Gdzie jechać?

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!


Spacerem przez... Hel!

Dodano 19.04.2018 11:11

No to zaczynamy wszystko od początku, czyli od Helu ;) Wszyscy dobrze wiecie gdzie dokładnie leży, a nawet jaki ma kształt. Z pewnością to, że jest półwyspem i wody Bałtyku otaczają go z trzech stron, czyni go chyba najbardziej charakterystycznym miastem na mapie. Skoro jednak jest rzekomo taki znany, ciekawe, czy wiecie o wszystkich atrakcjach jakie kryje w sobie? :) O nich za chwilę, a teraz krótko o samym mieście. Hel to kurort nadbałtycki położony na północy Polski, w województwie pomorskim, na malowniczej Mierzei Helskiej, której długość wynosi 34 km. Powstała ona przez płynący od wschodu wzdłuż wybrzeża prąd morski niosący piasek z dna. Miasto należy do Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, który powstał w 1978 r. żeby chronić ten wyjątkowy fragment naszego kraju. Jego nietypowe położenie przyciąga wielu turystów. Ciekawe czy i Wy się skusicie odwiedzić Hel? Poniżej przedstawiamy najciekawsze zakątki.


fot. gohel.pl

Muzeum Rybołówstwa

Mieści się w zabytkowym poewangelickim kościele, położonym w centrum miasta, tuż obok portu. Na przodzie budynku wznosi się niewysoka, drewniana wieża, z której roztacza się piękny widok na miasto i plażę od strony Zatoki Puckiej. W 1972 roku obiekt przekazano Narodowemu Muzeum Morskiemu w Gdańsku, które utworzyło tam swój oddział czyli to Muzeum. Zwiedzający mogą zapoznać się z tradycyjnym rybołówstwem, jego historią, szkutnictwem kaszubskim, dziejami samego Helu oraz z ekologią Bałtyku. Wszystko poparte jest ilustracjami, mapami, archiwalnymi zdjęciami oraz ponad 200 eksponatami. Na pierwszym piętrze mieści się m.in. galeria obrazów dedykowanych tematyce morskiej. Elementem galerii jest żaglowa łódź rybacka, morska łódź rybacka z Mechelinek oraz ocalały z pożogi wojennej model wotywny fregaty z XVIII wieku.


fot. Wikipedia


Muzeum Obrony Wybrzeża

Zostało otwarte wiosną 2006 roku. Prezentuje eksponaty w kilku wyremontowanych obiektach dawnej niemieckiej baterii artylerii nadbrzeżnej „Schleswig Holstein” oraz na odrestaurowanym stanowisku przedwojennej baterii im. Heliodora Laskowskiego. W 1940 roku zainstalowano w Helu baterię z trzech dział kalibru 406 mm. Działa te, po oddaniu strzałów próbnych przeniesiono Francji. Są największymi działąmi na świecie, jakie kiedykolwiek były zainstalowane w bateriach stacjonarnych. Zwiedzający mogą zapoznać się tu z ponad 15 stałymi wystawami, oraz licznymi eksponatami nawiązującymi do historii militarnej regionu. Interesującymi obiektami są m.in wielokondygnacyjna wieża Dalmierza kierowania ogniem, z punktem widokowym na szczycie, naziemne stanowisko ogniowe, amunicja mieszcząca cztery podręczne magazyny oraz ładunki miotające. Muzeum Obrony Wybrzeża jest cenną atrakcją turystyczną Helu i kopalnią wiedzy historycznej o minionych czasach.


fot. gohel.pl


Muzeum Kolei Helskich

Zostało otwarte po raz pierwszy w maju 2013 roku i podlega Muzeum Obrony Wybrzeża. W ogromnym pomieszczeniu jednego ze schronów umieszczono ekspozycję mającą przypominać historię i rozwój helskich kolei, zarówno linii szerokotorowej zbudowanej w 1921 roku, jak i rozbudowanej sieci wojskowych kolejek wąskotorowych budowanych przez całe 20-lecie międzywojenne. Możecie tu dojechać właśnie taką kolejką wąskotorową. Na terenie Muzeum znajduje się wystawa uratowanych przed zezłomowaniem elementów taboru kolejowego.



fot. gohel.pl


Fokarium

Fokarium istnieje od 1999 roki, choć działalność na rzecz badań i ochrony fok podjęto tu znacznie wcześniej. Wszystko tak naprawdę rozpoczęło się od udanej próby wyleczenia pierwszej dostarczonej na rehabilitację do helskiej placówki foki o imieniu Balbin. I właśnie to stało się inspiracją do stworzenia tego miejsca, którego celem jest wspomagania ochrony gatunku i upowszechniania cennej wiedzy o nim. Prowadzone są tu badania biologiczne, weterynaryjne i hodowlane nad tymi ssakami. Ośrodek w sposób praktyczny wspomaga międzynarodową akcję odtwarzania i ochrony zasobów tych zwierząt na Bałtyku.


fot. Wikipedia                       fot. gohel.pl   


Latarnia Morska

Obecna latarnia helska została wybudowana po II Wojnie Światowej na miejscu poprzedniej, która niestety uległa zniszczeniu. Pomarańczowa, ośmiokątna budowla wznosi się na ponad 40 m. Zwieńczona jest stożkowym dachem, na którym znajduje się jedna z helskich anten radiowych. W latarni mieści się galeria udostępniona do zwiedzania i zachwycający taras widokowy. Będziecie musieli troszkę pochodzić po Helu, żeby odszukać tego wspaniałego obiektu, bowiem wieża znajduje się na samym końcu półwyspu. Najważniejszy element, czyli światło latarni umieszczone jest na wysokości 39 m i widać je nawet z odległości 36 km.



fot. Marcin Daraż, gohel.pl


Port rybacki

Wybudowany został w latach 1882-83 przez rząd pruski. Pierwotnie przystań osłaniał falochron o konstrukcji drewnianej. Do dziś stanowi schronienie dla kurortów, statków, jachtów i łodzi. Z pewnością zrobi na Was wrażenie ten malowniczy widok niczym z pocztówki i na długo zapadnie w pamięć. Swoją siedzibę ma tu także informacja turystyczna, która dzięki swojej niepowtarzalnej budowie szybko stała charakterystycznym punktem miasta. Przy wejściu do portu znajduje się ufundowany w roku 1985 rybacki krzyż wotywny, ozdobiony sprzętem żeglarskim. Może warto skusić się na rejs po morzu i przeżyć i przeżyć morską przygodę?




Dom Morświna

Ten nietypowy Dom dedykowany jest ginącemu na Bałtyku gatunkowi morświnów. Mikro-muzeum zostało oddane do użytku zwiedzających w 2013. roku i ukazuje jak poważny jest to problem. W środku znajdują się statyczne i medialne ekspozycje informujące o sekretach biologii tych zwierząt. Przedstawiona została ich historia, egzystencja a także zagrożenia i sposoby ich ochrony. W Morświnowym Domu znajdziecie również informacje o delfinach i wielorybach, które w ostatnich latach zaobserwowano w polskiej części Morza Bałtyckiego. Warto tu przyjść, ponieważ takich dokumentalnych filmów nie zobaczycie nigdzie. To wspaniałe edukacyjne uzupełnienie wycieczki na Półwysep Helski. Nieopodal widnieje wystawa wielko-formatowych fotografii ,,Ryby Bałtyckiego Skarbca”, na którą warto również zwrócić uwagę.



fot. gohel.pl


Promenada helska

Została utworzona w 2013 roku i liczy ponad kilometr długości. Jest dość szeroka i biegnie tuż nad brzegiem morza. W niektórych miejscach podesty dosłownie unoszą się tuż nad taflą. Dojdziecie nią aż do czubka Helskiego Cypla, który z trzech stron oblany jest wodą. Można go poobserwować przez dostępne tam lunety. Ci, którzy nie lubią leniuchować na plaży mogą spacerować tą malowniczą trasą i podziwiać widoki. Utwardzona aleja świetnie sprawdza się dla rodzin z dziećmi w wózkach albo dla pań, które mają dość klapków i chcą chodzić na wysokich obcasach ;)



fot. nahel.pl


Kopiec Kaszubów

Zrodził się dzięki pomysłowi zaakcentowania Helu jako symbolicznego początku Polski. Jego najważniejszy element stanowi wybudowany na Cyplu Helskim, kamienny obelisk, który symbolizuje początek Rzeczypospolitej oraz podkreśla jedność i tożsamość społeczności kaszubskiej. Nazwa wzięła się od Gryfa Kaszubskiego, umieszczonego w centralnym miejscu pomnika. Co ciekawe, inspiracją do budowy były również legendy o Stolemach Kaszubskich. Słyszeliście kto to taki? Prawdopodobnie były to olbrzymy o spokojnym usposobieniu, którzy od niepamiętnych czasów władali Pomorzem. Poza energią i siłą imponowały wiarą i determinacją. Nieprzypadkowo ludność kaszubska, a w szczególności rybacy przejęli te cenne cechy. Ponoć wielkoludy zamieniły się w znajdujące się tam głazy i któregoś dnia obudzą się i z powrotem staną się Stolemami. Strach się bać! :)



fot. gohel.pl


Checz kaszubska

Kaszubi charakteryzują się odrębną kulturą, która przetrwała stulecia. Język, rzemiosło artystyczne, tradycyjne stroje, folklorystyczne opowieści i legendy to wszystko możecie lepiej poznać właśnie w Checzy Kaszubskiej. Zobaczycie tam ludowe ubrania i hafty, wyroby porcelanowe, obrazy, dawne sprzęty gospodarstwa domowego oraz instrumenty, pisma i pieśni śpiewane przez lokalnych patriotów. Zwróćcie uwagę na diabelskie skrzypce, które z powodzeniem brzmią za całą orkiestrę. Muzeum mieści się zabytkowym domku ryglowym, który pochodzi z przełomu XVIII i XIX w. Charakteryzuje go drewniany szkielet, smołowane belki, łamane drzwi i bielone ściany ze stylowymi zdobieniami.


Jak zapytacie swoje dzieci, gdzie najlepiej spędzić urlop, pewno zdecydowana większość z nich odpowie, że właśnie nad morzem. Plaża, piasek, woda i nic więcej tak naprawdę nie trzeba. O takiej piaskownicy, w której można do woli się bawić, przewracać, turlać, kopać doły i budować tamy marzy każdy maluch. Gdzie jak nie tu można pobiegać po plaży, szukać muszelek, pluskać się w wodzie, skakać przez fale, zobaczyć wydmy i oczywiście (nie można pominąć) zjeść tak pyszne gofry i lody? Nie zapominajcie o korzystnych właściwościach jodu i zadbajcie również o swoje zdrowie spędzając pobyt właśnie tu na Helu. Przez cały półwysep przebiega wygodna ścieżka rowerowa i panują doskonałe warunki dla windsurferów czy kitesurferów. Będąc już nad morzem nie zapomnijcie o obowiązkowych punktach programu - zachód i wschód słońca;) Tak, tak wschód też, zmobilizujcie się i nie zaśpijcie!



Galeria zdjęć


Skomentuj artykuł


Komentarze

Kasia28.05.2018 | 11:56

Hel to moja ulubiona miejscowość nad morzem. Bywam tam prawie każdego roku i za każdym razem wracam zadowolona! Moją ulubioną restauracją tam jest Checz, gdzie polecam się wybrać, jeśli ktoś jeszcze nie miał okazji tam być. Świetna i świeża ryba i miła obsługa :)

Irena20.04.2018 | 16:07

Pierwszy raz na Hel pojechaliśmy miesiąc przed narodzinami córki. W zeszłym roku, przy okazji pobytu w Jastrzębiej Górze, zabraliśmy tam naszą 5-latkę. Pokazaliśmy jej Fokarium, muzeum morświna, promenadę i obowiązkowy rejs statkiem :) Mała była zachwycona, a my patrzyliśmy co się zmieniło, co nowego pojawiło (5 lat to jednak kawał czasu ;) ) Trafiliśmy na wyjątkowo piękną pogodę i z przyjemnością moczyliśmy nogi w morzu :) Jedno jest pewne - wrócimy na Hel :)


< Poprzedni artykułZdobądź z nami Górę Żar!Zdobądź z nami Górę Żar!
Dodano 18.04.2018 10:44

Żar to nie tylko szczyt, ale pełen wachlarz atrakcji dla małych i dużych. Bez względu czy będzie to dłuższa wyprawa z plecakiem, czy popołudniowy, rod

Następny artykuł >Muzeum Pszczelarstwa Sądecki Bartnik w StróżachMuzeum Pszczelarstwa Sądecki Bartnik w Stróżach
Dodano 25.04.2018 12:58

Miejsce jest magiczne, można tu poznać świat pszczół z bliska. Te małe stworzenia są fundamentem flory, która nas otacza...

Pozwól nam tworzyć dla Ciebie

Sami będąc rodzicami, staramy się przygotowywać dla Ciebie atrakcyjne artykułu pozwalające zorganizować czas z Twoimi pociechami oraz wynajdujemy obiekty turystyczne spełniające wymogi naszych pociech.


Nasz serwis w dużej mierze utrzymuje się z reklam, dlatego:


Jeżeli nie chcesz płacić za przeglądanie treści wyłącz AdBlocka i ciesz się zawartością naszego serwisu Wyłączony
Przeglądaj dalej nasz serwis bez reklam zapisując się na newsletter dzięki któremu otrzymasz jedną reklamę dziennie Rejestruję
Uzyskaj pełny dostęp do treści na okres jednego miesiąca za jedyne 9,99 zł Wybieram