiada o sposobie pracy w kopalni od początku XX wieku (podczas okresu mechanizacji, postępu technologicznego), po czasy najsilniejszego kultu św. Barbary w górnośląskim górnictwie. To właśnie patronka górników jest postacią centralną podczas zwiedzania.
Na poziomie 170 metrów można przyjrzeć się oryginalnie zachowanym końskim stajniom, a tym samym dowiedzieć się jak ważną rolę w górnictwie odegrały konie. Uczestnicy wycieczki zostaną również poinformowani o potencjalnych zagrożeniach, które czyhają na górników każdego dnia, a także – dzięki efektom specjalnym - będą mogli poczuć wszelkiego rodzaju wstrząsy na własnej skórze i poczuć dreszczyk grozy. Główną atrakcją tego poziomu jest kaplica św. Barbary, która zachwyca rewelacyjnym, industrialnym klimatem.
Na poziomie 320 metrów pod ziemią, dzieci mają okazję poznać historię górnictwa oraz obejrzeć pracę wielkich, górniczych maszyn. Największą frajdę stanowi jednak przejazd niesamowitą elektryczną kolejką podwieszaną. Jest to jedyna na świecie kolejka górnicza udostępniona dla turystów. Na tym poziomie kopalni można się również przekonać jak ciężka jest praca górnika - uczestnicy wycieczki będą musieli nie raz przeciskać się przez labirynt pełen szczelin i ciasnych miejsc.
Finał wyprawy stanowi najgłębiej położony pub w Europie! Hala Pomp to miejsce, gdzie dorośli mogą napić się wyśmienitego lokalnego browaru, a maluchy kupić pamiątki, bądź spróbować prawdziwej śląskiej kuchni.
To jednak nie koniec atrakcji dla maluchów! Młodszym grupom wycieczkowym Zabrze może zaoferować Podziemia Kopalni Królowej Luizy, gdzie znajduje się park maszyn górniczych oraz rozbudowana przestrzeń naziemna z tematycznymi parkami rozrywkowo-edukacyjnymi. Ta część Sztolni powstała przede wszystkim z myślą o rodzinach z dziećmi oraz zorganizowanych grupach szkolnych. Podziemna trasa prezentująca stan górnictwa z lat 70-tych jest pełna multimedialnych prezentacji oraz działających górniczych maszyn. Dzieci mogą poznać zasady ich działania i w przystępny sposób dowiedzieć się jak urabiany jest węgiel. Wielką frajdę sprawi im także przejazd górniczą kolejką karlik, dzięki której będą mogli poczuć się jak prawdziwy „hajer jadący na szychtę”.
Jedną z ciekawszych części na trasie jest Park 12C, którego myśl przewodnia to interakcja poprzez naukę i zabawę. Odwiedzający poznają zagadnienia związane z żywiołami ziemskimi, dowiedzą się jaką rolę pełni energia w przyrodzie oraz poznają sposoby wydobywania węgla. Na terenie parku znajduję się również strefa grillowa, gdzie dzieci mogą odpocząć i zjeść coś na ciepło. Jedną ze stref Parku 12C jest obszar nazwany Bajtel Gruba. Jak nazwa wskazuje, jest to zabawkowa kopalnia dla najmłodszych, wypełniona interaktywnymi maszynami! Rodzice wraz z dziećmi mogą sprawdzić działanie śruby Archimedesa, zobaczyć system zapór wodnych, wodospady, pompę wodną oraz przetestować swoją orientację w terenie, przedzierając się przez gigantyczny labirynt.
Jak widać dzień na Śląsku wcale nie musi być monotonny! Wystarczy odrobina chęci, by spędzić kreatywnie czas wybierając się z rodziną do kopalni Guido, przy okazji zgłębiając trochę historii tego niesamowitego regionu Polski.
Co oferuje Gdynia? Z pewnością wystarczająco, aby zapewnić rodzinom z dziećmi wymarzony urlop!
W jakie miejsca wybrać się, aby wycieczka do Sopotu była czymś niezapomnianym? Co sprawi, że czas spędzony z najbliższymi będzie jeszcze bardziej wyją
Skomentuj artykuł