Gdzie jechać?

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!


Zamek Krzyżtopór w Ujeździe

Dodano 05.07.2017 13:42

Zamki na terenie Polski to niebywale cenne zabytki. Większość z nich to majestatyczne budowle, które zachowały się w bardzo dobrym stanie, aż do dziś. W województwie świętokrzyskim, nieopodal Ostrowca Świętokrzyskiego stoi jeden z nich. Zbudowany blisko 400 lat temu zamek nazywany również pałacem, o którym krążą rozmaite legendy. Jedna z nich mówi o zastosowaniu symboliki liczb nawiązującej do kalendarza: “okien miał tyle, ile dni w roku, pokoi tyle, ile tygodni; sal wielkich tyle, ile miesięcy, a cztery narożne jego baszty odpowiadały liczbie kwartałów.” Brzmi tajemniczo … jednak czy tak było naprawdę? Tego nie wiadomo, bo nie udało się dokładnie odtworzyć ruin. O którym zamku mowa? O Zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Przekonajcie się sami, że jest to niebywale interesująca budowla i na szczęście macie możliwość ją zwiedzić, gdyż jest ruiną o znacznym stopniu zachowania i na chwilę obecną turyści regularnie planują tam wycieczki.


Sama nazwa jest połączeniem dwóch słów - krzyż i topór, które widnieją w herbie zamku. W XV wieku pałac był własnością Oleśnickich, jednak chwilę później należał już do rodu Ossolińskich. Zamek był prezentem ślubnym dla Krzysztofa Ossolińskiego. W dalszych latach należał do wielu innych rodów, aż w końcu popadł w ruinę. Zamek łączył wygodę mieszkańców z funkcją obronną, był wybudowany z rozmachem, jednak o projektancie nic nie wiadomo. Podobno sala jadalna w wieży miała szklany strop, przez który widać było akwarium z egzotycznymi rybkami! Do tego niektórzy twierdzą, że zamek miał kiedyś podziemne połączenie z Ossolineum. Przepychu, jaki tam kiedyś panował, dziś nie zobaczycie. W ruinach możecie podziwiać wysokie stropy i kolosalnych rozmiarów mury. Z pewnością zrobią na Was ogromne wrażenie.


Pałac w Ujeździe był wzorowany na włoskim zamku Caprarola oraz był kiedyś jedną z największych rezydencji w Europie. Liczby robią wrażenie: całość zajmuje 1,3 hektara, a do tego otoczenie ogrodów, które mają powierzchnię 1,6 hektara. Dużo miejsca do zwiedzania oraz wspaniała okazja, by Wasze dzieci wyzwoliły swoje pokłady energii. Wiele korytarzy, tajemniczych przejść, zakamarków, tunelów i schodów zapewnia fantastyczną zabawę. Pamiętajcie, aby kupić przewodnik na miejscu, zwiedzanie będzie łatwiejsze. Koniecznie wybierzcie się do podziemnej stajni, w której panuje niesamowita cisza, a akustyka w jej wnętrzach jest idealna. Punktem obowiązkowym jest również źródełko, które znajduje się w podziemiach wieży, dające wodę o nazwie Krzyżtopożanka. Ma ona wyjątkowe własności smakowe, a nawet lecznicze!


Na zamku odbywają się cyklicznie imprezy tematyczne. Nie ważna jest tu pora roku. Nawet w zimę odbywają się Krzyżtoporskie Spotkania Rycerzy i Dam Dworu, na których królują tańce dworskie, występy cyrkowe i festiwale baniek mydlanych. Na majówkę organizatorzy przygotowują ciekawy program - szczególnie dla najmłodszych widzów. Pokazy żonglerki, musztry, warsztaty tańca dawnego oraz zabawy i konkurencje dla dzieci. Każdy ma możliwość przymierzenia dawnych strojów i uzbrojenia oraz może sprawdzić swoje zdolności na strzelnicy łuczniczej. Dzień dziecka jest w Ujeździe także wyjątkowy, ponieważ trwa Zamkowa Akademia Małego Rycerza i Dziecięcy miniturniej rycerski. Odbywa się wtedy pasowanie na rycerzy i damy dworu, a program jest bogaty w inne ciekawe atrakcje. To świetna zabawa dla najmłodszych i rodziców. Na terenie zamku odbywają się także turnieje szachowe, pokazy rycerskie oraz Festiwal Ognia i Światła. Wszystkie szczegóły i cały kalendarz imprez możecie sprawdzić na stronie organizatora.

Galeria zdjęć


Skomentuj artykuł< Poprzedni artykułMuzeum Mydła i Historii Brudu - BydgoszczMuzeum Mydła i Historii Brudu - Bydgoszcz
Dodano 29.06.2017 16:09

Odwiedźmy jedyne w Europie Muzeum Mydła i Historii Brudu

Następny artykuł >Muzeum Animacji Se-ma-for w ŁodziMuzeum Animacji Se-ma-for w Łodzi
Dodano 07.07.2017 15:38

Animowane historie od lat bawią dzieci w każdym wieku. Najmłodsi z utęsknieniem wyczekują kolejnych przygód swoich ulubionych bohaterów, a także nierz

Pozwól nam tworzyć dla Ciebie

Sami będąc rodzicami, staramy się przygotowywać dla Ciebie atrakcyjne artykułu pozwalające zorganizować czas z Twoimi pociechami oraz wynajdujemy obiekty turystyczne spełniające wymogi naszych pociech.


Nasz serwis w dużej mierze utrzymuje się z reklam, dlatego:


Jeżeli nie chcesz płacić za przeglądanie treści wyłącz AdBlocka i ciesz się zawartością naszego serwisu Wyłączony
Przeglądaj dalej nasz serwis bez reklam zapisując się na newsletter dzięki któremu otrzymasz jedną reklamę dziennie Rejestruję
Uzyskaj pełny dostęp do treści na okres jednego miesiąca za jedyne 9,99 zł Wybieram