Spacerem przez... Łowicz!
Łowicz to barwna miejscowość położona w województwie łódzkim. To także siedziba powiatu łowieckiego z niezwykle bogatą historią. Wiedzieliście, że pierwsza wzmianka o Łowiczu pochodzi z 1136 roku? Dziś miasto może się poszczycić całą gamą niesamowitych zabytków i atrakcji, które wręcz trzeba zwiedzić! Jeśli więc macie wolny weekend i nie chcecie spędzić go przed telewizorem, zapraszamy do łódzkiego!
Łowicz to prawdziwa gratka dla fanów historii. W mieście znajduje się bowiem wiele niesamowitych zabytków, które naprawdę warto zobaczyć niezależnie od wieku. Ruiny zamków i muzea potrafią skutecznie rozruszać wyobraźnię nawet najmniejszych turystów!
Ruiny Zamku Prymasowskiego
W XIV wieku Zamek Prymasowski był potężną twierdzą otoczoną fosą. Mówi się nawet, że budowla była najznamienitszą rezydencją polskich prymasów. Fortecę wielokrotnie przebudowywano, do czasu, aż w roku 1794 wybuchł pożar. Od tego czasu po Zamku Prymasowskim pozostały tylko ruiny – pozostałości fosy i wału. Każdy miłośnik historii wie jednak, jak wielkie wydarzenie miało tu miejsce. To właśnie na terenie dzisiejszego Łowicza odbyła się słynna uczta Hieronima Radziejowskiego, wydana na cześć szwedzkiego króla Karola Gustawa.
fot. Wikipedia
Muzeum w Łowiczu
To prawdziwa atrakcja dla fanów baroku. W łowickim Muzeum możemy podziwiać bowiem wystawy związane ze sztuką Baroku w Polsce. Oprócz tego mam możliwość oglądać także inne wystawy stałe: Historia miasta i regionu, Etnografia księstwa łowickiego i Izba pamięci Żydów łowickich. Muzeum oferuje turystom także wystawy czasowe oraz przepiękny skansen. Ośrodek Plenerowy Budownictwa Ludowego – bo tak właśnie nazywa się wspomniany skansen – oferuje zwiedzającym możliwość obejrzenia XVIII i XIX-wiecznej zagrody, ekspozycji sprzętów i pojazdów używanych w gospodarstwach wiejskich. Oprócz tego w skansenie możemy oglądać także ule i rabatki wykonane z roślin wykorzystywanych w… magii i medycynie ludowej!
Kościoły
Osobom religijnym i fanom historycznej architektury proponujemy zwiedzenie łowickich kościołów. Obowiązkowym punktem na mapie jest oczywiście Kościół Matki Bożej Łaskawej i św. Wojciecha w Łowiczu. To dawny Zakon Pijarów, którzy dawniej przybyli na tereny Łowicza z Węgier. Wieki temu Zakon pełnił rolę biblioteki, teatru oraz drukarni. Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Łowiczu to drugie polecane przez nas miejsce. Historia Bazyliki sięga bowiem XII wieku, a wnętrze świątyni może poszczycić się prawdziwie bogatą prezencją. Barokowo-renesansowe ołtarze i grobowce to coś, co naprawdę warto zobaczyć.
Kolegiata Wniebowzięcia NMP Kościół Św. Ducha
Trójkątny rynek
Miejskie rynki właściwie wyglądają tak samo – są betonowe, kwadratowe i odrobinę nudne. Ten opis nie dotyczy jednak rynku łowickiego. Rynek w Łowiczu jest wyjątkowy, a to zasługa jego niezwykłego kształtu. Słyszeliście kiedykolwiek o trójkątnym rynku? My też nie! Przez środek obecnego rynku niegdyś płynęła rzeka, a obok stał Ratusz. Budynek został jednak zniszczony w roku 1648. Obecnie na rynku znajduje się piękna fontanna i liczne miejsca do wypoczynku.
fot. wsiodle.lodzkie.pl
Stary rynek
Jak widać o historycznych atrakcjach Łowicza można mówić bez końca. Naszą ostatnią i obowiązkową do zwiedzenia pozycją jest stary rynek. To najwyżej położone miejsce w Łowiczu, na terenie którego niegdyś znajdował się zameczek myśliwski. Dziś nieopodal rynku można (a nawet trzeba!) zobaczyć Ratusz, Bramę Prymasowską, Bazylikę Katedralną i całe mnóstwo niesamowitych zabytkowych kamienic.
fot. polskieszlaki.pl
Kiedy zwiedzimy już wszystkie historyczne miejsca, warto się trochę rozerwać! Łowicz jest miastem, którego oferta kierowana jest także do najmniejszych turystów.
Plac zabaw BabyCam
To prawdziwa atrakcja dla najmłodszych milusińskich. Plac zabaw BabyCam mieści się przy ulicy Seminaryjnej 9 i jest niewątpliwym rajem dla dzieciaków. Firma BabyCam może poszczycić się faktem, iż budowane przez nich place zabaw są wyjątkowo bezpieczne, więc wszyscy rodzice mogą czuć się spokojni! Kolorowe huśtawki i zjeżdżalnie zaspokoją chęć zabawy każdego, nawet najbardziej wymagającego klienta…
fot. babycam.com.pl
TereFere
To jednocześnie przedszkole i jedyna w swoim rodzaju sala zabaw dla dzieci. TereFere to miejsce podzielone na trzy oddzielne strefy. Strefa maluszka to pomieszczenie przeznaczone dla najmłodszych milusińskich; bezpieczna przestrzeń odgrodzona płotkiem, w której maluchy znajdą całą masę zabawek, poduszek i miękkich klocków. Strefa starszaka to dwupoziomowa konstrukcja z przeszkodami przeznaczona dla większych dzieci. Miejsce wyposażone jest w labirynty, mosty, kładki i obrotowe ściany. Znajdziecie tu także ulubiony przez wszystkich basen z piłeczkami! Strefa warsztatów to projekt przeznaczony do rozwijania talentów i zdolności milusińskich. To właśnie tu odbywają się zajęcia dodatkowe prowadzone przez wyszkolonych animatorów. Uwaga! W TereFere znajduje się także strefa dla rodziców. Tutaj możecie wypić pyszną kawę, odpocząć i jednocześnie mieć oko na swoje dzieci.
fot. TereFere - przedszkole i sala zabaw
Park Błonia
To niezwykle magiczne miejsce mieszczące się przy ulicy Podrzecznej. Park jest prawdziwą ostoją i punktem, w której każdy może odpocząć i wyciszyć myśli. Liczne alejki i ścieżki rowerowe sprzyjają aktywnemu spędzaniu wolnego czasu, co z pewnością ucieszy większość dzieciaków.
fot. plantum.pl
Muzeum w Nieborowie i Arkadii
Nieborów to miejscowość oddalona od Łowicza o 10 km. Warto jednak wsiąść w samochód i zrobić sobie wycieczkę. Muzeum w Nieborowie to miejsce porównywane do… domku dla lalek! Liczne ogrody i zabudowy sprawią, że każda dziewczynka poczuje się jak mała księżniczka. Rodzice natomiast będą mogli podziwiać wspaniałe widoki i cieszyć się wolną chwilą.
Pałac w Nieborowie oraz Świątynia Diany, fot. Darek Piwowarski, nieborow.art.pl
Jak widać Łowicz to miasto niezwykle bogate kulturowo. Miejscowość ta powinna się kojarzyć nie tylko z dżemem, ale także ze wspaniałymi zabytkami. Jeśli jednak Wasze dzieci nie przepadają za historią i nie w głowie im zwiedzanie zamków i kościołów, nie martwcie się! W końcu Łowicz oferuje także niesamowite parki i atrakcyjne place zabaw. Dla każdego coś dobrego! A więc w drogę – miasto samo się nie zwiedzi.
„Atak Gigantów” to spektakularne wydarzenie, na którym dosłownie trzeba się pojawić. Wiedzieliście, że rośliny potrafią liczyć, tańczyć i odmierzać cz
Pewnej letniej nocy, kiedy to rodzina i sąsiedzi Jacusia spędzali czas przy ognisku, Jacuś usłyszał historię, która nie pozwoliła zmrużyć mu oczu...
Skomentuj artykuł