Ogród Bajek w Międzygórzu
Bajki - między innymi to właśnie one kształtują wyobraźnię Twojego dziecka. Rozwijają jego kreatywność od najmłodszych lat życia. Wpływają również na zasób słownictwa oraz zainteresowania. Zapewne często opowiadacie je swoim pociechom, albo czytacie na dobranoc. W dzisiejszych czasach bajki są niemalże codziennie puszczane dzieciom w telewizji lub internecie.
Co wy na to, żeby spędzić czas na świeżym powietrzu, a dodatkowo w bajkowej scenerii? Zapraszamy Was na wycieczkę do Ogrodu Bajek w Międzygórzu, dokładnie w Sudetach Wschodnich. Ogród położony jest na wysokości 780 m n.p.m., pomiędzy górą Toczek a Igliczną. Jest malowniczo osadzony na stromym zboczu Lesieńca. Jego powierzchnia nie jest duża, bo wynosi 0,23 hektara, jednak atrakcji jest na terenie dużo.
Najlepiej rozpocząć wycieczkę z centrum Międzygórza i iść żółtym szlakiem przez Polanę Śnieżną, droga zajmie Wam 30 minut. Tym podejściem można wybrać się z rowerem czy wózkiem dziecięcym, ponieważ jest łatwiejsze. Inną opcją jest czerwony szlak, prowadzi nieopodal pensjonatu “Sarenka”, a droga zajmie Wam również 30 minut. Specjalnie dla dzieci wytyczono „Szlak Krasnala” - tu rozpocznijcie wędrówkę przy stacji PKS w Międzygórzu i kierujecie się specjalnie wytyczonym szlakiem, który oznaczony jest czerwonymi i żółtymi krasnalami.
Wyobraźcie sobie, że Ogród został stworzony po I wojnie światowej przez pracownika leśnego Izydora Kriestena, który tworzył bajkowe postacie z korzeni drzew, szyszek i kory. Początkowo umieszczał je koło swego domu, jednak po 1945 roku na skutek braku opieki część eksponatów uległa zniszczeniu lub została skradziona. Kolejni opiekunowie zmieniali się stosunkowo często, jednak opiekowali się Ogrodem bardzo systematycznie. To dlatego możemy teraz podziwiać nie tylko postacie bajkowe, ale również wypoczywać wśród bujnych koron drzew, krzewów i kwiatów. Ogród obfituje w ciekawe i rzadkie rośliny. Weźcie głęboki oddech i poczujcie świeżość powietrza oraz niesamowitą, spokojną atmosferę tego miejsca.
Czym zachwycą się Wasze dzieci? Z pewnością drewnianymi figurami postaci z bajek.
Kto na Was czeka w Ogrodzie? To będzie bliskie spotkanie z Muminkami, Różową Panterą, Reksiem, Koziołkiem Matołkiem, Kubusiem Puchatkiem, Jasiem i Małgosią oraz Smerfami.
Duże wrażenie robi domek Ducha Gór, który liczy sobie ok 45 lat i zachował się w bardzo przyzwoitym stanie. Oprócz postaci z bajek dzieci będą zachwycone samym miejscem, bo szybko zobaczycie, jak wynajdują kolejne zakamarki i małe jaskinie do których można wejść.
Zgubić się na terenie Ogrodu jest trudno, więc bez obawy pozwólcie dzieciom podbiegać do bajkowych postaci spontanicznie. Nie macie z góry narzuconego, określonego planu zwiedzania. Jeżeli najdzie Was chęć na chwilę odpoczynku, to wystarczy przysiąść na pobliskiej ławeczce lub altance, które stoją wśród zieleni i kwiatów. Dobre miejsce, by przegryźć kanapkę, coś słodkiego, albo napić się wody. Na miejscu nie ma punktów gastronomicznych, dlatego polecamy zabrać jedzenie ze sobą.
Zwiedzanie ogrodu bajek trwa około godziny - tak twierdzą organizatorzy atrakcji, czas jednak nie jest limitowany. Jeżeli macie jeszcze siłę, to warto zboczyć ze szlaku Krasnoludków. Znajdują się tam schody, którymi polecamy zejść na sam dół. Dojdziecie do Wodospadu Wilczki, który znajduje się na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Wodospad robi ogromne wrażenie - ma aż 22 metry wysokości! Do tego jest drugim co do wielkości wodospadem w polskich Sudetach. Możecie oglądać go z bliska, ponieważ znajduje się tam specjalnie wydzielony taras widokowy dokładnie po przeciwnej stronie. Nad samym wodospadem zbudowany został żółty, stalowy mostek z którego rozpościera się piękny widok na wąwóz, który ma około 20 metrów długości, 15 metrów głębokości i nazywany jest kanionem amerykańskim. Gwarantujemy Wam, że taka atrakcja zostanie na zawsze w pamięci Waszych maluchów.
Przy Ogrodzie Bajek funkcjonuje sklepik z pamiątkami. Kupicie w nim przeróżne gadżety związane z tym miejscem, mapy, książeczki turystyczne, słodycze, soki, napoje i drobne przekąski. Całkowity dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na utrzymanie i remonty ogrodu. Z informacji organizacyjnych, pamiętajcie, że auto możecie zostawić w Międzygórzu na jednym z kilku płatnych parkingów lub na bezpłatnym parkingu obok pensjonatu “Sarenka”.
Ogród Bajek jest czynny w godzinach 10.00-18.00, a wstęp jest płatny.
Za bilet ulgowy zapłacimy 4zł, normalny 6zł, a dzieci do 3 roku życia wchodzą na teren bezpłatnie.
Mazury - kraina Wielkich Jezior. Dziesięć tysięcy kilometrów kwadratowych rozpościerających się wód i lasów. Wszechobecna, kojąca cisza i spokój.
Co zrobić, kiedy za oknem cały czas panuje zimowa aura, a już tak bardzo chciałoby się aktywnie spędzić czas z rodziną? Długo nie trzeba się zastana
Skomentuj artykuł