Gdzie jechać?

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!


Spacerem przez... Cieszyn!

Dodano 11.06.2018 11:28

Nadszedł czas, by zwiedzić Cieszyn. Jedno z najstarszych miast Polski, położone u stóp Beskidów, przy granicy z Czechami. Legenda głosi, że zostało założone w 810 r., kiedy po długiej rozłące spotkali się trzej książęcy synowie Bolko, Leszko i Cieszko. Rodzeństwo z wielkiej radości postanowiło wspólnie założyć miasto. W miejscu ich spotkania, do dzisiaj znajduje się Studnia Trzech Braci, która zgodnie z opowieścią powstała na pamiątkę tej radosnej chwili. Cieszynem rządziły dwie dynastie: cieszyńscy Piastowie oraz Habsburgowie. W 1920 r. miasto zostało podzielone na dwie części. Aktualnie jest wspaniałym ośrodkiem kulturalno-naukowym. Przechodząc uliczkami miasta, da się zauważyć średniowieczny układ urbanistyczny z wieloma zabytkami architektury. Do najciekawszych należą:

 

Pałac Myśliwski Habsburgów 

Góruje on ponad miasteczkiem, w centralnej jego części, na Górze Zamkowej. Powstał na pozostałościach fortyfikacji zamku gotyckiego. Dokładna data wzniesienia przypada na lata 1838-1840. Na zamku mieściły się pokoje gościnne arcyksięcia cieszyńskiego oraz kancelarie Komory Cieszyńskiej. Całość została wykonana w stylu klasycystycznym. Aktualnie obiekt jest siedzibą Szkoły Muzycznej. W odrestaurowanej części pałacu i zrekonstruowanej oranżerii znajduje się Centrum przedsiębiorczości. Instytucja mieści w swoich wnętrzach m. in. dwie sale wystawowe i konferencyjne, pomieszczenia warsztatowe – pracownie: ceramiki, tkaniny, wzornictwa, grafiki komputerowej i multimedialnej oraz hotelik z winiarnią. Miejsce to warto odwiedzić nie tylko ze względu na sam budynek ale również na piękny park krajobrazowy.


fot. Wikipedia

 

Rotunda z XI wieku 

Jedna z najstarszych, murowanych świątyń chrześcijańskich w Polsce i tym samym stanowi najcenniejszy zabytek Śląska. Znajduje się ona na Europejskim szlaku Romańskim, który wiedzie również przez terytorium naszego kraju. Łączy on niezwykle cenne zabytki dziedzictwa kulturowego i duchowego. Rotunda wykonana została z kamieni wapiennych i piaskowca na kształt koła. Do nawy głównej przylega półkolista apsyda. Niegdyś budowla ta służyła za najważniejszy punkt oporu na wypadek wojny oraz spełniała funkcję ośrodka administracji kościelnej.  Kto z Was ma w portfelu 20 zł, niech dobrze się mu przyjrzy i odszuka w tle tej zaskakującej budowli ;)


 

Wieża piastowska 

Pochodzi z XIV wieku i jest również zaliczana do najstarszych zabytków Śląska Cieszyńskiego. Stanowi element średniowiecznego zamku Piastów. Ta gotycka, kamienna wieża, z dachem namiotowym, była miejscem schronu w razie ataków wojennych. Pełniła funkcję więzienia, strażnicy i mieszkania. Oświetlenie zapewniały jej wąskie okna. Na narożach obiektu umieszczono cztery herby piastowskie. Budowla wznosi się na wysokość 30 metrów, ale żeby znaleźć się na jej tarasie widokowym trzeba pokonać 121 schodów. Jednak dla pięknej panoramy Cieszyna warto trochę się potrudzić. 


   

fot. Wikipedia                                             

 

Wieża Ostatecznej Obrony z XIII wieku 

Została wzniesiona w XIII wieku i jest pozostałością systemu obronnego zamku górnego. Znajduje się w północno-zachodniej części Wzgórza Zamkowego. Została odsłonięta dopiero w 90. latach XX wieku. Budowla osiągała wysokości powyżej 25 metrów. Niestety dziś wznosi się tylko na 12 m, co jest zaledwie połową jej dawnej wysokości. Zbudowana została z kamienia wapiennego i posiada formę walca o średnicy 12 m i grubości muru 4,2 m. Jej wnętrze użytkowe liczy zaledwie 3 metry średnicy. Słowianie zwali tego typu obiekty stołpami, czyli słupami. Wieża ta stanowiła najsilniejszy element obronny i pełniła też funkcje refugium, czyli miejsca schronienia po przełamaniu obrony wałów przez wroga. Najwyższą część wieży wieńczono cienkim murem zębatym z prześwitami, czyli krenelażem, który umożliwiał załodze bezpieczną i aktywną obronę oraz drewnianym dachem stożkowym. Do wnętrza wchodzono przez wejście umieszczone kilka metrów nad ziemią po drabinie lub schodach niszczonych w razie ataku.



 

Muzeum Śląska Cieszyńskiego

To jedno z najstarszych muzeów publicznych w Europie Środkowej i najstarsze muzeum publiczne w naszym kraju. Założone zostało w roku 1802. Funkcjonują w nim działy archeologii, historii, sztuki, techniki, etnografii i fotografii. Archeolodzy wydobyli liczne monety rzymskie, gliniane naczynia kultury łużyckiej, groty oszczepów i dawne narzędzia, które na zwiedzających robią duże wrażenie. Miłośnicy kultury ludowej mogą obejrzeć, aż 6415 eksponatów z tej dziedziny, od skrzyń i szaf malowanych, poprzez obrazy na szkle, sztukę odpustową, elementy strojów ludowych, po zaskakującą biżuterię. Dział Naukowo Oświatowy organizuje w tym Muzeum spotkania młodych ludzi po obu stronach granicy oraz lekcje i warsztaty edukacyjne.



fot. cieszyn.pl

 

Muzeum Drukarstwa

Powstało w roku 1996 w celu zachowania dóbr kulturowych i materialnych drukarstwa, upamiętniając bogate tradycje druku na Śląsku Cieszyńskim. Z pewnością miejsce to Was zaskoczy. Magiczny klimat dawnych czasów czuć już po przekroczeniu progu Muzeum. Udało się zachować typograficzną drukarnię z całym bogactwem czcionek, matryc, klisz chemigraficznych i drzeworytniczych, urządzeń i maszyn odlewniczych, urządzeń drukujących, pras dociskowych i urządzeń introligatorskich oraz przykłady innych technik drukarskich. Wszystkie prezentowane tu maszyny są sprawne. Kogo z Was zaciekawiła historyczna wiedza na temat "czarnej sztuki" ten musi tu zajrzeć i dowiedzieć się więcej o wpływie drukarstwa na dzieje Ziemi. Prężnie działa tu również pracownia, która oferuje wszystkim chętnym warsztaty graficzne, introligatorskie i typograficzne.


      


Cieszyńska Wenecja

To pełna uroku dzielnica Cieszyna, która znajduje się nad kanałem Olzy, niedaleko przejścia granicznego do Czech i słynnej Studni Trzech Braci. Stanowi ustronne miejsce, ściśle związane z historią miasta. Wzdłuż płynącego tu potoku osiedlali się lokalni rzemieślnicy. Niegdyś powstał tu tartak, elektrownia i młyn zasilany wodami Młynówki. Obecnie niektóre z dawnych domków przeobraziły się w klimatyczne knajpki i restauracje. Malowniczo usytuowane małe budynki przyciągają turystów oraz tych, którzy szukają ciekawego miejsca na spacer. Mówi się, że kto choć raz nie przespacerował się Cieszyńską Wenecją, to tak naprawdę nigdy nie był w Cieszynie. Zatem to obowiązkowy punkt programu!


      

fot. rmf.fm


Pszczele miasteczko

Znajdujące się w Dzięgielowie na Śląsku Cieszyńskim i z pewnością spodoba się najmłodszym. Na terenie miasteczka najpierw stanęły dwa ule zbudowane w kształcie tradycyjnych beskidzkich domów drewnianych. Z czasem jednak pojawiły się w pasiece nowe, w kształcie kościoła, młyna czy wiatraka. Wszystko to zlokalizowane zostało w pięknej scenerii w sąsiedztwie starego kamieniołomu.  To unikatowe na skalę europejską miasteczko pszczele w krótkim czasie zdobyło szeroki rozgłos i uznanie wśród zwiedzających. Przyjeżdżają tu wycieczki z całego kraju, a także grupy zagraniczne.Twórca tego miejsca z chęcią opowiada wszystkim małym i dużym o tajnikach pszczelarstwa. Teren obiektu zachęca do wypoczynku na łonie natury, gdzie usłyszeć można tylko bzyczenie pożytecznych owadów.



fot. slaskie.travel


Różowy jelonek

Cieszyn jest miejscem sprzyjającym rodzinnym wypadom. Obok Zamku stoi różowy jelonek, który zachwyca nie tylko dzieci. Znajduje się w mieście od grudnia 2005 roku. Najmłodsi mogą usiąść na nim i podziwiać świat z pewnej wysokości. Warto wiedzieć, że Jelonek wieczorem jest podświetlany, a zimą, przy okazji różnych warsztatów odbywających się na zamku, bywa także oryginalnie ubrany, na przykład w ciepły szalik. Ten okrąglutki, przyjazny, wesoły i zabawkowy zwierzak nie jest wielkim dziełem sztuki, ale potrafi rozweselić każdego i ożywić miejską przestrzeń. Każdy, kto go zobaczy, ten się uśmiecha. Odszukajcie go i Wy!



 

Pobyt w Cieszynie proponujemy zakończyć spacerem po zachwycającym rynku, który zachował swój średniowieczny układ. Kolorowe kamienice podkreślą wspaniały klimat tego miasta. 



Galeria zdjęć


Skomentuj artykuł



< Poprzedni artykułPark Labiryntów i Miniatur w RąblowiePark Labiryntów i Miniatur w Rąblowie
Dodano 11.06.2018 10:19

Każde dziecko lubi rozwiązywać łamigłówki z labiryntami. To przyjemna zabawa nie tylko dla najmłodszych ;)

Następny artykuł >Kolej Wąskotorowa w RudachKolej Wąskotorowa w Rudach
Dodano 20.06.2018 08:35

Kolej w Rudach Wielkich powstała 25 marca 1899 roku. Stopniowo powiększała swoje linie o kolejne miasta. W pierwszym roku istnienia kolej przewiozła

Pozwól nam tworzyć dla Ciebie

Sami będąc rodzicami, staramy się przygotowywać dla Ciebie atrakcyjne artykułu pozwalające zorganizować czas z Twoimi pociechami oraz wynajdujemy obiekty turystyczne spełniające wymogi naszych pociech.


Nasz serwis w dużej mierze utrzymuje się z reklam, dlatego:


Jeżeli nie chcesz płacić za przeglądanie treści wyłącz AdBlocka i ciesz się zawartością naszego serwisu Wyłączony
Przeglądaj dalej nasz serwis bez reklam zapisując się na newsletter dzięki któremu otrzymasz jedną reklamę dziennie Rejestruję
Uzyskaj pełny dostęp do treści na okres jednego miesiąca za jedyne 9,99 zł Wybieram