Gdzie jechać?

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!


Młodzieżowa Stacja Kosmiczna YSS

Dodano 14.11.2018 09:30

Przyszedł czas, żeby oderwać się od ziemi i polecieć w nieznane! Najpierw jednak, żeby odnaleźć Stację Kosmiczną YSS, trzeba przyjechać do Sopotni Wielkiej. Nie jest to na końcu świata, ani na Marsie więc samochód osobowy na pewno Was tam dowiezie. Ta urocza wioska położona jest w województwie śląskim. Słynie z najwyższego w Beskidach wodospadu oraz z pierwszego w naszym kraju obszaru  ochrony ciemnego nieba.


Młodzieżowa Stacja Kosmiczna YSS Youth Space Station to model wnętrza jednego z modułów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS w skali 1:1, a dokładniej Destiny Laboratory. Obiekt powstał w 2007 roku. Co ciekawe, astronauta z NASA - George D. Zamka, gościł w tym pomieszczeniu 21 listopada 2008 roku, czyli prawie 10 lat temu i pozostawił tu wiele pamiątek tematycznych. Można także znaleźć elementy przekazane przez polskiego kosmonautę Mirosława Hermaszewskiego. Prowadzone są tu seanse pokładowe dla grup zorganizowanych. Część załogi otrzymuje przydział funkcji pokładowych i zadań oraz przebiera się w stroje astronautów, wzorowanych na kombinezony NASA typu ACES. Po wejściu na pokład, grupa samodzielnie prowadzi przykładową misję kosmiczną, sterując stacją i posługując się jej wyposażeniem. 


   


Wśród różnorodnych atrakcji towarzyszących można tu także zobaczyć pokazy nieba przez teleskopy, modele sztucznych satelitów, makietę powierzchni Marsa czy małe, zdalnie sterowane roboty. Na pokład zapraszane są grupy młodzieży szkolnej w ramach wycieczek dydaktycznych oraz turyści. Zainstalowane tam urządzenia pozwalają organizować spektakle i prezentacje komputerowe włącznie z samodzielnym sterowaniem stacją za pomocą ruchów ciała i programu symulacyjnego współautorstwa NASA. Niestety wchodzący na pokład nie mogą doświadczyć stanu nieważkości tak jak to ma miejsce na prawdziwej International Space Station. Na razie do dyspozycji jest potężna trampolina 14FT rozkładana nieopodal stacji kosmicznej w okresie wakacji, na której chociaż przez chwilę można oderwać się od ziemi. 


   


Wirtualne Obserwatorium Ciemnego Nieba to kolejna atrakcja dostępna dla grup zorganizowanych po uprzednim umówieniu terminu. Wewnątrz oprócz projektora krótkoogniskowego znajduje się również jedyny w swoim rodzaju cyfrowy teleskop. Warto podkreślić, że obiekt nie spełnia tutaj typowej roli planetarium ze sferycznym obrazem nieba, lecz pozwala poczuć się jak w obserwatorium, gdzie po otwarciu kopuły pojawia się szczelinowy widok nieba, w kierunku którego kierowany jest teleskop. Uczestnicy wraz z prowadzącymi układają scenariusz pokazów pod kopułą namiotu. Jest to swoistego rodzaju forma aktywnego uczestnictwa w wirtualnych obserwacjach astronomicznych kreująca aktywne postawy poznawcze. Zajęcia prowadzone są przez koordynatorów żywym słowem, a nie z nagrania jak to ma miejsce w większości objazdowych planetariów. Prezentowane jest zarówno niebo aktualne i dostępne obecnie obiekty, jak i dowolna pora roku z prezentacją gwiazdozbiorów z półkuli północnej. Uczestnicy mogą również poznać zasady ochrony ciemnego nieba, gdyż program symuluje także zanieczyszczenie sztucznym światłem i pozwala na poznanie zasady określania widoczności gwiazd z pomocą skali Bortle'a. 


   


Jednak gdy tylko dopisze pogoda i wybierzemy się do Sopotni Wielkiej wieczorową porą, zamiast wirtualnego nieba pod pneumatyczną kopułą WOCN, na dachu nieopodal siedziby Stowarzyszenia POLARIS – OPP dostępna jest 3,5m. kopuła prawdziwego Obserwatorium Astronomicznego, z jednym z największych teleskopów w regionie. Reflektor o blisko 40 cm średnicy lustra głównego, ukaże wyjątkowe obrazy  pierścieni Saturna, chmur na Jowiszu, kraterów księżycowych, gromad gwiazd, ale i mgławic czy galaktyk, gdyż w Sopotni Wielkiej mamy do czynienia z czynną ochroną ciemnego nieba, dzięki czemu sztuczne światło nie powoduje łuny tak jak to się dzieje w innych miejscowościach. Dzieje się tak za sprawą wymiany ponad 180 latarni ulicznych na takie, które z płaską szybą świecą tylko w dół na ulice, podjazdy czy drogi, a nie do góry w niebo. Można tu więc uprawiać tzw. astroturystykę w praktyce, jak w mało której miejscowości. 


W trakcie warsztatów prezentowane są również oryginalne okazy meteorytów, których kolekcja dostępna jest w siedzibie głównej Stowarzyszenia POLARIS-OPP. W tego typu zajęciach uczestnicy mogą je nie tylko zobaczyć, ale i dotknąć lub zbadać magnesem neodymowym. Znajdziemy wśród nich nawet okazy z powierzchni Księżyca jak i Marsa!


Ciekawą atrakcją jest również jedyna w swoim rodzaju makieta Sopotni Wielkiej dla roku 2050 w skali H0 czyli 1:87. Model o pow. ok. 10m2 wykonany został kilka lat temu przez lokalną młodzież, która chciała ukazać jak będzie wyglądała ich miejscowość w przyszłości. Makieta robi wrażenie głównie na młodszych uczestnikach, gdyż w ciemności zapalają się miniaturowe latarnie uliczne, samochody, światła domów czy jeżdżący dookoła pociąg. Zaś nad makietą wyświetlany jest seans o tematyce zanieczyszczenia światłem.


   


Z pewnością to miejsce zaskoczy wiele osób, ponieważ wnętrze Stacji Kosmicznej YSS to prawdopodobnie jedyna tego typu amatorska konstrukcja wykonana przez młodzież w Polsce. Kto jest gotowy na kosmiczne emocje ten koniecznie musi odwiedzić to nieziemskie miejsce, przez wielu określane mianem jako jeden z najciekawszych „escape room” o kosmosie jaki widzieli, choć w rzeczywistości nim nie jest, bo autorzy zbudowali wnętrze ponad 10 lat temu, kiedy to „escape rooms” nie były jeszcze znane! Można tu na pewno zorganizować nietypowe przyjęcie urodzinowe dla swoich dzieci jak również spędzić oryginalny weekend ze znajomymi.



Galeria zdjęć


Skomentuj artykuł



< Poprzedni artykułLegenda o Mnichu znad Morskiego OkaLegenda o Mnichu znad Morskiego Oka
Dodano 23.01.2023 11:00

Jak to mówią w każdej legendzie jest ziarnko prawdy...

Następny artykuł >Spacerem przez... Ustkę!Spacerem przez... Ustkę!
Dodano 02.01.2023 11:00

Ten nadmorski kurort pełen jest atrakcji i idealne nadaje się na wypoczynek i dobrą zabawę. Niezwykłe jest to, że w tym mieście historia przeplata się

Pozwól nam tworzyć dla Ciebie

Sami będąc rodzicami, staramy się przygotowywać dla Ciebie atrakcyjne artykułu pozwalające zorganizować czas z Twoimi pociechami oraz wynajdujemy obiekty turystyczne spełniające wymogi naszych pociech.


Nasz serwis w dużej mierze utrzymuje się z reklam, dlatego:


Jeżeli nie chcesz płacić za przeglądanie treści wyłącz AdBlocka i ciesz się zawartością naszego serwisu Wyłączony
Przeglądaj dalej nasz serwis bez reklam zapisując się na newsletter dzięki któremu otrzymasz jedną reklamę dziennie Rejestruję
Uzyskaj pełny dostęp do treści na okres jednego miesiąca za jedyne 9,99 zł Wybieram