Gdzie jechać?

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!


Kołobrzeski Skansen Morski

Dodano 19.09.2022 12:00

Rozrywka dla dzieci to nie tylko lunaparki, karuzele i wycieczki do zoo. Zachęcamy Was do spotkania z prawdziwymi perłami Bałtyku, jakimi są ogromne zabytki związane z kulturą morską. Skansen Morski w Kołobrzegu jest oddziałem Muzeum Oręża Polskiego. Jest unikatową w skali kraju plenerową ekspozycją okrętów wojennych oraz towarzyszących im zabytków techniki morskiej. Idea utworzenia skansenu powstała w 2009 roku z potrzeby jaką był niedostatek miejsc postojowych w kołobrzeskim porcie oraz z wysokimi kosztami utrzymania muzealnych okrętów na wodzie. Dzięki temu dziś możecie oglądać te ogromne wodne okręty i całą wystawę w skansenie. Na żywo wyglądają o niebo lepiej niż na zdjęciach, poza tym stojąc przy nich wyczuć można ich ogrom i potęgę, jaką były kiedyś i są nadal.


Armata przeciwlotnicza wzór „70-k” kalibru 37 mm z ORP "Burza"

fot. Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu


Kołobrzeski Skansen Morski to atrakcja dla każdego, dla całej rodziny. Największą atrakcją skansenu są dwa okręty posadowione na nabrzeżu: okręt patrolowy 912 ORP Fala i kuter rakietowy 205 ORP Władysławowo. Macie możliwość wejścia nie tylko na pokłady, ale i do wnętrz okrętów! Zobaczycie co kryją w środku te morskie giganty i możecie przyjrzeć się wszystkiemu z bliska. Dla pasjonatów techniki morskiej prawdziwą gratką jest obejrzenie maszynowni, pomieszczeń załogi, messy oficerskiej oraz stanowisk dowodzenia. Wystawa prezentuje także pozostałości z legendarnego niszczyciela ORP Burza - maszt, armata okrętowa, parki amunicyjne, dalmierz morski, torpedy, miny oraz fragment drewnianego kadłuba statku i jacht Orkan II. Na wystawie znajdziecie tablice informacyjne dzięki którym dowiecie się wielu ciekawych rzeczy i znajdziecie odpowiedzi na najtrudniejsze pytania. Dodatkowo w infokiosku, możecie obejrzeć skansen w postaci elektronicznych panoram sferycznych.



Po lewej ORP "Fala". W głębi ORP "Władysławowo"

fot. Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu


Co do samych zabytków, okręt patrolowy 912 ORP Fala - kod NATO: “Obluze” był pierwszą jednostką serii. W 1996 r. wycofany został ze służby i stał się tym samym pierwszym okrętem wojennym w zbiorach kołobrzeskiego muzeum. Co ciekawe w tym samym roku okręt został użyczony Kołobrzeskiej Żegludze Pasażerskiej, która przejęła na siebie koszty jego utrzymania  i udostępniła  przez wiele lat do zwiedzania w kołobrzeskim porcie. Jednak jesienią 2009 roku muzeum przejęło z powrotem okręt. Kolejną perłą Bałtyku jest Okręt 433 ORP “Władysławowo”. To kuter rakietowy projektu 205 (kod NATO: “Osa I”) był ostatnim z trzynastu okrętów tego typu służących w Polsce. Do służby wszedł 13 listopada 1975 r. , a zakończył ją w 2006 r. Wysłużoną jednostkę żegnały wszystkie okręty Dywizjonu Okrętów Rakietowych oraz liczne grono czynnych i emerytowanych oficerów i marynarzy.  W Kołobrzegu miejsce zajął ostatecznie dopiero w 2010 roku. Trzecim zabytkiem skansenu jest niszczyciel ORP Burza, jeden z najstarszych okrętów, zwodowany w 1929 roku. Wybudowany  został do obrony interesów Polski na morzu, Wraz z  Błyskawicą i Gromem uczestniczył w wielu  akcjach bojowych podczas II wojny światowej. 6 grudnia 1960 roku Burza stanęła przy Nadbrzeżu Pomorskim w Gdyni i udostępniono ją do zwiedzania. Początkowo miała być zezłomowana, jednak udało się odzyskać wiele jej elementów. Muzeum zdołało pozyskać maszt z częścią wyposażenia. 



Torpeda parogazowa wzór 53‒39

fot. Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu


Jak możecie zauważyć okręty są cennymi zabytkami Polski, które są pod ciągłą opieką i dzięki renowacji zachowały swój dawny wygląd. Polecamy Wam szczególnie wnętrza okrętów. Będziecie mieli okazję poczuć się tak, jak kiedyś ludzie przebywający na tym statku nie raz i wiele długich dni. Co prawda okręty nie wyruszą już pewnie nigdy na wody mórz i oceanów, jednak są cenną perłą historii Polski, którą powinniśmy poznawać jak najczęściej i jak najwięcej. Warto przekazywać także wiedzę dzieciom, które historii nie powinny się uczyć wyłącznie z podręczników szkolnych, a także dzięki innym formom edukacji na przykład takiej jak ta. Wizyta w skansenie będzie świetną wycieczką dla całej rodziny i miłym odpoczynkiem od plażowania czy spacerach po kołobrzeskiej promenadzie. Bardzo Was namawiamy do spędzania wolnego czasu w tak produktywny sposób i zapewniamy, że to się zwraca w postaci dużej wiedzy!



Galeria zdjęć


Skomentuj artykuł



< Poprzedni artykułPiknik Wiedźm i Czarownic w BabicachPiknik Wiedźm i Czarownic w Babicach
Dodano 10.08.2019 14:26

Już 25-ego sierpnia na babickim deptaku odbędzie się coroczny Piknik Wiedźm i Czarownic. To niezwykła impreza plenerowa przeznaczona zarówno dla dziec

Następny artykuł >Legenda o Róży i KrukuLegenda o Róży i Kruku
Dodano 26.09.2022 12:00

Dawno, dawno temu na Dworze Artusa mieszkała piękna kobieta; na imię jej było Róża. Tej nocy (w tajemnicy przed swoim ojcem – królem) na balu miała za

Pozwól nam tworzyć dla Ciebie

Sami będąc rodzicami, staramy się przygotowywać dla Ciebie atrakcyjne artykułu pozwalające zorganizować czas z Twoimi pociechami oraz wynajdujemy obiekty turystyczne spełniające wymogi naszych pociech.


Nasz serwis w dużej mierze utrzymuje się z reklam, dlatego:


Jeżeli nie chcesz płacić za przeglądanie treści wyłącz AdBlocka i ciesz się zawartością naszego serwisu Wyłączony
Przeglądaj dalej nasz serwis bez reklam zapisując się na newsletter dzięki któremu otrzymasz jedną reklamę dziennie Rejestruję
Uzyskaj pełny dostęp do treści na okres jednego miesiąca za jedyne 9,99 zł Wybieram