Gdzie jechać?

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!


Legenda o powstaniu Duszników

Dodano 01.03.2019 10:36

Wszyscy dobrze znamy historie o dobrych duszkach, czyż nie? Okazuje się jednak, że duszek Kacper nie jest jedynym bohaterem, który powinien utknąć nam w pamięci!


Dawno, dawno temu, kiedy ludzkość jeszcze nie wiedziała, co to prąd, w województwie wielkopolskim żył sobie dobry Duszek. Duszek był miniaturowy – mniejszy od królika, a nawet od świnki morskiej. Miał jednak wielkie i złote serce. Posiadał on niezwykły dar przewidywania, dzięki któremu mógł pomagać ludziom, którzy znaleźli się w tarapatach. Pomimo niezwykłych zdolności, młody Duszek czuł się przeraźliwie samotny. Nie miał nikogo bliskiego ani niczego, na czym mogłoby mu zależeć. Nie przywiązywał wagi do rzeczy materialnych – liczyło się tylko jego lwie serce.


Pewnego słonecznego dnia o zdolnościach Duszka usłyszał zrozpaczony Król. Zgłosił się zatem do Duszka z prośbą o pomoc. Córka Władcy lata temu została porwana i żaden rycerz, mimo dobrych chęci, nie był w stanie jej odnaleźć. Każdy jeden wyruszał w podróż… I już nie wracał. „Jeśli odnajdziesz moją córkę, wybuduję Ci pomnik, a wioskę nazwę Twoim imieniem” – rzekł zrozpaczony mężczyzna.


Duszek długo myślał nad pomocą dla Króla. Obawiał się odpowiedzialności – powierzone mu zadanie było największym, jakie do tej pory otrzymał. Złote serce wygrało jednak z niepewnością. Duszek jeszcze tego samego wieczoru wyruszył w podróż, aby odnaleźć zaginioną Księżniczkę. 


Dzielny Duszek wędrował leśnymi ścieżkami przez długie dni i ciemne noce. Kiedy tracił już nadzieję, stał się cud. Znalazł Królewnę ukrywającą się w czarnej, brudnej jaskini. Ta jednak nie chciała jego pomocy. Zrozpaczony, ale jednocześnie zdziwiony Duszek nie dał za wygraną. Spędził z Księżniczką tak dużo czasu, aż dziewczyna powiedziała mu, o co tak naprawdę się rozchodzi.


Królewna została uwięziona w jaskini przez złą Czarownicę. „Jeśli ktoś chociaż spróbuje Ci pomóc – zginie”. To właśnie z tego względu córka Króla nie chciała pomocy. Dobry Duszek nie poddał się – obmyślił doskonały plan przekupienia Czarownicy. Zaproponował jej posąg z jej wizerunkiem w zamian za Królewnę. Wszak wiedział, że Król obiecał mu rzeźbę.


Czarownica, łasa na wszelkiego rodzaju dobrodziejstwa, przyjęła ofertę bez zastanowienia. Darowała życie Królewnie w zamian za materialne dobro. Duszek zabrał zatem Królewnę z ciemnej jaskini i odprowadził do zamku.


Kiedy weszli do sali, zobaczyli zmęczonego oczekiwaniem Króla. Gdy zobaczył on swoją córkę, jego radość nie miała końca. Władca nie umiał okazać wdzięczności Duszkowi. Jak oczywiście obiecał – tak uczynił. Na cześć Bohaterskiego Duszka powstała wioska, zaś w wiosce stanął pomnik przedstawiający podobiznę Wiedźmy.


Czarownica, zachwycona ubitym targiem, wpatrywała się w swój pomnik tak długo, aż w końcu umarła z głodu. Jej rzeźba w tym czasie rozpadła się na drobne kawałki. Król i Królewna natomiast żyli w spokoju przez długie lata. Często dostarczali duszkowi materiały do budowy chat i domów dla okolicznych mieszkańców. Dzięki temu Bohaterski Duszek w końcu mógł poczuć się kochany i doceniony. Niestraszna mu już była samotność i rozczarowania. 


I – cóż tu dużo mówić – w ten oto sposób powstała miejscowość Duszniki. Ludzkość natomiast na przykładzie Dobrego Duszka na wieki nauczyła się, że ważniejsze od dóbr materialnych jest dobre i uczciwe serce.

Galeria zdjęć


Skomentuj artykuł< Poprzedni artykułSpacerem przez... Świeradów Zdrój!Spacerem przez... Świeradów Zdrój!
Dodano 01.03.2019 10:10

Niewielkie miasteczko położone tuż przy granicy polsko-czeskiej, choć niepozorne, kryje w sobie całą masę niesamowitych atrakcji, które z całą pewnośc

Następny artykuł >Manufaktura CukierkówManufaktura Cukierków
Dodano 05.03.2019 21:49

Manufaktura Cukierków to baśniowe miejsce, które skutecznie przyciąga zapachem ręcznie produkowanych karmelków i lizaków...

Pozwól nam tworzyć dla Ciebie

Sami będąc rodzicami, staramy się przygotowywać dla Ciebie atrakcyjne artykułu pozwalające zorganizować czas z Twoimi pociechami oraz wynajdujemy obiekty turystyczne spełniające wymogi naszych pociech.


Nasz serwis w dużej mierze utrzymuje się z reklam, dlatego:


Jeżeli nie chcesz płacić za przeglądanie treści wyłącz AdBlocka i ciesz się zawartością naszego serwisu Wyłączony
Przeglądaj dalej nasz serwis bez reklam zapisując się na newsletter dzięki któremu otrzymasz jedną reklamę dziennie Rejestruję
Uzyskaj pełny dostęp do treści na okres jednego miesiąca za jedyne 9,99 zł Wybieram