Gdzie jechać?

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!


Spacerem przez... Katowice!

Dodano 19.01.2018 11:28

Nasza kolejna propozycja dla Was to Katowice. Dla tych, którzy nigdy tam nie byli, niech nie wydaje się, że ta duża stolica województwa śląskiego to tylko okręgi przemysłowe węgla i stali. Miasto bardzo się zmieniło i rozwinęło. W połowie XIX wieku istniały tu jedynie stare wsie i przysiółki, ale wraz z rozwojem przemysłu i doprowadzeniem do miasta linii kolejowej miasto przeobrażało się nie do poznania. Dzisiaj Katowice zajmują wysoką pozycje kulturalną w naszym kraju. Zostały Samorządowym Liderem Edukacji 2017. Powstałe obiekty Katowic nadały miastu świeżości i nowoczesności. Zaliczają się do pierwszej dziesiątki miast w Polsce pod względem liczby ludności i osiągają dwunaste miejsce pod względem powierzchni, mając prawie 165 km². Także kochani, jest co zwiedzać!


1. Rynek


Odnowiony rynek jest sercem miasta. Zamknięty dla ruchu pojazdów kołowych, przyciąga nie tylko mieszkańców, ale masę turystów. Dookoła podziwiać można wiele zabytkowych kamienic. W południe ze szczytu jednej z nich rozlega się katowicki hejnał. Z pewnością Wasz zachwyt wzbudzi znajdująca się tam palma ze sztuczną rzeką.


                    

                                                           fot. Wikipedia


2. Spodek


Słynny Spodek to wyjątkowy obiekt z bogatą historią wydarzeń rozrywkowych, sportowych i wystawienniczych. Gości mistrzów, ekspertów i celebrytów z całego świata. Odbywają się tutaj koncerty dla kilkunastu tysięcy widzów, występy kabaretowe, rewie na lodzie i musicale. Kibice sportowi mogą uczestniczyć w wydarzeniach m. in. takich jak: piłka ręczna, hokej, kulturystyka czy piłka siatkowa. Ta nietypowa konstrukcja powstała aż 45 lat temu i do dziś zachwyca wyglądem. Budynek jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych ikon architektury w Polsce. Hala Spodka wraz z towarzyszącymi obiektami zajmuje pond 7 ha. Dodatkowo znajduje się tam jeszcze lodowisko, basen, sala gimnastyczna i hotel. Możecie wspólnie z rodziną pozwiedzać to zaskakujące miejsce, ale pamiętajcie o wcześniejszej rejestracji.

                    

3. Strefa Kultury


Tuż obok Spodka, znajduje się nowy wyjątkowy obszar zwany Strefą Kultury. Dziś zaliczają się do niego następujące obiekty kulturalno-rozrywkowe: Międzynarodowe Centrum Kongresowe, nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz nowe Muzeum Śląskie. Ich niepowtarzalny design był wiele razy doceniany i nagradzany w światowej sławy konkursach. A pomyśleć, że jeszcze nie tak dawno znajdowała się tu kopalnia a dziś dzięki wsparciu europejskiemu stała się możliwość realizacji nowoczesnych projektów kultury.


                                        

Źródło: Archiwum UMK                                                                                                                        


4. NOSPR


Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia jest jedną z najważniejszych orkiestr w naszym kraju. W krótkim czasie zyskała wielką popularność. Bilety na nią są sprzedawane w zaskakującym tempie. Sam budynek przykuwa uwagę, bowiem wygląda bardzo nietypowo. Wydawałoby się, że jest „rozwarstwiony” a połączenie go daje dopiero pewną całość. Wszystko po to, aby wzbudzać wśród muzyków emocje, inspirować i uzyskać niepowtarzalną atmosferę poprzez różnego rodzaju zamieszczone tam faktury, materiały, światła oraz profesjonalne brzmienie. Od zewnątrz znajduję się strefa dla muzyków, wnętrze przeznaczone jest dla melomanów a środkowa sala należy porostu dla muzyki – trzy oddzielne lecz współzależne strefy. Dodatkowo atutem tego miejsca jest sąsiadujący obok park miejski, który posiada ponad 400 drzew i wiele atrakcji, takich jak fontanny, zabawki muzyczne, labirynt czy amfiteatr.


                                        

Źródło: Archiwum UMK, fot. Alex Wiśniewski                                                                                                                                


5. Muzeum Śląskie


Muzeum Śląskie zostało powołane do życia uchwałą Sejmu Śląskiego już w 1929 i działało do wybuchu II wojny światowej. W 2015 instytucja uzyskała swoją nową siedzibę. Misją Muzeum Śląskiego jest kreowanie przestrzeni dla dialogu z przeszłością i dokonaniami współczesności w celu głębszego poznawania Śląska, Polski i Europy. Jego bogate zbiory pozwalają na realizacje wystaw stałych i czasowych m. in takich jak: Galerię sztuki polskiej  1800-1945, Galerię sztuki polskiej po 1945, Galerię śląskiej sztuki sakralnej oraz Galerię plastyki nieprofesjonalnej. Dodatkowo zachwyt wzbudza kolekcja scenografii teatralnej i filmowej na wystawie „Laboratorium przestrzeni teatralnych. Przeszłość w teraźniejszości”. Warto podkreślić, że znajdują się tu jeszcze sale edukacyjne, biblioteka, czytelnia, audytorium oraz kącik dla najmłodszych.



Źródło: Archiwum UMK, fot. S. Rybok



6. Wieża wyciągowa Szybu Warszawa


Wieża ta jest najbardziej rozpoznawalnym symbolem Muzeum Śląskiego. Można powiedzieć, że dostała „drugie życie”. Po odpowiedniej renowacji, wzmocnieniu fundamentów, uruchomieniu windy panoramicznej, licznych zabezpieczeniach i wykonaniu unikatowego oświetlenia wieża zyskała swój dawny blask. Z wznoszącej się aż 40 metrów nad ziemią konstrukcji można podziwiać Strefę Kultury oraz panoramę Katowic. Należy pamiętać jednak o tym, że uzależnione jest to od warunków atmosferycznych i zwiedzanie odbywa się sezonowo.




Źródło: Archiwum UMK, fot. S. Rybok


7. Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum”


Jest jednym z najstarszych takich teatrów lalkowych w naszym kraju. Istnieje od 1945 roku. Niepowtarzalna atmosfera przyciąga miłośników sztuki z różnych stron. Od lat rozwija się współpraca aktorów śląskich z aktorami zagranicznymi. Co skutkuje nie tylko goszczeniem gości w naszym kraju, ale również wyjazdami naszych aktorów na sceny zagraniczne m. in. do Austrii, Czechach, Holandii, USA czy Wielkiej Brytanii. Dominuje tu baśniowa klasyka przeznaczona głównie dla najmłodszej widowni. Spektakle mają przede wszystkim kształtować gust pod kątem plastycznym i muzycznym. Poszukiwania nowych repertuarów i wyzwań przyczyniły się do stworzenia nurtu spektakli dla młodzieży i dorosłych, co na pewno jest niezwykle interesujące.



fot. katowice24.info


8. Dolina Trzech Stawów


Ta dolina to z pewnością jedno z najładniejszych miejsc w sercu Katowic. Park i kompleks rekreacyjno-sportowy przyciąga swym urokiem nie tylko mieszkańców Katowic, ale i licznych turystów. Każdemu kto chce odpocząć i wybrać się na spacer polecamy to miejsce. Graniczy ona z Muchowcem i Katowickim Parkiem Leśnym. W pobliżu przebiegają liczne trasy rowerowe, oraz płynie najdłuższa w aglomeracji rolkostrada. Znajdująca się tam przyroda jest piękna o każdej porze roku, ale miejsce to najbardziej zachwyca jesienią. Dolina Trzech Stawów ma powierzchnię 86 ha, w tym aż 9 ha powierzchni wodnej.


                                       

fot. Wikipedia                                      fot. Wikipedia                                   fot. Wikipedia


9. Park Śląski


Park Śląski zlokalizowany jest w Chorzowie przy Alei Różanej, na pograniczu Siemianowic Śląskich i Katowic. Jest to ogromna przestrzeń zajmująca ponad 600-hektarowe „zielone płuca” przemysłowej aglomeracji. Można by rzec, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Dla spokojnych i potrzebujących chwilę wytchnienia proponujemy relaksujące spacery a dla szukających rozrywki - liczne imprezy masowe. Znajduje się tu szereg atrakcji m. in. Planetarium Śląskie, Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny, Stadion Śląski, Śląskie Wesołe Miasteczko i Rosarium. Dużym atutem parku są stawy, strumyki, bardzo liczne gatunki ptaków, płazów, drzew i krzewów. Dzika przyroda sąsiaduje z mieszkańcami Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.


                                             



10. Giszowiec i Nikiszowiec


Są dwoma górniczymi osiedlami wzniesionymi na początku XX wieku na podstawie projektów niemieckich architektów Zillmanów dla rodzin pracowników spółki Giesches Erben.


Giszowiec - został zbudowany w latach 1906 – 1910. W jego projekcie zaplanowano stworzenie wiejskiego osiedla-grodu dla 600 rodzin. Cechą charakterystyczną miały być niskie zabudowy o wysokim standardzie. Niestety osiedle zostało zniszczone w latach 70 XX wieku. Zastąpiono urocze domki przeważnie jedno- i dwurodzinne szarymi blokami osiedla Staszica. Jednak część z nich się zachowała i właśnie dla nich warto zwiedzić to miejsce. Giszowiec to dzielnica Katowic w południowo-wschodniej części miasta, położona pomiędzy lasami, odległa od centrum o około 6 km.


Nikiszowiec – powstał w sąsiedztwie kopalni Staszic i Wieczorek. Składa się z 9 połączonych w kwadraty trzypiętrowych bloków, których drzwi wejściowe są pięknie zdobione w różnego rodzaju mozaiki. Mogło tam zamieszkać aż 7 tysięcy osób. 

W przeciwieństwie do Giszowca ma zabudowę typowo miejską. W centralnej części znajduję się Kościół Św. Anny, nieopodal swoje miejsce ma Muzeum Historii Katowic. W jego wystawach doszukać się można dzieł naiwistów – górników tamtejszej kopalni. Nikiszowiec to część dzielnicy administracyjnej Janów-Nikiszowiec miasta Katowice.


                                        

     Źródło: Archiwum UMK                                                                                                                     



Mamy nadzieję, że Ci co nie słyszeli o atrakcjach Katowic są pod wielkim wrażeniem po przeczytaniu opisu ciekawych miejsc, które można tam zobaczyć. Miasto to prawdziwa kopalnia kultury! Pięknie, bogato zdobione kamienice mieszają się z modernistycznymi obiektami. Z jednej strony nowoczesny rynek z palmą, obok klasyczne targowisko „z budkami” - to wszystko nadaje miastu niepowtarzalnego uroku. Potrzeba naprawdę intensywnego dnia, aby zwiedzić całe Katowice. Lubiącym przygody polecamy zwiedzenie miasta z lotu ptaka, przekonacie się jak dużo zielonych miejsc jest tam ukrytych!



Galeria zdjęć


Skomentuj artykuł



< Poprzedni artykułMakieta kolejowa SEMAFOR w Tarnowskich GórachMakieta kolejowa SEMAFOR w Tarnowskich Górach
Dodano 15.01.2018 09:46

Na małych i dużych miłośników kolei czeka unikatowa atrakcja jaką jest makieta kolejowa Semafor. Mieści się ona na pierwszym piętrze dworca kolejowego

Następny artykuł >Spacerem przez... Bielsko-Białą!Spacerem przez... Bielsko-Białą!
Dodano 24.01.2018 09:31

Tym razem zabierzcie wygodne buty do spacerów i wycieczek w góry oraz aparat do robienia zdjęć pięknym zabytkom w centrum miasta. Ruszamy na południe

Pozwól nam tworzyć dla Ciebie

Sami będąc rodzicami, staramy się przygotowywać dla Ciebie atrakcyjne artykułu pozwalające zorganizować czas z Twoimi pociechami oraz wynajdujemy obiekty turystyczne spełniające wymogi naszych pociech.


Nasz serwis w dużej mierze utrzymuje się z reklam, dlatego:


Jeżeli nie chcesz płacić za przeglądanie treści wyłącz AdBlocka i ciesz się zawartością naszego serwisu Wyłączony
Przeglądaj dalej nasz serwis bez reklam zapisując się na newsletter dzięki któremu otrzymasz jedną reklamę dziennie Rejestruję
Uzyskaj pełny dostęp do treści na okres jednego miesiąca za jedyne 9,99 zł Wybieram