Zamek Krzyżtopór w Ujeździe
Zamki na terenie Polski to niebywale cenne zabytki. Większość z nich to majestatyczne budowle, które zachowały się w bardzo dobrym stanie, aż do dziś. W województwie świętokrzyskim, nieopodal Ostrowca Świętokrzyskiego stoi jeden z nich. Zbudowany blisko 400 lat temu zamek nazywany również pałacem, o którym krążą rozmaite legendy. Jedna z nich mówi o zastosowaniu symboliki liczb nawiązującej do kalendarza: “okien miał tyle, ile dni w roku, pokoi tyle, ile tygodni; sal wielkich tyle, ile miesięcy, a cztery narożne jego baszty odpowiadały liczbie kwartałów.” Brzmi tajemniczo … jednak czy tak było naprawdę? Tego nie wiadomo, bo nie udało się dokładnie odtworzyć ruin. O którym zamku mowa? O Zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Przekonajcie się sami, że jest to niebywale interesująca budowla i na szczęście macie możliwość ją zwiedzić, gdyż jest ruiną o znacznym stopniu zachowania i na chwilę obecną turyści regularnie planują tam wycieczki.
Sama nazwa jest połączeniem dwóch słów - krzyż i topór, które widnieją w herbie zamku. W XV wieku pałac był własnością Oleśnickich, jednak chwilę później należał już do rodu Ossolińskich. Zamek był prezentem ślubnym dla Krzysztofa Ossolińskiego. W dalszych latach należał do wielu innych rodów, aż w końcu popadł w ruinę. Zamek łączył wygodę mieszkańców z funkcją obronną, był wybudowany z rozmachem, jednak o projektancie nic nie wiadomo. Podobno sala jadalna w wieży miała szklany strop, przez który widać było akwarium z egzotycznymi rybkami! Do tego niektórzy twierdzą, że zamek miał kiedyś podziemne połączenie z Ossolineum. Przepychu, jaki tam kiedyś panował, dziś nie zobaczycie. W ruinach możecie podziwiać wysokie stropy i kolosalnych rozmiarów mury. Z pewnością zrobią na Was ogromne wrażenie.
Pałac w Ujeździe był wzorowany na włoskim zamku Caprarola oraz był kiedyś jedną z największych rezydencji w Europie. Liczby robią wrażenie: całość zajmuje 1,3 hektara, a do tego otoczenie ogrodów, które mają powierzchnię 1,6 hektara. Dużo miejsca do zwiedzania oraz wspaniała okazja, by Wasze dzieci wyzwoliły swoje pokłady energii. Wiele korytarzy, tajemniczych przejść, zakamarków, tunelów i schodów zapewnia fantastyczną zabawę. Pamiętajcie, aby kupić przewodnik na miejscu, zwiedzanie będzie łatwiejsze. Koniecznie wybierzcie się do podziemnej stajni, w której panuje niesamowita cisza, a akustyka w jej wnętrzach jest idealna. Punktem obowiązkowym jest również źródełko, które znajduje się w podziemiach wieży, dające wodę o nazwie Krzyżtopożanka. Ma ona wyjątkowe własności smakowe, a nawet lecznicze!
Na zamku odbywają się cyklicznie imprezy tematyczne. Nie ważna jest tu pora roku. Nawet w zimę odbywają się Krzyżtoporskie Spotkania Rycerzy i Dam Dworu, na których królują tańce dworskie, występy cyrkowe i festiwale baniek mydlanych. Na majówkę organizatorzy przygotowują ciekawy program - szczególnie dla najmłodszych widzów. Pokazy żonglerki, musztry, warsztaty tańca dawnego oraz zabawy i konkurencje dla dzieci. Każdy ma możliwość przymierzenia dawnych strojów i uzbrojenia oraz może sprawdzić swoje zdolności na strzelnicy łuczniczej. Dzień dziecka jest w Ujeździe także wyjątkowy, ponieważ trwa Zamkowa Akademia Małego Rycerza i Dziecięcy miniturniej rycerski. Odbywa się wtedy pasowanie na rycerzy i damy dworu, a program jest bogaty w inne ciekawe atrakcje. To świetna zabawa dla najmłodszych i rodziców. Na terenie zamku odbywają się także turnieje szachowe, pokazy rycerskie oraz Festiwal Ognia i Światła. Wszystkie szczegóły i cały kalendarz imprez możecie sprawdzić na stronie organizatora.
Odwiedźmy jedyne w Europie Muzeum Mydła i Historii Brudu
Animowane historie od lat bawią dzieci w każdym wieku. Najmłodsi z utęsknieniem wyczekują kolejnych przygód swoich ulubionych bohaterów, a także nierz
Skomentuj artykuł