Gdzie jechać?

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!


Legenda o Biesie i Czadach

Dodano 25.01.2019 14:36

Można się przyłapać na tym, że lepiej znamy mity greckie, niż nasze polskie legendy. Chcemy to zmienić i dlatego zachęcamy Was dzisiaj do zapoznania się z legendą bieszczadzką, która na pewno Was zaciekawi. O tym, że warto tam pojechać nie trzeba dużo pisać. To wymarzone góry dla ludzi, którzy cenią sobie wędrowanie w spokoju. Są one uważane za jedne z najmniej zagospodarowanych w Polsce, dlatego też mogą wydawać się dziewicze i nieco tajemnicze. 


Bardzo dawno temu, kiedy w krainie tej nie było jeszcze domów, władał nią pewny okrutny Bies. Nie przypominał człowieka takiego jak my, bowiem był dużo wyższy, miał rogi i skrzydła jak nietoperz, dzięki którym umiał czarować. Nie chciał dopuścić nikogo do swoich ziem. Żaden kupiec ani pasterz nie mógł się zatrzymać w tych okolicach. 


Jednak zdarzyło się tak, że przywędrowała tutaj duża liczba ludzi z odważnym i silnym Sanem na czele. Postanowili, że osiądą tu na dłużej. I tym samym rozpoczęli budowę schronień tuż nad największą rzeką, która tu płynęła. Bies nie mógł się pogodzić, że ktoś korzysta z jego dobrodziejstw i za wszelką cenę chciał wygnać przybyszów. Podstępem próbował swoich sił. Wpuszczał wilki do ich owiec i niszczył plony. Ludzie zaczęli się niepokoić, ale San był tak zauroczony tym zakątkiem, że nie chciał słyszeć o zmianie miejsca. Postanowił wytrwać i zachęcał innych, by się nie poddawali.


Bies tłumił w sobie coraz większą złość. Postanowił stworzyć sobie pomocników – Czadów. Przypominały one pokraczne ludki. Na rozkaz swojego stwórcy ze złośliwą uciechą rozganiały pasące się na połoninach bydło, straszyły dzieci i budziły ludzi spoczywających po ciężkim dniu pracy. Życie plemienia stawało się z dnia na dzień coraz cięższe. San zaczynał rozpaczać, bowiem był świadomy co się dzieje i że tak dłużej być nie może. 


Pewnego dnia kiedy ścinał drzewo w lesie usłyszał cichutki jęk spod ciężkiego pnia. Zauważył pokracznego Czada przywalonego drzewem, proszącego o darowanie życia. Oczywiście San czym prędzej pomógł szkodnikowi. Wdzięczny za ocalenie duszy wyznał, że on i jego bracia nie lubią czynić zła, ale są do tego zmuszani przez Biesa. To zdarzenie całkowicie odmieniło losy ludzi i Czadów. Teraz stali się przyjaciółmi, którzy pomagali sobie nawzajem. 


Widząc to Bies rozkazał wszystkim Czadom albo stanąć po jego stronie, albo w przeciwnym razie zagroził im śmiercią. Małe ludki nie wiedziały co począć. Namyśliły się i wpadły na pomysł jak pokonać złego władcę. Miał to uczynić najsilniejszy człowiek. Bies odpina czarodziejskie skrzydła i pozbawiony czarodziejskiej mocy kąpie się w najpłytszym miejscu najszerszej rzeki, zawsze o poranku. Wkrótce przedstawiono plan Sanowi, który  przemyślał radę Czadów i wezwał Biesa na pojedynek o poranku. Walka trwała do zmroku, kiedy księżyc pojawił się na niebie. Bies chciał przechytrzyć człowieka i spróbował przypiąć magiczne skrzydła. Wtedy to stary Czad, odwdzięczając się Sanowi za uratowanie życia, wrzucił je do rzeki. W tym momencie oboje walczących wskoczyło za nimi. Woda nagle wzburzyła się i zmętniała. Niestety nie wypłynął już nigdy z niej San i Bies. 


Kiedy nurt się uspokoił, na dnie rzeki ludzie znaleźli splecione ze sobą w śmiertelnym uścisku dwie postacie. Oddając hołd odwadze i waleczności swego wodza, osadnicy nazwali jego imieniem wielką rzekę. Góry, przez które przepływa ta rzeka, nazwali Bies-Czadami. 


Spacerując przez malownicze połoniny można do dzisiaj spotkać te małe stworki. Nie martwcie się jednak, ponieważ są one dobre i na pewno nie zrobią Wam nic złego ;)

Galeria zdjęć


Skomentuj artykuł< Poprzedni artykułSpacerem przez... Łebę!Spacerem przez... Łebę!
Dodano 25.01.2019 14:02

Łeba zaskakuje o każdej porze roku. To jedna z największych i najpiękniejszych miejscowości wypoczynkowych na polskim wybrzeżu. Na co warto zwrócić sz

Następny artykuł >Jaskinia MroźnaJaskinia Mroźna
Dodano 30.01.2019 11:00

Dzisiaj przedstawiamy Wam ciekawą atrakcje, w której znajdziecie prawdziwe cuda stworzone przez naturę...

Pozwól nam tworzyć dla Ciebie

Sami będąc rodzicami, staramy się przygotowywać dla Ciebie atrakcyjne artykułu pozwalające zorganizować czas z Twoimi pociechami oraz wynajdujemy obiekty turystyczne spełniające wymogi naszych pociech.


Nasz serwis w dużej mierze utrzymuje się z reklam, dlatego:


Jeżeli nie chcesz płacić za przeglądanie treści wyłącz AdBlocka i ciesz się zawartością naszego serwisu Wyłączony
Przeglądaj dalej nasz serwis bez reklam zapisując się na newsletter dzięki któremu otrzymasz jedną reklamę dziennie Rejestruję
Uzyskaj pełny dostęp do treści na okres jednego miesiąca za jedyne 9,99 zł Wybieram