Spacerem przez... Bielsko-Białą!
Tym razem zabierzcie wygodne buty do spacerów i wycieczek w góry oraz aparat do robienia zdjęć pięknym zabytkom w centrum miasta. Ruszamy na południe do Bielska -Białej! To miasto położone na Pogórzu Śląskim u stóp Beskidu Śląskiego i Małego. Znajduje się tu kilkanaście szczytów, z których największy jest Klimczok (1117 m n.p.m). Wędrowaniu po otaczających miasto górach sprzyja dobrze utrzymana sieć szlaków turystycznych. Osią miasta jest rzeka Biała, która stanowi historyczną granicę Śląska Cieszyńskiego i Małopolski, przez stulecia oddzielająca śląskie Bielsko od małopolskiej Białej. Oprócz zachwycającej scenerii to duży ośrodek kultury i turystyki.
Nazywany bywa „Małym Wiedniem”. Pełni funkcję głównego ośrodka administracyjnego, przemysłowego, handlowo-usługowego i akademickiego obszaru śląsko-małopolskiego. Jest jednym z lepiej rozwiniętych gospodarczo miast w naszym kraju. A słynie z następujących atrakcji:
1. Zamek Sułkowskich
To najstarsza i największa budowla w centrum Bielska-Białej. Legenda głosi, że w jego miejscu miał znajdować się niegdyś gród rozbójników napadających na podróżujących tamtędy kupców. W XIII wieku Książę Kazimierz miał pozbyć się obozu zbójców i wystawić na jego miejscu zameczek myśliwski. Z czasem dzięki rodowi Sułkowskich rozbudowany został do postaci okazałego zamku. Dziś urządzono w nim muzeum historyczne z wystawami stałymi i czasowymi oraz galerię malarstwa z XIX i XX wieku. Na dziedzińcu zamku z przeszklonym dachem odbywają się różne wydarzenia kulturalne m. in. koncerty. Zamek pięknie prezentuje się w nocy, kiedy jest iluminowany.
2. Studio Filmów Rysunkowych
Jest to wspaniała atrakcja nie tylko dla najmłodszych, bowiem starszym przypomni czasy dzieciństwa. To właśnie tutaj powstały bajki polskiej sławy takie jak: Bolek i Lolek, Reksio, Baltazar Gąbka czy Kuba i śruba. Zaskakujące jest to jak powstawały tradycyjne animacje. Oczekiwany kilkuminutowy odcinek krył w sobie tygodnie ciężkiej pracy w dodatku ręcznej. Dzięki takiemu miejscu możemy bliżej poznać jak wyglądała praca nad kreskówkami dziś i dawniej oraz obejrzeć w kinie Studio powstające tam bajki. Wielkim uznaniem w Bielsku cieszą się nieduże pomniki Reksia i Bolka i Lolka stojące w centrum miasta. Bajkowy akcent przykuwa uwagę wielu wycieczek.
3. Stara Fabryka
W budynku starej fabryki sukna będącej własnością rodziny Buttnerów mieści się dziś niezwykłe muzeum Techniki Włókienniczej. Wchodząc już na parter można zauważyć maszyny z przędzalni, zdjęcia, pamiątki i starą dokumentacje. W dawnym laboratorium zgromadzone są pozostałości po badanych próbkach surowców i tkanin. Wychodząc na piętro możemy podziwiać krosna, maglownice, pralnice, maszyny do szycia i te do wyrabiania kapeluszy. Wystawa historyczna pt. „Od włókiennictwa do małego fiata” zachęca do zwiedzania. Co ważne Stara Fabryka wpisała się na stałe do bielskich obiektów Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.
4. Szyndzielnia
Jest to szczyt przekraczający 1000 m n.p.m w północnej części Beskidu Śląskiego, na który wyjeżdża kolejka linowa. Na samej górze znajduje się wieża widokowa, z której podziwiać można panoramę Bielska. Nieopodal znajduje się murowane schronisko, gdzie można wypić coś ciepłego w obcowaniu z przyrodą. Z Szyndzielni można podziwiać inne szczyty takie jak: Klimczok, Kozią Górkę i Trzy Kopce. W tym rejonie Beskidów pole do popisu mają miłośnicy zimowych sportów. Ośrodek Rekreacyjno-Narciarski „Dębowiec” stwarza idealne miejsce do zjazdów. Wszystko dzięki nowoczesnej kolei kanapowej i oświetlonym stoku. Nie tylko zimą jest tu pełno atrakcji. Lubiącym przejażdżki rowerowe proponujemy zapoznanie się z licznie występującymi szlakami o różnym poziomie trudności. Park linowy oraz siłownia sprawiają, że o każdej porze roku mogą przybywać tu zarówno dorośli jak i dzieci.
5. Trzy lipki
Wzgórze to niegdyś porośnięte było lasem lipowym. W XVI wieku właśnie w tym miejscu rozegrała się potyczka między wojskami szwedzkimi a polskimi. W konsekwencji, której zniszczeniu uległ owy las. Ocalały tylko cztery, a po uderzeniu pioruna – trzy lipy, od których właśnie wzgórze wzięło swoją nazwę. Na szczycie Trzech Lipek znajduje się duży 40 metrowy, stalowy Krzyż Trzeciego Tysiąclecia, który waży 17 ton. Miejsce to stanowi doskonały punkt widokowy na miasto i okolice. To tutaj przebiega Szlak 700-lecia Bielska biegnący z centrum Bielska-Białej do Czechowic-Dziedzic, a także Międzynarodowa Trasa Rowerowa Greenways Kraków - Morawy - Wiedeń.
6. Straconka
To dzielnica Bielska-Białej leżąca nad potokiem o tej samej nazwie Straconka. Tuż pod szczytami Beskidu Małego takimi jak: Czupel, Gaiki, Przegibek, Magóra Wilkowicka oraz Łysa Góra. W połowie XIX wieku istniała tu kopalnia syderytu. Znane były saraceńskie kamieniołomy, z których piaskowiec wykorzystano przy budowie katedry św. Mikołaja w Bielsku oraz tunelu kolejowego. Swoje miejsce ma tutaj także słynne źródełko Walczoka. Większość terenów górskich w obrębie Straconki wchodzi w skład Parku Krajobrazowego Beskidu Małego.
7. Cygański las
Położony jest u stóp Szyndzielni i Koziej Góry, od 1312 roku stanowi własność bielszczan. Do dziś jest miejscem spacerów i wypoczynku. Tutaj rozpoczynają się liczne szlaki turystyczne na pobliskie szczyty. W latach 1895-1971 kursował tu tramwaj elektryczny. Pozostałością po nim jest budynek zajezdni tramwajowej, w którym urządzono kawiarnie. Dla szukających chwili wytchnienia swoje oferty noclegowe proponują tu zabytkowe wille i pensjonaty. Na lubiących sport czeka m. in. nowoczesna pływalnia START, korty tenisowe oraz Centrum Sportowo-Szkoleniowe REKORD.
8. Dolina Wapienicy
Mało kto wie o tym wyjątkowym miejscu, ale jak już komuś uda się tam dotrzeć z pewnością jest zachwycony. Dolina Wapienicy to las ochronny położony w obrębie miasta Bielsko-Biała. Stanowi jedną z najcenniejszych dolin w całym Beskidzie Śląskim. Kryje w sobie ostoję wielu rzadkich gatunków flory i fauny m. in. na tym terenie licznie występuje gatunek jelenia, sarny, dzika i rysia. Mimo, że droga jest asfaltowa to występuje zakaz ruchu. Pachnące dookoła lasy bukowe i świerkowo – jodłowe są schronieniem dla wielu gatunków ptaków. Szumiące strumienie spływają do zbiornika Wielka Łąka – ujęcia retencyjnego wody pitnej, utworzonego w 1933 r. poprzez wybudowanie zapory im. Ignacego Mościckiego. Obok niej stoi drewniany domek -Krzywa Chata, w którym mieści się kawiarnia. Nie bez powodu ma taką nazwę :)
Bielsko-Biała może pochwalić się również dworcem PKP. Jego zabytkowy hol oddaje prawdziwą wiedeńską atmosferę. Nie bez powodu oczywiście, bowiem zaprojektowano go na wzór dworców austriackich. Warto zatrzymać się na placu Chrobrego i podziwiać wokół piękne zabytki. Na Waszą uwagę zasługuje również Hotel President, Kamienica pod Żabami, Teatr Polski i oczywiście Banialuka-Teatr Lalek. Nie zapomnijcie wybrać chociaż jednego szczytu w mieście i zdobyć go!
Nasza kolejna propozycja dla Was to Katowice. Dla tych, którzy nigdy tam nie byli, niech nie wydaje się, że ta duża stolica województwa śląskiego to t
Ferie nadchodzą i gdzie ten śnieg? Każde dziecko z utęsknieniem na niego czeka. A może zamiast się łudzić, że spadnie z nieba to wspólnie go poszukaci
Skomentuj artykuł